Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii  (Przeczytany 1756 razy)

Offline Kh3dron

Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« dnia: 03 Grudzień, 2018, 04:50 »
Witam,

Biblia on-line:  http://biblia-online.pl/Porownaj/Wersety - kilka wersji (tłumaczeń) i nawet po angielsku....

To mój pierwszy post po przywitaniu - więc poprawcie mnie jakby co, jak to się pisze, ale:

Zainspirowany serią Demiurg http://foxmulder2.blogspot.com/search/label/Demiurg - ośmieliłem się zapytać - jak Świadkowie, czy ktokolwiek inny tłumaczy takie pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii jak np. te poniższe:


Kto podżegał Dawida do policzenia wojowników Izraela?

  • (a)  Bóg - "Jeszcze raz Pan zapłonął gniewem przeciw Izraelitom. Pobudził przeciw nim Dawida słowami: «Idź i policz Izraela i Judę»"  2 Sam, 24,1
  • (b)  Szatan "Powstał szatan przeciwko Izraelowi i pobudził Dawida, żeby policzył Izraela. "  1 Krn 2  1,1


Jak Szymon Piotr dowiedział się, że Jezus był Chrystusem?

  • (a)  Przez objawienie z nieba (Ewangelia wg św. Mateusza 16, 17)
  • (b)  Jego brat Andrzej powiedział mu (Ewangelia wg św. Jana 1, 41)


Kto był ojcem Józefa, męża Marii?

  • (a)  Jakub (Ewangelia wg św. Mateusza 1, 16)
  • (b)  Hel (Ewangelia wg św. Łukasza 3, 23)


Od którego syna Dawida pochodził Jezus?

  • (a)  Salomon'a (Ewangelia wg św. Mateusza 1, 6)
  • (b)  Nathan'a (Ewangelia wg św. Łukasza 3, 31)

ale / oraz / również:

Czy Jezus odziedziczyłby tron Dawida?

  • (a)  Nie, ponieważ jest potomkiem Joakim'a (wg Ewangelia wg św. Mateusza oraz I Księga Kronik 3, 16). A Joakim został przeklęty przez Boga i wobec tego żaden z jego potomków nie może zasiąść na tronie Dawida (Księga Jeremiasza 36, 30)
  • (b)  Tak - powiedział to anioł - [...]  da Mu Pan Bóg tron Dawida, Jego ojca [...] (Ewangelia wg św. Łukasza 1, 32)


Przecież na logikę - nie mogą byc oba zdania prawdziwe; co najmniej jedno z nich musi być fałszywe (no, w skajnym wypadku mogą być oba)?   Czy coś źle ogarnąłem?

Takich sytuacji jest całe mnóstwo - są jakieś wytłumaczenia w miarę logiczne takich sytuacji - zaprzeczeń, sprzeczności - czy jak to tam nazwać?




Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień, 2018, 06:53 »
To chyba naturalne , ze  w Biblii sa  sprzecznosci ... Trudno , zeby ich tam nie bylo  skoro  pisany byl ten zbior  ksiazek przez ponad 1000 lat i  przez wielu autorow .
Problem  logiczny   i teologiczny  powstaje , gdy przyjmiemy , ze  Biblia ma  jednego  Autora  , czyli  Boga , i ze  on  jest  jest on doskonaly i wszechmadry , a wiec jego  Slowo  tez musi takie byc .
Wielu wierzacych probuje te sprzecznosci  wyjasniac , dokonujac  roznego typu  akrobacji umyslowych  , z wiekszym lub mniejszym  sukcesem ...
 A ja proponuje    ten   problem  rozwiazac   zdecydowanie  i prosto :  Przyjmijmy , ze  Biblia  jest  SLOWEM LUDZKIM  a nie  BOZYM !   
I dylemat  przestaje  istniec ...  Pzdr. :)


Offline Natan

Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień, 2018, 07:09 »
W dziele "Trudne fragmenty Biblii" wydanym przez Oficynę Wydawniczą "Vocatio" znalazłem w pełni zadowalające wyjaśnienia tych najczęściej pozornych sprzeczności.

Tutaj znajdziecie je najtaniej:

https://www.dobre-ksiazki.com.pl/trudne-fragmenty-biblii-p266362.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_product&gclid=Cj0KCQiAoo7gBRDuARIsANeJKUZPnNyRRA5RbPDeMPIVL7MhOOmYoDv2k6h5lz1n_UTHJR-aCSCPt14aAj1EEALw_wcB

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka



Offline Roszada

Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień, 2018, 08:06 »
Rzeczywiście cholerne sprzeczności, że walą się wszelkie dogmaty. :)
Nie ma sprzeczności.

No i co, te dwa zdania moje są w całkowitej sprzeczności? ;D
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień, 2018, 12:15 wysłana przez Roszada »


Offline Stanisław Klocek



Offline Roszada

Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień, 2018, 12:26 »
Cytuj
ośmieliłem się zapytać - jak Świadkowie, czy ktokolwiek inny tłumaczy takie pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii jak np. te poniższe:
ŚJ nie raz wyjaśniają tak zwane "pozorne sprzeczności".

Augustyn napisał: O zgodności Ewangelistów (Warszawa wyd. 1989).
Warto się zapoznać. Ponad 240 stron, książka wielkości dużych książek ŚJ.

Temat był już wałkowany:

Błędy i sprzeczności w Biblii


https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/bledy-i-sprzecznosci-w-biblii/msg82181/#msg82181


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudzień, 2018, 14:46 »
Temat byl juz walkowany i bedzie dalej walkowany  przez nastepne pokolenia   probujace   jakos  pogodzic swoja wiare  z logika i zdrowym rozsadkiem  .  Tacy juz jestesmy  . Potrafimy  wszystko zracjonalizowac i uzasadnic .
Wierzacy znajdzie  przekonywujace  argumenty dla swojej  wiary   a  ateista , dla swojej niewiary .
Ale nie myslmy  czasem , ze jestesmy  jako  chrzescijanie  (byli  czy aktualni )  pod tym wzgledem wyjatkowi .
Moj kolega z pracy , gorliwy muzulmanin  , stwierdzil  , ze  "pozorne"  sprzecznosci  logiczne Koranu  tak naprawde nie istnieja .  Koran jest doskonalym  Slowem Bozym . Jezeli czegos nie rozumiemy  albo wydaje nam sie sprzeczne  z logika  , oznacza to ,ze my  jeszcze nie doroslismy duchowo  i  dlatego  nie rozumiemy tekstu . Trzeba sie modlic do Boga o zrozumienie  i dalej studiowac  Koran .   Brzmi znajomo , czyz nie tak ? ;D


Offline Roszada

Odp: Nieściłośc, pary zdań wzajemnie sprzecznych w Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudzień, 2018, 17:50 »
A mi krysznaita mówił tak o sprzecznościach w Hare Kryszna:
to nie są sprzeczności, ale jak pan wchodzi na górę, to z każdej strony wygląda inaczej. :) Tak też z naukami. ;)