Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Adwentyści Dnia Siódmego  (Przeczytany 30021 razy)

Offline Roszada

Adwentyści Dnia Siódmego
« dnia: 29 Maj, 2015, 16:28 »
Adwentyści Dnia Siódmego to wyznanie, któremu również poświęciłem wiele uwagi i polemik. Był czas, że jakbym zapominał o ŚJ, a zajmował się ich literaturą.
Interesowała mnie przede wszystkim E. White, ich prorokini.

Epizody z życia Ellen G. White według jej autobiografii (cz. 1)
Epizody z życia Ellen G. White według jej autobiografii (cz. 2)

O adwentystce E. G. White wypowiedzi różne (cz. 1)
O adwentystce E. G. White wypowiedzi różne (cz. 2)

Później przyszedł czas na porównywanie jej i adwentystów ze ŚJ:

Adwentyści dnia siódmego i Świadkowie Jehowy – niektóre podobieństwa i różnice w ich naukach (cz. 1)
Adwentyści dnia siódmego i Świadkowie Jehowy – niektóre podobieństwa i różnice w ich naukach (cz. 2)
Adwentyści dnia siódmego i Świadkowie Jehowy – niektóre podobieństwa i różnice w ich naukach (cz. 3)
Adwentyści dnia siódmego i Świadkowie Jehowy – niektóre podobieństwa i różnice w ich naukach (cz. 4)

Prorokini E. G. White i pastor C. T. Russell – podobieństwa i różnice w życiu, naukach i działaniu (cz. 1)
Prorokini E. G. White i pastor C. T. Russell – podobieństwa i różnice w życiu, naukach i działaniu (cz. 2)

„Czasy końca” według adwentystów i Towarzystwa Strażnica
2300 wieczorów i poranków w naukach adwentystów i Świadków Jehowy

No i było też sporo artykułów o szabacie, niedzieli, pokarmach, itp.
Wszystkie są one opublikowane tu:

http://www.piotrandryszczak.pl/adwentysci-dnia-siodmego.html


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Maj, 2015, 18:32 »
Humorystyczna scenka.

W latach 80. XX w. był jak wiadomo kryzys żywnościowy, nie tylko w sklepach.
Adwentyści w tych latach dość często w Gdańsku robili otwarte wykłady poprzedzane akcjami plakatowymi rozwieszanymi na mieście.
Oczywiście były podawane tytuły wykładów (zawsze kilka) wśród nich i jakieś "Jarskie odżywianie" czy "Biblijna dieta".

Wyobraźcie sobie co się działo w gdańskim zborze gdy ktoś im dopisał na kilku plakatach: "Darmowa degustacja serów".

Opowiadał mi człowiek, który był na tym wykładzie. Przyszło sporo ludzi i zaraz na początku pytali się o te sery. ;D
Pastor wpadł we wściekłość. Bo najpierw cieszył się, że tyle ludzi przyszło na wykład, a później okazało się, że oni po sery, a nie słuchać. :)

Sam widziałem później taki wiszący plakat i to na miejscu dość centralnym, bo na ówczesnym Państwowym Domu Towarowym tzw. PDT.


Offline Natan

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwiec, 2015, 19:43 »
Moje doświadczenia z adwentystami są dwojakie.

Spotykałem adwentystów ewangelicznych, o profilu bardziej biblijnym i protestanckim. Tacy nie akcentowali zbytnio roli Ellen G. White i specyficznie adwentystycznych doktryn i praktyk. Byli otwarci na innych chrześcijan i inne denominacje oraz potrafili dostrzec tam pewne dobro. Potrafili uszanować moją odrębność wyznaniową i nie próbowali mnie werbować do swego Kościoła. Nie narzucali mi szabatu ani diety koszernej. Jeden z nich - wybitny uczony adwentystyczny - jest moim serdecznym przyjacielem. W budujący sposób wymieniamy ze sobą myśli i wspieramy się wzajemnie, także w różnych praktycznych sprawach, zmartwieniach i potrzebach.

Spotkałem jednak i takich, którzy próbowali mi narzucać szabat albo wmawiać, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest dla mnie, jako byłego Świadka jedyną dopuszczalną opcją, jako "Kościół ostatków", czyli jedyny prawdziwy Kościół czasów ostatecznych. Skąd my znamy te "ostatki"? Jeden z nich obraził się na mnie, gdy zakwestionowałem doktrynę 1844 roku, bo to dla mnie odpowiednik strażnicowego 1914 roku. 

Wśród adwentystów można spotkać szczerych, pokornych chrześcijan, jak też osoby o bardziej sekciarskim podejściu. Ale to chyba można powiedzieć o większej liczbie wyznań.



Mario

  • Gość
Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwiec, 2015, 19:52 »
Moje doświadczenia z adwentystami są dwojakie.

Spotykałem adwentystów ewangelicznych, o profilu bardziej biblijnym i protestanckim. Tacy nie akcentowali zbytnio roli Ellen G. White i specyficznie adwentystycznych doktryn i praktyk. Byli otwarci na innych chrześcijan i inne denominacje oraz potrafili dostrzec tam pewne dobro. Potrafili uszanować moją odrębność wyznaniową i nie próbowali mnie werbować do swego Kościoła. Nie narzucali mi szabatu ani diety koszernej. Jeden z nich - wybitny uczony adwentystyczny - jest moim serdecznym przyjacielem. W budujący sposób wymieniamy ze sobą myśli i wspieramy się wzajemnie, także w różnych praktycznych sprawach, zmartwieniach i potrzebach.

Spotkałem jednak i takich, którzy próbowali mi narzucać szabat albo wmawiać, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest dla mnie, jako byłego Świadka jedyną dopuszczalną opcją, jako "Kościół ostatków", czyli jedyny prawdziwy Kościół czasów ostatecznych. Skąd my znamy te "ostatki"? Jeden z nich obraził się na mnie, gdy zakwestionowałem doktrynę 1844 roku, bo to dla mnie odpowiednik strażnicowego 1914 roku. 

Wśród adwentystów można spotkać szczerych, pokornych chrześcijan, jak też osoby o bardziej sekciarskim podejściu. Ale to chyba można powiedzieć o większej liczbie wyznań.



Mam podobne doświadczenia ;)


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwiec, 2015, 19:54 »
Wśród adwentystów można spotkać szczerych, pokornych chrześcijan, jak też osoby o bardziej sekciarskim podejściu. Ale to chyba można powiedzieć o większej liczbie wyznań.

To raczej już tylko formalnie adwentyści. To raczej już protestanci.
Adwentysta ma zaczynać każdą rozmowę od szabatu.
Wszak E. White mówiła, że przykazanie o szabacie zostało przez Boga specjalnie podkreślone jako najważniejsze:

Szabat najważniejszym przykazaniem Dekalogu

   „W arce znajdował się złoty dzban z manną, laska Aarona, która zapączkowała i kamienne tablice, które składały się podobnie jak książka. Jezus otworzył je i ujrzałam dziesięć przykazań, wypisanych na nich palcem Bożym. Na jednej tablicy były cztery, a na drugiej sześć. Te cztery na pierwszej tablicy promieniowały jaśniej, niż pozostałych sześć. Ale czwarte, przykazanie o Sabacie, promieniowało ponad wszystkie; gdyż Sabat został odłączony, aby był zachowywany na cześć świętego imienia Bożego. Święty Sabat wyglądał chwalebnie - dookoła niego znajdował się krąg chwały” (Wczesne pisma E. G. White, 1999, s. 20 [widzenie z roku 1847]; por. Doświadczenia i widzenia oraz dary Ducha E. G. White, Warszawa 1930, s. 20).

Gdyby wszyscy święcili szabat

Gdyby powszechnie święcono sobotę, myśli i uczucia ludzi skierowane byłyby ku Stworzycielowi, jako Temu, któremu należy się cześć, i nie byłoby bałwochwalców, ateistów i odstępców. Przestrzeganie soboty jest znakiem wierności wobec prawdziwego Boga (...) Poselstwo, wzywające ludzi do oddania czci Bogu i zachowywania Jego przykazań, skłania ich do przestrzegania szczególnie czwartego przykazania” (Wielki bój E. G. White, 1983, s. 338-339).


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwiec, 2015, 22:29 »
Dziś dostałem dwie rzeczy:

książkę adwentystów pt. Trójca (2005), w której wspominają szeroko swój okres antytrynitarny (264 strony, trzech autorów zagranicznych, 2002).

broszurę odłamu adwentystycznego Filadelfia w której jest art. krytyczny pt. Porównanie zasad wiary obowiązujących w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przed rokiem 1914 i obecnie

Mam co studiować. :-\


Mario

  • Gość
Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwiec, 2015, 22:33 »
Dziś dostałem dwie rzeczy:

książkę adwentystów pt. Trójca (2005), w której wspominają szeroko swój okres antytrynitarny (264 strony, trzech autorów zagranicznych, 2002).

broszurę odłamu adwentystycznego Filadelfia w której jest art. krytyczny pt. Porównanie zasad wiary obowiązujących w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przed rokiem 1914 i obecnie

Mam co studiować. :-\

Zapodaj jakieś ciekawe info z publikacji ;)


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwiec, 2015, 22:38 »
Na razie nie czytałem, dziś przyniesiono mi.

Ale z innej beczki:
Adwentyści i kapłaństwo kobiet

Na oficjalnej stronie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego poinformowano, że zaczynają oni przegłosowywać w poszczególnych regionach świata "ordynowanie kobiet" na duchownych:

http://www.adwentysci.waw.pl/index.php?subaction=showfull&id=1386157148&archive=&start_from=&ucat=19

No cóż, zapowiedziane odstępstwo szerzy się. ;D


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwiec, 2015, 10:13 »
broszurę odłamu adwentystycznego Filadelfia w której jest art. krytyczny pt. Porównanie zasad wiary obowiązujących w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przed rokiem 1914 i obecnie

Mario!
Ten art. jest tu:

http://www.filadelfiamedia.com/artykuly_pdf/filadelfia172015.pdf

Patrz s. 17.

Ale on nie omawia wielu wierzeń, a tylko kilka zawartych w głównych zasadach wiary adwentystów.
Nic, albo prawie nic, mi nie wniósł do mej wiedzy. :-\
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec, 2015, 10:15 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Czerwiec, 2015, 11:27 »
Zapodaj jakieś ciekawe info z publikacji ;)

Na razie nie z publikacji, ale z ich oficjalnej strony:

Trójca w historii Kościoła Adwentystycznego

http://www.adwentysci.waw.pl/felieton.php?subaction=showfull&id=1253565538&archive=&start_from=&ucat=13

Zauważ wyodrębniają 4 okresy w swej historii:

1) Okres do roku 1890 – niepodzielne rządy antytrynitaryzmu.
2) Lata 1890-1900 – trynitaryzm w powijakach.
3) Lata 1900-1931 – burzliwy okres przejściowy.
4) Lata 1931-1957 – na scenę wkracza trynitaryzm.
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec, 2015, 11:30 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Sierpień, 2015, 19:46 »

Adwentyści i kapłaństwo kobiet

Na oficjalnej stronie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego poinformowano, że zaczynają oni przegłosowywać w poszczególnych regionach świata "ordynowanie kobiet" na duchownych:

http://www.adwentysci.waw.pl/index.php?subaction=showfull&id=1386157148&archive=&start_from=&ucat=19

No cóż, zapowiedziane odstępstwo szerzy się. ;D

Gdyby ktoś miał jakieś źródła na papierze o tych sprawach proszę o info.
Chce napisać o tym artykuł ale sama strona internetowa to dla mnie ciut za mało.
Strona i jej tekst dziś jest a jutro może zniknąć.


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Sierpień, 2015, 13:42 »
Dane z rocznika statystycznego o adwentystach w Polsce:

2000, 9492
2005, 9620
2009, 9534
2010, 9624
2011, 9654

Coś jakby zastój.


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Sierpień, 2015, 19:15 »
Choć na Generalce w lipcu 2015 odrzucili adwentyści kapłaństwo kobiet, to jednak na nie zezwalają:

"Wynik głosowania nie oznacza, że kobiety nie mogą być w Kościele adwentystów pastorami — bo mogą i w niektórych krajach są".

"Musimy wspierać nasze kobiety pastorki, ich zwolenników  i ich zbory"

http://www.adwent.pl/wydarzenia/newsy/893-60-sesja-generalnej-konferencji-odrzucila-wniosek-o-ordynacje-kobiet-do-sluzby-pastorskiej
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2015, 19:26 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Sierpień, 2015, 19:32 »
Ciekawi mnie czy kilka lub kilkanaście lat temu adwentyści nie przeprowadzali krytyki kapłaństwa kobiet, uznając to za babiloński zwyczaj.
Oj trzeba poszperać w ich źródłach.  ;D


Offline Roszada

Odp: Adwentyści Dnia Siódmego
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Wrzesień, 2015, 10:38 »
Najbliższy numer adwentystycznego Głosu Adwentu ma opisać kwestię ordynacji kobiet.

Tymczasem kilka  starszych linków na ten temat:

http://www.adwentysci.waw.pl/index.php?subaction=showfull&id=1380874310&archive=&start_from=&ucat=13&

http://adwentysci.waw.pl/swiat.php?subaction=showfull&id=1375344206&archive=&start_from=&ucat=19&

W tym drugim na końcu mnóstwo linków.