Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jehowa czy Jahwe  (Przeczytany 7634 razy)

Offline Roszada

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Październik, 2018, 19:35 »
Jakas dziwna to sprawa z tym imieniem .
Wyglada na to , ze co niektorzy  traktuja je jak jakies zaklecie albo mantre  i przywiazuja  wielka wage do poprawnego wypowiedzenia tego imienia .
Zwolennicy ciągłego przywoływania słowa Jehowa zachowują się identycznie jak Krysznaici.
Intonowanie imienia zbawia i pozwala rozpoznać prawdziwy lud. ;)


Offline Krystian

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Październik, 2018, 20:02 »
Zwolennicy ciągłego przywoływania słowa Jehowa zachowują się identycznie jak Krysznaici.
Intonowanie imienia zbawia i pozwala rozpoznać prawdziwy lud. ;)

Kto tak twierdzi?
Chyba trampek z którym chcesz mnie utożsamić.
Ja imienia Pana Boga nie nadużywam jak śj
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Światus

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Październik, 2018, 20:11 »
Kto tak twierdzi?
Chyba trampek z którym chcesz mnie utożsamić.
Ja imienia Pana Boga nie nadużywam jak śj

Ale zachowujesz się tak jak oni, wybierając to, co dla ciebie wygodne, a uciekając od trudnych pytań.
Więc nie czuj się od nich lepszy, bo to pycha.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Roszada

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Październik, 2018, 20:13 »
A tak w ogóle to Krystian z tą Jehową to pomylił fora.
Ma swoje forum, jest biblia webd, jest Bartka forum i Nike, jest Datsuna, są protestanci.
Oni wprost czekają na tych piewców terminu Jehowa. ;D
A on się uwziął, że na forum tych, co się wyzwolili z uścisku Jehowy Świadków Jehowy, chce dalej zaszczepiać od zakrystii słowo Jehowa. :)


Offline bene

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Październik, 2018, 20:47 »
To akurat nie ma żadnego znaczenia.
Znaczenie ma, że Bóg ma imię w przeciwieństwie do
Ducha Świętego.
Imię naszego Pana Jezusa, też jest różnie wypowiadane.
Witam widzę że na prawo i lewo krzyczysz o imieniu a jak byś podał łaskawie co rozumiesz pod pojęciem imię. Bo czasami właściwe zdefiniowanie pojęcia wiele wnosi do sprawy.
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Martin

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Październik, 2018, 21:28 »
Gdyby Bogu zależało na tym, żebyśmy znali i poprawnie wymawiali jego imię, to by nam je podał. Stworzył wszechświat, a nie zadbał o taką małą rzecz? Skoro jest, jak jest, to albo ma to gdzieś, albo nie istnieje. Innej opcji nie ma, bo być nie może.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Październik, 2018, 21:44 »
moje trzy grosze:
Z szanownym kolegą-KRYSTIAN - to tak prowadzić poważną dysputę , jakby sitem przelewać wodę z wiadra.
Tłumaczy wielu z Nas, jak przedstawia się wykładnia, a KRYSTIAN jak KRYSTIAN: non stop Bóg ma imię, a Duch Św.-nie ma , a nie 'czepiasz' się Jezusa.
Szkoda zachodu i klawiatury, Pismo mówi konkretnie: ' nie upodobniajcie się do nich'


Offline Startek

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Październik, 2018, 22:06 »
Co racja, to racja. To prawda, że nie można znać imienia Boga Ojca. Jaki na to argument? Skoro tak ogromny kosmos stworzył, a nie stać Go na utrwalenie dokumentu z własnoręcznym podpisem? Czy nie jest to zastanawiające? A jeśli występuje, to w takim przypadku jest ono nadane wyłącznie przez pisarzy. Jest to nieprawda, gdyż ST występują różnego rodzaju imiona Boga Ojca, zależnie od przekładu, choć według dzisiejszych definicji są one często tytułami lub określeniami Jego przymiotów, jak też zapożyczeniami przejętymi z innych kultur. Jezus to zupełnie inna osoba i proszę nie zbaczać od tytuł wątku dotyczącego imienia Ojca, a nie Jego Syna. Bądźmy konkretni. Czy się rozumiemy?
Stanisław  wszystko stworzył Bóg i nawet jest wymieniony w Biblii z imienia . Sam Ojciec wychwala tego Boga który wszystko stworzył  Hebr 1:10-12  także o tym Bogu mówi Pismo Święte w Hebrajczyków 1:3 że wszystko podtrzymuje Słowem swojej mocy  gdy sam oczyścił nas z grzechów zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach . Stanisławie w Starym Testamencie nie masz nigdzie podane i nawet w Nowym że Ojciec Pana Jezusa Chrystusa ma na imię jehowa . Poprostu korporacja Wachtower wgrała w nasze myślenie  Ojciec Niebieski to jehowa ale tak nie jest


Offline agent terenowy

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Październik, 2018, 22:08 »
A niech sobie używa jakią formę chce. Skoro Bóg nie zachował nam prawidłowej wymowy JHWH, to albo obie formy, Jahwe i Jehowa są równie błędne, albo obie są równie dopuszczalne. Bóg się nie obrazi na to, jakiej formy sobie używamy. I tak wie, że mówimy o Nim, a nie o jakiś baalach czy innych pseudobogach.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Startek

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Październik, 2018, 22:20 »
Dlaczego nie zachował ? Bo rzeczywistością jest Chrystus Bóg objawiony w Nowym Przymierzu . Ludzie przestańcie myśleć kategoriami jworg  , w Starym Przymierzu  Bóg występuje pod  tetragramem imienia JHWH  co w Nowym objawiony jest jako Pan Jezus Chrystus, imienia Ojca nikt  nie zna  , ale będą je znali ci którzy będą w niebie  bo imię Ojca i Baranka będą mieli wypisane na czołach .


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Październik, 2018, 22:28 »
moje trzy grosze:

AMEN(t) czy zamęt, to jest pytanie?


Offline Natan

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Październik, 2018, 05:10 »
Zgadzam się z agentem terenowym, że forma Imienia Bożego, Jehowa, sama w sobie nie jest demoniczna.

Posługiwano się nią w przeszłości w wielu chrześcijańskich, szlachetnych materiałach. Przykładowo występuje ona u wielu protestanckich komentatorów biblijnych, jak Jan Kalwin czy Matthew Henry. W siedmiu miejscach znajduje się w Biblii Króla Jakuba, a w blisko 7 tysięcy miejsc znajdujemy ją w zakresie Starego Testamentu w Literalnym Przekładzie Biblii Jaya Patricka Greena seniora. Codzienne rozważania Charlesa Spurgeona, baptystycznego kaznodziei w oryginale ją mieszczą. Są pieśni ewangelików zawierające Imię Jehowa, jak "Guide us, oh great Jehovah".

Problem raczej sprowadza się do tego, że w Nowym Testamencie Bóg Jehowa objawił się jako ktoś jeszcze bliższy nam, jako Bóg Ojciec, Abba, poprzez przyjęcie wierzących w Chrystusa do rodziny Bożej.

Na koniec protestuję przeciw szerzeniu na Forum antysemickiej teorii spiskowej - dawno obalonej przez miarodajne badania genetyczne - jakoby współcześni Izraelczycy byli przebierańcami, jako rzekomi krypto-Chazarowie. Mam nadzieję, że Administratorzy i Moderatorzy nie pozwolą tu szerzyć jakiegokolwiek antysemityzmu.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka



Offline Światus

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Październik, 2018, 21:09 »
Pytanie brzmi;
Czy Jehowa to imię?

Jeśli jest tak, że masoreci dodali do tetragramu samogłoski ze słowa Adonaj, to wtedy imieniem nie jest.
Chyba, że (wyjątkowy przypadek), samogłoski z tego słowa, pokrywają się z oryginalnym brzmieniem imienia. Wtedy zgoda.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Roszada

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Październik, 2018, 21:11 »
Może Jehowa to wg dzisiejszej wiedzy taki składak. :)
Ja mam komputer poskładany z różnych elementów. Składak mówią.
Tak jest z Jehową.
Owszem dawniej ludzie o tym może nie wiedzieli, ale nie możemy udawać, że nie posiadamy dzisiejszej wiedzy, tylko dlatego by zadowalać zakochanych w słowie Jehowa. :-\
« Ostatnia zmiana: 23 Październik, 2018, 18:16 wysłana przez Roszada »


Offline JohnDoe

Odp: Jehowa czy Jahwe
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Kwiecień, 2019, 10:19 »
Jahwe zarówno jak Jehowa to twory całkowicie sztuczne. Tetragram jest niczym innym jak akronimem. Bóg Biblii odpowiada wymijająco na pytanie o jego imię własne. Być może miało to za zadanie odróżnienia go od pogańskich bogów z których każdy ma jakieś imię, albo uniknięcie zamykania go w ludzkim słowie i tym samym tworzenia jakiegoś ograniczonego ludzkiego konceptu na jego temat, a później czczenia go niczym złotego cielca. Skoro Bóg jest jeden to po co mu imię, żeby odróżniać go od innych bogów? W tradycji Hebrajskiej istnieje również, pogląd który mówi, że nazywanie kogoś po imieniu daj władzę nad nim. Bóg biblii przedstawił się jako Jestem a nie jako Jehowa czy Jahwe. Takie jest moje zdanie na ten temat.