Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Chasydzi - ostracyzm społeczny, wykorzystywanie seksualne i hermetyczność grupy  (Przeczytany 3996 razy)

Offline Safari

Kolejna grupa, która jest bardzo podobna do SJ i kolejny film dokumentalny, który można obejrzeć z rodziną świadkowską.

"Jedni z nas" (ang. One of us).
 
Można go obejrzeć na Netflixie za darmo (po prostu się rejestrując - pierwszy miesiąc jest darmowy) a potem można zrezygnować z niego ;))


Bardzo poruszający i może przyczynić się do otworzenia oczu bliskim.
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline uncja



Apostates

  • Gość
Kolejna grupa, która jest bardzo podobna do SJ i kolejny film dokumentalny, który można obejrzeć z rodziną świadkowską.

"Jedni z nas" (ang. One of us).
 
Można go obejrzeć na Netflixie za darmo (po prostu się rejestrując - pierwszy miesiąc jest darmowy) a potem można zrezygnować z niego ;))


Bardzo poruszający i może przyczynić się do otworzenia oczu bliskim.

Pogrubienie i podkreślenie tekstu moje.
Tutaj nie zgodzę się z tym , że jest to kolejna grupa  bardzo podobna do świadków Jehowy.
Świadkowie Jehowy to pikuś.
Wiem sporo na temat wszelakich odłamów judaizmu , przez naście lat mieszkam na żydowskiej dzielnicy i na początku mojej emigracji do UK pracowałam jako opiekunka do dzieci u ultraortodoksyjnych żydów.
Nie chcę opisywać tego co widziałam , słyszałam.... ale znalazłam w necie artykuł o Deborah Feldman - dziewczynie która też napisała książkę pt. "Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych żydów".
I tutaj wkleję kawałek tekstu :
Kiedy w Stanach książka weszła na rynek, została zlinczowana przez chasydów, którzy kiedyś byli jej najbliższą rodziną. Jak sama przyznaje, ultraortodoksyjni Żydzi publikowali teksty oskarżające ją o kłamstwo, fora internetowe pełne były niewybrednych komentarzy na jej temat. Religijni przywódcy deklarowali, że przez publiczne pranie rodzinnych brudów przyniosła wstyd całej światowej społeczności żydowskiej. W jednym z artykułów ktoś porównywał ją do Goebbelsa i ostrzegał, że może być katalizatorem kolejnego Holocaustu. Nazywano ją kolejną wielką antysemitką.

https://kobieta.wp.pl/miala-17-lat-gdy-wyszla-za-maz-tak-robia-dobre-chasydki-nie-miala-nawet-pojecia-co-to-seks-6126791798864001a

Kolejny artykuł :

Wymyślone demony. W co wierzą i jak żyją ultraortodoksyjni Żydzi

KATARZYNA ANDERSZ

https://chidusz.com/samuel-heilman-ultraortodoksyjni-zydzi-lubawiczer-rebe-chasydzi-schneerson/


« Ostatnia zmiana: 30 Październik, 2018, 22:53 wysłana przez Apostates »


Offline lukier

Świetny dokument Safari, obejrzałam sobie dzisiaj.

Trochę to przerażające jak w wielu momentach są identyczni z nami. Uderzyła mnie scena z ichniejszym kongresem oraz jak jeden z członków tej społeczności pokrętnie wyjaśniał ex Chasydowi, że to całkiem normalna, ludzka sprawa, że nikt nie mówi mu cześć na ulicy, bo odszedł ze społeczności. Ogólnie bardzo przygnębiający obraz kolejnej sekty.

Próbowałam zachęcić mojego brata do obejrzenia tego, ale niestety bezskutecznie. Obawiam się też że reakcja po zobaczeniu dokumentu byłaby taka, że ponieważ Chasydzi są jednak jeszcze bardziej restrykcyjni niż świadkowie pod kilkoma względami, więc taki świadek chwyciłby się tego jako argumentu, że w orgu to nie jest wcale tak źle...


Apostates

  • Gość
Próbowałam zachęcić mojego brata do obejrzenia tego, ale niestety bezskutecznie. Obawiam się też że reakcja po zobaczeniu dokumentu byłaby taka, że ponieważ Chasydzi są jednak jeszcze bardziej restrykcyjni niż świadkowie pod kilkoma względami, więc taki świadek chwyciłby się tego jako argumentu, że w orgu to nie jest wcale tak źle...

Lurker , w odniesieniu do tego co napisałaś,  odpowiem z swojego doświadczenia w rozmowach z wieloma świadkami Jehowy w UK.
Zazwyczaj świadkowie Jehowy odpowiadają w ten sposób: "Każda religia / wiara ma swoje zasady oparte o...." - i tutaj Biblię , Koran itd. (interpretację zostawiam). Poza tym wśród tak licznej mieszanki narodowej , wyznaniowej słowo żyd nie budzi w wielu ludziach jakiejś niechęci a myślę, że w Polsce jest trochę inaczej (być może mylę się - nie wiem).
Prowadząc niegdyś dyskusje z świadkami Jehowy , zauważyłam natomiast , że większe wrażenie robi scientologia i niektóre podobieństwa tej sekty.

Wracając do żydów - myślę , że warto tu nadmienić, że nawet ultraortodoksyjni żydzi w przypadku potrzeby / zagrożenia życia przyjmują transfuzje krwi - tym różnią się od nauk w organizacji.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 09:33 wysłana przez Apostates »


Offline Sebastian

przeczytałem obydwa artykuły i zastanawiam się co takiego strasznego widzicie w społeczności hasydzkiej. Po prostu społeczność konserwatywna obyczajowo i tyle. Nie każda kobieta musi być wyuzdaną lesbijką albo mieć męża i siedmiu kochanków, niektórym kobietom odpowiada tradycyjna konserwatywna normalność, nie widzę powodów aby potępiać społeczności hasydzkiej. Nie wydaje mi się ona ani lepsza ani gorsza od zlaicyzowanej społeczności exkatolickiej w której żyjemy w Polsce.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Apostates

  • Gość
przeczytałem obydwa artykuły i zastanawiam się co takiego strasznego widzicie w społeczności hasydzkiej. Po prostu społeczność konserwatywna obyczajowo i tyle. Nie każda kobieta musi być wyuzdaną lesbijką albo mieć męża i siedmiu kochanków, niektórym kobietom odpowiada tradycyjna konserwatywna normalność, nie widzę powodów aby potępiać społeczności hasydzkiej. Nie wydaje mi się ona ani lepsza ani gorsza od zlaicyzowanej społeczności exkatolickiej w której żyjemy w Polsce.

Podkreślenie tekstu moje.
Sebastianie - odpowiem w takim razie również pytaniami.
A co takiego strasznego widzisz w społeczności świadków Jehowy ? Po co pomoc bylym świadkom Jehowy i sprawy sądowe? Po co tyle dyskusji o zasadach jakie panują w organizacji?
Odizolowanie od świata i ostracyzm to cechy zbliżone do świadków Jehowy,  napisałam zbliżone ponieważ izolacja od świata niektórych ugrupowań żydowskich znacznie różni się od izolacji w organizacji ; ostracyzm też różni się i to nie tylko ignorancją - czyli nie mówienie "dzień dobry" - to nie jest karalne , ale zniewaga , lincz , opluwanie już tak!
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 10:57 wysłana przez Apostates »


Offline Sebastian

mam wrażenie że w obydwu artykułach hasydzi są atakowani nie tyle za ostracyzm co za konserwatyzm obyczajowy
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Apostates

  • Gość
mam wrażenie że w obydwu artykułach hasydzi są atakowani nie tyle za ostracyzm co za konserwatyzm obyczajowy

Zapewne nie jeden świadek Jehowy wchodząc tutaj na forum również odniesie takie wrażenie.
Mnie nie interesują wierzenia innych - jeżeli komuś odpowiada taki czy owaki styl życia , wg określonych zasad - nic mi do tego , chyba że wierzenia te krzywdza drugiego człowieka. Nie mam czasu rozpisywać się - może w wolnym czasie , nadmienię tylko , że wiele odlamow protestanckich dosłownie interpretujac teksty biblijne doprowadziło do wielu tragedii - śmierci osób  (szybki przykład - branie jadowitych węży do rąk , oplatanie się nimi , picie trucizny).
Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby, co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić (Mk 16,17-18)

Dlatego też widząc inne religie na tle organizacji świadków Jehowy - uważam , że są większe uwagi niż rozwodzenie się na temat ubioru , seksualności itd.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 11:26 wysłana przez Apostates »


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Chasydzi to kontrowersyjna grupa ( zgodnie z definicją nie mają szans się obronić przed określeniem sekta), raczej niebezpieczna, wszystko jest kontrolowane nawet to czy, kiedy i w jakiej formie masz odczuwać wstyd.

Jest to spisane w księdze Szulchan Aruch (hebr. שולחן ערוך nakryty stół) – we współczesnym judaizmie podstawowy kodeks prawa żydowskiego (halachy).

W tym zbiorze jest  613 przykazań z opisem i podobno wszystkie są powiązane z mojżeszowymi 10-cioma przykazaniami :o

Jedno z ciekawszych np.

" nie wolno ci "puścić bąka" jeśli masz na głowie tefilin

(Tefilin, tfilin, filakterie (hebr.: (תפילין wzgl. תְּפִלִּין) - przedmioty modlitewne, z aramejskiego – ozdoby) – dwa czarne skórzane pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry koszernego zwierzęcia, w których znajdują się cztery ustępy Tory, ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera.)

To są mistrzowie świata. Na razie to naszych 8 kosmitów z Warwick może twórcom prawa chasydzkiego sznurowadła wiązać. ;)
Ale pewne jest, że Ck idzie w "dobrym" kierunku i kto wie czy z czasem nie dogonią Chasydów.

Jest tam wielu wspaniałych ludzi, którzy podtrzymują tradycję i cierpią, często nie mając o tym pojęcia. Jedna, zasadnicza różnica między ŚJ a chasydami, to ta że jeżeli nie jesteś Żydem praktycznie możesz zapomnieć o wejściu w ich struktury zarządzające i w ogóle w społeczność chasydzką. Trochę inaczej niż u. ŚJ ;) Mega inteligentni ludzie, wykształceni, z wielką wiedzą o świecie a jednak członkowie ortodoksyjnej i kontrowersyjnej (jak na dzisiejszy świat) grupy.

Zobaczcie film o tytule "Chasydzki przewodnik po miłości i małżeństwie" naprawdę mocny, trochę się można pośmiać ale czasami wpaść w zadumę :


« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 12:04 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Apostates

  • Gość
Baran - film jest mi znany ale reality show to ja mam na codzień - zachowania niektórych chasydow względem nas odstepców - spluwanie na ziemię , głośne modly na ulicy itd.
Mam też znajomą która odeszła od tego całego konserwatyzmu i została wydziedziczona przez swoją rodzinę.


Offline Rajski Ptak

Obejrzałam ten dokument i widzę bardzo dużo podobieństw do swiadków.
Kolejna wstrętna sekta, która włazi z buciorami w życie i dyktuje każdy jego aspekt.
Najgorsze, że i tam ludzie nie zdają sobie sprawy w jak chorej grupie się znajdują.
Dlatego cieszę się wolnością, choć jak stwierdzono w filmie: "wolność słono kosztuje".
"Gdy mówisz prawdę, nie potrzebujesz sobie niczego przypominać."- Mark Twain


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
mam wrażenie że w obydwu artykułach hasydzi są atakowani nie tyle za ostracyzm co za konserwatyzm obyczajowy

Masz trochę racji. Świadkowie Jehowy przypuszczalnie przez społeczeństwa postrzegani są inaczej niż Chasydzi.
Chasydzki dresscode, pejsy, długie brody, kultura, świadomość tego że są Żydami, powoduje, że łatwo ich zauważyć, namierzyć  i skrytykować za wszystko. Zatrzymali się i nie poszli do przodu jak ŚJ z duchem czasu." Nie są z tego świata" ;)  Poza tym jak porównać ich stare obyczaje i stare prawa ze świadkowym migającym światłem?

Świadkowie wtapiają się w tłum. Z reguły czyści, pachnący, może w większości przypadków nie modni, ale jednak ładnie ubrani. Też folklor ale w naszej kulturze ŚJ są tacy mdli i bez wyrazu.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline disloyal

Chasydzi to jedna z wielu żydowskich sekt. Jeśli planujecie podróż do Izreala to w przewodnikach piszą o tym że konserwatywni żydzi różnych odłamów prowadzą między sobą wojny, protesty na ulicach. Ciężko ich odróżnić bo wszyscy ubierają się na ten sam styl.


Apostates

  • Gość
mam wrażenie że w obydwu artykułach hasydzi są atakowani nie tyle za ostracyzm co za konserwatyzm obyczajowy

Naturalnie masz prawo do takiego odbioru , jednak ja nie zauważyłam w artykułach żadnego ataku tylko opis - w co wierzą i jakie konserwatywne zasady panują wśród chasydow ; to tak jak tu na forum opisywane są wierzenia świadków Jehowy a że w niektórych wypowiedziach można zauważyć sarkazm , wysmiewanie się z konserwatyzmu w organizacji to druga sprawa.
W artykule pierwszym mowa jest też o psychozie Deborah kiedy to po ślubie długo nie mogła zajść w ciążę. Brak edukacji, a co najważniejsze ogromna presja rodziny stwarzały problemy o podłożu psychicznym. 18-latka musiała leczyć się psychiatrycznie z traumy, by móc urodzić dziecko. Na seks reagowała histerią. Nikt jej do tego nie przygotował.
Od siebie dodam , że wiem jaki nacisk / presję wywiera rodzina na potomstwo małżonków  (wiele kobiet czuje się jak maszynki do rodzenia dzieci).
Niektóre kobiety odczuwają pragnienie , że się tak wyrażę - normalnego ubioru (dżinsy , t-shert).
Środowisko żydowskie jest mi na prawdę dobrze znane.

Drugi artykuł przedstawia jak jest postrzegany świat / ludzie poza społecznością chasydow - kim jesteśmy dla tego społeczeństwa / dla tych wybrańców za jakich się uważają.

Żeby opisać skąd ludzie uciekają / z czego pragną się wyzwolić , potrzeba o tym napisać - wierzenia / konserwatyzm obyczajowy ;  to tak jak ze społeczności muzułmańskich również uciekają kobiety - i tu też potrzebny jest opis - dlaczego?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 16:53 wysłana przez Apostates »