Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?  (Przeczytany 3863 razy)

Offline Roszada

Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« dnia: 15 Sierpień, 2018, 12:30 »
U ŚJ od połowy lat 50. XX w. nie oddaje się "czci" Jezusowi.
Niekonsekwencją ich było wydawanie do roku 1970 ang. Biblii ze słowem "cześć" w Hbr 1:6.
Jednak w roku 1971 zmienili to na "hołd". Tak też zrobiono w polskim przekładzie.

Ale pozostała pewna niekonsekwencja w innym miejscu Biblii, w Ap 5:14, gdzie mowa jest o "czci" dla Boga i Baranka.
Oto fragment z kontekstem z Biblii z 1997 r.:

„I usłyszałem, jak każde stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: „Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i szacunek, i chwała, i potęga na wieki wieków”. A cztery żywe stworzenia mówiły: „Amen!”, starsi zaś upadli i oddali cześć.” (Obj 5:13, 14).

Co zrobiono w roku 2018?
Po prostu wbrew kontekstowi, gdzie mowa o Bogu i Baranku, wstawiono w Ap 5:14 słowo "Bogu", eliminując ze czci Baranka:

„I usłyszałem, jak każde stworzenie w niebie, na ziemi, pod ziemią i na morzu — wszystko, co w nich jest — mówiło: „Temu, który zasiada na tronie, i Barankowi należy się błogosławieństwo, szacunek, chwała i potęga po wieczne czasy, już na zawsze”. A cztery żywe istoty mówiły: „Amen!”. Wtedy starsi upadli na kolana i oddali cześć Bogu.” (Obj 5:13, 14)

Słowa "Bogu" nie ma w oryginale greckim.

Mało tego, nie ma go nawet w angielskim przekładzie ŚJ z 2013.
Jest to ewidentna samowola polskich tłumaczy.
Oto ang. tekst:

“And I heard every creature in heaven and on earth and underneath the earth and on the sea, and all the things in them, saying: “To the One sitting on the throne and to the Lamb be the blessing and the honor and the glory and the might forever and ever.” The four living creatures were saying: “Amen!” and the elders fell down and worshipped.” (Re 5:13, 14).

Trzeba by poinformować Warwick, że rosną im sekciarscy tłumacze w Polsce. :)

Dodam tu, że nie raz z Tusią wytykaliśmy to Towarzystwu co do Ap 5:14 tak w artykułach, jak i na forum:
np.
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/witanie-jezusa-przez-swiadkow-jehowy/msg34219/#msg34219

« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2018, 12:40 wysłana przez Roszada »


Offline Kerostat

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sierpień, 2018, 13:04 »
Kroczek po kroczku, zmieniają co mogą aby bardziej im pasowało.
Jednakże wiemy, wybudzeni, jak nieskuteczny to jest argument wobec betonów.
Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak się przebić.
Ateizm to postawa, że zaprezentowane dowody za istnieniem boga są za słabe aby uznać istnienie takiego bytu za realne.


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Sierpień, 2018, 14:32 »
Oto jedyny wskazany komentarz do Ap 5:14 w skorowidzu:

*** re rozdz. 15 s. 89 ***
„A czworo żywych stworzeń mówiło: ‚Amen!’, starsi zaś upadli i oddali cześć” (Objawienie 5:14).
Obyś więc pokładał wiarę w ofierze Baranka — tego, ‛który jest godzien’. Oby zostały pobłogosławione twe pokorne wysiłki związane ze służeniem i z oddawaniem czci Jehowie — „Zasiadającemu na tronie”.

Zapomnieli co sami pisali w Ap 5:13, a Ap 5:14 jest dokończeniem tej myśli:

*** re rozdz. 15 s. 88 ***
„I usłyszałem, jak każde stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich, mówiło: ‚Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i szacunek, i chwała, i potęga na wieki wieków’” (Objawienie 5:13).


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpień, 2018, 15:04 »
„I usłyszałem, jak każde stworzenie w niebie, na ziemi, pod ziemią i na morzu — wszystko, co w nich jest — mówiło: „Temu, który zasiada na tronie, i Barankowi należy się błogosławieństwo, szacunek, chwała i potęga po wieczne czasy, już na zawsze”. A cztery żywe istoty mówiły: „Amen!”. Wtedy starsi upadli na kolana i oddali cześć Bogu.” (Obj 5:13, 14)

Słowa "Bogu" nie ma w oryginale greckim.
Tu coś wyciąć, tam coś dodać, i jest zrewidowany przekład.


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sierpień, 2018, 15:09 »
Coś mi się zdaje, że masz rację.
To na tym polega, najważniejszy ruch w interesie.

Skwitował to Ray Franz co do dat, cytując jednego Cielca:

"Po jednym ze spotkań Ciała Kierowniczego, na którym poddano dyskusji
czasowe proroctwa i zmiany w ich zakresie, Bill Jackson powiedział do mnie
z uśmiechem: „Zwykle mówiliśmy, po prostu weź datę stąd i przenieś ją tam”." (Kryzys sumienia 2006 s. 278).

To samo jest z Biblią i książkami. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2018, 16:00 wysłana przez Roszada »


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Sierpień, 2018, 16:25 »
„Zwykle mówiliśmy, po prostu weź datę stąd i przenieś ją tam”." (Kryzys sumienia 2006 s. 278).
O kurde. Niby wiem już od jakiegoś czasu, że tak powstają "nowe światła", ale mimo wszystko szok.


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Sierpień, 2018, 18:05 »
O kurde. Niby wiem już od jakiegoś czasu, że tak powstają "nowe światła", ale mimo wszystko szok.
Przecież tak było niedawno z inspekcją Jezusa:

„Aby to ustalić, w roku 1914 Jezus rozpoczął inspekcję duchowej świątyni. Przegląd ten i dzieło oczyszczania obejmowały pewien okres – od roku 1914 do początków roku 1919 [3]” (Strażnica 15.07 2013 s. 11).

„[3] Jest to zrewidowane zrozumienie. Wcześniej sądziliśmy, że inspekcja Jezusa odbyła się w roku 1918” (jw. s. 14).

Czyli wzięli rok 1914 z innego proroctwa i przenieśli do innego za rok 1918. :) Zobacz jak to co Franz napisał jest niezmienne i jak oni się do tego dostosowują do dziś. On w zakończeniu książki napisał, że nie wierzy w żadną reformę CK. :)


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień, 2018, 18:34 »
On w zakończeniu książki napisał, że nie wierzy w żadną reformę CK. :)
Póki jest popyt na prowadzoną przez nich organizację, to po co mają się reformować? Jest popyt - jest podaż. Po co więc się reformować, skoro org nadal się sprzedaje (nadal są ludzie kupujący "nowe światła")? :)

Cytuj
„Zwykle mówiliśmy, po prostu weź datę stąd i przenieś ją tam”."
Tak się zastanawiam, czy kiedyś zmienią światło o roku 1914. Jak wymrze już druga grupa namaszczonych chrześcijan zazębiająca się z pierwszą grupą, to czy wymyślą światło o trzeciej grupie, czy nowe światło o roku np. 2014. Dopasują jakiś sen czy wizję z Biblii, wymyślą jakiś przelicznik dni na lata, dopasują wydarzenia, które wtedy miały miejsce i..... będzie świeżuteńkie światło, że nie przeminie pokolenie ludzi pamiętających rok 2014, a wszystko to się stanie :)


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpień, 2018, 18:42 »
Wpierw trzeba przepracować Daniela i Ap.
Bo myszką pachną już kongresy z lat 1922-1928, które oni widzą w tych poselstwach aniołów.

Kiedy w latach 1922-1928 n.e. z udziałem żyjących w tym czasie członków »ostatka« zaczęło się wylewanie ‘siedmiu plag ostatecznych’, musiało ono przebiegać pod kierunkiem i opieką aniołów. Wynika to z rozdziałów od 15 do 17 Księgi Apokalipsy, gdzie wyjawiono, że »czasze«, czyli »naczynia« pełne gniewu Bożego, były w rękach aniołów niebiańskich, którzy je przyjęli od Boga” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 7 s. 11).

Ray Franz w swej drugiej książce na s. 367 tak napisał o interpretacji proroctw z Ap:

"Poważnie wątpię, żeby którykolwiek członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy (oprócz autora dwóch książek ustalającego tą interpretację, Freda Franza) próbował wytłumaczyć w szczegółach interpretację wylania tych czasz i plag i ich przypuszczalne wypełnienie się. Gdyby ktoś zakwestionował spełnienie się tych wizji, mogliby jedynie odpowiedzieć czytając prosto z publikacji Strażnicy, która ustaliła głoszoną interpretację." (W poszukiwaniu Chrześcijańskiej Wolności).


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Sierpień, 2018, 19:12 »
Wpierw trzeba przepracować Daniela i Ap.
Bo myszką pachną już kongresy z lat 1922-1928, które oni widzą w tych poselstwach aniołów.
Oni np. w dwóch świadkach z Ap 11:7-11 widzieli Rutherforda i kogoś jeszcze. Sędzia na kilka dni poszedł do więzienia. Jego uwolnienie CK uznało za wypełnienie się proroctwa z Ap 11:11. Mam nadzieję, że dobrze pamiętam i niczego nie pokręciłam. Poza tym nie wiem, czy to aktualne światło (było w książce "Wspaniały finał Objawienia bliski").


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Sierpień, 2018, 19:19 »
Wspaniały finał... już w odstawkę poszedł, bo tam z 10 razy pisali o tej inspekcji w 1918 (56 razy występuje rok 1918, a w większości zmieniono go na 1914).
Już się nie opłaca zmieniać 3 raz książki, po tym jak w 2006 dali wklejki. :)


Offline Sebastian

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Sierpień, 2018, 19:24 »
Tak się zastanawiam, czy kiedyś zmienią światło o roku 1914. Jak wymrze już druga grupa namaszczonych chrześcijan zazębiająca się z pierwszą grupą, to czy wymyślą światło o trzeciej grupie, czy nowe światło o roku np. 2014. Dopasują jakiś sen czy wizję z Biblii, wymyślą jakiś przelicznik dni na lata, dopasują wydarzenia, które wtedy miały miejsce i..... będzie świeżuteńkie światło, że nie przeminie pokolenie ludzi pamiętających rok 2014, a wszystko to się stanie :)
chwilowo nie ma kolejnej wojny światowej pod którą pasowałyby proroctwa (a pierwsza wojna światowa "fajnie się nazywa" bo jest "światowa");

ale za kilkadziesiąt lat, kto wie? Może będą liczyć pokolenie od zagłady Moskwy lub od zagłady Pekinu lub od zagłady Nowego Jorku albo od zagłady Tel a Vivu?! A może Iran zniszczy Jerozolimę bombką atomową i da fajny materiał do nowych obliczeń? A może jakiś islamski szaleniec wysadzi w powietrze Watykan i będzie można ogłosić koniec wielkiej nierządnicy i od niego naliczać pokolenie które nie przeminie? Obstawiam że ewentualna zagłada Warszawy i Wilna bronią atomową to jednak wydarzenie (patrząc z amerykańnskiego pkt widzenia) za mało istotne aby tworzyć nowe interpretacje biblijne.

 Czas pokaże...

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Sierpień, 2018, 19:31 »
chwilowo nie ma kolejnej wojny światowej pod którą pasowałyby proroctwa (a pierwsza wojna światowa "fajnie się nazywa" bo jest "światowa");

ale za kilkadziesiąt lat, kto wie? Może będą liczyć pokolenie od zagłady Moskwy lub od zagłady Pekinu lub od zagłady Nowego Jorku albo od zagłady Tel a Vivu?! A może Iran zniszczy Jerozolimę bombką atomową i da fajny materiał do nowych obliczeń? A może jakiś islamski szaleniec wysadzi w powietrze Watykan i będzie można ogłosić koniec wielkiej nierządnicy i od niego naliczać pokolenie które nie przeminie? Obstawiam że ewentualna zagłada Warszawy i Wilna bronią atomową to jednak wydarzenie (patrząc z amerykańnskiego pkt widzenia) za mało istotne aby tworzyć nowe interpretacje biblijne.

 Czas pokaże...
Czas pokaże, tylko my już tego raczej nie dożyjemy. Obliczyłam, że druga grupa pomazańców wymrze całkowicie ok. roku 2080. Mnie już wtedy nie będzie, nie zobaczę nowego światełka :(

Cytuj
Wspaniały finał... już w odstawkę poszedł
No ja wiem, że poszedł. Tylko nie wiem, czy wszystkie światła tam zawarte to już stare światła, czy może choć niektóre są jeszcze aktualne?
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2018, 19:34 wysłana przez ewa11 »


Offline Roszada

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Sierpień, 2018, 19:37 »
Cytuj
Tylko nie wiem, czy wszystkie światła tam zawarte to już stare światła, czy może choć niektóre są jeszcze aktualne?
Nie przesadzajmy. Trzeba po prostu na nowo opracować. Coś tam zachowają, by była ciągłość. :)
To tak jak z zepsutym autem, telewizorem, kompem, itp. Czasem już nie opłaca się naprawiać, choć niektóre części dobre. Wyrzuca się wszystko.


Offline ewa11

Odp: Ap 5:14 - dlaczego zmieniono ten tekst w 2018 r.?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Sierpień, 2018, 20:04 »
On w zakończeniu książki napisał, że nie wierzy w żadną reformę CK. :)
Tam nie zmienia się nic mimo lat, jak śpiewał Rynkowski :)