Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .  (Przeczytany 7160 razy)

Apostates

  • Gość
Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Lipiec, 2018, 22:38 »
Napisałaś ,że jesteś szczęśliwą agnostyczką - a wiesz o tem ,że w III w, ne. spalono prawie wszystkie księgi gnostyczne i uznano ich za heretyków !!
Takie prześladowanie "innowierców" ..

Wiem , wiem Sawaszi. Kiedyś biorąc udział w dyskusji , kiedy miałam odmienne poglądy na jakiś temat i choć wyrażane bez agitacji z mojej strony to uznane przez niektórych za herezję gdzie byłam nawoływana do opamiętania i nie mam tutaj na myśli świadków Jehowy. Brak swobody wypowiedzi / wyrażania swoich myśli,  wątpliwości  , dzielenie się swoimi samodzielnymi refleksjami występuje nie tylko w organizacji a takie gwałtowne reagowanie na "odmieńców" przynosi bardzo często odwrotny skutek.

I tu pozwolę na cytaty :
"Jeśli wdajesz się w spory, dyskusje i kłótnie, możesz czasem osiągnąć zwycięstwo. Ale będzie to zwycięstwo próżne, ponieważ nigdy nie pozyskasz dobrej woli swojego oponenta".
Benjamin Franklin

"Nic tak nie dzieli ludzi, jak religie i pieniądze". Ja dodam jeszcze - poglądy polityczne  :D

moje trzy grosze:

Apostates - Jestem z zasady: ''Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce”
Słowa Terencjusza „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce” w oryginale brzmiące "Homo sum humani nihil a me alienum puto”
Człowiek powinien przeżyć szczęśliwe chwile, lecz troski życia codziennego nie mogą być mu obce. Nie wolno także zapomnieć o kierowaniu się uczuciami, przede wszystkim tymi pozytywnymi. Taka postawa doprowadzi i do szczęśliwego życia ziemskiego, jak i spokojnego odpoczynku duszy po śmierci.
Nadaszyniaku , a ja dodam:
Jeśli ktoś w tą duszę po śmierci wierzy  ;D

Trochę jeszcze parę słów od siebie

Szczęście tudzież miłość nie jedno ma imię 🙂
Ktoś mi kiedyś powiedział : „Pieniądze szczęścia nie dają! ”
Odrzekłam : Owszem , że samo posiadanie sterty papieru bądź ilość zer na koncie szczęścia nie dają , ale ich wydawanie 🙂
Później spytałam : Czy wiesz co jest najgorszym grzechem kobiety? 
Zapadła cisza…… , po chwili powiedziałam , że największym grzechem kobiety to grzech nie kupić 🙂 😉
To taki mój optymistyczny wstęp dla panów 🙂

A teraz już całkiem poważniej 🙂
Kiedyś gdzieś znalazłam taką definicję szczęścia :
Szczęście to w miarę trwały pozytywny stan psychiczny, obejmujący całą gamę uczuć — od zwykłego zadowolenia po głęboką, niezmierną radość życia — i połączony z naturalnym pragnieniem utrzymania tego stanu. Nie chodzi więc po prostu o doraźną przyjemność wywołaną np. jakimś dodatnim bodźcem.

W myśl tej definicji rozumiem , że doraźna przyjemność owszem może zadowolić , uszczęśliwić ale będzie to uczucie chwilowe – na krótką metę ale też przy trwałym szczęściu nie możemy wykluczyć tzw. „złych dni” / gorszych dni.

A teraz już bardzo poważnie 🙂
Z własnego doświadczenia wiem , że to co nam daje szczęście , nie oznacza , że da je innym – każdy z nas ma różne preferencje wyboru i to co dla mnie jest szczęściem dla innych może być nieszczęściem dlatego warto pomyśleć o tym aby nikogo na siłę nie uszczęśliwiać – nie uszczęśliwiać swoim szczęściem.

Pozdrawiam Was Chłopaki i życzę miłego weekendu  :)



Apostates

  • Gość
Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Lipiec, 2018, 14:16 »
Trochę cytatów związanych z fanatyzmem i tym o czym napisałeś Sawaszi odnośnie prześladowań innowierców.

"Religijny fanatyk to człowiek , który tak ukochal Boga , że zapomniał o bliźnim".
Autor nieznany.


"Światu grozą trzy plagi, trzy zarazy.
Pierwsza - to plaga nacjonalizmu.
Druga - to plaga rasizmu.
Trzecia - to plaga religijnego fundementalizmu.
Te trzy plagi mają te samą cechę, wspólny mianownik - jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność.
Do umyslu porażonego jedną z tych plag nie sposób dotrzeć. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary. Wszelka próba spokojnej rozmowy będzie mijać się z celem. Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznał rację, podpisał akces. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzedzie, jako instrument, jako oręż. Nie ma ludzi - jest sprawa".

Ryszard Kapuściński – Imperium

Pozwolę jeszcze umieścić kilka cytatów które być może pomogą osobom odrzuconym przez „większość” – jakieś określone środowisko , a nawet rodzinę tylko dlatego, że zmieniły swoje poglądy, etc. spojrzeć na siebie z tej pozytywnej , unikatowej strony i nie przejmować się obelgami innych – nabrać takiego dystansu co nie znaczy , że akceptować chamstwo i przede wszystkim pokonać strach przed obawą co powiedzą inni.

Słowo „idiota” jest piękne ,
Idiota to ktoś, kto żyje w niezależny sposób ,
robi swoje i nie obchodzi go to , co powie o nim świat , idiotą jest ten, kto nie naśladuje,
I nie ma to nic wspólnego z głupotą.
Jeśli spróbujesz iść przez życie własną, niezależną drogą , wtedy będziesz nazywany idiotą.
Tłum nie będzie cię szanował , gdyż tłum nie szanuje autentycznych ludzi. Tłum szanuje maski
i fałszywe osobowości. Jeśli na prawdę chcesz być mądry, bądź idiotą”.

~ Osho

I tutaj w nawiązaniu do tego cytatu kolejna wg mnie mądra myśl:

Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli to grozi narażeniem się na kpinę innych ludzi,
niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę”.

~ Frederick Douglass

„Jednym z największym lęków na świecie jest lęk przed opinią innych.
Dopiero w momencie, w którym nie odczuwasz strachu przed tłumem,
przestajesz być owcą – stajesz się lwem.
Wówczas w twym sercu rodzi się potężny ryk , to zew wolności”.
~Osho

I jeszcze kilka cytatów pod którymi również się podpisuję

„Życie zaczyna się tam , gdzie kończy się lęk”.
~ Osho

„Kiedy inni oczekują od nas , że staniemy się takimi , jakimi oni chcą żebyśmy byli ,
zmuszają nas do zniszczenia tego , kim naprawdę jesteśmy .
To dosyć subtelny rodzaj morderstwa.
Większość kochających rodziców i krewnych popełnia je z uśmiechem na twarzy”.
Jim Morrison.

„Narzucanie swojej woli jest właśnie tym, czego miłość nie robi”.

William Paul Young –


"Silni ludzie nie spychają innych w dół , oni pomagają innym wspinać się do góry....."
Michael P. Watson

"Najsilniejszym wojownikiem jest ten , kto pokonał sam siebie i swoje słabości".
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2018, 14:28 wysłana przez Apostates »


Offline sawaszi

Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Lipiec, 2018, 22:21 »
Apostates zaiste ciekawe są poglądy filozofów i poetów - zajmujące
Wielu ludzi wierzy w nauki Jezusa (Chrystusa) - patrz chrześcijaństwo -ale (ile różnych form organizacyjnych) ..
Wszelkie podstawowe religie świata wyznają Boga Stwórce i się do Niego modlą
Z Biblii czytamy o drugim przykazaniu i tu się zgadzają trzy (główne) religie monoteistyczne ?
Kolejne moje pytanie :
Z czego wynika brak tolerancji do 'innowiernych' mniejszości i ich nietolerancja (u 'większości' statystycznej) - a wręcz przeciwnie : prześladowanie i ..
Ps . wszak jednakże wszyscy jesteśmy jednym gatunkiem ludzkim (rodzina ludzka i wspólne DNA)- to nasze od tego samego "Stwórcy"
Zapraszam do dalszej dyskusji


« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec, 2018, 22:33 wysłana przez sawaszi »


Apostates

  • Gość
Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Lipiec, 2018, 23:01 »
Sawaszi,  pytasz : "Z czego wynika brak tolerancji do 'innowiernych' mniejszości i ich nietolerancja (u 'większości' statystycznej) - a wręcz przeciwnie : prześladowanie i .."
Myślę, że brak tolerancji wynika z głęboko zakorzenionych w danej kulturze i tradycji pewnych stereotypów - i tutaj następują uprzedzenia do inności , brak chęci zapoznania się z czymś nowym - niewiedza i strach przed nieznanym ,  ale przede wszystkim z braku miłości do bliźniego.
Pozdrawiam.


Offline sawaszi

Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Lipiec, 2018, 23:23 »
Zgadzam się z Tobą .
Fanatyzm wynika z niewiedzy - a przede wszystkim z braku miłości do blizniego i nawet siebie samego (kompleksy z ..)
Ale ja wierzę ,że życie nasze powstało z miłości Bożej .
"Matka Natura" i "Siła Sprawcza" - tak w naszych czasach wolą w to wierzyć ludzie (wiara ,nadzieja , miłość itd.) - Takie czasy  :)
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec, 2018, 23:46 wysłana przez sawaszi »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Lipiec, 2018, 00:19 »
Fanatyzm jest wtedy, gdy bierzesz dany pogląd na poważnie i odmawiasz pójścia na kompromis z opcją, która chce go podważyć osłabić albo rozwodnić.

Przykładowo ewolucjonista, który nie chce pójść na kompromis z kreacjonistą jest fanatykiem ewolucji.

Psychiatra, który nie chce pójść na kompromis z poglądem, iż chory został opętany przez demona jest fanatykiem psychiatrii.

Lekarze wysyłający zakaźnie chorych do ścisłej kwarantanny wbrew tychże chorych pragnieniom również fanatycznie strzegą określonych regulaminów i dogmatów medycznych, poświęcając na ich ołtarzu inne dogmaty, choćby ten o prymacie wolności osobistej nad innymi wartościami.

Tak samo fanatyczni bywają wyznawcy określonych religii. Jeśli jesteś czegoś w 100% pewien, z automatu stajesz się fanatykiem. Jeśli wierzysz, że zabawa twojego dziecka z zapałkami i bańką gazu może skończyć się tragicznie, zapobiegasz temu w sposób nieprzejednany. Dla przekonanego teisty sprawy metafizyczne są równie oczywiste co kwestie życia codziennego, więc działa z podobną determinacją.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2018, 00:21 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline sawaszi

Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lipiec, 2018, 01:00 »
Dobrze prawisz Ekskluzywna Inkluzywność - ale sam wierzysz w to co teraz napisałeś ?
Obowiązuje  (ale) -"wolna wola" i wiara w (przynależność do grupy - to wiara w sukces "zbawienia" ??) ..
Podaj mi przykłady z praktyki - a uwierzę w twoje tezy (racjonalizmu ,przekonania ,szczęścia osobistego) .
Pomagać innym - to dar największy - więc pisz
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2018, 01:12 wysłana przez sawaszi »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Lipiec, 2018, 01:46 »
Dobrze prawisz Ekskluzywna Inkluzywność - ale sam wierzysz w to co teraz napisałeś ?

Dlaczego miałbym nie wierzyć w to co mówię, skoro nawet ty sam stwierdzasz, że dobrze prawię?

Do reszty wypowiedzi się nie odniosę, bo nic z niej nie zrozumiałem pomimo kilkukrotnego przeczytania.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2018, 01:49 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline sawaszi

Odp: Fanatyzm a zauroczenie jedyną prawdą .
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Lipiec, 2018, 22:28 »
Ekskluzywna Inkluywność -nie dziw się mnie , bo ja tak lubię pisać (na domyślność)

Do reszty wypowiedzi się nie odniosę, bo nic z niej nie zrozumiałem pomimo kilkukrotnego przeczytania.
[/quote]     
Bo tak naprawdę ludzkość nadal jest na progu poszukiwania prawdy o własnym istnieniu i sensu życia .
Skoro religiom to miernie wychodzi -to teraz naukowcy chcą to wyjaśnić w sposób naukowy (poszukiwanie prawdy) - nadal trwa i to dobrze (następuje postęp) .
Dogmaty upadają i rozmaite teorie (bajeczne) - zapewne to nie wszystkim 'pasuje i pasi' - ale cóż począć na takie dylematy - jak to "sama przyroda' ..
A cha - powiadają (niektórzy) ,że Jezus z Nazaretu był pierwszym komunistą - jak to twierdzenie obalić lub nie.. ??
 
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2018, 22:31 wysłana przez sawaszi »