Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka 2018r.  (Przeczytany 60181 razy)

Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #120 dnia: 30 Marzec, 2018, 11:12 »
Tym bardziej ,że wiele tradycji to nic innego jak wierzenia pogańskie, przerobione na chrześcijańskie.
Ależ my się tego nie wstydzimy, że korzystamy z kultury i zwyczajów wielu narodów. Słowo "pogańskie" to takie niedzisiejsze, ma pewnie służyć ośmieszeniu.
Powiedz muzułmaninowi, że jest poganinem. :(


Offline Gremczak

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #121 dnia: 30 Marzec, 2018, 11:14 »
Słowo "pogańskie" to takie niedzisiejsze, ma pewnie służyć ośmieszeniu.

Umiecie razić czyjeś uczucia religijne. :-\
Ma służyć ośmieszeniu? Czyż to nie jest też rażenie czyichś uczuć religijnych?
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 11:20 wysłana przez Gremczak »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #122 dnia: 30 Marzec, 2018, 11:21 »
O naukach katolickich nagadałem się dość w seminarium duch. w latach 1989-1997 oraz w poradni religijnej w latach 1989-2013, a także w swej książce W obronie wiary, więc temat tu uważam za zakończony.
Nie mam nic do dodania w tej kwestii, co opisałem w tej książce i w artykułach.
Forum nie jest katolickie, co nie raz słyszymy w zarzutach.


Offline Gremczak

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #123 dnia: 30 Marzec, 2018, 11:24 »
O naukach katolickich nagadałem się dość w seminarium duch. w latach 1989-1997 oraz w poradni religijnej w latach 1989-2013, a także w swej książce W obronie wiary, więc temat tu uważam za zakończony.
Nie mam nic do dodania w tej kwestii, co opisałem w tej książce i w artykułach.
Forum nie jest katolickie, co nie raz słyszymy w zarzutach.
Ale ja nie mówię o KK ,tylko o wszystkich. Łącznie ze SJ. Nie mam pojęcia dlaczego Ty wszystko odnosisz do KK. Przecież  chrześcijaństwo to nic innego jak zlepek z różnych wcześniejszych wierzeń poprzerabianych i ujęte w całość jako coś nowego.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 11:40 wysłana przez Gremczak »


Offline Villa Ella

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #124 dnia: 30 Marzec, 2018, 11:32 »
Ej no, w KK macza się hostię w winie i podaje. Fajnie, higienicznie. Kilkakrotnie tak spożywałam komunię. To nic dziwnego. Nie pamiętam niestety gdzie. Na pewno pierwszy raz, przy zawieraniu małżeństwa. To była Parafia św. Szczepana w Opolu, a potem w jeszcze kilku innych kościołach.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Opatowianin

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #125 dnia: 30 Marzec, 2018, 12:26 »
Pamiątka u ŚJ ,Pascha u Izraela ,Wielkanoc w K.K. - to powinno jednoczyć ludzi wokół Jezusa Chrystusa (Mesjasza) .
Pogody ducha życzę wszystkim  :) :) :) .

Tak, akurat ŚJ są najbardziej gotowi do "jednoczenia się wokół Chrystusa" ;D ;D ;D Pamiętam jednego betelczyka, jak biadolił że kupił antenę firmy "Polkat", a nie wiedział że to przedsiębiorstwo jest pod patronatem Kościoła Polskokatolickiego... Toż to dopiero niewybaczalna zbrodnia, kupić coś mającego choćby minimalny  związek z "Babilonem Wielkim", a zwłaszcza nominalnym chrześcijaństwem!!!


Offline Zwolennik Swieczki

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #126 dnia: 30 Marzec, 2018, 12:46 »
Interpretacja Biblii to też tradycja.
Tak więc masz rację, że czasem może być ważniejsza.
Bez tradycji byśmy nie wiedzieli co się składa na kanon Biblii.

Współczuję wyznaniom które nie uznają tradycji i wymyślają nowe nauki w XXI wieku. :-\Chłopie ty nauczałeś w KK czy ja? :(
Daj se na luz, bo starszych i młodszych od ciebie uczyłem w Seminarium Duchownym.
O KK nie ucz mnie, bo od godniejszych pobierałem nauki i przed nimi stałem. :)

W Pelplinie tez nauczales?


Offline Gremczak

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #127 dnia: 30 Marzec, 2018, 13:03 »
W Pelplinie tez nauczales?
W Pelplinie mam paru znajomych.


Offline Zwolennik Swieczki

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #128 dnia: 30 Marzec, 2018, 13:18 »
Tradycja jest dla mnie takim samym zniewoleniem jak dogmaty.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #129 dnia: 30 Marzec, 2018, 13:32 »
Tradycja jest dla mnie takim samym zniewoleniem jak dogmaty.
Masz rację. Tylko sam wypowiedziałeś dogmat. ;D
Tylko nie występuj jako nauczyciel ale jako uczeń.
Jezus z tradycji wziął wino podczas Paschy.
Ani jeden tekst w ST nie mówi, że podczas Paschy stosowano wino, tylko zioła i baranka. :-\
Cytuj
Villa pisała:
w KK macza się hostię w winie i podaje. Kilkakrotnie tak spożywałam komunię. To nic dziwnego. Nie pamiętam niestety gdzie. Na pewno pierwszy raz, przy zawieraniu małżeństwa. To była Parafia św. Szczepana w Opolu, a potem w jeszcze kilku innych kościołach.
Villa, na ogół małżonkom podczas ślubu podaje się kielich.
Tak było wiele razy na ślubach na których byłem.
Choć nie wykluczam, że było jak piszesz.
Proboszcz na parafii, to papież na parafii. ;D

W Pelplinie nie uczyłem, ale w roku 1992, gdy część ziem diecezji Pelplińskiej przeszła do Gdańskiej, to kilku kleryków i wielu księży przeszło do Gdańska.
Wielu starszych księży było wyświęconych w Pelplinie, bo seminarium w Gdańsku powstało dopiero w roku 1957, jak uzyskano zgodę na utworzenie i uznanie od władzy ludowej po czasach stalinowskich.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 13:58 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #130 dnia: 30 Marzec, 2018, 14:21 »
A to nie trzeba obchodzić 14 nisan po zachodzie słońca? Można obojętnie w jaki dzień?
A czy Jezus nie obchodził w czwartek w ostatnim roku, gdy wprowadzał Nową Paschę, tuż po starej Passze (Łk 22:14-20)?
My łączymy czwartek z Nową Paschą, a nie datę 14 Nisan.
Stara Pascha to 14 nisan
Nowa Pascha to czwartek.

Właśnie ŚJ obchodzą w obojętnie jaki dzień, czasem w niedzielę, gdy było zmartwychwstanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 14:23 wysłana przez Roszada »


Offline Reskator

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #131 dnia: 30 Marzec, 2018, 14:43 »
 cyt'Nowa Pascha to czwartek.'-
Cytat,werset z Biblii ze słowem czwartek-prosiłbym

cyt'Właśnie ŚJ obchodzą w obojętnie jaki dzień, czasem w niedzielę, gdy było zmartwychwstanie.'
Zydzi też obchodzą w obojętnie jaki dzień,czasem w niedzielę.
[/quote]
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 14:44 wysłana przez Reskator »


Offline Zwolennik Swieczki

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #132 dnia: 30 Marzec, 2018, 15:58 »
A czy Jezus nie obchodził w czwartek w ostatnim roku, gdy wprowadzał Nową Paschę, tuż po starej Passze (Łk 22:14-20)?
My łączymy czwartek z Nową Paschą, a nie datę 14 Nisan.
Stara Pascha to 14 nisan
Nowa Pascha to czwartek.

Właśnie ŚJ obchodzą w obojętnie jaki dzień, czasem w niedzielę, gdy było zmartwychwstanie.

Troche to sie kupy nie trzyma, bo skoro w Bibli jest mowa o 14 dniu Nissan to trzymajmy sie tej terminologi a nie tradycji.Wg mojej wiedzy 14 Nissan przypada dzis po zmroku,zatem jutrzejszy dzien i termin Pamiatki jest o dzien spozniony . Natomiast wersja KK dotyczaca opcji tzw. stalego swieta pt-niedziela-poniedzialek byla obliczona na potrzeby asymilacji  i przeobrazila sie w tradycje i dla mnie jest swietem dla samego swieta.Bo cos musi byc.
Poniewaz wiele lat funkcjonowalem w jednym i drugim wyznaniu, to uwazam ze akurat Swiadkowie sa blizsi w swym dogmatyzmie tego o co prosil Jezus.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #133 dnia: 30 Marzec, 2018, 16:03 »
Ale ja nie mówię o KK ,tylko o wszystkich. Łącznie ze SJ. Nie mam pojęcia dlaczego Ty wszystko odnosisz do KK. Przecież  chrześcijaństwo to nic innego jak zlepek z różnych wcześniejszych wierzeń poprzerabianych i ujęte w całość jako coś nowego.
A dlaczego ja mam odpowiadać za sekty które powstały w XX czy XXI wieku, czy w XVIII lub XIX?
Tak samo ja mogę jak i Ty.

A jeśli masz wiedzę o "zlepku" to jest to Twoja wiedza, a nie moja.
Ja znam pochodzenie wierzeń chrześcijańskich, a jeśli są jakieś analogie, to też są mi znane.
Np.Melchizedek na wiele lat przed Jezusem wskazał na chleb i wino (Rdz 14:18).
I cóż z tego, że wino i chleb jedli też Egipcjanie i Babilończycy?
To co Ty robisz dziś, też w dużej mierze robili różni ludzie przed Tobą.

Po co Reskatorowi cytaty?
Nie zna fragmentów o ustanowieniu Wieczerzy Pańskiej, w odróżnieniu od Paschy? Obie uroczystości były w ostatnim roku Jezusa na ziemi jednego dnia.
Dla Żydów był to 14 Nisan, a dla chrześcijan czwartek, na 3 dni przed zmartwychwstaniem w niedzielę.
Jeśli nie zna tych tekstów, to się ośmiesza i niech prędko Biblię studiuje, a nie forum. :)
Cytuj
Troche to sie kupy nie trzyma, bo skoro w Bibli jest mowa o 14 dniu Nissan to trzymajmy sie tej terminologi a nie tradycji.
Ty się możesz trzymać czego chcesz, nawet obrzezania.
Ja w NT nie widzę daty 14 Nisan.

Trzymaj się swego, a ja swego.
Piszesz "trzymajmy się".
Ja się nie chcę trzymać się ciebie, tylko tego co Biblia i Kościół uczy od setek lat.
Cytuj
Poniewaz wiele lat funkcjonowalem w jednym i drugim wyznaniu, to uwazam ze akurat Swiadkowie sa blizsi w swym dogmatyzmie tego o co prosil Jezus.
A ja znam całą historię Pamiątki ŚJ i znam wszystkie zmiany.
Znam też naukę KK i potrafię sam zauważyć kto jest bardziej zgodny NT a kto ze ST.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2018, 16:15 wysłana przez Roszada »


Offline Zwolennik Swieczki

Odp: Pamiątka 2018r.
« Odpowiedź #134 dnia: 30 Marzec, 2018, 16:22 »

Trzymaj się swego, a ja swego.
Piszesz "trzymajmy się".
Ja się nie chcę trzymać się ciebie, tylko tego co Biblia i Kościół uczy od setek lat.A ja znam całą historię Pamiątki ŚJ i znam wszystkie zmiany.
Znam też naukę KK i potrafię sam zauważyć kto jest bardziej zgodny NT a kto ST.

Gdziez bym smial sugerowac,ale gdybys zechcial trzymac sie dalej samej Biblii z wylaczeniem nauk Kosciola-to mialbys szersze pole widzenia?? Biblia nie podaje w zadnym miejscu kiedy tak naprawde umarl Jezus, a juz napewno nie ma mowy o piatku,sobocie czy niedzieli bo takowe okreslenia w czasach Jezusa nie istnialy a opierano sie na kalendarzu ksiezycowym. Rownie dobrze mogl umrzec we wspolczesna srode.