Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2 Samuela 23:17 a transfuzja  (Przeczytany 2989 razy)

Offline GrandeBelezza

  • Zainteresowany
  • Wiadomości: 8
  • Polubień: 28
  • Looking for a Great Beauty
2 Samuela 23:17 a transfuzja
« dnia: 19 Marzec, 2018, 21:44 »
Usłyszałem ostatnio taki argument apropo zakazu transfuzji.

PNŚ 2 Samuela 23:17 - I powiedział: „Jest nie do pomyślenia,+ Jehowo, żebym to uczynił! [Czyż mam pić] krew+ mężów, którzy poszli z narażeniem swych dusz?” I nie chciał jej pić.

Tłumaczenie mówcy oczywiste. Dawid nie chciał pić wody która była mu przyniesiona z narażeniem życia (krwi) przez jego zołnierzy, dlatego kazał ją wylać na ziemie.

Ktoś może to skomentować biorąc pod uwagę kontekst ?


Offline Roszada

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec, 2018, 09:12 »
Dziwne zastosowanie do transfuzji.
Sami piszą, że nie była znana przez całe wieki:

„Czy jednak biblijny punkt widzenia na krew wyklucza stosowanie jej w nowoczesnych technikach medycznych, takich jak transfuzja, której z całą pewnością nie znano za czasów Noego ani apostołów?” (Strażnica Nr 12, 1991 s. 9).

„Czy biblijny zakaz używania krwi obejmuje też stosowanie jej w medycynie, np. do transfuzji, które z całą pewnością nie były znane za czasów Noego, Mojżesza ani apostołów?” (Jak krew może ocalić twoje życie? 1990, 2009 s. 6).

To tak jak ja bym dziś zastosował zakaz rozpalania ognia do zapalenia zapalniczki albo włączenia się junkersa po iskrze z baterii.

„(...)W dniu sabatu nie wolno wam rozpalić ognia w żadnym z waszych miejsc zamieszkania(...)” (Wj 35:3)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec, 2018, 15:39 »
Ktoś może to skomentować biorąc pod uwagę kontekst ?

Dzis prawo mojżeszowe nie obowiązuje.


Offline Roszada

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec, 2018, 16:06 »
Dzis prawo mojżeszowe nie obowiązuje.
A jeśli tak to:

„Nie wolno ci zostawić czarownicy przy życiu.” (Wj 22:18). :)

Jest tu jaka? ;D


Offline GrandeBelezza

  • Zainteresowany
  • Wiadomości: 8
  • Polubień: 28
  • Looking for a Great Beauty
Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec, 2018, 18:32 »
Hehe, oczywiście znamy wybiórczość CK w przestrzeganiu Prawa Mojżeszowego. Co im pasuję to zostawiają i drukują w publikacjach, a co nie to zasłaniają Prawem Chrystusowym.


Offline Agnesja

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec, 2018, 19:20 »
Już pisałam w jakimś wątku o tym do tyczącym spożywania krwi.

3 Moj. 17:12-16

12. Dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nikt z was nie będzie spożywał krwi, także obcy przybysz, który mieszka pośród was, nie będzie spożywał krwi.
13. Każdy, kto z synów izraelskich i z obcych przybyszów mieszkających pośród nich,upoluje zwierzę albo ptaka,które wolno jeść,niech wypuści jego krew i przykryje ją ziemią.
 14. Gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, w niej ono tkwi; dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nie będziecie spożywać krwi z żadnego ciała, gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, więc każdy, kto ją spożywa, będzie wytracony.
15. I każdy, kto by jadł padlinę lub rozszarpane zwierzę, czy to tubylec, czy obcy przybysz, wypierze swoje szaty i obmyje się wodą, i będzie nieczysty do wieczora, a potem będzie czysty.
16. Jeżeli nie wypierze swoich szat i nie obmyje swojego ciała, ściągnie na siebie winę.

Czy wykluczenie z organizacji jest adekwatne do kary za czasów izraelskich?
Wystarczyło wyprać rzeczy i się umyć i poczekać do wieczora a potem będzie czysty.
 
Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać mężczyznę, wystarczyła kobieta.
                              Św. Ambroży


Offline dziewiatka

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marzec, 2018, 20:59 »
Każdy,kto ją spożywa będzie wytracony.Tak więc ten fragment z 3 Moj. 17:12-16 ,mówi o dwóch konsekwencjach, śmierć oraz poddanie się pocedurze oczyszczenia. Wydaje się ,że decydowało postępowanie świadome bądź nieświadome .Za samą transfuzję nie wyklucza się,chyba że ktoś obstaje przy tym ,że dobrze zrobił i nie jest to wykluczenie ,tylko uznanie,że w ten sposób taki świadek się odłączył.Strażnica szuka uzasadnienia wobec tego ograniczenia,bo wstydzi się podać biblijne;żadnej krwi bo ci nogi z d,py powyrywam,tak mówię Ja twój miłujący i przebaczający winę i występek Bóg.


Offline Roszada

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marzec, 2018, 21:04 »
Katolickie przekłady BT i BP mają w Kpł 17:10 i 14 słowo „wyłączony” z ludu, a przekład ŚJ ma „wytracony”. :-\


Offline Gremczak

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marzec, 2018, 21:16 »
.Za samą transfuzję nie wyklucza się,chyba że ktoś obstaje przy tym ,że dobrze zrobił i nie jest to wykluczenie ,tylko uznanie,że w ten sposób taki świadek się odłączył.Strażnica szuka uzasadnienia wobec tego ograniczenia,bo wstydzi się podać biblijne;żadnej krwi bo ci nogi z d,py powyrywam,tak mówię Ja twój miłujący i przebaczający winę i występek Bóg.
Ja  bym im odpowiedział ,że nie wiem czy dobrze zrobiłem.Niech się samo o to martwią. ;D


Offline Roszada

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Marzec, 2018, 21:19 »
Drugie owce mówią, że są przybyszami:  :)

*** w03 15.2 s. 20 ***
Ale podobnie jak osiadły przybysz nie mógł zostać w Izraelu królem ani kapłanem, tak samo drugie owce nie będą należeć do władców niebiańskiego Królestwa ani usługiwać jako kapłani


15. I każdy, kto by jadł padlinę lub rozszarpane zwierzę, czy to tubylec, czy obcy przybysz, wypierze swoje szaty i obmyje się wodą, i będzie nieczysty do wieczora, a potem będzie czysty.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec, 2018, 21:21 wysłana przez Roszada »


Offline dziewiatka

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec, 2018, 17:18 »
Wytracę ,biblia warszawska, wygładzę ,gdańska .Jakby nie patrzeć jebut i po organkach.


Offline Roszada

Odp: 2 Samuela 23:17 a transfuzja
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec, 2018, 18:18 »
Wytracę ,biblia warszawska, wygładzę ,gdańska .Jakby nie patrzeć jebut i po organkach.
No to przytocz jeszcze inne przekłady.
Oraz przykłady osób zabitych za to.