Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)  (Przeczytany 3484 razy)

Offline Roszada

Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« dnia: 07 Styczeń, 2018, 19:24 »
W czasach Russella Strażnica była tylko czasopismem do czytania indywidualnego i rozważania.
Cała prawda zaś, zawarta była w Tomach Russella.
Nikt nie studiował wtedy Strażnicy. W niej rozważano różne czasem sprzeczne poglądy.
A Tomy czyli Wykłady Pisma Świętego ?
Tomy były ważniejsze od Biblii.

Początkowo studiowanie Wykładów Pisma Świętego autorstwa C. T. Russella (zm. 1916), prezesa Towarzystwa Strażnica, utożsamiano ze studiowaniem Biblii. Stanowiło ono nawet wyższy stopień studium. W artykule pt. „Czy czytanie »Wykładów Pisma Świętego« jest studiowaniem Biblii?” (IS THE READING OF “SCRIPTURE STUDIES” BIBLE STUDY?) i w innej książce uczono:

„Jeśli sześć tomów Wykładów Pisma Świętego jest praktycznie Biblią uporządkowaną przedmiotowo z podanymi biblijnymi tekstami dowodowymi, możemy bez popełnienia niewłaściwości nazwać tomy: Biblią w uporządkowanej postaci. Należy powiedzieć, że tomy są nie tylko komentarzami Biblii. Praktycznie są one samą Biblią, ponieważ nie przejawia się w nich dążenie do budowania jakiejś doktryny (...) Dalej, nie tylko widzimy, że ludzie nie mogą zrozumieć Boskiego Planu przez studiowanie samej Biblii, ale obserwujemy również fakty, iż jeśli ktoś odkłada Wykłady Pisma Świętego nawet po korzystaniu z nich, zapoznaniu się z nimi, po czytaniu ich przez dziesięć lat, jeśli wówczas odkłada i ignoruje je, korzystając tylko z Biblii, to chociażby używał Biblii ze zrozumieniem przez dziesięć lat – nasze doświadczenie pokazuje – w ciągu dwóch lat pogrąży się w ciemnościach. Z drugiej strony, jeśli ktoś czytałby tylko Wykłady Pisma Świętego z cytowanymi odnośnikami biblijnymi, a nie przeczytałby ani jednej strony Biblii jako takiej, wówczas po dwóch latach byłby w świetle prawdy, ponieważ miałby światło Pisma Świętego” (ang. Strażnica 15.09 1910 s. 298 [cały artykuł patrz s. 4684-4686, reprint]; tekst polski według czasopisma Teraźniejsza Prawda Nr 358, XI 1985 r. wydawanego przez Świecki Ruch Misyjny „Epifania”).
   Patrz też ten tekst tłumaczony przez badaczy Pisma Świętego (Polish Bible Students Association) w czasopiśmie pt. Brzask Nowej Ery i Zwiastun Obecności Chrystusa Nr 12, 1936 s. 188-191.
http://wydawnictwostraz.org/images/stories/brzask_1936/B1936_12.pdf

Wykłady Pisma Świętego są, że się tak wyrażę, Biblią w formie uporządkowanych przedmiotów. Czytając »Wykłady Pisma Świętego« czytacie Biblię. Ci, którzy czytają Biblię w ten sposób, mogą zyskać o wiele więcej znajomości. Dorywcze czytanie Biblii nie daje tyle informacyj co przedmiotowe badanie” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 207).

   „W tamtych czasach mawiano nam: Kto chce pozostać w prawdzie, ten musi raz do roku przeczytać siedem tomów Wykładów Pisma Świętego. Oczywiście chciałem trwać w prawdzie i dlatego – dopóki nie znalazłem się w Betel – rok w rok sumiennie czytałem te księgi. Wymagało to pokonania 10 stron dziennie, co zresztą sprawiało mi dużą przyjemność, odczuwałem bowiem nienasycony głód wiedzy” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 14 s. 22).

Początek studiowania Tomów

*** kr rozdz. 16 s. 174  ***
Zborowe studium Biblii. Na początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, gdy wydano już parę tomów Brzasku Tysiąclecia, brat H. Rahn, Badacz Pisma Świętego z Baltimore w USA, zaproponował, by studiować Biblię w „kółkach brzasku”. Najpierw spotkania te, często odbywające się w domach prywatnych, traktowano jako eksperyment. Ale we wrześniu 1895 roku „kółka brzasku” z powodzeniem funkcjonowały już w wielu miastach USA. Dlatego w Strażnicy z tego miesiąca zalecono organizowanie takich zebrań wszystkim Badaczom. Podano też wskazówkę, że prowadzący powinien być dobrym lektorem. Podczas czytania miał zatrzymywać się po każdym zdaniu, żeby obecni mogli je skomentować. Gdy wszystkie zdania w akapicie były już odczytane i omówione, miał odszukać i odczytać podane wersety. Na zakończenie rozdziału każdy miał krótko powtórzyć materiał.

*** jv rozdz. 16 s. 237 ak. 4 Zebrania poświęcone wielbieniu Boga, nauczaniu i zachęcaniu ***
Po opublikowaniu kilku tomów Brzasku Tysiąclecia zaczęto je studiować w grupach. W roku 1895 rozważania te stały się znane jako badanie Pisma Świętego w „kółkach brzasku”. W Norwegii niektórzy nazwali je później „zebraniami czytania i rozmów”, wyjaśniając: „Odczytywano na głos fragmenty z książek brata Russella, a gdy ktoś chciał się wypowiedzieć lub zadać pytanie, podnosił rękę”. Brat Russell radził, żeby obecni na takim studium korzystali z różnych przekładów Pisma Świętego, z zamieszczonych tam uwag marginesowych oraz z konkordancji biblijnych. Grupy na ogół nie były zbyt liczne i przeprowadzały swe studia w domach prywatnych w dogodny dla wszystkich wieczór. Owe zebrania były pierwowzorem obecnego zborowego studium książki.

Ponieważ w Tomach nie było pytań do studiowania, więc z czasem wydano takie oddzielnie jako "Pytania berejskie". Wpierw do jednej z broszur, a później do Wykładów:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1909: Pytania berejskie do książki „Cienie przybytku ‚lepszych ofiar’” (po polsku brak):
1910: Berejskie rozważania (pytania) do książki „Pojednanie pomiędzy Bogiem i człowiekiem” (po polsku brak):
1911: Berejskie rozważania (pytania) do książki „Boski plan wieków” (po polsku brak):
1912: Berejskie rozważania (pytania) do książki „Dzień pomsty (Walka Armagieddonu)” (po polsku brak):
Berejskie rozważania (pytania) do książki „Nadszedł czas” (po polsku brak):
Berejskie rozważania (pytania) do książki „Przyjdź Królestwo Twoje” (po polsku brak):
1914: Berejskie rozważania do książki „Nowe stworzenie” (po polsku brak):
1918: Berejskie rozważania (pytania) do książki „Dokonana tajemnica” (po polsku brak) (© 1917):
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad, 2018, 14:20 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Styczeń, 2018, 20:42 »
Pierwsza książka do studium równocześnie studiowana z Tomami

Harfa Boża, wydana w roku 1921, zawierała już wewnątrz pytania do studium.

   „Biblijne Studia »Harfy« (...) Nadarza się obecnie sposobność dla wszystkich, którzy pragną podjąć treściwy a jednak zrozumiały kurs do przedmiotowego badania Biblii. Kurs też używa za podręcznika »Harfę Bożą«, dzieło obejmuje 384 stron” (Dokonana Tajemnica ok. 1922 [duży format] s. 223).

*** jv rozdz. 25 s. 560 ***
Cenną pomocą w tej pracy okazała się książka Harfa Boża, wydana w roku 1921. Była przeznaczona głównie dla początkujących i ostatecznie osiągnęła nakład 5 819 037 egzemplarzy w 22 językach. Towarzystwo umożliwiło jej posiadaczom tematyczne poznawanie Biblii w ramach kursu korespondencyjnego. Co tydzień przesyłano im jedną z 12 kart z pytaniami. Na podstawie tej książki prowadzono też grupowe rozważania biblijne w domach zainteresowanych. Zazwyczaj przychodziło na nie sporo Badaczy Pisma Świętego.


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń, 2018, 10:13 »
Wyzwolenie, kolejna książka do studium, zastępująca Tomy

   W polskiej Strażnicy jeszcze w roku 1928 publikowano Pytania do Tomu V, które były pomocne do studiowania tego dzieła. Przykładowo Strażnica z 1 marca 1928 roku zawiera pytania do Wykładu XIV (s. 80). W kolejnych miesiącach studiowano Wykłady XV i XVI z Tomu V.

   Prawdopodobnie wtedy zakończyło się w Polsce studiowanie Tomów C. T. Russella (w roku 1928 ukazała się też po polsku pierwsza edycja książki pt. Wyzwolenie [ang. 1926]).
W USA zakończono studiowanie Tomów zapewne w roku 1926.

„Wreszcie w maju 1926 roku na zgromadzeniu w Londynie przyjęto rezolucję zatytułowaną »Świadectwo dla władców świata«. Otwarcie obwieszczała ona prawdę o Królestwie Bożym oraz o nadchodzącej zagładzie systemu podległego Szatanowi. Na tym samym zgromadzeniu ogłoszono wydanie dobitnej książki Wyzwolenie, która była pierwszą z serii publikacji mających zastąpić Wykłady Pisma Świętego. Lud Boży spoglądał teraz w przyszłość, a nie wstecz” (Strażnica Nr 21, 1993 s. 12).

   Wydano do niej Pytania
*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1927: Pytania do książki „Wyzwolenie” (po polsku brak):

   Później studiowano inne książki Rutherforda, aż do pierwszych lat 40. XX w., do książki pt. Dzieci z 1941 r.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1942: Pytania do badania biblijnego podług książki „Dzieci”:


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń, 2018, 13:13 »
Jeszcze warto dodać, że wcześniej pisano, że Tomy Russella będą jako kara do studiowania w Tysiącleciu:

„Przyda mu też Bóg plag opisanych w tej księdze. [Ap 22:18] – Kara jego będzie taką, że kiedy powstanie z grobu w czasie restytucji, będzie musiał przeczytać siedem tomów Wykładów Pisma Św., aby cała sprawa wyjaśniła się w jego umyśle” (Dokonana Tajemnica 1925 s. 403).

Anonimowe książki do studium

Po śmierci Sędziego studiowano już nowe anonimowe książki, choć pierwszą z nich wymienił Ray Franz, jako dzieło jego stryja:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1942 Pytania do studium książki „Nowy Świat” (po polsku brak):
1943: Pytania do studium książki „Prawda was wyswobodzi”:
1944: Pytania do studium książki „Przybliżyło się Królestwo” (po polsku brak):

   Później, tak jak zmieniały się nauki Świadków Jehowy, tak zmieniano podręczniki do „studium książki”. Te ostatnie wymieniają ich publikacje:

   „Od roku 1946 do 1968 (...) posługiwano się książką Niech Bóg będzie prawdziwy (...) W następnym okresie, od opublikowania w roku 1968 książki Prawda, która prowadzi do życia wiecznego do roku 1982, nasze szeregi powiększyły się o ponad 1 300 000 głosicieli. (...) W roku 1982 wydano książkę Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi (w języku angielskim)” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 1985 s. 10).

„W minionych latach otrzymaliśmy takie książki, jak (...) Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego [1995 r.], a ostatnio Czego naprawdę uczy Biblia? [2005 r.]” (Strażnica 01.02 2007 s. 25).


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Styczeń, 2018, 18:03 »
Dlaczego zmieniają się podręczniki do studium?

Towarzystwo Strażnica co kilkanaście lat zmienia swoje główne podręczniki, które studiują Świadkowie Jehowy i ich zainteresowani, przyszli głosiciele.
Dlaczego są one zmieniane, choć Biblia jest niezmienna, a i pozabiblijne pisma wczesnochrześcijańskie ciągle są drukowane do dziś, pomimo że minęło kilkanaście wieków od ich powstania?

Otóż Towarzystwo Strażnica musi co kilkanaście lat zmieniać swe podręczniki, gdyż zmieniają się nauki tej organizacji. Książki te stają się z czasem nieaktualne i odstawiane do lamusa historii, a względnie nowe na dalsze półki biblioteczki.

Gdyby to naprawdę było studium Biblii, to by się pewnie ono nie zmieniało. Skoro zaś podręczniki są ważniejsze i komentują różnie Biblie, więc trzeba je zmieniać. :(


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń, 2018, 19:03 »
Studiowanie dwóch książek

Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-13 Daty ***
1977, studiowanie z wszystkimi nowymi dwóch książek: jv 115

Wskazana publikacja podaje:

*** jv rozdz. 9 s. 115 ***
Na początku roku 1977 wprowadzono postanowienie mające umocnić wiarę nowych Świadków. W Naszej Służbie Królestwa powiedziano: „Uważamy, że z każdym, kto poznaje prawdę, powinno się przestudiować przynajmniej dwie książki. (...) A zatem po chrzcie studium powinno być dalej prowadzone, dopóki nie zostanie przestudiowana druga książka”. Dzięki temu nowo ochrzczeni Świadkowie mieli sposobność pogłębiać wiedzę i zrozumienie oraz lepiej sobie uzmysłowić znaczenie chrztu. To nowe zalecenie sprzyjało też zacieśnianiu więzi ze Świadkami, którzy nieśli im pomoc podczas domowego studium Biblii.

Później ten zwyczaj porzucono:

*** w96 15.1 s. 14 ***
W jaki sposób książka Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego przyśpieszy dzieło czynienia uczniów? Przestudiowanie tego 192-stronicowego podręcznika nie zajmie zbyt dużo czasu, a powinno umożliwić ludziom „odpowiednio usposobionym do życia wiecznego” nabycie wiedzy wystarczającej, by się oddać Jehowie i zgłosić do chrztu (Dzieje 13:48). Umiejętnie korzystajmy więc z tego narzędzia w służbie. Jeżeli omówiono już znaczną część innej publikacji, stosowne może się okazać jej dokończenie. W przeciwnym razie zaleca się zmianę podręcznika na książkę Wiedza. Po jej przeanalizowaniu nie zachęca się do studiowania z zainteresowanym drugiego podręcznika. Poznający prawdę mogą poszerzać swój zasób wiadomości na zebraniach Świadków Jehowy, a także przez samodzielne czytanie Biblii oraz różnych publikacji chrześcijańskich

Ale później znów zmieniono:

*** yb03 s. 7 ***
Na zgromadzeniu tym ogłoszono wydanie dwóch publikacji. W piątek obecni otrzymali 192-stronicową książkę zatytułowaną Oddawaj cześć jedynemu prawdziwemu Bogu. Będziemy ją studiować z zainteresowanymi jako drugi podręcznik, aby prawda ze Słowa Bożego mogła się głębiej zakorzenić w ich sercach.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń, 2018, 19:06 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń, 2018, 19:50 »
Zborowe studium Biblii

Prawdopodobnie z uwagi na to, że zarzucano głosicielom Towarzystwa Strażnica, iż nie studiują Biblii, lecz książki, organizacja ta zmieniła niedawno nazewnictwo:

„Począwszy od 1 stycznia 2009 roku zborowe studium książki będzie się odbywać razem z teokratyczną szkołą służby kaznodziejskiej i zebraniem służby. Nazwa »zborowe studium książki« zostanie zmieniona na »zborowe studium Biblii«” (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2008 s. 1).

„Zborowe studium Biblii. Zebranie to będzie przypominało studium Strażnicy” (jw. s. 1).

Dzisiaj nadal Towarzystwo Strażnica wręcz zrównuje swoje książki z Biblią. Jedno z czasopism podaje, że pouczenia prezentowane w literaturze organizacji pochodzą „od Jehowy”:

Literatura ta jest oparta na Słowie Bożym, dlatego podawane w niej pouczenia nie pochodzą od ludzi, lecz od Jehowy” (Strażnica 15.09 2010 s. 13).

Widać, że ze zmianą „studium książki” na „studium Biblii” Towarzystwo Strażnica wraca do starego utożsamiania Wykładów Pisma Świętego Russella z Biblią. ;)


Tusia

  • Gość
Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Styczeń, 2018, 23:06 »
Literatura ta jest oparta na Słowie Bożym, dlatego podawane w niej pouczenia nie pochodzą od ludzi, lecz od Jehowy” (Strażnica 15.09 2010 s. 13).



Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Styczeń, 2018, 09:30 »
Studium „samej” Biblii i fortel z tym związany

Interesujące jest to, że Towarzystwo Strażnica polecało wobec osób, które chciały studiować ze Świadkami Jehowy tylko Biblię (a nie książki), używać pewnego fortelu. Oto jak on miał wyglądać:

„Czy rozmowę prowadzoną na podstawie samej Biblii można raportować jako studium? (...) Ale niekiedy spotyka się ludzi, którzy nie chcą korzystać z żadnej innej literatury poza Pismem Świętym. (...) Gdy dana osoba nabierze zaufania, będzie można wprowadzić stosowną literaturę. Gdy już jednak dojdzie do tego, będziemy unikać wywołania wrażenia, że studium Biblii zamieniliśmy na studium książki” (Nasza Służba Królestwa Nr 2, 1977 s. 9).

Okazuje się, że nie tylko w latach 70. XX wieku zalecali przekształcenie studium Biblii na studium książki, ale i w roku 1993:

*** km 9/93 ss. 1-3 ***
Posługiwanie się samą Biblią. Czasem ktoś chce dowiedzieć się czegoś z Biblii, ale nie ma ochoty na formalne studium ani na korzystanie z naszych publikacji. W takim wypadku można sobie opracować interesujące tematy na podstawie materiału z książki Żyć wiecznie lub Prowadzenie rozmów, a potem w trakcie odwiedzin u zainteresowanego posługiwać się wyłącznie Biblią. Takie rozmowy mogą trwać 15 do 20 minut, a nawet dłużej, zależnie od okoliczności. Jeżeli odbywa się to regularnie i ma na celu stopniowe pouczanie o prawdach biblijnych, założyłeś studium, które możesz raportować. W stosownej chwili przedstaw książkę Żyć wiecznie i na jej podstawie prowadź normalne studium.

No ładnie kręcą tych ludzi. :(


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Styczeń, 2018, 13:10 »
Nowością z ostatnich lat jest możliwość studium Biblii (książki) z tabletu czy smartfona.

*** mwb16 maj s. 1 ***
[Ilustracja na stronie 1]
Małżeństwo używa tabletu podczas studium

*** wp17 nr 1 s. 5 ***
Korzystaj z nowoczesnej techniki. Obecnie Biblia jest dostępna nie tylko w wersji drukowanej, ale także elektronicznej. Niektóre przekłady można czytać w Internecie albo pobierać na użytek osobisty na komputer, tablet czy telefon komórkowy. Czasami wersje elektroniczne wyposażone są w dodatkowe funkcje, które umożliwiają szybkie odnajdywanie innych wersetów biblijnych na dany temat, a nawet porównywanie różnych przekładów


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń, 2018, 16:02 »
Ostatnio w modzie w Towarzystwie wersje uproszczone, czyli lajt. ;D

Zaczęło się od Strażnicy w 2011 r., ale i objęło książki.

Wpierw w kilku językach zamiast Czego naprawdę uczy Biblia? wydano Czego nas uczy Biblia?
Uproszczeniu uległo słowo "naprawdę". :)

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2015: Czego nas uczy Biblia? (po polsku brak):

A teraz padła zapowiedź o innej uproszczonej książce o miłości Bożej („Trwajcie w miłości Bożej” 2008):

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/informacje-prosto-z-kanalu/zebranie-statutowe-2017/msg106874/#msg106874


Cóż będzie studium książko-Biblii uproszczone jak nic.

Kolej na uproszczoną Biblię do kompletu ;D
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2018, 16:05 wysłana przez Roszada »


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń, 2018, 21:23 »
Cytuj
„Literatura ta jest oparta na Słowie Bożym, dlatego podawane w niej pouczenia nie pochodzą od ludzi, lecz od Jehowy”

  Ciekawe dlaczego w podpisach jest wasi bracia?  :o ;D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:48 »
  Ciekawe dlaczego w podpisach jest wasi bracia?  :o ;D
Bo to jest owo "uproszczenie". ;D


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Styczeń, 2018, 19:38 »
No i proszę, jednak już zaczęli studiować Biblię.
Ile to lat musiało minąć? :)

*** mwb17 grudzień s. 5 Nowość w programie zebrań w tygodniu ***
CHRZEŚCIJAŃSKI TRYB ŻYCIA
Nowość w programie zebrań w tygodniu
Od stycznia 2018 roku w programie zebrań w tygodniu będą omawiane materiały do studium i multimedia z dostępnego online Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata — wydanie do studium (nwtsty), nawet jeśli nie opublikowano go w twoim języku. Dzięki tym informacjom bez wątpienia wzbogacisz swoje przygotowania do zebrań. A co ważniejsze, jeszcze bardziej zbliżysz się do kochającego Ojca, Jehowy!

Cokolwiek to znaczy, to Biblii w ręku nie będą trzymać, tylko online "nawet jeśli nie opublikowano go w twoim języku". ;D


Offline Roszada

Odp: Historia studium Biblii (wcześniej książki i Tomów)
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Listopad, 2018, 11:42 »
Niedawne ogłoszenie o nowych polskich książkach do studium:

*** w18 październik s. 15 Uczmy prawdy ***
Kiedy w języku polskim zostaną wydane książki Czego nas uczy Biblia? oraz Pozostawajcie w miłości Bożej, powinniśmy się nimi posługiwać.

A co było kiedyś?

   Kiedyś zaś, głosiciele Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego, nie umieli nawet posługiwać się Biblią, a tylko Wykładami Pisma Świętego:

„Kiedy na początku 1918 roku książka Dokonana tajemnica została obłożona zakazem, wielu braci nie wiedziało, jak głosić. Nie umieli tego robić, posługując się samą Biblią. Liczyli na to, że książka Dokonana tajemnica będzie »mówić za nich«” (Strażnica listopad 2016 s. 28).

Ukazały się obie, choć jednej dali inny tytuł:

https://sjwp.pl/nowe-swiatla/2019-nowy-podrecznik-do-studium-czego-nas-uczy-biblia/msg173170/#msg173170

https://sjwp.pl/nowe-swiatla/2019-nowa-ksiazka-do-studium-pt-zawsze-badz-blisko-jehowy/msg201714/#msg201714
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad, 2019, 23:19 wysłana przez Roszada »