Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica  (Przeczytany 3053 razy)

Offline Roszada

Towarzystwo Strażnica tak mocno chce podkreślić, iż nie wierzy w Trójcę, że wypiera się nawet należenia do chrześcijaństwa.
To nieprzemyślany zabieg tej organizacji.

Ona łączy przynależność do chrześcijaństwa z wiarą w Trójcę.
Natomiast Towarzystwo Trójcę odrzuca. Odrzucając Trójcę automatycznie odrzuca swoją przynależność do chrześcijaństwa.
Sami tą regułę uknuli i sami w nią wpadli.

Oto przykłady:

„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem« (...) Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001, 2010 s. 23).

Uwypuklij, że świadkowie Jehowy mają wiele wspólnego z biblijnymi Żydami i że dawny naród Izraelski był narodem świadków Jehowy, jak to wynika z Izajasza 43:10-12. Niech się ci ludzie przekonają, że nie jesteś katolikiem ani protestantem, ale że faktycznie jesteś sługą Boga Wszechmocnego, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba” (Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej 1957 [ang. 1955] cz. III, s. 31; por. też ed. ang. 1967 s. 195).

Ciekawe jest to, że powyższa angielska publikacja nie zawiera terminu „biblijnymi”, a tylko słowo „Żydami”.

Ja wiem, że to jest zagrywka Towarzystwa, jak w pokerze.
Ale ono się tu przelicytowało.
Nie można być zarazem chrześcijaństwem i nim nie być.
Organizacja myśli, że ma do czynienia z ludźmi głupimi, którzy nie zauważają jej wyskoków i kombinacji teologicznych.


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń, 2018, 20:31 »
Cytuj
„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem« (...) Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001, 2010 s. 23).

Uwypuklij, że świadkowie Jehowy mają wiele wspólnego z biblijnymi Żydami i że dawny naród Izraelski był narodem świadków Jehowy, jak to wynika z Izajasza 43:10-12. Niech się ci ludzie przekonają, że nie jesteś katolikiem ani protestantem, ale że faktycznie jesteś sługą Boga Wszechmocnego, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba” (Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej 1957 [ang. 1955] cz. III, s. 31; por. też ed. ang. 1967 s. 195).

Ciekawe jest to, że powyższa angielska publikacja nie zawiera terminu „biblijnymi”, a tylko słowo „Żydami”.
Tekst nr 1 usunięty w roku 2013.
Tekst nr 2 zmieniony w roku 2001, patrz tekst nr 3.
Tekst nr 3 zamieniony, patrz tekst nr 2.
Tekst nr 4 stare światło. :)


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń, 2018, 21:08 »
Towarzystwo Strażnica choć tak mocno zwalcza Trójcę, to ma także swoje triady składające się z Jehowy, Jezusa i zboru pomazańców lub organizacji:

„Jezus nawiązał do takiego posiłku z Jehową, przedstawionym jako Większy Abraham, gdy przepowiedział, że liczni wierzący pochodzenia pogańskiego (...) przyjdą ze wszystkich stron świata i »zasiądą do stołu z Abrahamem [Jehową] i z Izaakiem [Jezusem Chrystusem], i z Jakubem [zrodzonym z ducha zborem chrześcijańskim] w Królestwie Niebios« (Mat. 8:5-12, NP)” (Strażnica Rok C [1979] Nr 12 s. 14).

„Pozostań też lojalny. Zachowaj lojalność nie tylko wobec Jehowy i Jezusa Chrystusa, lecz także wobec ziemskiej organizacji Bożej, która nas duchowo karmi i pielęgnuje” (Strażnica Rok CVII [1986] Nr 9 s. 28).

„Pomagają zrozumieć, jakim uczuciem darzy Jehowę, Jezusa i organizację (...) W ten sposób wszczepiamy w ich serca gorącą miłość do Jehowy, Jezusa i organizacji” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 1984 s. 4).

   Prócz tego ta triada tworzy jeden „Teokratyczny Rząd”:

„Widzą, że Abraham zobrazował Jehowę Boga, Większego Abrahama; że Izaak przedstawiał Chrystusa Jezusa, umiłowanego Syna Bożego; że Jakub był wzorem całego kościoła, Głowy i ciała; i że ci stanowią Teokratyczny Rząd. Widząc to przez wiarę, tacy spieszą do Teokracji i tym sposobem siadają »za stołem z Abrahamem, z Izaakiem i z Jakubem« w tworzeniu Teokracji Bożej” (Strażnica 15.02 1940 s. 59 [ang. 15.12 1939 s. 379]).

   „Patrząc z tego punktu widzenia, Abraham, Izaak i Jakub w obrazowej mowie Jezusa przedstawiają rząd teokratyczny, w którym Jehowa jest wielkim Teokratą, Jezus Chrystus przez Niego namaszczonym Królem, sprawującym władzę w Jego imieniu, a zwycięski zbór 144 000 wiernych chrześcijan to zgromadzenie tych, którzy razem z Chrystusem będą dziedzicami Królestwa.” (Strażnica Nr 10, 1967 s. 11).


Offline xXx

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń, 2018, 21:35 »
Towarzystwo Strażnica tak mocno chce podkreślić, iż nie wierzy w Trójcę, że wypiera się nawet należenia do chrześcijaństwa.
To nieprzemyślany zabieg tej organizacji.

Ona łączy przynależność do chrześcijaństwa z wiarą w Trójcę.
Natomiast Towarzystwo Trójcę odrzuca. Odrzucając Trójcę automatycznie odrzuca swoją przynależność do chrześcijaństwa.
Sami tą regułę uknuli i sami w nią wpadli.

Oto przykłady:

„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem« (...) Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001, 2010 s. 23).

Uwypuklij, że świadkowie Jehowy mają wiele wspólnego z biblijnymi Żydami i że dawny naród Izraelski był narodem świadków Jehowy, jak to wynika z Izajasza 43:10-12. Niech się ci ludzie przekonają, że nie jesteś katolikiem ani protestantem, ale że faktycznie jesteś sługą Boga Wszechmocnego, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba” (Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej 1957 [ang. 1955] cz. III, s. 31; por. też ed. ang. 1967 s. 195).

Ciekawe jest to, że powyższa angielska publikacja nie zawiera terminu „biblijnymi”, a tylko słowo „Żydami”.

Ja wiem, że to jest zagrywka Towarzystwa, jak w pokerze.
Ale ono się tu przelicytowało.
Nie można być zarazem chrześcijaństwem i nim nie być.
Organizacja myśli, że ma do czynienia z ludźmi głupimi, którzy nie zauważają jej wyskoków i kombinacji teologicznych.

Na jw.org sj piszą że należą do chrześcijan. A we własnych publikacjach wypierają się chrześcijaństwa? :o

Na Wikipedii o świadkach Jechowy
Rozdział krytyka
Pod rozdział chrześcijaństwo.

Podczas rozmów z Żydami świadkowie Jechowi Wyparli się przynależności do Kościołów Chrześcijańskich.

Ktoś napisał że zastępcą prezesa wikipedi jest sj. Myślicie że ppzwolilby aby na witrynie która on tworzy byłyżki takie  oszczerstwa na temat jego religi? Chyba by do tego nie dopuścił więc ziarnko prawdy musi tam być.


Tusia

  • Gość
Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Styczeń, 2018, 00:00 »
Na jw.org sj piszą że należą do chrześcijan. A we własnych publikacjach wypierają się chrześcijaństwa? :o

http://piotrandryszczak.pl/czy-swiadkowie-jehowy-sa-chrzescijanami.html

 8-)


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń, 2018, 10:15 »
Interesujące jest to, że w Biblii ŚJ padają takie oto słowa, o tym, że wiele osób stanowi jedną osobę:

„wy wszyscy bowiem jesteście jedną osobą w jedności z Chrystusem Jezusem” Ga 3:28.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Styczeń, 2018, 11:23 »
Interesujące jest to, że w Biblii ŚJ padają takie oto słowa, o tym, że wiele osób stanowi jedną osobę:

„wy wszyscy bowiem jesteście jedną osobą w jedności z Chrystusem Jezusem” Ga 3:28.

Interesujące jest to, że słowa "osoba" nie ma w tekście greckim :o


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Styczeń, 2018, 12:45 »
Interesujące jest to, że słowa "osoba" nie ma w tekście greckim :o
Ja nawet nie mam pojęcia po co było im to słowo potrzebne. :-\
Nie wiem ja kto zrozumieć. :(

A tu ciekawostka:

przekład ang. z 1984:
“. . .There is neither Jew nor Greek, there is neither slave nor freeman, there is neither male nor female; for YOU are all one [person] in union with Christ Jesus.” (Ga 3:28)

przekład z 2013:
“. . .There is neither Jew nor Greek, there is neither slave nor freeman, there is neither male nor female, for you are all one in union with Christ Jesus.” (Ga 3:28)

Znika person. :)

Czyli:
w polskiej w tekście jest
w ang. starszej w nawiasie kwadratowym
w ang. nowej znika.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń, 2018, 12:50 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń, 2018, 13:40 »
Zatem poszło ku dobremu.


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Styczeń, 2018, 13:46 »
Zatem poszło ku dobremu.
A taka była niby tamta Biblia dobra, dosłowna.

"Udostępniamy przekład Pisma Świętego, który nie jest parafrazą. Dołożyliśmy szczególnych starań, by tłumaczenie to było możliwie najdosłowniejsze i jednocześnie odpowiadało kanonom współczesnej angielszczyzny, a dosłowność nie zaciemniała ani nie wypaczała myśli” (Strażnica 01.05 2008 s. 22).


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Styczeń, 2018, 18:17 »
   Interesujące jest to, że o dawnych swych trzech korporacjach Towarzystwa Strażnica Świadkowie Jehowy wyrazili się w sposób trynitarny (!):

These three corporations are really one, and they are all directed by the same officers and have possession and control of the property of the Society (ang. Strażnica 01.01 1934 s. 11).

Te trzy korporacje są rzeczywiście jednym i wszystkie kierowane są przez tych samych urzędników, oraz posiadają własności Towarzystwa i je dozorują” (Strażnica 01.02 1934 s. 43).


A tu członkowie CK są zarazem:

CK
niewolnikiem
czeladzią

Trzy w jednym: :)

„Ciało Kierownicze ważne decyzje podejmuje kolektywnie. (...) Podobnie na zmianę przewodniczą sześciu komitetom Ciała Kierowniczego. Żaden z tych braci nie uważa siebie za przywódcę, ale za ‛członka czeladzi’, który otrzymuje pokarm od wiernego niewolnika i jest mu podporządkowany” (Strażnica luty 2017 s. 26).
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń, 2018, 18:21 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Styczeń, 2018, 20:13 »
Mnie najbardziej bulwersował zawsze ten oto trynitarny fragment Towarzystwa:

Imiona trzech potężnych istot, w niem wykazane znakomitemi, są: Ojciec Jehowa, Logos i Lucyfer, Jego synowie. Syn Lucyfer zorganizował i prowadził bezbożny bunt, którego Jehowa nie powstrzymuje, aż nadchodzi nato słuszny czas, a wtedy On wchodzi w drogę i poskramia ów bunt i buntowników. Przez swego lojalnego Syna, Logosa, Bóg w zupełności wyzwala ludzkość...” (Wyzwolenie 1929, Przedmowa s. 5 [w tekście ang.: The name of the three great beings herein made conspicuous are: Jehovah the Father, and the Logos and Lucifer his sons]).

Pewną triadę tworzy też Jehowa, Jezus i Maria:

„Podobnie jak inni namaszczeni duchem pierwsi naśladowcy jej ukochanego syna była pogrążona w śnie śmierci aż do ustalonego przez Boga czasu, w którym została wskrzeszona do nieśmiertelnego życia w niebie jako stworzenie duchowe (1 Koryntian 15:44, 50; 2 Tymoteusza 4:8). Jakże szczęśliwa musi być ta »obdarzona łaską«, przebywając teraz z Jehową Bogiem i Jezusem Chrystusem!” (Strażnica Nr 22, 1994 s. 31).

A tu jeszcze nowe odcinanie się od chrześcijaństwa:

„KIM SĄ ŚWIADKOWIE JEHOWY? (...) Nie należymy do żadnego z kościołów chrześcijaństwa; nie jesteśmy też wyznawcami judaizmu ani islamu” (Jak możesz zapewnić sobie prawdziwe szczęście? 2013 Wprowadzenie).



Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń, 2018, 18:26 »
Ja się nie dziwię, że Towarzystwo nie wierzy w Trójcę. :)
Ja też bym nie wierzył, gdyby taka była jak przedstawia CK:

„Przeważająca większość Kościołów chrześcijaństwa naucza, że istnieje jeden Bóg, ale w trzech osobach, że jest to więc jak gdyby »trójgłowy« Bóg” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 1 s. 16);

   „Przywódcy Babilonu Wielkiego przedstawili Boga jako trójgłowe, trynitariańskie straszydło, jako maniaka zadającego wieczne męki. A także zwiedli ludzi do oddawania czci innym fałszywym bogom” (Strażnica Nr 21, 1966 s. 9);

   „Na zapytanie, w jaki sposób takie połączenie trzech w jedno jest możliwe, duchowieństwo zwykle odpowiada swym zwolennikom: »To jest tajemnica.« Niektórzy próbują zilustrować to przy pomocy (…) obrazu z trzema głowami na jednym karku. (…) sprawia pewne trudności miłować i wielbić skomplikowanego, dziwnie wyglądającego Boga o trzech głowach” („Niech Bóg będzie prawdziwy” 1950 [ang. 1946] s. 83).

   „Na zapytanie, w jaki sposób może istnieć takie połączenie trzech osób w jednej osobie, duchowieństwo zmuszone jest odpowiedzieć swym parafianom: »To tajemnica«. Niektórzy próbują zilustrować to przy pomocy (…) obrazów z trzema głowami na jednym karku. (…) trudno jest miłować i wielbić skomplikowanego, dziwacznie wyglądającego, trójgłowego Boga” („Niech Bóg będzie prawdziwy” 1957 [ang. 1952] rozdz. IX, akapit 6).

   Patrz też ang. Przebudźcie się! 22.04 1961 s. 15; ang. Przebudźcie się! 08.12 1963 s. 7-8; ang. Strażnica 15.02 1972 s. 104.

Inna publikacja przedstawia na ilustracji trzy głowy Ojca, Syna i Marii z jednym wspólnym tułowiem, z podpisem: „Kult trójcy” (Przyczyna śmierci 1932 s. 11).

CK pisze: nie należymy do chrześcijaństwa. :-\
Ja też do takiego nie należę. :(


Offline Roszada

Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Styczeń, 2018, 11:36 »
Czy Russell był chrześcijaninem?
C. T. Russell prawdopodobnie przyjął też chrzest w imię Trójcy Świętej, gdyż nigdy nie wspominał, że był ponownie chrzczony w swoim własnym wyznaniu. Wszystkie zaś wymienione kościoły, z którymi się zetknął, miały poglądy trynitariańskie.
C. T. Russell początkowo wierzył w Trójcę Świętą:

   „Pomimo prezbiteriańskiego wychowania Charles przyłączył się potem do Kościoła kongregacjonalistów, ponieważ ich poglądy bardziej mu odpowiadały” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 43).

„W trakcie poszukiwań prawdy pewnego wieczora w roku 1869 wydarzyło się coś, co wzmocniło zachwianą wiarę Charlesa. Idąc ulicą w pobliżu swego sklepu na Federal Street, usłyszał pieśń religijną, dobiegającą z sali w suterenie. Oto jego relacja: »Któregoś wieczora na pozór przypadkiem wszedłem do zakurzonej, obskurnej sali, gdzie – jak usłyszałem – odbywały się zebrania religijne. Chciałem zobaczyć, czy zbierająca się tam garstka ludzi ma do zaoferowania coś rozsądniejszego niż wyznania wiary wielkich kościołów. Po raz pierwszy usłyszałem coś o poglądach adwentystów, przedstawianych tam przez kaznodzieję Jonasa Wendella (...) Przyznaję więc, że mam pewien dług wdzięczności zarówno wobec adwentystów, jak i innych wyznań. Chociaż jego wykładnia Pisma Świętego nie była całkiem jasna, (...) to jednak wystarczyła, aby z Bożą pomocą ponownie ugruntować we mnie zachwianą wiarę w Boskie natchnienie Biblii i wykazać, że pisma apostołów i proroków są ze sobą nierozłącznie związane. To, co usłyszałem, skłoniło mnie do gorliwszego i uważniejszego niż dotąd studiowania Biblii i zawsze będę wdzięczny Panu za to kierownictwo; bo chociaż adwentyzm nie pomógł mi poznać żadnej konkretnej prawdy, to jednak wielce się przyczynił do odrzucenia błędów, a tym samym przygotował mnie na przyjęcie Prawdy«” (jw. s. 43).



Offline zero1

  • Pionier
  • Wiadomości: 978
  • Polubień: 2209
  • YT - 'Świadkowie Jehowy przebudźcie się!'
Odp: Chrześcijanie wierzą w Trójcę - opinia Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Styczeń, 2018, 15:42 »
Imiona trzech potężnych istot, w niem wykazane znakomitemi, są: Ojciec Jehowa, Logos i Lucyfer, Jego synowie. Syn Lucyfer zorganizował i prowadził bezbożny bunt, którego Jehowa nie powstrzymuje, aż nadchodzi nato słuszny czas, a wtedy On wchodzi w drogę i poskramia ów bunt i buntowników. Przez swego lojalnego Syna, Logosa, Bóg w zupełności wyzwala ludzkość...” (Wyzwolenie 1929, Przedmowa s. 5 [w tekście ang.: The name of the three great beings herein made conspicuous are: Jehovah the Father, and the Logos and Lucifer his sons]).
A to jest b. frapujące. Możliwe zatem, że dwaj najwięksi synowie - Logos i Lucyfer - stoczą niebawem bitwę. Czy Logos też miał jako ozdoby topaz, jaspis itp. wg opisu z Ezechiela? ‘Biblia nic o tym nie mówi’, ale odnoście Lucyfera tak, jednak tu bardziej jako wyrzut i wykazanie jego poprzedniego uprzywilejowania. Logos go nie zaprzepaścił, zatem nie zostało mu to niejako wypomniane. Ale w ciekawą stronę prowadzą te rozważania.
nowezrozumienie@gmail.com
J3b4ć komitety sądownicze.