Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pan Jezus Bogiem  (Przeczytany 18200 razy)

Online Gremczak

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #60 dnia: 20 Grudzień, 2017, 00:47 »
Kiedyś był, jak kochał strażniczeńkę.  ;D Teraz zwalcza Biblię z ateistycznego punktu widzenia.
Co to się stało,że mówisz jak ŚJ? Jak mówisz o ich bogu czy o ich organizacji to od razu wyskakują z takim hasłem :Nie walcz z bogiem. Tak samo Ty jeżeli jest dyskusja o biblii to Ty od razu: Zwalczasz biblię. Przestań ich już małpować.


Online Gremczak

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #61 dnia: 20 Grudzień, 2017, 01:23 »
Ja mam merytoryczne argumenty, Ty ich nie masz. Dobranoc!
Tylko jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności uciekłeś od pytań;Co to jest natura boga?Co to jest grzech pierworodny?
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2017, 01:25 wysłana przez Gremczak »


Tusia

  • Gość
Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #62 dnia: 20 Grudzień, 2017, 09:58 »
Tylko jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności uciekłeś od pytań;Co to jest natura boga?Co to jest grzech pierworodny?

A ile Ty masz lat? Chodzisz jeszcze do przedszkola? I mówisz do przedszkolanki: plose pani, a co to jest...?
Podałem linki, gdzie masz odpowiedzi. Najwyższy czas zacząć być samodzielnym. Ale Tobie chodzi zupełnie o coś innego. ŻADNA odpowiedź Ciebie nie zadowoli.


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #63 dnia: 20 Grudzień, 2017, 10:22 »
Cytuj
Co to jest natura boga?Co to jest grzech pierworodny?
Patrz wikipedia. ;)
Natura to natura.
Grzech pierworodny to pierwszy grzech.
Chłopie, Gremczak, pisałem ci idź na forum z którego przyszedłeś. Tam możesz grać pierwsze skrzypce. Tu wyżej swego tyłka nie podskoczysz. ;D


Offline Stanisław Klocek

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Grudzień, 2017, 23:14 »
Trochę historii odnośnie terminu logos (gr. λόγος) słowo.
500-100 pne - Naczelna zasada istnienia i działania, utożsamiano go z bezosobowym bogiem - słowo, mowa, rozum ludzki, zasada metafizyczna kierująca światem i człowiekiem PWN / gr
20-40 ne - Rozumiany dwojako a) umysł Boga, podobnie jak umysł człowieka b)  koncepcja idei różnych mocy, personifikując je do archanioła, posłańca, syna Boga. Filozofia judeochrześcijańska - Filon z Aleksandrii (s 6-8)
40-80 ne - Mk 1:1 Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Dla tej Ewangelii Jezus jak Bóg równy Ojcu i istniejący wcześniej, jest zupełnie obce.
100-120 - Ja 1:1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. 14. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. ... Tu mamy niepewność. Po pierwsze, czy rozumiane przez Jana ,,słowo", to tylko u Boga Ojca istniejący plan początku zaistnienia Jezusa, który został zrealizowany podczas narodzin z Marii (słowo ciałem się stało)? Po drugie, czy może już widać wpływ Filona na sugestie preegzystującej osoby Boskiej wchodzącej w relacje z narodzonym człowieczym Jezusem? Tak, czy inaczej, zastosowanie środków stylistycznych w kierunku animizacji dają podstawy do zmiany na wywyższenie Jezusa.
120-160 - Zdecydowane utożsamianie terminu ,,słowo" z Jezusem Chrystusem, uwidoczniło się szczególnie w okresie działalności Justyna Męczennika >*<. Dla niego logos (słowo) to również potężny Bóg, ale inny od Boga Ojca istniejący, jako istota anielska będąca druga po Ojcu Stworzycielu i różniąca się liczbowo. To jeszcze zdecydowanie niedorastało do dzisiejszego dogmatu Trójcy. Dopiero dalszy okres okres, aż po IV wiek powodował w burzliwy sposób kształtowanie się wyobrażenie Boga w Trójcy.

Mimo wszystko, do czasu powstania Kodeksów IV wieku, nadal istniały wątpliwości, co do wcześniejszego istnienia osobowego Jezusa, co pokazują poniższe wersy, że słowo ,,początek" w Ja 1:1 to, to samo, co u Mk 1:1, czyli jest to słowo mówione o dobrej nowinie.
Dz 1:1 ... co Jezus czynił i czego nauczał od początku
Flp 4:15 Filipianie, wiecie przecież, że na początku [głoszenia] Ewangelii ...
Hebr 2:3 ... wielkie zbawienie? Było ono głoszone na początku przez Pana, ...
1 Ja 1:1 ... co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, ..
   
Dodaje załącznik potwierdzający pogląd Justyna.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #65 dnia: 23 Grudzień, 2017, 12:08 »
Trochę historii odnośnie terminu logos (gr. λόγος) słowo.


Dzieki Stanislawie  za przejrzyste ukazanie  EWOLUCJI rozumienia terminu  LOGOS .
Juz pare razy na tym forum zwracalem uwage na koniecznosc brania pod uwage  ewolucji doktryn  chrzescijanskich na przestrzeni czasu .
 Jezus dla judeo-chrzescijan  na poczatku Jego dzialalnosci nie byl ta sama Osoba co dla pozniejszych chrzescijan . Nie uwazali Go za Boga tylko za Mesjasza . Pozniej sie to zmienilo, powstala  doktryna , ktora  ewoluowala . Podobnie bylo z innymi doktrynami .
Gdy nie bierzemy tego pod uwage  to  giniemy w gaszczu rozmaitych opisow  natury Jezusa czy Boga , czesto ze soba sprzecznych .



Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Grudzień, 2017, 12:23 »
Cytuj
Nie uwazali Go za Boga tylko za Mesjasza
Tylko Tomasz był wyjątkiem: Pan mój i Bóg mój (J 20:28).
I Jan który to opisał i Paweł i Piotr, którzy w listach pisali o Bóstwie Jezusa.
Tak więc nie czaruj Listonoszu, bo nie uwierzę Tobie. Prędzej tym pisarzom.
A Klocka bajdurzenia przez filtr przepuszczaj.
On się tyle zna na teologii co go Strażnica nauczyła.

Przykład głupstw Klocka:
Cytuj
40-80 ne - Mk 1:1 Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Dla tej Ewangelii Jezus jak Bóg równy Ojcu i istniejący wcześniej, jest zupełnie obce.
Jeden werset dalej do Jezusa zastosowano tekst o Jahwe:

1 Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym.
Jak jest napisane u proroka Izajasza:
Oto Ja posyłam wysłańca mego
przed Tobą
;
on przygotuje drogę Twoją.
Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu [w hebr. Jahwe],
Dla Niego prostujcie ścieżki!

Jak można by do stworzenia stosować tekst o Stwórcy?
Ale ja się nie chcę bawić w wyścigi z Klockiem, nie po to ignoruję jego posty w których miesza się jego ateizm z jego wypaczoną wiarą. :(

Jakbym wiedzę o Jezusie Biblii budował na wynurzeniach Klocka, to bym był w tym samym miejscu co on. :(
Niech on lepiej idzie z powrotem na te strony, gdzie grał w szachy w necie.
Na nauczyciela teologii się nie nadaje. :(
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień, 2017, 12:38 wysłana przez Roszada »


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Grudzień, 2017, 12:57 »
Tylko Tomasz był wyjątkiem: Pan mój i Bóg mój (J 20:28).
I Jan który to opisał i Paweł i Piotr, którzy w listach pisali o Bóstwie Jezusa.
Tak więc nie czaruj Listonoszu, bo nie uwierzę Tobie. Prędzej tym pisarzom.

Wiesz co , mialem cicha nadzieje , ze tego wersetu nie przytoczysz .
Przytoczenie go w tym kontekscie pokazuje , ze kompletnie zignorowales to co w moim poscie postulowalem.
Mozesz mi podac 10 nastepnych wersow potwierdzajacych boskosc Jezusa , a jakis antytrynitarz poda mi 10 wersetow temu przeczacych .
I kto bedzie mial racje ?
A wiec jeszcze raz : metodologia badania tekstu (kazdego , nie tylko Biblii) .
KTO to napisal , KIEDY napisal ,GDZIE to napisal , kontekst geograficzny , kulturowy , historyczny , jezykowy  itd.
I oczywiscie , uwzglednienie zmian w odbiorze i rozumieniu danego tekstu na przestrzeni czasu .
A dotyczy to szczegolnie czegos tak  niepewnego i wymykajacego sie badaniom empirycznym  jak doktryna religijna .
Jezeli Ci to nie wystarcza  to nic na to nie poradze .

Co do tekstow Stanislawa , to moim zdaniem naleza do jednych  z lepiej udokumentowanych na tym Forum i czytam je zawsze z zainteresowaniem .




Tusia

  • Gość
Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Grudzień, 2017, 14:03 »
Co do tekstow Stanislawa , to moim zdaniem naleza do jednych  z lepiej udokumentowanych na tym Forum i czytam je zawsze z zainteresowaniem .



Offline ihtis

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Grudzień, 2017, 14:32 »
(...)
Przytoczenie go w tym kontekscie pokazuje , ze kompletnie zignorowales to co w moim poscie postulowalem.
Mozesz mi podac 10 nastepnych wersow potwierdzajacych boskosc Jezusa , a jakis antytrynitarz poda mi 10 wersetow temu przeczacych .
(...).

Co do tekstow Stanislawa , to moim zdaniem naleza do jednych  z lepiej udokumentowanych na tym Forum i czytam je zawsze z zainteresowaniem .

„Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.” (I List ap. Pawła do Tymoteusza 2,5)


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Grudzień, 2017, 14:35 »
Co do tekstow Stanislawa , to moim zdaniem naleza do jednych  z lepiej udokumentowanych na tym Forum i czytam je zawsze z zainteresowaniem .
Rozśmieszyłem mnie, jak Tusię.
Ja Klocka wcześniej jako Gambita czytałem już na trzech forach.
Poglądy zmieniał jak skarpetki.
Przepraszam nie poglądy, tylko zżynał z coraz to innych źródeł.

Kiedy poznał zwolennika Braci Polskich Purpureusa to dowiedział się, że Jezus nie istniał przed swym poczęciem.
Cytuj
Mozesz mi podac 10 nastepnych wersow potwierdzajacych boskosc Jezusa , a jakis antytrynitarz poda mi 10 wersetow temu przeczacych .
I kto bedzie mial racje ?
Ja ci nie 10 mogę podać, ale 1010.
Ale jak mi pokażesz, że Kościół I-II wieku wierzył tak jak TY, to masz u mnie plusa.

A dlaczego nie miałem przytaczać słów wiary Kościoła I wieku: Pan mój i Bóg mój?
Bo co, bo nie pasują ci do wizji?
Takich słów jest wiele
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień, 2017, 14:40 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Grudzień, 2017, 14:45 »
„Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.” (I List ap. Pawła do Tymoteusza 2,5)




Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #72 dnia: 23 Grudzień, 2017, 14:53 »
Jeszcze wracam do preegzystencji Jezusa wg Klocka
Cytuj
40-80 ne - Mk 1:1 Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Dla tej Ewangelii Jezus jak Bóg równy Ojcu i istniejący wcześniej, jest zupełnie obce.
Czyli w latach 40-80 nikt nie wiedział, że Jezus istniał nim był poczęty
Klocek nie wiedział, bo Klocka nie było.
A chrześcijanie?

Teksty o preegzystencji Jezusa Chrystusa (bez Ew. Jana, powstałej po roku 80)

   1) Mt 1:23 – „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy »Bóg z nami«”.
   [Podobną myśl o „Bogu z nami” zawiera Stary Testament: „albowiem z nami Bóg” (Iz 8:10). Chrystusowi nadano imię „Jezus” (Mt 1:21, 25), więc określenie „Bóg z nami” nie jest imieniem w pełnym tego słowa znaczeniu, bo przecież nikt nie zwracał się do Syna Bożego „Emmanuelu”. „Bóg z nami” to określenie Bóstwa Jezusa (jak w J 20:28 „Bóg mój”) i zarazem Jego stałej obecności z nami („Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” Mt 28:20). Prócz tego tekst Mt 1:23 nawiązuje do słów Iz 7:14, a Izajasz gdzie indziej nazywa Mesjasza „Bogiem Mocnym” (Iz 9:5). Wprawdzie tekst Mt 1:23 nie mówi wprost o preegzystencji Mesjasza, ale zapowiadając, że będzie On „Bogiem z nami” ukazuje pośrednio, że był On nim już gdy miał się począć.]

   2) Mt 11:27 – „Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić”.
   [Przekazanie „wszystkiego” przez Ojca Synowi obejmuje też odwieczne istnienie.]

   3) Mt 22:41-45 – „Gdy faryzeusze byli zebrani, Jezus zadał im takie pytanie: «Co sądzicie o Mesjaszu? Czyim jest synem?» Odpowiedzieli Mu: «Dawida». Wtedy rzekł do nich: «Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje. Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być [tylko] jego synem?»”.
   [Por. Ps 110:1.]

   4) Mt 26:63-64 – „A najwyższy kapłan rzekł do Niego: «Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?» Jezus mu odpowiedział: «Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego, i nadchodzącego na obłokach niebieskich».”.
   [Kajfasz pytając Jezusa o to czy jest On Synem Bożym miał na myśli też Jego preegzystencję, bo Żydom znane były słowa Chrystusa o przyjściu z nieba (np. J 6:38, 41-42).]

   5) Mk 1:1 „Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym”.
[Marek wskazuje, że pojawiający się w jego Ewangelii Jezus już jest Synem Bożym. Pomija on Jego dzieciństwo, ale używając zaraz na początku tytułu „Syn Boży” wskazuje na Jego preegzystencję.]

   6) Mk 12:35-37 – „Nauczając w świątyni, Jezus zapytał: «Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest Synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi w Duchu Świętym: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje. Sam Dawid nazywa Go Panem, skądże więc jest [tylko] jego synem?»”.
[Por. Ps 110:1.]

   7) Mk 14:61-62 – „Lecz On milczał i nic nie odpowiedział. Najwyższy kapłan zapytał Go ponownie: «Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego?» Jezus odpowiedział: «Ja jestem. Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi»”.
   [Kajfasz pytając Jezusa o to czy jest On Synem Błogosławionego miał na myśli też Jego preegzystencję, bo Żydom znane były słowa Chrystusa o przyjściu z nieba (np. J 6:38, 41-42).]

   8) Łk 1:43 – „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie” (Łk 1:43).
   [Elżbieta dopiero co poczętego Jezusa nazwała swoim „Panem”. Nie mógłby On nim być dla niej, gdyby nie istniał przed poczęciem. Co innego, gdyby Chrystus tym tytułem został obdarowany dopiero później, np. po zmartwychwstaniu.]

   9) Łk 2:11 – „dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2:11).
   [Nazwanie Jezusa zaraz po urodzeniu „Panem”, „Mesjaszem” i „Zbawicielem” musiało zakładać Jego preegzystencję. Co innego, gdyby Chrystus tymi tytułami został obdarowany dopiero później, np. w momencie chrztu czy zmartwychwstania.]

   10) Łk 10:22 – „Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić»”.
   [Przekazanie „wszystkiego” przez Ojca Synowi obejmuje też odwieczne istnienie.]

   11) Łk 20:42-44 – „Natomiast On rzekł do nich: «Jak można twierdzić, że Mesjasz jest synem Dawida? Przecież sam Dawid mówi w Księdze Psalmów: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek pod Twoje stopy. Dawid nazywa Go Panem: jak zatem może On być [tylko] jego synem?»”.
   [Por. Ps 110:1.]

   49) Dz 2:34-35 – „Bo Dawid nie wstąpił do nieba, a jednak powiada: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich podnóżkiem stóp Twoich”.
   [Por. Ps 110:1.]

   50) Dz 3:15 – „Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami”.
   [Dosłownie „Początek i Wodza życia” („Grecko-polski Nowy Testament wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi” tłum. ks. prof. dr hab. R. Popowski SDB, dr M. Wojciechowski, Warszawa 1993).]

   51) Rz 8:3 – „On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech”.
   [Chociaż w niektórych przekładach Biblii mamy w tym fragmencie słowo „posłał”, a nie „zesłał” (Rz 8:3), to jednak ten sam grecki termin użyty jest w tekście J 14:26 (por. J 15:26, 16:7), gdzie mowa jest o Duchu Świętym, a ten jest zesłany z nieba. To samo dotyczy fragmentu o aniele (Ap 22:16).]

   52) Rz 8:29 – „Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi”.

   53) 1Kor 1:24 – „dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą”.
   [Moc i mądrość Boża istnieje odwieczne, więc Jezus według tego założenia również.]

   54) 1Kor 2:7-8 – „Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały”.
   [Warto dodać, że w tekście 1Kor 1:24 Jezus jest nazwany mądrością Bożą.]

   55) 1Kor 8:6 – „dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy”.

   56) 1Kor 10:1-4 – „Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza, w obłoku i w morzu; wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała – to był Chrystus”.

   57) 1Kor 10:9 – „I nie wystawiajmy Pana na próbę, jak wystawiali Go niektórzy z nich i poginęli od wężów”.
   [Chrześcijanie w pierwszych wiekach wierzyli, że to Jezus wraz z Ojcem wyprowadził z Egiptu Izraelitów. Justyn Męczennik (ur. 100) pisał: „Przecież my wszyscy, co się wywodzimy z pogan, nie oczekujemy Judy, tylko Jezusa, który również i ojców waszych wywiódł z Egiptu” („Dialog z Żydem Tryfonem” II:120,3). W tekście 1Kor 10:9 w różnych rękopisach są odmienne lekcje: „Pan”, „Chrystus”, „Bóg”.]

   58) 1Kor 15:47 – „Pierwszy człowiek z ziemi – ziemski, drugi Człowiek – z nieba”.
   [Niektóre kodeksy mają w tym fragmencie dosadniejsze słowa: „drugi Człowiek, Pan z nieba”. Tak też przekazuje ten tekst np. Biblia Gdańska: „wtóry człowiek sam Pan z nieba”.]

   59) 1Kor 16:22 – „Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyklęty. Maranatha [w oryginale dosł. Marana tha]”.
   [Zaznaczamy, że istnieje hipoteza, że słowo aramejskie słowo Marana-tha (1Kor 16:22), a konkretnie drugi człon tha, nawiązuje do tytułu „Alfa i Omega” z Ap 22:13, który ukazuje preegzystencję Jezusa. Zawiera on bowiem pierwszą i ostatnią literę alfabetu semickiego, tak jak wymienione są one w grece w odniesieniu do Boga i Chrystusa w tekstach Ap 21:6 i 22:13 (patrz „Encyklopedia Katolicka” Lublin 2006, t. XI, hasło Maranatha).]

   60) 2Kor 8:9 – „Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić”.

   61) Ga 4:4 – „Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem”.
   [Chociaż w niektórych przekładach Biblii mamy w tym fragmencie słowo „posłał”, a nie „zesłał” (Ga 4:4), to jednak ten sam grecki termin użyty jest w tekście Ga 4:6, gdzie mowa jest o Duchu Świętym, a ten jest zesłany z nieba. To samo dotyczy fragmentu o aniele (Dz 12:11).]

   62) Ef 1:3-4 – „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”.

   63) Ef 4:9 – „Słowo zaś »wstąpił« cóż oznacza, jeśli nie to, że również zstąpił do niższych części ziemi?”.
   [Słowo „zstąpił” różnie interpretowano w pismach chrześcijańskich. Albo jako wcielenie, albo jako zstąpienie do otchłani.]

   64) Flp 2:6-7 – „On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka”.

65) Kol 1:15-18 – „On jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. I On jest Głową Ciała – Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim”.

   66) Kol 1:26-27 – „Tajemnica ta, ukryta od wieków i pokoleń, teraz została objawiona Jego świętym, którym Bóg zechciał oznajmić, jak wielkie jest bogactwo chwały tej tajemnicy pośród pogan. Jest nią Chrystus pośród was – nadzieja chwały”.

   67) 1Tm 3:16 – „A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności. Ten, który objawił się w ciele, usprawiedliwiony został w Duchu, ukazał się aniołom...”.
   [Choć ten tekst wskazuje na preegzystencję Jezusa, to niektóre mniej poważane rękopisy mają w tym fragmencie dobitniejsze słowa: „Bóg, który objawił się w ciele”. Świadkiem starożytności takiego tekstu jest na początku II wieku Ignacy Antiocheński (†107), który pisał: „kiedy Bóg objawił się jako człowiek w nowości życia wiecznego: zaczynało się spełniać to, co Bóg postanowił” („Do Kościoła w Efezie” 19:3).]

   68) 2Tm 1:9-10 – „On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię”.

69) Hbr 1:2-3 – „a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat. Ten [Syn], który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach”.
   [Dosłownie „uczynił wieki” („Grecko-polski Nowy Testament wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi” tłum. ks. prof. dr hab. R. Popowski SDB, dr M. Wojciechowski, Warszawa 1993).]

   70) Hbr 1:6 – „Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!”.
   [Fragment ten mówi albo o pierwszym albo o drugim przyjściu Jezusa, w zależności do czego odniesiemy słowo „znowu”.]

   71) Hbr 1:8-12 – „ Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy. Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa. One przeminą, ale Ty zostaniesz
i wszystko jak szata się zestarzeje, i jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą”.

   72) Hbr 7:1-3 – „Ten to Melchizedek, król Szalemu, kapłan Boga Najwyższego, wyszedł na spotkanie Abrahama, wracającego po rozgromieniu królów, i udzielił mu błogosławieństwa. Jemu Abraham także wydzielił dziesięcinę z całego [łupu]. Imię jego najpierw oznacza króla sprawiedliwości, a następnie także króla Szalemu, to jest Króla Pokoju. Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze”.

   73) Hbr 11:3 – „Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga światy zostały tak stworzone, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych”.
   [Wprawdzie tekst ten nie mówi bezpośrednio o „Słowie”, jako o Jezusie, ale identyczność tego określenia ze „słowem” może być potwierdzeniem preegzystencji Chrystusa. To wykorzystał Klemens Aleksandryjski (ur. 150), który odniósł ten werset do Słowa (patrz „Kobierce” II:12,1-2).]

   74) 1P 1:10-11 – „Nad tym zbawieniem wszczęli poszukiwania i badania prorocy – ci, którzy przepowiadali przeznaczoną dla was łaskę. Badali oni, kiedy i na jaką chwilę wskazywał Duch Chrystusa, który w nich był i przepowiadał cierpienia [przeznaczone] dla Chrystusa i mające potem nastąpić uwielbienia”.

   75) 1P 1:18-20 – „Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostali wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was”.
   [Tekst ten nie mówi o tym, że Jezus nie istniał przed narodzeniem, tylko iż jako ofiara był „przewidziany przed stworzeniem świata”.]

Tak więc Klocek kit może sprzedawać, ale tylko tym, co nie znają Biblii i wierzeń pierwotnego Kościoła


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #73 dnia: 24 Grudzień, 2017, 23:33 »
Kolejna bzdura Klocka:
Cytuj
500-100 pne - Naczelna zasada istnienia i działania, utożsamiano go z bezosobowym bogiem - słowo, mowa, rozum ludzki, zasada metafizyczna kierująca światem i człowiekiem PWN / gr
Otóż Psalmy 2 i 110 mówią o osobowym Mesjaszu, Panu, który jest utożsamiany z Logosem.

Te Psalmy wg moich mądrych komentarzy pochodzą z lat 1000-700 pne.

Ps 2
"1 Dlaczego narody się buntują,
czemu ludy knują daremne zamysły?
2 Królowie ziemi powstają
i władcy spiskują wraz z nimi
przeciw Panu i przeciw Jego Pamazańcowi"  itd.

Ps 110
"Dawidowy. Psalm.
Wyrocznia Boga dla Pana mego:
«Siądź po mojej prawicy,
aż Twych wrogów położę
jako podnóżek pod Twoje stopy».
2 Twoje potężne berło
niech Pan rozciągnie z Syjonu:
«Panuj wśród swych nieprzyjaciół!
3 Przy Tobie panowanie
w dniu Twej potęgi,
w świętych szatach [będziesz].
Z łona jutrzenki
jak rosę Cię zrodziłem».
4 Pan przysiągł
i żal Mu nie będzie:
«Tyś Kapłanem na wieki
na wzór Melchizedeka».
5 Pan po Twojej prawicy
zetrze królów w dniu swego gniewu"

Klocek znów by zabłysnąć uczonością zadowolił się jakimiś linkami.
Niech sobie nie wierzy w nico, ale niech publicznie kitu nie sprzedaje. :-\
« Ostatnia zmiana: 24 Grudzień, 2017, 23:42 wysłana przez Roszada »


Offline Agnesja

Odp: Pan Jezus Bogiem
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Kwiecień, 2018, 17:20 »
Witam,

pozwoliłem sobie przygotować opracowanie dotyczące tego w jakim świetle Biblia pokazuje Pana Jezusa.

PDF w załączniku.

Witam,ostatnio analizuję Boskość Pana Jezusa,tylko  na podstawie Biblii z różnych przekładów, bo  CK naucza zupełnie inaczej w tej organizacji.

Przeczytałam twój opracowany załącznik, gdzie doszedłeś do wniosku
że JHWH to JEZUS są wersety biblijne które temu przeczą.
Gdyby Stwórca był też Jezusem nie mógłby mówić o sobie to mój Syn.

Jana 3:34-36
34. Albowiem Ten, którego posłał Bóg, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary.
35. Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w jego ręce.
36. Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ciąży na nim.

Heb.1:5,6
5. Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?
 6. I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży.


Czy ten werset może wskazywać że Pan Jezus jest Bogiem? Trochę zawile brzmi ten werset szczególnie 9
Heb.1:8,9
8. lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
9. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich

Tym bardziej że Pan Jezus ma zasiadać po prawicy Bożej, nie mógłby zasiadać koło siebie. Nie ma to sensu.
Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać mężczyznę, wystarczyła kobieta.
                              Św. Ambroży