Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2  (Przeczytany 8287 razy)

Offline Roszada

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Grudzień, 2017, 12:57 »
Cytuj
Nic nie musieli wykazywać. RObią co chcą, no Strażnica to ich własność
Masz rację.
Robio co chco, jak powiedział satyryk.

Wpierw powiesili se krzyż na budynku Strażnicy, na czasopiśmie i na klapach oraz ścianach a później zdjęli.
Robio co chco. ;D

Adam przestań udawać kogo innego, bo poznać cię po stylu pisania i po tych samych cytatach, które dawałeś na starym forum.
Propagandę strażnicową możesz uprawiać na jw.org a nie tu
.


Offline Sebastian

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Grudzień, 2017, 13:03 »
to ciągłe wskazywanie palcem na Watykan robi się po prostu śmieszne.

jeśli świadkowie Jehowy chcą wykazać że są religią lepszą (bardziej prawdziwą) od Kościoła Katolickiego, to powinni pokazać że spełniają wyższe standardy niż krytykowany katolicyzm.

np.wykazać że katolicyzm nie ma poparcia wersetowego dla wszystkich swoich nauk, ale świadkowie Jehowy mają (i każdą naukę, każdą co do jednej, udowodnią wersetami).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Grudzień, 2017, 13:07 »
to ciągłe wskazywanie palcem na Watykan robi się po prostu śmieszne.
Bo to jest cały adam.
Przecież on nie potrafił na tamtym forum sklecić zdania bez użycia frazy:

a KK to czy tamto
a w KK to czy tamto
a pedofile w KK
a papież
a Kodeks Prawa Kanonicznego

Jak dla niego papież Franciszek taki autorytet w sprawie krzyża, to niech jego słucha  a nie 7 facetów z Warwick. ;D


Offline Sebastian

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Grudzień, 2017, 13:17 »
swoją drogą trzeba mieć niezwykłą wyobraźnię, żeby wyobrazić sobie Franciszka ogłaszajacego wyprawę krzyżową :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Grudzień, 2017, 13:22 »
swoją drogą trzeba mieć niezwykłą wyobraźnię, żeby wyobrazić sobie Franciszka ogłaszajacego wyprawę krzyżową :)
Dlatego mi tych bredni ihtysa-adama już się nie chce czytać.
Od samego początku jak tu się ihtys pojawił widziałem, że ma alergie na moim punkcie.
A ja sobie go obserwowałem i wypowiedzi z tego forum porównywałem z tamtym forum.
Myślał, że z głupimi ma do czynienia.
Wpierw się maskował, ale wyszło szydło z worka.
Nie na darmo założyłem wątek o adamie:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/z-kraju/watchtower-forum-w-nowej-odslonie/msg113978/#msg113978


Offline Sebastian

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Grudzień, 2017, 14:20 »
swoją drogą trzeba mieć niezwykłą wyobraźnię, żeby wyobrazić sobie Franciszka ogłaszajacego wyprawę krzyżową :)
przypisywać pomysł ewentualnej nowej wyprawy krzyżowej akurat antypapieżowi Franciszkowi który już od prawie trzech lat wspólnie z masonerią unijną prowadzi wyprawę antykrzyżową - to trzeba mieć wyobraźnię :)

ale spokojnie, dopuszczam (przynajmniej teoretycznie) opcję, że następny papież będzie prawowiernym katolikiem, a jeśli nie będzie, to że przynajmniej nie będzie wrogiem chrześcijaństwa...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline ihtis

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Grudzień, 2017, 22:40 »
przypisywać pomysł ewentualnej nowej wyprawy krzyżowej akurat antypapieżowi Franciszkowi który już od prawie trzech lat wspólnie z masonerią unijną prowadzi wyprawę antykrzyżową - to trzeba mieć wyobraźnię :)

ale spokojnie, dopuszczam (przynajmniej teoretycznie) opcję, że następny papież będzie prawowiernym katolikiem, a jeśli nie będzie, to że przynajmniej nie będzie wrogiem chrześcijaństwa...
Moją intencją nie jest twierdzenie że Franciszek zamierza zwoływać wyprawę krzyżową, ale że ma takie prawo i możliwość. Podobnie TS ma prawo pisać co chce.
Niemniej, kwestia stauros będzie budzić kontrowersje jeszcze długi czas.
I tak sobie myślę dodatkowo w kontekście dyskusji, odwróćmy pytanie,
jeśli stauros to krzyż, to jak jest po grecku pal?
Np. Ktoś w kpinę pisze:  po prawej stronie widziałem wbitew ziemi krzyże a z lewej strony kilkanaście pali.  Jakim greckim słowam oddano by krzyż A którym słowem pal?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Grudzień, 2017, 07:55 »
Moją intencją nie jest twierdzenie że Franciszek zamierza zwoływać wyprawę krzyżową, ale że ma takie prawo i możliwość. Podobnie TS ma prawo pisać co chce.

Różnica zaś polega na tym, że Franciszek ma prawo i możliwość zwołania krucjaty, ale tego nie zrobi, a TS pisze, co chce.


Tusia

  • Gość
Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Grudzień, 2017, 10:45 »
Niemniej, kwestia stauros będzie budzić kontrowersje jeszcze długi czas.

Tylko wśród wrogów Chrystusowego Krzyża.

I tak sobie myślę dodatkowo w kontekście dyskusji, odwróćmy pytanie,
jeśli stauros to krzyż, to jak jest po grecku pal?

Też stauros:



Np. Ktoś w kpinę pisze:  po prawej stronie widziałem wbitew ziemi krzyże a z lewej strony kilkanaście pali.  Jakim greckim słowam oddano by krzyż A którym słowem pal?

Krzyże słowem stauros:



a pale słowem passalos:




Offline ihtis

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Grudzień, 2017, 15:36 »
Tylko wśród wrogów Chrystusowego Krzyża.

Też stauros:



Krzyże słowem stauros:



a pale słowem passalos:



1. W wielkim Słowniku który przytoczyłeś, zapomniałeś podkreślić pierwsze znaczenie stauros - słup.
2. Oba skany, które przytoczyłeś wskazują, że stauros najpierw oznacza pal. Drugie znaczenie to krzyż. A więc jeden wyraz dwa znaczenia.
3. Kolejny skan ze słownika, który zamieściłeś, przeczy skanom wcześniejszym, bo rozdziela słowo stauros od passalos.
4. Passalos to greka koine czy klasyczna? A może ani jedna ani druga?
5. Googe słup tłumaczy jeszcze inaczej κοντάρι a pal jako στοίχημα.
6. Internetowe tłumacze są dla mnie średnio wiarygodne.

Inaczej, ciekawym rozwiązaniem, jest komentarz żydowski, gdzie znajdujemy konsekwentnie tłumaczenie pal egzekucyjny. A jaki miał kształt dokładnie, to inna kwestia. NIemniej takie tłumaczenie jest honorowane w jakiś sposób i przez Kościół Katolicki, co oznacza, że musi to burzyć wiarę katolika czy innego chrześcijanina.


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Grudzień, 2017, 16:06 »
Ale nie nakłamał tak jak ty.Tylko nie podkreślił.
A komentarz żydowski uczy czego innego niż ty.

ŚJ chcąc wywołać efekt i dla potwierdzenia swej Biblii posługują się takim oto argumentem przeciw krzyżowi: „Podobnie Komentarz żydowski do Nowego Testamentu, wydany po polsku przez katolicką oficynę »Vocatio«, konsekwentnie posługuje się określeniem »pal egzekucyjny« bądź »pal«” (Strażnica 01.03 2011 s. 19).

Autor cytowanego komentarza zupełnie nie zgadza się ze ŚJ (choć używa słowo „pal”), bo pisze w nim następująco:
„Pal egzekucyjny, gr. stauros, tłumaczone zwykle jako »krzyż«. Był to drewniany pionowy pal z poprzeczną belką, bardziej w kształcie dużej litery T niż dzisiejszego symbolu chrześcijańskiego, używany przez Rzymian do egzekucji przestępców, którzy nie byli obywatelami rzymskimi (...). Jednakże w Izraelu pod rzymską okupacją publiczne ukrzyżowania były powszechne: skazaniec niósł poprzeczną belkę z pala, na którym miał być uśmiercony (...) Pseudochrześcijańska sekta zwana Świadkami Jehowy naucza, że Jeszuę umęczono na prostym słupie bez poprzecznej belki. Moje tłumaczenie słowa stauros jako »pal egzekucyjny« ma charakter funkcjonalny, nie zaś symboliczny. (...) Bogaty materiał archeologiczny i historyczny potwierdza fakt, że rodzaj pala egzekucyjnego używanego na terenie Izraela miał poprzeczną belkę (łac. patibulum) i że właśnie ją skazaniec, a zatem i Jeszua, musiał nieść na miejsce kaźni” („Komentarz żydowski do Nowego Testamentu” D. H. Stern, Warszawa 2004, s. 57-58).


Michał chlu

  • Gość
Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Grudzień, 2017, 16:27 »
1. W wielkim Słowniku który przytoczyłeś, zapomniałeś podkreślić pierwsze znaczenie stauros - słup.
2. Oba skany, które przytoczyłeś wskazują, że stauros najpierw oznacza pal. Drugie znaczenie to krzyż. A więc jeden wyraz dwa znaczenia.
3. Kolejny skan ze słownika, który zamieściłeś, przeczy skanom wcześniejszym, bo rozdziela słowo stauros od passalos.
4. Passalos to greka koine czy klasyczna? A może ani jedna ani druga?
5. Googe słup tłumaczy jeszcze inaczej κοντάρι a pal jako στοίχημα.
6. Internetowe tłumacze są dla mnie średnio wiarygodne.

Inaczej, ciekawym rozwiązaniem, jest komentarz żydowski, gdzie znajdujemy konsekwentnie tłumaczenie pal egzekucyjny. A jaki miał kształt dokładnie, to inna kwestia. NIemniej takie tłumaczenie jest honorowane w jakiś sposób i przez Kościół Katolicki, co oznacza, że musi to burzyć wiarę katolika czy innego chrześcijanina.

I am with you Bro ❤️


Offline ihtis

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Grudzień, 2017, 16:57 »
Ale nie nakłamał tak jak ty.Tylko nie podkreślił.
A komentarz żydowski uczy czego innego niż ty.

ŚJ chcąc wywołać efekt i dla potwierdzenia swej Biblii posługują się takim oto argumentem przeciw krzyżowi: „Podobnie Komentarz żydowski do Nowego Testamentu, wydany po polsku przez katolicką oficynę »Vocatio«, konsekwentnie posługuje się określeniem »pal egzekucyjny« bądź »pal«” (Strażnica 01.03 2011 s. 19).

Autor cytowanego komentarza zupełnie nie zgadza się ze ŚJ (choć używa słowo „pal”), bo pisze w nim następująco:
„Pal egzekucyjny, gr. stauros, tłumaczone zwykle jako »krzyż«. Był to drewniany pionowy pal z poprzeczną belką, bardziej w kształcie dużej litery T niż dzisiejszego symbolu chrześcijańskiego, używany przez Rzymian do egzekucji przestępców, którzy nie byli obywatelami rzymskimi (...). Jednakże w Izraelu pod rzymską okupacją publiczne ukrzyżowania były powszechne: skazaniec niósł poprzeczną belkę z pala, na którym miał być uśmiercony (...) Pseudochrześcijańska sekta zwana Świadkami Jehowy naucza, że Jeszuę umęczono na prostym słupie bez poprzecznej belki. Moje tłumaczenie słowa stauros jako »pal egzekucyjny« ma charakter funkcjonalny, nie zaś symboliczny. (...) Bogaty materiał archeologiczny i historyczny potwierdza fakt, że rodzaj pala egzekucyjnego używanego na terenie Izraela miał poprzeczną belkę (łac. patibulum) i że właśnie ją skazaniec, a zatem i Jeszua, musiał nieść na miejsce kaźni” („Komentarz żydowski do Nowego Testamentu” D. H. Stern, Warszawa 2004, s. 57-58).

Roszada,

1. Napisałem kulturalnie i grzecznie, do Tusi „ zapomniałeś podkreślić pierwsze znaczenie stauros - słup.” a nie że kłamie. Po co więc Twoja agresja w moją stronę?

2. Kolejna sprawa napisałem jasno jedynie, że „ciekawym rozwiązaniem, jest komentarz żydowski”, więc twierdzenie, że Komentarz ten, uczy czego innego niż ja... znów jest jakąś Twoją dywagacją.

3. Zgadzam się, natomiast z Tobą, że autor komentarza nie zgadza się ze Świadkami Jehowy. Z tym, że ja nic o tym nie pisałem, czy się zgadza, czy nie, bo w moim wpisie nie łączyłem tego KOmentarza z Doktryną Świadków Jehowy, tylko z możliwością tłumaczenia stauros na pal.

4. Może Tusia, miłośnik skanów, zechciałby wrzucić kilka z Tego słownika.
Np.
Mt 10:38 stars execution-stake
16:24 stauros execution-stake
Mk 8:34 stauros execution-stake
Łuk 23:26 stauros execution-stake
J 19:17 stauros stake
J 19:31 stauros stake
1 Kor 1:17 stauros execution-stake
Gal 6:12 stauros execution-stake
i wiele innych.
Dlaczego warto o Tym Wspomnieć, gdyż Komentarz ten opatrzony jest tekstem prymasa Polski Kardynała Glempa.

Znajdujemy w nim także wypowiedź/recenzje
Ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego, Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich
Pisze on:

„Komentarz żydowski do Nowego Testamentu (...) stanowi praktyczne urzeczywistnienie zaleceń II Soboru Watykańskiego (Nostra aetate), który potwierdza obustronne korzyści z poznawania tradycji religijnej wyznawców judaizmu i chrześcijan. Nowy Testament jest w nim rozumiany i przedstawiony z perspektywy żydowskiej i chrześcijańskiej zarazem, ponieważ to dzieło wydobywa i szanuje to, co dla obydwu religii jest wspólne i zbieżne.
(...) Część druga to wnikliwy komentarz do tego tekstu, objaśniający trudniejsze miejsca i kwestie w świetle żydowskiej wiary, obyczajowości, obrzędowości i wielu innych czynników składających się na bogatą tradycję żydowską. T[b]akie podejście do Nowego Testamentu jest nie tylko uprawnione, ale wręcz konieczne[/b] (...)

NIe przeszkadza więc by stauros tłumaczyć na pal, a to jaki ów pal miał kształt nie jest istotne. Bo jak widać z tego komentarza, można pisać pal, a wyobrażać dobie krzyż.



Offline Roszada

Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Grudzień, 2017, 17:43 »
Cytuj
Ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego, Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich
Pisze on:

„Komentarz żydowski do Nowego Testamentu (...) stanowi praktyczne urzeczywistnienie zaleceń II Soboru Watykańskiego (Nostra aetate), który potwierdza obustronne korzyści z poznawania tradycji religijnej wyznawców judaizmu i chrześcijan.
Taaaa i nakazuje wszędzie wprowadzić w Biblii pal a w kościołach postawić falliczne pale.
Puknij się człecze w główkę. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Przebudźcie się 2017 nr 2
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Grudzień, 2017, 18:04 »
Taaaa i nakazuje wszędzie wprowadzić w Biblii pal a w kościołach postawić falliczne pale.

Nie wszędzie. W Danii :D :D