Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45  (Przeczytany 2299 razy)

Offline MateuszJan

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 80
  • Polubień: 41
  • Były Starszy
Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« dnia: 01 Listopad, 2017, 08:17 »
Jak rozumiecie te przypowieści? Czy dostrzegacie ze sa to dwie przypowieści zwracające uwagę na dwa rożne aspekty?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2017, 08:21 wysłana przez MateuszJan »


Offline MateuszJan

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 80
  • Polubień: 41
  • Były Starszy
Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad, 2017, 18:02 »
Cos temat nie chwyta widzę.  ;)


Offline Roszada

Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad, 2017, 18:05 »
Jak ktoś zakładając wątek zadaje dwa pytania a nie pisze czego chce, to  trudno dyskutować. :-\


Offline MateuszJan

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 80
  • Polubień: 41
  • Były Starszy
Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad, 2017, 18:16 »
Jak ktoś zakładając wątek zadaje dwa pytania a nie pisze czego chce, to  trudno dyskutować. :-\

No jaśniej sie chyba nie da. Skoro jest pytanie a nawet dwa to można odpowiadać.   :)


Offline lukasz84gl

Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad, 2017, 21:42 »
A mnie cieszy, że poruszyłeś ten temat, bo jest to fragment Biblii z którym kompletnie nie zgadzam.

Zgadzam się natomiast, że są to dwie różne przypowieści. O pierwszej można mówić jako o inwestycji (przy założeniu, że skarb jest wart więcej niż to co sprzedał oraz, że właściciel nie miał pojęcia o skarbie i nie wykopał go tuż przed transakcją). Druga mówi o totalnej zachciewajce (zakładając, że cena perły nie była okazyjna). Coś na zasadzie, zastaw się i postaw się. To co łączy obie przypowieści to wynikający z kontekstu czas reakcji. Są to okazje więc trzeba działać możliwie szybko, żeby ich nie stracić. Biorąc pod uwagę, że chodzi o temat dotychczasowego dorobku i środków do życia taki pośpiech nie nazwał bym czymś racjonalnym.

I właśnie o życie i środki do życia mi tutaj chodzi. Szczególnie ta druga przypowieść. Mam perłę i co dalej? Jeść trawę? Żebrać? Oczywiście to wszystko jest napisane w sensie religijnym. Czyli Królestwo niebieskie jest tak ważne, że najlepiej jak oleje dotychczasowe życie sprzedam wszystko i idę w świat? A gdzie spać, co jeść? Środki ze sprzedaży mogą się skończyć (można też je zgubić). W najlepszym wypadku będziesz się utrzymywał kosztem tych, których uczysz (hm.. z kim mi się to kojarzy?). I jak dla mnie jest to zachęta dla naiwnych albo dla tych którzy nie mają skrupułów prowadzić pasożytniczego trybu życia.

I właśnie naiwność. Czasem mam wrażenie, ze dla niektórych religia to droga na skróty do fajnego życia. Zajmij się religią a wszystko inne samo się poukłada. I ten fragment Biblii jakby do tego zachęca. Nie do tego, żeby religia byłą częścią twojego życia a całym twoim życiem.

Tak to rozumiem i nigdy tego nie przyjmę do wiadomości.

 
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Offline MateuszJan

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 80
  • Polubień: 41
  • Były Starszy
Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad, 2017, 21:56 »
Wybacz Łukasz ale takiej odjechanej analizy jeszcze nie słyszałem. To jakies kompletne minięcie sie z tematem. ;)


Offline lukasz84gl

Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad, 2017, 22:14 »
Wybacz Łukasz ale takiej odjechanej analizy jeszcze nie słyszałem. To jakies kompletne minięcie sie z tematem. ;)

Nie masz za co. Przyzwyczaiłem się do tego, że nie mam standardowych poglądów:). Ale czuje się z nimi dobrze i dobrze na tym wychodzę.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Offline Sebastian

Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Listopad, 2017, 19:13 »
widzę że szybko znajdę wspólny język z Łukaszem :) może nawet wspólnie opublikujemy jakieś nowe zrozumienie przypowieści o nieuczciwym zarządcy? Takie, które wszelkim przekrętasom z Platformy albo z PiS-u gwareantowałoby wieczne zbawienie :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline lukasz84gl

Odp: Przypowieść o skarbie i o kupcu. Mateusza 13:44,45
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopad, 2017, 16:55 »
widzę że szybko znajdę wspólny język z Łukaszem :) może nawet wspólnie opublikujemy jakieś nowe zrozumienie przypowieści o nieuczciwym zarządcy? Takie, które wszelkim przekrętasom z Platformy albo z PiS-u gwareantowałoby wieczne zbawienie :)

hehe... wiesz już wcześniej zauważyłem, że z poglądami nam podrodze.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel