Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rasizm w zborach... u starszych  (Przeczytany 3096 razy)

Offline Szear-Jaszub

Rasizm w zborach... u starszych
« dnia: 29 Październik, 2017, 07:08 »
Od jakiegoś czasu ten temat we mnie narastał...
Jeszcze będąc w zborze mentalnie poruszyło mnie to mocno... ale jakoś ostatnio sytuacja się powtórzyła więc ... do rzeczy.

Miałem kilkakrotnie niezwykły przywilej zamawiania plakatów na wózek. Jeden z tematów ma 2 projekty. Studium biblii.

Starszy zamawiając "pomylił" się podając plakat nr 1 czyli ten z czarnoskórymi osobami. Przy dostawie powiedział że trzeba wydrukować to jeszcze raz bo to jakaś pomyłka. U nas ten plakat nie zadziala, ludzie to źle odbiorą.... mówię do niego: przecież ten temat  nie powinien nawet istnieć, dla nas nie ma znaczenia kolor skóry....

Potem inny starszy z innego zboru prosił o ten plakat i zaznaczył wyraznie: tylko ten z białymi a nie z czarnymi....

Niedawno inny "brat" prosił żeby zamówić plakaty do studium tylko te z siostrami a nie te z czarnoskorymi braćmi...

Rozmawiałem z jednym bratem na ten temat a on zaczyna tłumaczyć że u nas nie ma czarnoskórych osób, że w Afryce nie robią strażnic z białymi.... nazwałem to zborowym rasizmem. Osobiście bulwersuje mnie mocno jak powierzchowne są uczucia jednoczacej miłości braterskiej dla której kolor skóry czy narodowość nie mają znaczenia....
ironiczny głos forum... ale nie zawsze - czasem jestem poważny


Offline wrzesien

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Październik, 2017, 07:17 »
Tu nie chodzi o rasizm tylko o to "co ludzie powiedzą"- przecież to jest najważniejsze- jaki towar się najlepiej sprzeda. Z tego powodu oficjalne artykuły na jw.org różnią się od tych w strażnicy. Kiedyś zrobię zestawienie.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik, 2017, 07:27 wysłana przez wrzesien »


Offline Szear-Jaszub

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Październik, 2017, 07:32 »
Tak,  czyli wszystko sprowadza do polskiej mentalności? I polskiej nietolerancji? Ja zawodowo się spotykam z praktycznie identycznymi sytuacjami i klienci zaznaczają: "nie to że jestem rasista"...

Wiadomo że tygiel kulturowy w Polsce nie jest tak różnorodny jak na zachodzie ale, na dobrą sprawę jeżeli drugi człowiek jest równy to nie istnieje nawet taki temat... a może szukam dziury w całym?

ironiczny głos forum... ale nie zawsze - czasem jestem poważny


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Październik, 2017, 08:37 »
Tak,  czyli wszystko sprowadza do polskiej mentalności? I polskiej nietolerancji?


Tu chyba nie chodzi o "polska mentalnosc" ( o ile taka istnieje ) , tylko raczej o zwykly , codzienny  rasizm  czy szowinizm , spotykany u wiekszosci ludzi  na calym swiecie . Oczywiscie , to zadne usprawiedliwienie dla tego zjawiska  ale wydaje sie , ze  pierwszym impulsem w ocenie innego czlowieka jest  jego wyglad  i zachowanie . Czlowiek bardziej swiadomy i rozwazny  , powstrzymuje   ten  impuls  i stara sie  byc objektywny w swoich ocenach . Wiekszosc idzie niestety "na skroty "  , kieruje sie stereotypami  i ocenami w stylu :  Cygan - uwaga zlodziej , Arab - terorysta , Niemiec - nazista .
Nieraz nie jest to takie negatywne  : Anglik - flegmatyk  , Francuz - namietny kochanek  itd.  , ale zawsze sa to uprzedzenia , ktore moga lecz nie musza sie potwierdzic .
U  SJ  takie zjawisko jest  programowo  i propagandowo   uznane za niewlasciwe , ale ludzie to tylko ludzie i dlatego rasizm jest i  u nich zauwazalny .
Co zauwazylem ostatnio w Rajchu , to  intensywna ewangelizacja wsrod uchodzcow . Na stojakach wiele literatury w jezyku arabskim  i  ustawianie sie  w punktach gdzie przebywaja  uciekinierzy .
W tej sytuacji  , na pewno wieksza skutecznosc  ma literatura , ktora po przez ilustracje i jezyk  pokazuje tym ludziom , ze to jest cos dla nich .
W Polsce jest troche inaczej .  Oficjalne media pokazuja w wiekszosci przypadkow  obcokrajowcow w negatywnym kontekscie , jako zagrozenie .  Moze dlatego , z praktycznego punktu widzenia , lepiej miec na plakacie ladna blond-rodzinke z niebieskimi oczkami  niz Arabow albo Murzynow .  A wiec  rasizm ?  Tak , ale ten "zwykly", "codzienny"  a nie Ku-Klux-Klan .


Offline gedeon

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Październik, 2017, 09:01 »

Miałem kilkakrotnie niezwykły przywilej zamawiania plakatów na wózek. Jeden z tematów ma 2 projekty. Studium biblii.



Czy to znaczy, że zbory we własnym zakresie i na swój koszt zamawiają te plakaty w drukarni?


Offline DonnieDarkoJG

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Październik, 2017, 09:31 »
Czy to znaczy, że zbory we własnym zakresie i na swój koszt zamawiają te plakaty w drukarni?

Bieżące
plakaty można drukować samodzielnie u lokalnych dostawców, korzystając z plików pobranych
z serwisu jw.org.

Cytat z 10 czerwca 2014r.

W moim zborze brat drukował "po kosztach" dlatego że miał znajomego w drukarni.



Offline Szear-Jaszub

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Październik, 2017, 09:40 »
Czy to znaczy, że zbory we własnym zakresie i na swój koszt zamawiają te plakaty w drukarni?

No i zbory płacą za plakaty, nie dostają ich razem z literaturą....
ironiczny głos forum... ale nie zawsze - czasem jestem poważny


Offline Estera

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Październik, 2017, 09:48 »
No i zbory płacą za plakaty, nie dostają ich razem z literaturą....
   Ale się wycwanili, następny koszt przerzucony na zbory.
   A tak krytykuje się KK w tym względzie.
   Niedługo niczym się nie będą różnić pod względem finansowym.
   A może nawet już prześcignęli.
   >:( >:( >:(
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Światus

Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Październik, 2017, 13:13 »
Myślę, że przesadzacie z rasizmem. Wszystko jest dopasowane do okoliczności.
Oglądacie w TV reklamy. Jak często występują w nich Murzyni czy chasydzi? Dopasowuje się je do większości.
Wyobraźcie sobie plakat; ZAPRASZAMY DO NASZEGO KOŚCIOŁA.
Na plakacie wszyscy czarni.
Co byście pomyśleli?
Ludzie lubią osoby podobne do nich samych. To zwykła psychologia, a nie rasizm.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Tusia

  • Gość
Odp: Rasizm w zborach... u starszych
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Październik, 2017, 14:15 »
Wyobraźcie sobie plakat; ZAPRASZAMY DO NASZEGO KOŚCIOŁA.
Na plakacie wszyscy czarni.
Co byście pomyśleli?

No... protestanci.  ;D