Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"  (Przeczytany 3026 razy)

Offline Roszada

Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« dnia: 22 Październik, 2017, 11:49 »
Towarzystwo Strażnica piętnuje tak zwane "kłanianie się" przed obrazami czy figurami.

Tymczasem w jego Nowym Testamencie słowa kłania* czy pokło* nie występują ani razu.

Słowo "kłaniać się" i samo kłanianie występuje wielokrotnie w naszym życiu.
Kłaniamy się na ulicy znajomym.
"Kłaniam się" mówimy czasem nawet przez telefon do kogoś.

Jakoś te formy nie bulwersują Towarzystwa.

Tymczasem w KK nie ma jakiegoś specjalnego obrzędu "kłaniania się" obrazom czy figurom.
Kult obrazów nie polega na kłanianiu się.
Przyklęka się gdy się przechodzi koło tabernakulum, a nie przed kilkoma czy kilkunastoma obrazami w kościele.

W domach też nie ma obrzędu "kłaniania się" obrazom.
Są modlitwy w ich obecności.

Mi się przypominają takie oto słowa z Drogi Krzyżowej, która odbywa się w obecności obrazów, ale słowa o "kłanianiu się" wypowiadane są do Jezusa:

"Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i Mękę Swoją świat odkupić raczył".


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 520
  • Polubień: 14355
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik, 2017, 12:06 »
Towarzystwo Strażnica piętnuje tak zwane "kłanianie się" przed obrazami czy figurami.
Niezbadane są nowe światła co raz błyskające  ;D Może niedługo błyśnie taka idea, żeby jednak okazując szacunek niebieskiemu kwadracikowi, ukłonić się przed nim.  :o ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik, 2017, 12:25 »
Masz rację Nemo, popularność znaczka jw.org może być bardzo szeroka.
Taki kulcik zastępczy. ;)

Póki co pisali o emblematach, by nie kłaniać im się, co niektórzy robili czy może nadal robią:

*** w82/4 s. 24 Pytania czytelników ***
Podczas podawania emblematów na Pamiątce niektórzy zachowują się tak, jak gdyby te symbole miały jakąś szczególną moc. Na przykład pewne osoby skłaniają głowy ku emblematom albo je wąchają. Jest to niestosowne.


Offline robbo1

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Październik, 2017, 13:22 »
Widzę,że temat praktycznie pominięty.
Istnieje w języku gr. słowo oznaczające "oddawać pokłon".tj.gr. [proskynesente].
I w istocie nasz przekład oddaje je jako "oddawać cześć".
Przy czym to gr. słowo oznacza "oddawanie pokłonu..."
W jakim celu?
Wyrażenia szacunku,czy "czci".
To pewne!
Niemniej oznacza ono " oddanie pokłonu,polegające na głębokim pokłonie,a nawet na padaniu na twarz...a d o r o w a n e j osoby".
Przy czym czytamy w Jana 20:21-23 o "kłanianiu się" jednych w celu wyrażenia swojej adoracji  w jednym miejscu ,innych w innym,oraz zapewnieniu naszego zbawiciela,że:
 "...prawdziwi kłaniający się kłaniać się będą ojcu w duchu i w prawdzie" wer.23 według dosł.tłumaczenia.
"...prawdziwi czciciele będą oddawać cześć ojcu w duchu i w prawdzie..." BT. wyd.V
Podobnie jak nasz przekład.



Offline Roszada

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Październik, 2017, 14:31 »
Tu Tusia zebrał kilka obrazków, jak ŚJ skłaniają głowy.

http://piotrandryszczak.pl/obrazy.html

A tu taka ciekawostka z dawniejszym członkiem CK w tle:

„Całkiem odmienna była postawa pewnej starszej wiekiem pary małżeńskiej z przedmieścia Richmondu w stanie Virginia, u której kiedyś gościłem. Brat przed śniadaniem przyniósł pocztę ze skrzynki. A po śniadaniu powiedział: »Bracie Riemer, dzisiaj rano dostaliśmy nową Strażnicę. Czy wiesz, jak z mamą zawsze postępujemy, gdy otrzymujemy Strażnicę? Zanim ją wyjmiemy z koperty, klękamy i prosimy Jehowę, by zechciał nas uznać za godnych zobaczenia tego, co ma nam do powiedzenia. Czy zechciałbyś teraz, zanim otworzymy kopertę, klęknąć razem z nami do modlitwy?«” (Strażnica Nr 9, 1969 s. 12).


Offline dziewiatka

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Październik, 2017, 21:35 »
Kłaniać się to oddawać cześć.I o to chodzi świadkom .


Offline Roszada

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Październik, 2017, 21:39 »
Kłaniać się to oddawać cześć.I o to chodzi świadkom .
Termin kłaniać się jest daleko pojemniejszy niż myślisz.
A słowo cześć też oznacza przywitanie.


Offline dziewiatka

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Październik, 2017, 23:22 »
Wszystko można sprowadzić do absurdu a tak na marginesie nie wiedziałem ,że świadkowie i katolicy mają wspólnego boga ,mikrofon.Powołanie się na Tusię i jego demaskatorskie dzieła ,lepiej było tego nie robić .Skoro oddawana cześć wizerunkom przechodzi na pierwowzory to ta cześć jest oddawana wizerunkom,postanowienie soboru Trydenckiego obowiązuje czy nie? Czy 10 przykazań obowiązuje czy nie! wyj.20;4,5.P P4 ;15-19.


Tusia

  • Gość
Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Październik, 2017, 00:15 »
Wszystko można sprowadzić do absurdu a tak na marginesie nie wiedziałem ,że świadkowie i katolicy mają wspólnego boga ,mikrofon.Powołanie się na Tusię i jego demaskatorskie dzieła ,lepiej było tego nie robić .Skoro oddawana cześć wizerunkom przechodzi na pierwowzory to ta cześć jest oddawana wizerunkom,postanowienie soboru Trydenckiego obowiązuje czy nie? Czy 10 przykazań obowiązuje czy nie! wyj.20;4,5.P P4 ;15-19.

Błagam! Sprawdź najpierw jaka jest nauka katolicka dot. Dekalogu, a nie powtarzaj mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Zacznij też czytać ze zrozumieniem tekst z Księgi Wyjścia 20:4-5. Temat ten był już omawiany, a Ty dalej swoje.




Offline Roszada

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Październik, 2017, 09:56 »
Cytuj
Czy 10 przykazań obowiązuje czy nie! wyj.20;4,5.P P4 ;15-19.
A Ciebie obowiązuje?
Chyba wpierw zatroszcz się o siebie, a później o mnie. :-\

W Nowym Testamencie ŚJ słowa kłania* czy pokło* nie występują ani razu.

Ja piszę o "Nadużywaniu przez ŚJ terminu "kłanianie się"" a Ty o Dekalogu.

Ja się nie kłaniam obrazom. :-\
« Ostatnia zmiana: 23 Październik, 2017, 10:19 wysłana przez Roszada »


Offline robbo1

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Październik, 2017, 10:07 »
Idzie mi tutaj o to,że nasz przekład podobnie jak inne,m.in B.T.Wyd.V ,jak i III,czy II
Jana 4:21-23 [Nie jak podałem 20:21-23],chociaż w języku gr. czytamy :
"...kłaniający kłaniać się będą ojcu"
 -oddaje podobnie jak nasz przekład:
"Wy czcicie to czego nie znacie...".
Zarzut chyba chybiony!!!


Offline Startek

Odp: Nadużywanie przez ŚJ terminu "kłanianie się"
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Październik, 2017, 10:13 »
Tu Tusia zebrał kilka obrazków, jak ŚJ skłaniają głowy.

http://piotrandryszczak.pl/obrazy.html

A tu taka ciekawostka z dawniejszym członkiem CK w tle:

„Całkiem odmienna była postawa pewnej starszej wiekiem pary małżeńskiej z przedmieścia Richmondu w stanie Virginia, u której kiedyś gościłem. Brat przed śniadaniem przyniósł pocztę ze skrzynki. A po śniadaniu powiedział: »Bracie Riemer, dzisiaj rano dostaliśmy nową Strażnicę. Czy wiesz, jak z mamą zawsze postępujemy, gdy otrzymujemy Strażnicę? Zanim ją wyjmiemy z koperty, klękamy i prosimy Jehowę, by zechciał nas uznać za godnych zobaczenia tego, co ma nam do powiedzenia. Czy zechciałbyś teraz, zanim otworzymy kopertę, klęknąć razem z nami do modlitwy?«” (Strażnica Nr 9, 1969 s. 12).
Ten przykład jak i inne podawane w strażnicach są wyssane z palca .