Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pan czy Jehowa w Ps 2:4  (Przeczytany 5934 razy)

Offline Roszada

Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« dnia: 26 Wrzesień, 2017, 19:06 »
Psalm 2:4 w wyd. II Biblii Tysiąclecia, która zawiera imię Jahwe we wszystkich miejscach, gdzie ma tekst hebrajski, ma takie słowa:

"Pan się z nich naigrywa" (Ps 2:2, BT wyd. 2).

Tak  samo oddaje Biblia Poznańska (która podaje wg tekstu hebrajskiego).
Tak samo oddaje komentarz KUL.

Co zrobiono w Przekładzie Nowego Świata?

"Jehowa będzie się z nich naigrawał.” (Ps 2:4)
Jehovah himself will hold them in derision. . .” (Ps 2:4)

i w ang. jest przypis:
One of 134 scribal changes from YHWH to ’Adho·naiʹ

czyli:

Przesądna obawa przed wymawianiem imienia Jehowa tak usidliła soferów, że w 134 miejscach pozwolili sobie zastąpić je słowem ’Adonáj (Pan), a w niektórych – wyrazem ’Elohím (Bóg)” („Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 311).

A gdzie dowody na to?
Gdzie choćby poszlaki, że Żydzi zmienili w tych miejscach JHWH na Adonaj?
Dlaczego tylko w tych 134 miejscach zmienili, a w pozostałych ponad 6800 miejscach nie zmienili?

To jest wg mnie bajanie Towarzystwa by wyrugować termin Pan występujący samodzielnie. By się nie kojarzyło z Panem, jakim nazwany jest Jezus.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:35 »
Zob. Ernst Würtwein, Der Text des Alten Testaments, Stuttgart 1988, s. 21 oraz  Page H. Kelley, Daniel Stephen Mynatt, Timothy G. Crawford, The Masorah of Biblia Hebraica Stuttgartensia: Introduction and Annotated Glossary, Cambridge 1998, str. 38. Tam znajdziesz odpowiedzi i dowody na to, że tzw. soferowie dokonali wielu poprawek. Wystarczy przejrzeć najstarsze kodeksy ST i od razu odnajdzie się owe zmiany. Jest ich dość dużo. Większość odnotowuje Masora ;)


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:38 »
Ja chce od ŚJ mieć dowody. :)
Oni wydali broszurę Imię Boże...

Jak dotychczas Kittel czy inni nie wymienili w tekście słowa Adonaj na Jehowa czy JHWH.
Dokonało tego Towarzystwo, nie mając żadnego skrawka papirusu.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:39 »
Ja chce od ŚJ mieć dowody. :)
Oni wydali broszurę Imię Boże...

Jak dotychczas Kittel czy inni nie wymienili w tekście słowa Adonaj na Jehowa czy JHWH.
Dokonało tego Towarzystwo, nie mając żadnego skrawka papirusu.

Zrobili to w przypisie niektórzy wydawcy krytyczni ST... Jak nie chcesz od kogoś innego niż od ŚJ, to nie pisz tutaj, tylko im napisz list ;)


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:42 »
Zrobili to w przypisie niektórzy wydawcy krytyczni ST... Jak nie chcesz od kogoś innego niż od ŚJ, to nie pisz tutaj, tylko im napisz list ;)
Pisałem listy,nawet do14 państw. Zero odpowiedzi.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 07:50 »
Pisałem listy,nawet do14 państw. Zero odpowiedzi.

To przejrzyj sobie kodeksy hebrajskie ;) Wszystkie niemal są online.


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 09:52 »
To przejrzyj sobie kodeksy hebrajskie ;) Wszystkie niemal są online.
Ja nie dla siebie ten wątek założyłem, ale dla tych co mają wiedze i zechcą się pochwalić nią. Nie jestem Żydem by hebrajskim władać.


Tusia

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 10:34 »
Ja nie dla siebie ten wątek założyłem, ale dla tych co mają wiedze i zechcą się pochwalić nią. Nie jestem Żydem by hebrajskim władać.

W tekście hebrajskim jest Adonaj.

Ps 2, 4


Vocatio


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 10:48 »
W tekście hebrajskim jest Adonaj.

Są różne teksty hebrajskie. Przecież to wiesz ;) W tekście przyjętym jest Adonay - co do tego zgoda.


Tusia

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 10:52 »
Są różne teksty hebrajskie. Przecież to wiesz ;) W tekście przyjętym jest Adonay - co do tego zgoda.

No i nie ma problemu.


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 11:00 »
Są różne teksty hebrajskie. Przecież to wiesz ;) W tekście przyjętym jest Adonay - co do tego zgoda.
Nie znam innego tekstu.
Po polsku podawałem:
BT wyd. 2
KUL
BP
wszystkie mają Pan, choć w ponad 6800 dają Jahwe


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 11:07 »
Ale co mają do krytyki tekstualnej jakieś tam polskie przekłady? Jeśli w tradycji rękopiśmiennej jest więcej możliwości niż jedna (jak w Ps 2,4), tzn., że istnieje choćby mikroszansa, że tekst przyjęty nie jest zgodny z autografem, którego nie mamy, czyż nie?


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 11:10 »
Ale co mają do krytyki tekstualnej jakieś tam polskie przekłady? Jeśli w tradycji rękopiśmiennej jest więcej możliwości niż jedna (jak w Ps 2,4), tzn., że istnieje choćby mikroszansa, że tekst przyjęty nie jest zgodny z autografem, którego nie mamy, czyż nie?
Chrzanisz. Bo właśnie ŚJ wstawiają w przekładzie, a żaden inny przekład nie ma Jehowa.
Nie ma takich papirusów z JHWH w Ps 2:4.
Jak znasz to pokaż. :)
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień, 2017, 11:13 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 11:39 »
Chrzanisz. Bo właśnie ŚJ wstawiają w przekładzie, a żaden inny przekład nie ma Jehowa.
Nie ma takich papirusów z JHWH w Ps 2:4.
Jak znasz to pokaż. :)

Masora (np. opublikowana w 2. poł. XIX w. przez Christiana Davida Ginsburga czy publikowana w traktatach znacznie starszego, bo tworzącego w 1. poł. XVI w. od niego Eliasza Lewity) podaje listę takich zmian słowa JHWH na ADONAY. Jest wśród zmian soferów wymieniona w masorze Księga Psalmów, a tam Ps 2,4. Załączam listę wszystkich poprawek soferów, które podaje Masora. Załączam listę zmian soferów z JHWH na ADONAY (czasami na ELOHIM).


Offline Roszada

Odp: Pan czy Jehowa w Ps 2:4
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 12:43 »
Ale gdzie jest jakikolwiek papirus, który ma Ps 2:4 JHWH a nie Adonaj.
To co piszesz, to są dywagacje.
Chodzi o konkretny tekst.