Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?  (Przeczytany 32695 razy)

Online Gremczak

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #90 dnia: 28 Sierpień, 2017, 00:42 »
Skoro pociąg seksualny jest czymś naturalnym to po co celibat ? Może ty podasz biblijne uzasadnienie  celibatu jaki nałożono na księży m in w kościele rzymsko-katolickim 
Ja wiem gdzie w biblii to jest zapisane.
Dokładnie ta sama księga ten sam rozdział i werset, gdzie jest mowa o tym aby obwodowi nie mieli dzieci.
Wystarczy odszukać i wszystko jasne.


Offline sawaszi

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #91 dnia: 28 Sierpień, 2017, 01:09 »
Dzieci to kłopoty ? - a Jezus powiedział : "Kto nie stanie się dzieckiem - ten nie wejdzie do Królestwa Bożego" .Każdy z nas był kiedyś dzieckiem naszych rodziców  (i jest nadal) -a my wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga Ojca .
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień, 2017, 01:14 wysłana przez sawaszi »


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #92 dnia: 28 Sierpień, 2017, 10:26 »
Ja wiem gdzie w biblii to jest zapisane.
Dokładnie ta sama księga ten sam rozdział i werset, gdzie jest mowa o tym aby obwodowi nie mieli dzieci.
Wystarczy odszukać i wszystko jasne.

Podaj gdzie pisma wspominają o tym aby księża obowiązkowo pozostali w bezżeństwie jak to jest w obrządku rzymsko-katolickim.


Offline markrenton

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #93 dnia: 28 Sierpień, 2017, 14:15 »
http://www.fronda.pl/a/oto-jestem-zonaty-ksiadz-tradycjonalista,4134.html MOŻE :)

PLUS - celibat Księży nie jest DOGMATEM krk


Offline Roszada

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #94 dnia: 28 Sierpień, 2017, 14:19 »
Podaj gdzie pisma wspominają o tym aby księża obowiązkowo pozostali w bezżeństwie jak to jest w obrządku rzymsko-katolickim.
A gdzie w Biblii jest o księżach katolickich? :-\
Jest o nadzorcach ŚJ:

„(...)Dlatego też nadzorcą winien być człowiek nieposzlakowany, mąż jednej żony, zachowujący umiar w nawykach, trzeźwego umysłu, porządny, gościnny, wykwalifikowany do nauczania,  nie awanturujący się po pijanemu, nie skory do bicia, lecz rozsądny, nie wojowniczy, nie miłujący pieniędzy,” (1Tm 3:2, 3)

A teraz pokazać ci nadzorców bez żon? ;D
Nie znasz takich? ;)


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #95 dnia: 28 Sierpień, 2017, 15:12 »
http://www.fronda.pl/a/oto-jestem-zonaty-ksiadz-tradycjonalista,4134.html MOŻE :)

PLUS - celibat Księży nie jest DOGMATEM krk

Oczywiście, że celibat to nie jest dogmat , jest ty tylko i wyłacznie wymysł kościelnych hierarchów nie majacy żadnego biblijnego uzasadnienia. Podobnie jest i np z trójcą czy wiecznymi mękami w piekle . To nie ma żadnego biblijnego uzasadnienia. 


Offline bernard

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #96 dnia: 29 Sierpień, 2017, 10:37 »
Skoro pociąg seksualny jest czymś naturalnym to po co celibat ?
Jak mówił nasz Pan : Dla Królestwa Bozego , i jak mówił św Paweł Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu
Celibatariusz ma upodobnić się do Pana we wszystkich ,tak duszą jak i ciałem. Ma być nie tylko na obraz Syna Człowieczego, ale też żywym zaczynam i obrazem rzeczywistości ostatecznych gdzie nie będzie się za mąż wychodzić i plodzic dzieci ,gdzie będzie się jak aniołowie w Niebie.
Ważne też jest ze niepodzielnie ciałem i duchem służy się bliźnim i Bogu. Prosty przykład ,co ma zrobić żonaty ksiądz który opiekuje się np chora żona lub dzieckiem gdy w tym czasie jest potrzebny ze swoją posługa duszpasterską jednemu z parafian?

PS. To zaś ze pociąg jest czymś naturalnym nie oznacza ze nie można się bez tego obyć. Pociąg jest instynktem i to my mamy nim rządzić a nie on nami. Żyjemy w czasach gdzie wtłacza się nam w główki ze spełnienie sexualne jest niezbędne do prawidłowego życia i funkcjonowania ,czystość zaś ciała i ducha to zacofanie i głupota.
I jeszcze jedno,w KrK naucza się ze do celibatu nie każdy jest powołany, tych zaś których Bog powołuje tych też uzdalnianie do takiego życia.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień, 2017, 10:50 wysłana przez bernard »


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #97 dnia: 29 Sierpień, 2017, 10:45 »
Jak mówił nasz Pan : Dla Królestwa Bozego , i jak mówił św Paweł Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu
Celibatariusz ma upodobnić się do Pana we wszystkich ,tak duszą jak i ciałem. Ma być nie tylko na obraz Syna Człowieczego, ale też żywym zaczynam i obrazem rzeczywistości ostatecznych gdzie nie będzie się za mąż wychodzić i plodzic dzieci ,gdzie będzie się jak aniołowie w Niebie.
Ważne też jest ze niepodzielnie ciałem i duchem służy się bliźnim i Bogu. Prosty przykład ,co ma zrobić żonaty ksiądz który opiekuje się np chora żona lub dzieckiem gdy w tym czasie jest potrzebny ze swoją posługa duszpasterską jednemu z parafian?

Tyle, że w kościele rzymsko-katolickim kandydat na księdza nie ma wyboru w kwestii ożenku. Musi z niego zrezygnować jeśli chce być księdzem a nie ma to żadnego biblijnego uzasadnienia. Kłóci się to nawet z nakazem jehowy, ze ludzie mają rozmnażać się i zaludniać ziemię. 


Offline Roszada

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #98 dnia: 29 Sierpień, 2017, 12:10 »
Oczywiście, że celibat to nie jest dogmat , jest ty tylko i wyłacznie wymysł kościelnych hierarchów nie majacy żadnego biblijnego uzasadnienia.(...) To nie ma żadnego biblijnego uzasadnienia.
A co z celibatem Jezusa? :)
Co z celibatem Jana Apostoła, Jana Chrzciciela, Pawła? ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #99 dnia: 29 Sierpień, 2017, 13:42 »
A co z celibatem Jezusa? :)
Co z celibatem Jana Apostoła, Jana Chrzciciela, Pawła? ;)

A skąd wiadomo, że Paweł wcześniej nie miał żony?


Online Gremczak

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #100 dnia: 29 Sierpień, 2017, 14:27 »
A co z celibatem Jezusa? :)
Co z celibatem Jana Apostoła, Jana Chrzciciela, Pawła? ;)
Nie wiem co Ty rozumiesz przez słowo celibat?
Jak myślisz kiedy mówimy o celibacie ?
Gdy ktoś dobrowolnie nie wstępuje w związek małżeński ?
Czy nie wstępuje ,bo ma zakaz?


Tusia

  • Gość
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #101 dnia: 29 Sierpień, 2017, 23:02 »
A skąd wiadomo, że Paweł wcześniej nie miał żony?

Widziałem wywiad na jutjubie. Mówił, że nie miał. To chyba zamyka sprawę.


Offline Roszada

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #102 dnia: 30 Sierpień, 2017, 10:26 »
Widziałem wywiad na jutjubie. Mówił, że nie miał. To chyba zamyka sprawę.
A skąd wiadomo, że miał Paweł żonę wcześniej?
Dzieci są, które poświadczą?
Teściowa jest?
Teść jest?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #103 dnia: 30 Sierpień, 2017, 11:05 »
Widziałem wywiad na jutjubie. Mówił, że nie miał. To chyba zamyka sprawę.

Są w tej sprawie zdania uczonych podzielone. Np. włoski biblista katolicki, Romano Penna (Św. Paweł z Tarsu, tłumaczenie z języka włoskiego Bruno A. Gancarz OFMConv) pisze:
Niektórzy współcześni twierdzili, że Paweł zawarł małżeństwo i został wdowcem lub też opuściła go żona po jego nawróceniu. Małżeństwo było czymś normalnym w zwyczajach żydowskich. Talmud babiloński poświadcza jedyny wyjątek, Rabbiego Ben Azzaja z końca I wieku, który ganiony z powodu swego celibatu, odpowiadał: „Co mam czynić, skoro moja dusza gorąco pragnie Tory? Świat może być zachowany przez innych!”. Z pewnością Paweł był stale sam, gdy pisał pierwszy list do Koryntian (por. 7,8; 9,5).

W judaizmie jednak nieposiadanie żony przez dorosłego mężczyznę było wysoce dziwne. A Paweł był faryzeuszem. Ponadto Ojcowie Kościoła i pisarze wczesnochrześcijańscy piszą, że Paweł miał wcześniej żonę. Np. taką wzmiankę poczynił Euzebiusz z Cezarei, a oto to więcej niż Jutub :P

Polecam N. T. Wright, Paul for Everyone: First Corinthians, Louisville: Westminster John Knox Press, 2004, s. 77, gdzie uczony wylicza trzy możliwości stanu cywilnego Pawła w oparciu o greczyznę koine:
1) mógł być żonaty, ale jego żona zostawiła go po nawróceniu;
2) mógł być wdowcem
3) mógł nigdy się nie ożenić.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień, 2017, 11:15 wysłana przez Gorszyciel »


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #104 dnia: 30 Sierpień, 2017, 14:47 »
A co z celibatem Jezusa? :)
Co z celibatem Jana Apostoła, Jana Chrzciciela, Pawła? ;)

Wskaż gdzie w pismach był dla nich zakaz aby mieli żony. Dobrze wiesz, ze nie ma czegoś takiego. Jest co najwyżej zalecenie aby pozostać bezżennym dla królestwa. A od zalecenia do zakazu daleka droga.
Ja też mam zalecenia aby zimą jeździć na oponach zimowych ale jak pojadę na letnich to nikt mnie za to nie ukarze, zgadza się ? ;)