Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?  (Przeczytany 32715 razy)

Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #60 dnia: 25 Sierpień, 2017, 10:03 »
Kiedy do Ciebie dotrze, że oni nie chcą mieć żony? To jest ich wybór.
A gdyby przeprowadzić ankietę wśród księży to część chciała by się ożenić a część nie. Decydując się na posługę kapłańską w kościele Katolickim kandydat wie że nie może się ożenić i pozostać księdzem. Ksiądz nawet po święceniach dalej jest obywatelem Polski który może iść do Stanu Cywilnego i zawrzeć związek małżeński tylko tu jest pytanie:  Z automatu przestaje być księdzem?  A może dalej nim jest ponieważ ślub cywilny nie jest wg Kościoła ważnym ślubem?
A co gdyby ksiądz wziął ślub w kościele? Jest taka możliwość czy wpierw musi zrzec się posługi kapłańskiej?
A jak się zrzeka ksiądz to ma czyste konto czy może ma jakieś ograniczenia - ekskomunikę?



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #61 dnia: 25 Sierpień, 2017, 10:13 »
Nastąpi wtedy tzw. reductio ad statum laicalem, czyli stanie się ksiądz osobą świecką, ale dalej katolikiem


Offline bernard

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #62 dnia: 25 Sierpień, 2017, 10:17 »
Ksiądz który chce wziąść ślub występuje zazwyczaj ze stanu kapłańskiego. Może wtedy zawrzeć sakrament małżeństwa .

Dziwi mnie w tym cały sporze o celibat jedno. Człowiek decyduje się na życie w stanie duchownym rezygnując świadomie z założenia rodziny a potem nagle mu się odmienia i postuluje zniesienie celibatu  ( mowie o tych księżach którzy są za zniesieniem ) . To tak jakby ktoś po kilku latach małżeństwa doszedł do wniosku ze musi wziąść sobie inną kobite bo ta go ogranicza itp.
Rozumiem ludzi spoza KrK którzy z takiego czy innego powodu nie akceptują celibatu, nie rozumiem natomiast tych którzy ślubowanie świadomie oddać się w całości Bogu i bliźniemu a potem mu się odmienia bo nie dają rady czy coś .


Offline Sebastian

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Sierpień, 2017, 14:14 »
A czemu - niezgodnie z Pismami - żona nadzorcy obwodu u ŚJ nie może zajść w ciążę?
a jak zajdzie w ciążę to co wtedy dzieje się? mąż traci przywilej bycia nadzorcą obwodu?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #64 dnia: 25 Sierpień, 2017, 14:39 »
a jak zajdzie w ciążę to co wtedy dzieje się? mąż traci przywilej bycia nadzorcą obwodu?

No tak.


Offline Sebastian

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Sierpień, 2017, 14:45 »
Dziwi mnie w tym cały sporze o celibat jedno. Człowiek decyduje się na życie w stanie duchownym rezygnując świadomie z założenia rodziny a potem nagle mu się odmienia i postuluje zniesienie celibatu  ( mowie o tych księżach którzy są za zniesieniem ) (...) a potem mu się odmienia bo nie dają rady czy coś .
niektórzy idą w kapłaństwo bo ich dziołcha nie chciała albo jeszcze gorzej: zdradziła. No i póki serce boli to facet myśli że nigdy się nie zakocha. A potem ból mija i zakochuje się. A to skłania go do przemyśleń o tym że celibat to nie zawsze jest dobry pomysł.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Sierpień, 2017, 17:12 »
To czemu ten sam Watykan pozwala mieć innym obrządkom żony? A czemu - niezgodnie z Pismami - żona nadzorcy obwodu u ŚJ nie może zajść w ciążę?

Bo to nie są księża z obrządku rzymsko-katolickiego. W obrządku rzymsko-katolickim, który zrzesza ponad miliard wiernych nie znajdziesz ani jednego żonatego księdza.

Pokaz gdzie świadkowie zabraniają żonie NO zajść w ciążę. Pierwsze słyszę.


Offline trampek

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #67 dnia: 25 Sierpień, 2017, 17:16 »
Kiedy do Ciebie dotrze, że oni nie chcą mieć żony? To jest ich wybór.

Odwracasz kota ogonem - to po co celibat skoro księża rzymsko-katoliccy nie chcą mieć żon ?
Wskaż w którym miejscu w pismach czytamy, ze zabrania się mieć żony księżom. 

Celibat jest nakazany z góry ale nie ma żadnego uzasadnienia biblijnego.

Przykładem jest mój wujek - był księdzem, potem poznał kobietę, zakochali się. Chcieli wziąć ślub ale musiał zrezygnować z kapłaństwa. Do dzisiaj są szczęśliwą rodziną. 


Offline bernard

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #68 dnia: 25 Sierpień, 2017, 17:24 »
niektórzy idą w kapłaństwo bo ich dziołcha nie chciała albo jeszcze gorzej: zdradziła. No i póki serce boli to facet myśli że nigdy się nie zakocha. A potem ból mija i zakochuje się. A to skłania go do przemyśleń o tym że celibat to nie zawsze jest dobry pomysł.
Masz rację. Jeżeli kapłaństwo będzie miało źródło inne niż służba Bogu i ludziom to skończy się to dla takiego człowieka męką ,frustracja itp. Dlatego jest 6 lat seminarium ( w przypadku niektórych zakonów znacznie dłużej ) na przemyślenie czy rzeczywiście jest to odpowiednie miejsce i życie dla danego człowieka.


Online Gremczak

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #69 dnia: 25 Sierpień, 2017, 17:35 »
Kiedy do Ciebie dotrze, że oni nie chcą mieć żony? To jest ich wybór.
To dlaczego mają po cichu kobiety ,dzieci  z nimi i ukrywają to .
Mam znajomego księdza.który powiedział mi ,że nie może mieć żony, bo by nie mógł być na tym stanowisku co jest .


Offline Sebastian

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #70 dnia: 25 Sierpień, 2017, 19:18 »
Kiedy do Ciebie dotrze, że oni nie chcą mieć żony? To jest ich wybór.
naprawdę uważasz że każdy ksiądz (każdy co do sztuki) woli mieć partnera a nie partnerkę?
naprawdę uważasz że 100% księży to homoseksualiści?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline bernard

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #71 dnia: 25 Sierpień, 2017, 20:13 »
To dlaczego mają po cichu kobiety ,dzieci  z nimi i ukrywają to .
Mam znajomego księdza.który powiedział mi ,że nie może mieć żony, bo by nie mógł być na tym stanowisku co jest .
Wszyscy księża?
Ci co mają na boku kochankę i dzieci nie różnią się niczym od faceta w związku małżeńskim którzy maja na boku inne kobiety Janie mówiąc już o dzieciach. Problem kochanek/kochanków nie wynika poprostu z małżeństwa czy celibatu lecz ma podłoże w nieuporządkowaniu psychoseksualnym.


Offline Noc_spokojna

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #72 dnia: 25 Sierpień, 2017, 21:37 »
Bo to nie są księża z obrządku rzymsko-katolickiego. W obrządku rzymsko-katolickim, który zrzesza ponad miliard wiernych nie znajdziesz ani jednego żonatego księdza.


Trampek, trochę szarżujesz.
Na świecie jest 100 000 żonatych księży katolickich, normalnie pełni posługę kapłańską. Sprawuje czynności liturgiczne, udziela sakramentów. Celibat nie jest dogmatem, jest kwestią dyscypliny. Żonaci księża, to księża, którzy wcześniej byli pastorami protestanckimi i stali się konwertytami na wiarę katolicką (czyli uznali, że to ten odłam chrześcijaństwa jest właściwą drogą do Boga), w którego Kościele teraz pełnią posługę wobec wiernych. Od pewnego czasu tego rodzaju konwersja nie wymaga od nich porzucenia swej rodziny. Taką możliwość dały im reformy zapoczątkowane przez Piusa XII.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Online Gremczak

Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #73 dnia: 25 Sierpień, 2017, 21:42 »
Wszyscy księża?
Ci co mają na boku kochankę i dzieci nie różnią się niczym od faceta w związku małżeńskim którzy maja na boku inne kobiety Janie mówiąc już o dzieciach. Problem kochanek/kochanków nie wynika poprostu z małżeństwa czy celibatu lecz ma podłoże w nieuporządkowaniu psychoseksualnym.
To że facet ,który nie ma kobiety a potrzebuje jej nazywasz nieuporządkowaniem psychoseksualnym? Coś chyba pomyliłeś.
Przecież to naturalne.
Jaki sens jest porównywać faceta co ma żonę i dzieci z księdzem.któremu nie wolno mieć żony?
Chciałem jeszcze tylko sprecyzować,że nie mówię  ogólnie o katolikach tylko o kościele rzymskokatolickim.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2017, 21:47 wysłana przez Gremczak »


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy ksiądz katolicki może się ożenić?
« Odpowiedź #74 dnia: 25 Sierpień, 2017, 22:45 »
To dlaczego mają po cichu kobiety ,dzieci  z nimi i ukrywają to .
Mam znajomego księdza.który powiedział mi ,że nie może mieć żony, bo by nie mógł być na tym stanowisku co jest .

Dawaj jego dane, a przestanie być ksiedzem. Śmiało. Po co masz ukrywać babilon.

Myślałem, że ŚJ znają Biblię. Nie jedna para butów zniszczona by "zaginać" katolików absurdalnym tłumaczeniem i zochydzaniem wiary niby na podstawie Biblii. Ileż to drzwi odwiedzonym by porozmawiać o Królestwie.
 A nie czytali:

"Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje[/u][/b]!» (Mt 19,10)

Świadkowie pojmują tylko to co jest w Strażnicy. Drodzy ŚJ nie bądźcie ignorantami, czytajcie... jeszcze raz czytajcie. Biblię, a nie straznice czy inne wywrotowe pisemka rodem z USA.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2017, 23:37 wysłana przez tomek_s »
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),