Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Adam i Ewa - czy byli doskonali?  (Przeczytany 11515 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Lipiec, 2017, 09:23 »
A jak juz ustalimy , ze rzeczywiscie  to postacie historyczne , to mozemy sie zastanawiac nad ich doskonaloscia czy jej brakiem ...

Jak ustalimy, że byli lub nie byli? Demokratycznie?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:16 »
Demokracja to rządy motłochu ;)

Ustalmy to TEOKRATYCZNIE. Niech nam bóg powie.


Offline Estera

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:24 »
Ustalmy to TEOKRATYCZNIE. Niech nam bóg powie.
   Zły pomysł.
   
   
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline MX

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:30 »


A jak juz ustalimy, ze rzeczywiscie to postacie historyczne, to mozemy sie zastanawiac nad ich doskonaloscia czy jej brakiem ...
Ciekawe na jakiej podstawie ? Bo tak chce większość? Argumentum ad populum ?

Co do doskonałości to z postów wyżej wynika że nie. Skoro stan duszewny to stan przejściowy. 



MX - koniec - MX



KaiserSoze

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:33 »


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Lipiec, 2017, 12:10 »

A jak juz ustalimy , ze rzeczywiscie  to postacie historyczne , to mozemy sie zastanawiac nad ich doskonaloscia czy jej brakiem ...

Troche Was podpuscilem z ta propozycja ! :-*
A tak bardziej serio : w watku o Neandertalczykach mozna sie bylo powolywac na konkretne odkrycia archeologiczne  a wiec wiemy ,ze oni BYLI .
W wypadku Adama i Ewy mamy tylko Biblie . Mozna uzyc argumentu , ze to Slowo Boze , a wiec opisuje prawde , ale takie  podejscie uraga rzetelnym metodom badawczym .  Rownie dobrze mozemy odwolac sie do tradycji i stwierdzic , ze skoro cale wieki w to wierzono to musi tak byc .
Sorry , ale nie widze mozliwosci stwierdzenia , ze historia w Edenie naprawde miala miejsce .  Z duzym prawdopodobienstwem to legenda .


Offline MX

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lipiec, 2017, 12:21 »
(...)
Sorry, ale nie widze mozliwosci stwierdzenia, ze historia w Edenie naprawde miala miejsce. Z duzym prawdopodobienstwem to legenda.
Myśle ze to ma zasadniczy zwiazek z tematem wątku.

Gdyby była to legenda to i ich domniemana doskonałość mogłaby mieć miejsce. Jako kolejny element alegorii i jakiegoś przesłania.

Chociaż Rodzaju nie mówi o doskonałości tylko o stworzeniu i utracie raju itp.

Nie wiem czyj to wynalazek o ich doskonałości. Czy kościoły o tym nauczają ? Nie pamiętam.

Na marginesie: Kiedyś na NG oglądałem program gdzie mówiono że Kain i Abel to archetyp rolników i myśliwych.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2017, 12:23 wysłana przez MX »


Offline Helleboris

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Lipiec, 2017, 14:04 »
Może jestem obrazoburcą, ale dla mnie nawet sam Bóg nie jest doskonały....
"To repeat the same action and expect different results is madness."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Lipiec, 2017, 16:37 »
Może jestem obrazoburcą, ale dla mnie nawet sam Bóg nie jest doskonały....

Tylko ktoś doskonały może bezbłędnie stwierdzić czy coś jest czy nie jest doskonałe. Sąd każdego człowieka obarczony jest ryzykiem pomyłki.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Lipiec, 2017, 16:47 »
Tylko ktoś doskonały może bezbłędnie stwierdzić czy coś jest czy nie jest doskonałe. Sąd każdego człowieka obarczony jest ryzykiem pomyłki.

Jestem doskonaly ! I tylko ja moge stwierdzic , ze jestem doskonaly , poniewaz jestem doskonaly .  ;)
Jezeli twierdzisz , ze nie jestem doskonaly , to twoj osad jest obarczony ryzykiem pomylki i nie moge go brac pod uwage . ;D


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Lipiec, 2017, 16:48 »
Jestem doskonaly ! I tylko ja moge stwierdzic , ze jestem doskonaly , poniewaz jestem doskonaly .  ;)
Jezeli twierdzisz , ze nie jestem doskonaly , to twoj osad jest obarczony ryzykiem pomylki i nie moge go brac pod uwage . ;D

GENIALNE
Dlaczego ja na to nie wpadłem...


Offline Helleboris

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Lipiec, 2017, 16:49 »
Oczywiście, mogę się mylić. Jednak podchodzę do tematu logicznie. Doskonały Bóg, stworzył aniołów, którzy nie byli doskonali, bo jeden z nich się zbuntował. Dlaczego? Czyżby Bóg nie był na tyle wszechmocny by stworzyć istoty doskonałe? Potem stworzył niedoskonałych ludzi, bo nie sądzę, żeby Adam i Ewa byli doskonali, skoro dali się zwieść przez Szatana. Potem było już tylko gorzej. Bóg wykorzystał istoty, które stworzył na swoje podobieństwo do swoich własnych gierek z Szatanem. W imię tego sporu kazał ludziom mordować się wzajemnie, a nawet poświęcił swojego Syna, żeby pokazać Szatanowi kto jest górą. A my, ludzie? W czym zawiniliśmy? Przez rządy rzekomo doskonałego Boga musimy od zarania dziejów udowadniać, że to on rządzi wszechświatem. A jak nie, to czapa w Armagedonie. Cały ten koncept jest jak dla mnie bardzo odrzucający.
"To repeat the same action and expect different results is madness."


Offline Estera

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Lipiec, 2017, 17:00 »
GENIALNE
Dlaczego ja na to nie wpadłem...
   Bo nie jesteś DOSKONAŁY? :) ;)
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Lipiec, 2017, 17:01 »
Wracamy do definicji słowa doskonały. Doskonały to nie "pozbawiony wolnej woli, aby zawsze bezbłędnie wybrać". Dziwi, że dla wielu synonimem słowa doskonały staje się jakże małe słowo "bezbłędny" lub jeszcze mniejsze: "nieomylny". W starożytnym świecie semickim, a więc u Żydów, doskonały to taki, który świadomie czyni to, do czego został powołany, tj. lekarz, który praktykuje, jest lekarzem doskonałym, a lekarz, który nie praktykuje, mija się z doskonałością. Ba - złodziej, który kradnie, jest doskonały. Doskonały to działający zgodnie z przeznaczeniem przy użyciu wolej woli.


Offline Helleboris

Odp: Adam i Ewa - czy byli doskonali?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Lipiec, 2017, 17:10 »
Cóż, skoro ująłeś to w ten sposób to oczywiście moim, subiektywnym zdaniem, Pismo Święte nie jest aż takie święte a wiara nie opiera się na czymś wyjątkowym. Bardziej porywające są dla mnie legendy staropolskie niż Biblia. To jest moje zdanie. Takie mam odczucia. Co nie zmienia tego, że szanuję cudze poglądy. Nie będę się spierać kto ma rację.
"To repeat the same action and expect different results is madness."