Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?  (Przeczytany 14327 razy)

Offline Roszada

Skorowidz Świadków Jehowy zawiera takie oto sformułowania dotyczące Benedykta XVI i jego książki:

„imię Boże (...) papież Benedykt XVI zakazuje używania: w08 1.7 30” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2010, 2011 s. 414).

papież Benedykt XVI zakazuje używania imienia Bożego: w08 1.7 30” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2010, 2011 s. 414).

„pochwala żydowski zakaz używania imienia Bożego (2007): w08 1.7 30” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2010, 2011 s. 366).

   Artykuł do którego odsyłano w tym skorowidzu zawiera takie oto słowa o papieżu:

„Zaskakująco zatem brzmi to, co na temat posługiwania się imieniem Bożym napisał papież Benedykt XVI w swojej niedawno wydanej książce Jezus z Nazaretu: »Było rzeczą zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw. I źle się stało, że w nowych przekładach Biblii to imię, które dla Izraela było tajemnicze i niewyrażalne, pisze się tak, jak każde inne« (tłum. Wiesław Szymona)” (Strażnica 01.07 2008 s. 30).

   Otóż trzeba tu powiedzieć, że Towarzystwo Strażnica dopuściło się pewnego oszustwa i to nie jednego!
   Po pierwsze, Benedykt XVI pisał tę książkę nie będąc jeszcze papieżem (został nim 19 kwietnia 2005 r.), bo od lata 2003 roku (dlatego znalazło się też jego imię i nazwisko na okładce książki):

   „Jak powiedziałem na początku Przedmowy, do książki tej długo przygotowywałem się wewnętrznie. Dlatego pierwsze prace mogłem rozpocząć dopiero w czasie letniego urlopu w 2003 r. W sierpniu 2004 nadałem ostateczny kształt rozdziałom 1-4. Po wyborze na stolicę biskupa rzymskiego wykorzystywałem wszystkie wolne chwile na pisanie kolejnych części książki. Ponieważ nie wiem, jak długo jeszcze będą mi dane czas i siły, zdecydowałem się opublikować, jako część I, początkowe 10 rozdziałów, obejmujących okres... (...) Joseph Ratzinger – Benedykt XVI (...) 30 września 2006” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 15).

Po drugie, Benedykt XVI napisał w tej książce, że ona nie jest wprost nauczaniem Kościoła i „każdemu wolno mieć przeciwne zdanie”:

   „Właściwie nie muszę nawet mówić, że książka ta żadną miarą nie jest wypowiedzią Nauczycielskiego Urzędu, lecz stanowi jedynie wynik mojego osobistego szukania »oblicza Pana« (zob. Ps 27,8). Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie. Czytelniczki i czytelników proszę tylko o odrobinę sympatii, bez której niemożliwe jest jakiekolwiek zrozumienie” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 14).

Z tego wynika, że nieprawdziwe są słowa Towarzystwa Strażnica, które powyżej cytowaliśmy: „papież Benedykt XVI zakazuje używania imienia Bożego”.

   Po trzecie, fragment cytowany przez Towarzystwo Strażnica (nie podano nawet cytowanej strony!) został częściowo okrojony, o istotne słowa, które podkreślamy, a słowa przekazane przez Świadków Jehowy podajemy kursywą:

Bóg mówi o sobie po prostu: »Jestem, który jestem«.On jest – nic więcej. Ta odpowiedź jest imieniem i nim nie jest. Dlatego [b]Było rzeczą zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw. I źle się stało, że w nowych przekładach Biblii to imię, które dla Izraela było tajemnicze i niewyrażalne, pisze się tak, jak każde inne, i w ten sposób tajemnicę Boga, który nie ma ani obrazów, ani wypowiadanych imion, ściągnięto do poziomu zwyczajnej rzeczy z domeny powszechnej historii religii” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 127).

Z tego powodu, w nowych Bibliach imię Jahwe często zastępowane jest tetragramem JHWH.

   Wcześniej padają też istotne słowa, które Towarzystwo Strażnica pominęło:

   „Z samej swej istoty Bóg jest tylko jeden. Dlatego nie może On wejść w świat bóstw jako jedno z wielu innych. Nie może mieć imienia pośród innych imion” (jw. s . 126).


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2041
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec, 2017, 22:37 »
Zapodałem ten tekst kiedyś świadkowi. Trzy kolejne strony (z których Tow. wycięło to co ich interesuje). Mówi, że to go nie interesuje, to nie jego literatura. Natomiast zauważyłem wzdrygnięcie jakbym podał mu węża.

„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec, 2017, 22:41 »
(...)
Po trzecie, fragment cytowany przez Towarzystwo Strażnica (nie podano nawet cytowanej strony!) został częściowo okrojony, o istotne słowa, które podkreślamy, a słowa przekazane przez Świadków Jehowy podajemy kursywą:

„Bóg mówi o sobie po prostu: »Jestem, który jestem«.On jest – nic więcej. Ta odpowiedź jest imieniem i nim nie jest. Dlatego Było rzeczą zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw. I źle się stało, że w nowych przekładach Biblii to imię, które dla Izraela było tajemnicze i niewyrażalne, pisze się tak, jak każde inne, i w ten sposób tajemnicę Boga, który nie ma ani obrazów, ani wypowiadanych imion, ściągnięto do poziomu zwyczajnej rzeczy z domeny powszechnej historii religii” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 127).

Skany:

http://piotrandryszczak.pl/o_czym_pisal_papiez_benedykt_XVI.html


Offline Roszada

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec, 2017, 11:35 »
A teraz odbijamy piłeczkę. :)

Biblia prawie bez terminu Jehowa publikowana przez Świadków Jehowy!

   Nie każdy wie, że Towarzystwo Strażnica samo wydawało kiedyś angielską Biblię Króla Jakuba (zakupiło prawo do jej wydawania), która tylko w czterech miejscach zawiera termin Jehowa. Wydawana była ona co najmniej do roku 1992, a i do dziś obecna jest ona na stronie internetowej Świadków Jehowy (https://www.jw.org/en/publications/bible/ ):

„W roku 1907 w USA wydano specjalną edycję Biblii króla Jakuba na zamówienie Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego Strażnica. (...) Później Świadkowie Jehowy zaczęli drukować Biblię króla Jakuba we własnych drukarniach. Do roku 1992 wydali 1 858 368 egzemplarzy” (Przebudźcie się! Nr 12, 2011 s. 24). [W innej publikacji podano, że wydali oni o wiele mniej egz. tej Biblii: „Od roku 1942 wydrukowaliśmy i rozprowadziliśmy jakieś 700 000 egzemplarzy Biblii króla Jakuba” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 84)]

Towarzystwo zdołało nabyć formy drukowe całej Biblii króla Jakuba. Dnia 18 września 1942 roku w Cleveland w stanie Ohio, podczas teokratycznego zgromadzenia Świadków Jehowy (...). W punkcie kulminacyjnym swego wystąpienia ogłosił wydanie pierwszej kompletnej Biblii wydrukowanej w bruklińskiej siedzibie Towarzystwa Strażnica” („Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 323).

„Nie znaczy to, że imię Boże, Jehowa, w ogóle nie występuje w Biblii króla Jakuba. Pojawia się w niej w czterech miejscach  – w Księdze Wyjścia 6:3, w Psalmie 83:18 oraz w Księdze Izajasza 12:2 i 26:4” (Przebudźcie się! Nr 12, 2011 s. 23).

   Dziwne, że Świadkom Jehowy nic nie przeszkadzało w wydawaniu, kolportowaniu i reklamowaniu tej Biblii aż do dziś, a ona tylko w czterech miejscach zawiera termin Jehowa. Równocześnie piszą oni o zatajaniu tego słowa przez tłumaczy. Czyżby Świadkowie Jehowy tym samym brali udział w tym zatajaniu „imienia Bożego”?

„Także w tym przekładzie tłumacze prawie całkowicie zataili imię Boże; ujawnili je tylko w kilku wersetach. W pozostałych miejscach tetragram zastąpili innymi słowami – przeważnie »LORD« (Pan) lub »GOD« (Bóg)” (Przebudźcie się! Nr 2, 2004 s. 7).

   Czy wypada zatem Świadkom Jehowy krytykować trzecie wydanie Biblii Tysiąclecia, które imię Jahwe zamieszcza w wielu miejscach:

Wj 6:2-3, 15:3, 34:5-6, Joz 22:22 i 24, Sdz 2:12, 1Krl 1:37, 9:9, 18:21 i 39, 22:5, 2Krl 10:23, 2Krn 15:9, Ps 68:5, 83:19, 105:7, Iz 42:8, Jr 9:23, 16:21.

Umiejscawia się je też w dziesiątkach przypisów w tej Biblii (np. Rdz 2:4, Wj 3:14, Lb 16:24, Lm 3:66, Jl 2:14, Mi 6:7), a także we wstępach do niektórych ksiąg (np. Wstęp do Pięcioksięgu, wstęp do Rdz, Lb, Joz, Sdz, Iz).


Offline Roszada

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lipiec, 2017, 11:43 »
Kardynał Joseph Ratzinger w swej książce, pisanej dla ogółu wiernych i dla wszystkich ludzi, kilka razy zamieszcza tetragram JHWH. Jakże więc sam mógłby go używać, a innym zakazywać, jak pisze Towarzystwo Strażnica: „papież Benedykt XVI zakazuje używania imienia Bożego”?
   Oto fragmenty z tym związane z jego książki:

   „Wiąże się z tym inna sprawa: normą podstawową, od której wszystko inne zależy, jest w Torze przede wszystkim utrwalenie wiary w jednego Boga. Tylko Jego, YHWH, można wielbić” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 112-113).

   „(...) Bóg woła do Mojżesza, ten zaś z kolei pyta wołającego Boga: »Jakie jest twoje imię?« W odpowiedzi słyszy to zagadkowe imię YHWH, którego znaczenie sam przemawiający Bóg wyjaśnia w równie zagadkowym zdaniu: »Jestem, który jestem«. Nie musimy się tu zajmować różnorakimi interpretacjami tego zdania; pozostańmy przy stwierdzeniu, że Bóg nazywa siebie po prostu »Ja jestem«. On najzwyczajniej jest. A to znaczy oczywiście także, że jest zawsze – dla ludzi: wczoraj, dziś jutro” (jw. s. 286, podrozdział „Ja jestem”).

   „(Iz 43,10n) »Abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, że tylko Ja istnieję« – stara formuła ani YHWH została teraz skrócona do słowa »ani hu« – Ja, to Ja jestem” (jw. s. 286-287, podrozdział „Ja jestem”).
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec, 2017, 11:46 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lipiec, 2017, 19:08 »
Jeszcze 3 cytaty z książki w której pono B16 zakazuje używania imienia Bożego:
Cytuj
Skorowidz Świadków Jehowy zawiera takie oto sformułowania dotyczące Benedykta XVI i jego książki:

„imię Boże (...) papież Benedykt XVI zakazuje używania: w08 1.7 30” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2010, 2011 s. 414).

„Szczególne znaczenie mają tu tak zwane psalmy intronizacyjne, które są proklamacją królestwa Boga (YHWH), królestwa, które jest rozumiane w perspektywie kosmiczno-uniwersalnej i które Izrael przyjmuje w postawie adoracji (zob. Ps 47; 93; 96; 97; 98; 99)” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 58).

„Znaczyłoby to, że wyznanie Piotra przypada na wielki dzień pojednania i teologicznie należałoby je interpretować także w perspektywie tego święta, w które – jedyny raz w roku – arcykapłan wypowiadał uroczyście, w świątyni, w Świętym Świętych, imię YHWH. Wyznanie wiary Piotra w Jezusa jako Syna Boga żywego zyskałoby w tym kontekście dodatkowy głębszy wymiar” (jw. s. 255).

„Mojżeszowi sam Bóg poleca powiedzieć faraonowi: »To mówi YHWH: Synem moim pierworodnym jest Izrael. Mówię ci: Wypuść mojego syna, aby Mi cześć oddawał« (Wj 4,22). Narody są wielką rodziną Boga, Izrael jest »synem pierworodnym« i jako taki w szczególny sposób jest własnością Boga – z tym wszystkim, co »pierworództwo« na Wschodzie oznacza” (jw. s. 278).

Książka jest tu opublikowana:

http://www.antoni.agmk.net/pliki/ratzinger-jezus-z-nazaretu.pdf


Offline Sebastian

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpień, 2017, 01:10 »
czy zgadzacie się z opinią Józefa Ratzingera?
Bóg mówi o sobie po prostu: »Jestem, który jestem«.On jest – nic więcej. Ta odpowiedź jest imieniem i nim nie jest. ” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 127).
I jak rozumiecie słowa że odpowiedź "jest imieniem i nim nie jest". Jeśli odpowiedź "nie jest imieniem" to co oznaczają słowa skierowane do Mojżesza? "Mojżeszu, nie zadawaj mi głupich pytań?"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień, 2017, 01:41 »
Josef Ratzinger poszedł na zasłużoną emeryturę i chwała mu za to  odpoczywa w Castel ......... .Franciszek daje rade i Szanuje Wojtyłę .Kościół Katolicki Trwa .


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpień, 2017, 04:53 »
czy zgadzacie się z opinią Józefa Ratzingera? I jak rozumiecie słowa że odpowiedź "jest imieniem i nim nie jest". Jeśli odpowiedź "nie jest imieniem" to co oznaczają słowa skierowane do Mojżesza? "Mojżeszu, nie zadawaj mi głupich pytań?"
Weź pod uwagę co znaczyło imię w tamtych czasach. Imię wtedy to nie to co dziś to było coś więcej niż określenie tożsamości tak jak dziś. Imię wtedy opisywalo osobę określało ja . A jak można określić kogoś kto jest nieograniczony jest wszystkim . On po prostu jest . JA JESTEM . JESTEM KTÓRY JESTEM . I dlatego jest to imię i nim nie jest


Offline Reskator

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Sierpień, 2017, 08:33 »
Josef Ratzinger poszedł na zasłużoną emeryturę i chwała mu za to  odpoczywa w Castel ......... .Franciszek daje rade i Szanuje Wojtyłę .Kościół Katolicki Trwa .
Do abdykacji Josefa miał zastrzeżenia kardynał Dziwisz.
Papieżem jest się do końca-taki sens był jego wypowiedzi.
A Franciszek za dużo mówi by przyjmować uchodżców.


Offline Sebastian

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Sierpień, 2017, 08:45 »
Weź pod uwagę co znaczyło imię w tamtych czasach. Imię wtedy to nie to co dziś to było coś więcej niż określenie tożsamości tak jak dziś. Imię wtedy opisywalo osobę określało ja . A jak można określić kogoś kto jest nieograniczony jest wszystkim . On po prostu jest . JA JESTEM . JESTEM KTÓRY JESTEM . I dlatego jest to imię i nim nie jest
wiem  co znaczy imię - mnie chodzi o końcówkę zdania że "jest imieniem i jednocześnie nim NIE JEST", o to pytałem...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Sierpień, 2017, 11:08 »
wiem  co znaczy imię - mnie chodzi o końcówkę zdania że "jest imieniem i jednocześnie nim NIE JEST", o to pytałem...
No to jest tak jakby nadać tobie Sebastianowi imię KTOŚ. Niby imię ale nie imię.


Offline Sebastian

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Sierpień, 2017, 11:10 »
mam wrażenie że traktujesz mnie jak kretyna - zanim pokłócimy się, wolę grzecznie zakończyć rozmowę

a więc "dziękuję za rozmowę"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Sierpień, 2017, 12:42 »
mam wrażenie że traktujesz mnie jak kretyna - zanim pokłócimy się, wolę grzecznie zakończyć rozmowę

a więc "dziękuję za rozmowę"
Jeśli urazilem bardzo przepraszam. Nie chciałem Cię urazić absolutnie. Po prostu coś próbuje powiedzieć wytłumaczyć.  A nie uwazaz ze proste obrazowe wytłumaczenie jest najskuteczniejsze? Nie bardzo wiem kim jesteś jaka Twoja przeszłość. Ale wiem ze trudno się rozmawia ze SJ podobnie również i z tymi co się od nich odłączyli . Po prostu inne wyrobione spojrzenie. Jeszcze raz bardzo przepraszam nie gniewaj się na mnie. Ale wychodzi na to ze to ja duren i nie zrozumiałem Twoich intencji . Sorki
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień, 2017, 12:44 wysłana przez Nikt »


Offline trampek

Odp: Czy Benedykt XVI zakazał używania imienia Boga w roku 2007?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Sierpień, 2017, 22:13 »
Kardynał Joseph Ratzinger w swej książce, pisanej dla ogółu wiernych i dla wszystkich ludzi, kilka razy zamieszcza tetragram JHWH. Jakże więc sam mógłby go używać, a innym zakazywać, jak pisze Towarzystwo Strażnica: „papież Benedykt XVI zakazuje używania imienia Bożego”?
   Oto fragmenty z tym związane z jego książki:

   „Wiąże się z tym inna sprawa: normą podstawową, od której wszystko inne zależy, jest w Torze przede wszystkim utrwalenie wiary w jednego Boga. Tylko Jego, YHWH, można wielbić” (Jezus z Nazaretu Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, cz. 1, Kraków 2007, s. 112-113).

   „(...) Bóg woła do Mojżesza, ten zaś z kolei pyta wołającego Boga: »Jakie jest twoje imię?« W odpowiedzi słyszy to zagadkowe imię YHWH, którego znaczenie sam przemawiający Bóg wyjaśnia w równie zagadkowym zdaniu: »Jestem, który jestem«. Nie musimy się tu zajmować różnorakimi interpretacjami tego zdania; pozostańmy przy stwierdzeniu, że Bóg nazywa siebie po prostu »Ja jestem«. On najzwyczajniej jest. A to znaczy oczywiście także, że jest zawsze – dla ludzi: wczoraj, dziś jutro” (jw. s. 286, podrozdział „Ja jestem”).

   „(Iz 43,10n) »Abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, że tylko Ja istnieję« – stara formuła ani YHWH została teraz skrócona do słowa »ani hu« – Ja, to Ja jestem” (jw. s. 286-287, podrozdział „Ja jestem”).

Naprawdę uważasz, że sam Bóg bał się wymawiać swojego imienia ? To już trąci trochę potężną niedorzecznością ;)

Czy naprawde nie wiesz co oznacza imię Jahwe lub Jehowa ? Po co cały czas kręcisz się w kółko ?

Papież chce usuwania imienia Boga, żeby poszło ono w zapomnienie i żeby przypodobać się Żydom. Niestety dla ciebie ale imię Jehowy nie pójdzie nigdy w zapomnienie zgodnie z tym co czytamy w pismach.