Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Robert Rient w TVP Kultura!  (Przeczytany 17572 razy)

Offline Roszada

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Maj, 2015, 22:12 »
J Na przykład Roszada z tego co wiem nie był ŚJ, nie jest zatem odstępcą sensu stricto czy zatem jego książki wolno czytać świadkom?

Ja przyjmuje szerszą definicje odstępstwa, która podaje Towarzystwo:

„Odstępstwo to rozpoczęło się pod koniec I wieku n.e.” (Strażnica 01.10 2013 s. 7).

„Gdy Jan, ostatni z apostołów, był już w sędziwym wieku, odstępstwo stało się wyraźnie widoczne” (Strażnica 15.03 2010 s. 21).

„Pod koniec I wieku, gdy sędziwy apostoł Jan jako ostatni powstrzymywał zepsucie, odstępstwo bardzo się już rozpleniło” (Strażnica Nr 24, 1999 s. 18).

I do tej definicji łapię się i ja i wszyscy prócz Towarzystwa, a może i ono, skoro pisze że od I w. jest odstępstwo ;D


Offline Roszada

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Maj, 2015, 22:26 »
Co do nieoficjalnego "indeksu książek zakazanych do czytania" to ja osobiście się z niczym takim nie zetknąłem, a byłem starszym, natomiast moja żona była pionierką stałą po kursie i oboje nic takiego nie znaliśmy. Z drugiej strony zetknąłem się z nieoficjalnym spisem zespołów muzycznych, których słuchanie Świadkowi Jehowy nie przystoi.

To by się zgadzało z tym co piszą:

„Dlatego na przykład czciciele Jehowy nie otrzymują listy filmów, książek czy stron internetowych, których powinni unikać. Ponieważ świat ciągle się zmienia, taka lista szybko okazałaby się nieaktualna” (Strażnica 15.07 2011 s. 12).


Mario

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Maj, 2015, 22:38 »
Droga Owco,
Nie przeczę, że bywają takie przypadki, a Twój jest szczególny z racji patologicznego zboru i zarządzających nim starszych do którego miałaś wątpliwy przywilej należeć.
Nadal jednak będę się upierał, że nie jest to normą w Organizacji. Jak już wspomniałem, ja czytałem różne książki, starsi o tym wiedzieli i jedynie delikatnie ostrzegano mnie, żebym uważał na swoje zdrowie duchowe. Nikt mi za to nie zrobił żadnego komitetu.
Problem miałem dopiero wtedy, kiedy brat Ebed podkablował mnie do Nadarzyna, że "zadaję się" z odstępcami i pisuję na ich grupach dyskusyjnych, ale i wtedy nie miałem komitetu, a ostrzegawczą rozmowę z nadzorcą obwodu.

Co do nieoficjalnego "indeksu książek zakazanych do czytania" to ja osobiście się z niczym takim nie zetknąłem, a byłem starszym, natomiast moja żona była pionierką stałą po kursie i oboje nic takiego nie znaliśmy. Z drugiej strony zetknąłem się z nieoficjalnym spisem zespołów muzycznych, których słuchanie Świadkowi Jehowy nie przystoi. No ale i tutaj nie znam ani jednego przypadku, że komuś zrobiono komitet sądowniczy za słuchanie "demonicznej muzyki".
Dlatego uważam, że problem tkwi w nadgorliwych starszych niż w polityce Organizacji.
A że się zniechęca do czytania i straszy okropnymi skutkami duchowego upadku, to już inna sprawa...


Liberal - przez ostatnie lata naprawdę zmieniło się podejście starszych do czytanych książek w zborze. Jeszcze dwa lata temu , n-ca obwodu podczas szkolenia starszych udzielał tytularnie wskazówek co do określonych książek. Podczas wizyt w zborach n-ców kładzie się duży nacisk na odstępczą literaturę. Wg obecnych nieoficjalnych wytycznych starsi mogą wykluczyć osobę nieczynną, która po 2-óch wizytach pasterskich nie dokonuje zmiany na lepsze a podczas tych wizyt okazuje się ,że np czyta odstępczą literaturę. Takie przypadki mają już miejsce .  Strach przed zarażeniem zboru odstępczą doktryną jest coraz większy...


Hudson

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Maj, 2015, 22:45 »
Przenieśmy się może w inne miejsce tego forum. proszę. Sprawa zaczyna robić się naprawdę ciekawa, niemniej odchodzimy nieco od tematu Roberta i TVP Kultura  ;) ;)


Offline Janosik

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Maj, 2015, 23:09 »
  Karmiąc nas od takimi uniwersalnymi frazesami uważa się nas za ciągle niedojrzałych czy wręcz głupich.  Tak jakby przeczytanie jednej książki czy obejrzenie filmu na YT miało z miejsca rozwalić komuś wiarę.   
Z wywiadu wynika, że obnażyłeś się, bo miałeś taką potrzebę. Dla mnie to cenne, gdyż nie łatwo jest mówić o rzeczach trudnych, niepopularnych i wstydliwych.
To ze wiele oso sie masturbuje to nie problem Świadków Jehowy. To tak jak ktoś jest gejem lub zoofilem i napisze książkę ze czul się winny kiedy to robił.Takie książki to tylko dla ludzi ciekawych wrażeń co dzieje sie pod pierzyna u sąsiada. Ja tej książki nie kupie bo nie interesuje mnie to. Zgadza sie Hudsaon.
Jestem homofobem.


Mario

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Maj, 2015, 23:11 »
To ze wiele oso sie masturbuje to nie problem Świadków Jehowy. To tak jak ktoś jest gejem lub zoofilem i napisze książkę ze czul się winny kiedy to robił.Takie książki to tylko dla ludzi ciekawych wrażeń co dzieje sie pod pierzyna u sąsiada. Ja tej książki nie kupie bo nie interesuje mnie to. Zgadza sie Hudsaon.

Brakowało mi Ciebie Janosiku :).


Hudson

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Maj, 2015, 23:45 »
Mario, skoro ten problem  narasta, czemu poruszany jest na "tajnych" szkoleniach dla starszych a nie w zborze oficjalnie?  Jeśli zagrożenie jest realne powiadamia się ogół.


Offline Noc_spokojna

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Maj, 2015, 08:18 »
Nie jest odstępcą, ale jego myśli są "szatańskie", "odstępcze", wymierzone w "prawdę". Nie trzeba być odstępcą by być na liście zakazanej - czy to książek czy rozmówców.
Masz rację Robercie. Ja swego czasu w burzliwej dyskusji z głosicielami zapytałam, czy mówi im coś nazwisko Bednarski. Reakcja była natychmiastowa - TO ODSTĘPCA! Nie pomogło tłumaczenie, że nigdy nie był SJ.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Mario

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Maj, 2015, 08:35 »
Mario, skoro ten problem  narasta, czemu poruszany jest na "tajnych" szkoleniach dla starszych a nie w zborze oficjalnie?  Jeśli zagrożenie jest realne powiadamia się ogół.


Ponieważ to starsi zboru są odpowiedzialni za ochronę zboru. Dlatego głównie oni mają zadania związane z konkretnymi wiadomościami.

Na jednym szkoleniu np prowadzący pół godziny opowiadał o Kryzysie i jego autorze. Na zakończenie przestrzegł , że absolutnie nie może zbór czytać tej publikacji. A jeżeli ktoś afiszuje się z informacjami z tej książki trzeba absolutnie wszystko zrobić żeby chronić zbór a to może wiązać się nawet z wykluczeniem takiego uparciucha. I trzeba reagować szybko. Zło rozprzestrzenia się błyskawicznie jak ogień w lesie. Zakazał jednak powoływania się na tę publikacje tytularnie chyba że zajdzie taka potrzeba. Może to nasunąć niepotrzebne pytania zboru np skąd ten starszy zna treść takiej książki skoro tak zdecydowanie o niej mówi? I faktycznie szkolenia są tajne ponieważ starsi na ogół ( przynajmniej mogę powiedzieć o dwóch takich szkoleniach ) są informowani, że wszystko co usłyszą mają zachować dla siebie , nie mogą dzielić się tymi informacjami ze zborem dla jego dobra oczywiście ...... podobnie jak podczas rozmów z "podróżującymi".

Podczas innego szkolenia Nca przewodniczący podał spis książek. A starsi zapisywali każdą pozycję. Po pytaniu , które zadał jeden ze starszych dlaczego publikacje mówią , iż Św J nie podają spisu książek zakazanych a oni go teraz otrzymali, w odpowiedzi usłyszeli,że "komu więcej dano, ten ma więcej informacji " ponieważ ciąży na starszych większa odpowiedzialność za zbór.


   Zauważ jednak , że zbór także jest powiadamiany sukcesywnie o wszystkim : artykuły są pełne ostrzeżeń , to samo na zgromadzeniach. Ostatnio była skomasowana akcja ( przynajmniej w Wielkopolsce a sądzę że wszędzie jest tak samo ) cyklu wykładów na temat odstępców: styczeń - marzec  w każdym zborze był przynajmniej jeden wykład na miesiąc na ten temat .A w rozmowach ze starszymi osobistymi można uzyskać więcej informacji.



Efekt jest taki, że jak nawet jakaś książka wpadnie w ręce Świadka Jehowy i ten zacznie ją czytać , książka zacznie "palić się w jego rękach" jeżeli przeczyta cokolwiek co jest sprzeczne z naukami Ciała Kierowniczego.
I chyba tylko  ciekawość może pomóc temu delikwentowi dokończyć czytanie jej.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2015, 08:39 wysłana przez Mario »


Hudson

  • Gość
Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Maj, 2015, 09:45 »


   Zauważ jednak , że zbór także jest powiadamiany sukcesywnie o wszystkim : artykuły są pełne ostrzeżeń , to samo na zgromadzeniach. Ostatnio była skomasowana akcja ( przynajmniej w Wielkopolsce a sądzę że wszędzie jest tak samo ) cyklu wykładów na temat odstępców: styczeń - marzec  w każdym zborze był przynajmniej jeden wykład na miesiąc na ten temat .A w rozmowach ze starszymi osobistymi można uzyskać więcej informacji.


Efekt jest taki, że jak nawet jakaś książka wpadnie w ręce Świadka Jehowy i ten zacznie ją czytać , książka zacznie "palić się w jego rękach" jeżeli przeczyta cokolwiek co jest sprzeczne z naukami Ciała Kierowniczego.
I chyba tylko  ciekawość może pomóc temu delikwentowi dokończyć czytanie jej.

Nic mi nie wiadomo o podobnych akcjach (dolnośląskie). Być może Wielkopolska ma "większe potrzeby"  :D
A co do nauk CK: nie jest natchnione przez Boga i nieomylne, zatem to co dzisiaj czytam może być sprzeczne, a jutro już zgodne...   Wybaczcie mój pogląd, ale ja na prawdę nigdy nie miałem z tym problemu. Wręcz przeciwnie. Pozwoliło mi to spojrzeć na pewne sprawy inaczej. To chyba nic złego. Oczywiście nie było mowy o żadnych wstawkach na ten temat podczas np. wykładu publicznego.
Na nauki ze Strażnicy również trzeba brać nieco poprawki, choć oficjalnie nikt tego nie mówi. To nie nauka matematyki czy gramatyki języka obcego.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2015, 10:12 wysłana przez Hudson »


Offline Janosik

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Maj, 2015, 09:56 »
...... Ja swego czasu w burzliwej dyskusji z głosicielami zapytałam, czy mówi im coś nazwisko Bednarski. Reakcja była natychmiastowa - TO ODSTĘPCA! Nie pomogło tłumaczenie, że nigdy nie był SJ.
https://www.youtube.com/watch?v=sBXYKcIXLWQ
"Na kłopoty... Bednarski"
Jestem homofobem.


Offline gedeon

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Maj, 2015, 12:31 »
Używanie określenia indeks czy lista powoduje skojarzenia z czymś formalnym - takim jak indeks ksiąg zakazanych w KK , mówić nieoficjalna lista to tak jak mówić o piwie bezalkoholowym - czyli o czymś co jest podobne do rzeczy /sprawy tak nazywanej ale jednocześnie nie ma cechy najbardziej zasadniczej dla tej rzeczy/sprawy Literatura SJ zawiera jedynie ogólne sformułowania coś jakby definicje tego czego nie powinno się czytać/słuchać oglądać,nigdy nie padają konkretne tytuły  (bo oczywiście zaraz wielu by po nie sięgnęło- (wszak najlepiej smakuje zakazane) Kiedyś zetknęłam się chyba w jakimś życiorysie z opisem książki, który pasował do Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa
Znajdujący się gdzieś tu powyżej opis "Książka znanego odstępcy" pasuje do Kryzysu owszem - ale to trzeba wiedzieć kim był R Franz, a może tez pasować do książek  innych byłych SJ znanych z czegokolwiek sztuki sportu itp  Przeciętny SJ nie będzie umiał wskazać konkretnych tytułów
Dlatego nazywanie takich definicyjnych opisów indeksem/spisem dzieł zakazanych  to przesada

Witaj Uncjo ;D, muszę przyznać że bardzo merytorycznie to skomentowałaś. Podobnie jak Ty buntuję się na wszelkie przejawy psychomanipulacji wydawnictwa, sugerowanie "owocu zakazanego" w tym wypadku jest chybione.
Powtórzę to jeszcze raz nie są mi znane formalne listy książek zakazanych, jeżeli na jakiś spotkaniach coś takiego sugerowano to była to prywatna inicjatywa.

Uncjo myślę, że znajdziesz tu swoje miejsce, masz ciekawe pióro a że czasem masz odmienne zdanie to takie Twoje prawo.

Obiecałaś kiedyś, że napiszesz swoja historie, może tu na tym forum to zrobisz i wiesz że kawę z Tobą zawszę chętnie wypije.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2015, 12:35 wysłana przez gedeon »


Offline gedeon

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Maj, 2015, 18:04 »
Robert myślę, że nie obrażasz się za nasze komentarze, przecież to tylko formalność i nie jest to żadną nagonką na Ciebie. Myślę że Twoja książka będzie wspaniałym uzupełnieniem tego co do tej pory zostało napisane. Tak naprawdę to nie ma znaczenia czy są takie listy czy ich nie ma, ważne jest to że ludzie piszą książki, kręcą klipy, robią wywiady. Jeszcze 5 lat temu nie było to możliwe, wszystko to razem daję nam potęgę edukacyjną która zwraca uwagę na to wydawnictwo wyznaniowe.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2015, 18:10 wysłana przez gedeon »


Offline Robert

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Maj, 2015, 11:16 »
Gedeonie - oczywiście, że się nie obrażam, dobrze że jest dyskusja.

Pracując dziennikarsko i publikując różne teksty przyzwyczaiłem się do różnych opinii, całego spektrum, zależnie od tematu, ktoś krytykuje, ktoś lubi, ktoś jest rozczarowany, a ktoś zachwycony, ktoś inny obojętny, całe spektrum. I dobrze, niepokojące byłyby głosy jednej barwy.

To co dla mnie jest ważne, że przez książkę temat chociaż na chwilę pojawi się wśród szerszej grupy czytelników, odbiorców, byłych, obecnych, przyszłych świadków. Moja osobista historia, którą opisuje, jest pretekstem do opowiedzenia o religii.


Offline dziewiatka

Odp: Robert Rient w TVP Kultura!
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Maj, 2015, 14:09 »
Mario to na jakim szkoleniu Ty byłeś ,to szkolenie dla odstępców .Z tego co wiem nigdy nie podawano tytułów zakazanych książek powód był prosty ,to o czym nie mówimy nie istnieje.Jedno co jest pewne to to ,że lokalni starsi tworzyli takie indeksy i potem niektórzy robili naloty na mieszkania braci .To była inkwizycja w czystej postaci i świadczyła o poziomie intelektualnym inkwizytorów.