Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ  (Przeczytany 14885 razy)

Offline Martin

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Kwiecień, 2018, 23:10 »
Trudno by na każde zawołanie przyznawał się do błędów.
A kiedykolwiek się przyznał?
Cytuj
Żeby wszyscy tak pracowali, to by było mniej nieporozumień.
Oj, polemizowałbym. :)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Kwiecień, 2018, 08:15 »
Wymień ten błąd, a ja spytam czy przyznał się i czy poprawił.

Warsztat ma dobry.
Mieszka w Warszawie, a tam są najlepsze biblioteki z najlepszymi zbiorami. A najlepsze kąski ma sam własne.
Znamy się z nim od początku lat 90. XX w. Nawet się gościliśmy i chodziliśmy razem do Biblioteki Narodowej.


Offline lukasz84gl

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Kwiecień, 2018, 12:26 »
Rzuciłem okiem na opracowania tego Pana. Faktycznie włożył w to wiele pracy i zaangażowania. Mogę wręcz powiedzieć, że jest to jego konik.

Niemniej jednak polemika tego typu moim zdaniem jest bez sensu. Przypomina mi to internetowe dyskusje o transporcie publicznym nt. co jest lepsze autobus, tramwaj czy pociąg. Padają różne stwierdzenia, czasem bliskie absurdu, ale rzeczywistość jest taka, że wszystko jest dobre jeśli dobrze spełnia swoje zadanie, pamiętając przy tym, że wszystkim się nie dogodzi. I podobnie jest z teizmem i ateizmem. Każdemu według potrzeb. Osobiście nie czuję, że mi religia jest do czegokolwiek potrzebna. Jednocześnie rozumiem, że chodzą po tym świecie ludzie dla których jest przydatna. Jest też cała masa ludzi, którzy są gdzieś w połowie drogi, a na religię mają zarezerwowany czas w święta, a reszta spędzonego czasu nie różni się zbytnio od tego co robią ateiści. Natomiast żyjemy w Polsce, w kraju, w którym wiemy co jest najlepsze... dla innych. Coś na zasadzie skoro jak tak myślę i czuję się z tym dobrze to Ty też musisz/powinieneś. To widać bardzo w przestrzeni publicznej, również światopoglądowej. I jest to zaczątek wielkich sporów, co zresztą widać. I to moim zdaniem mocno nas odróżnia od Zachodu. Ateiści często są postrzegani jako ludzie bez zasad. Gdzieniegdzie czasem można nawet usłyszeć pytanie do kogoś kto coś przeskrobał "Czy ty w ogóle wierzysz w Boga?" I przepis na stereotyp gotowy.

Wracając do autora. Z tego co zobaczyłem jego przekaz brzmi: "Ateiści jesteście w błędzie, przebudźcie się!" Jeśli byłoby to w formie "Dlaczego mi to nie pasuje?" zupełnie zmieniłoby sytuację. Niby treść ta sama, a przekaz zupełnie inny.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Kwiecień, 2018, 00:34 »
Wymień ten błąd, a ja spytam czy przyznał się i czy poprawił.

Warsztat ma dobry.
Mieszka w Warszawie, a tam są najlepsze biblioteki z najlepszymi zbiorami. A najlepsze kąski ma sam własne.
Znamy się z nim od początku lat 90. XX w. Nawet się gościliśmy i chodziliśmy razem do Biblioteki Narodowej.

W Krakowie jest tyle samo książek i o kilka więcej niż w Warszawie. A jeśli idzie o książki np. z zakresu teologii, to Lublin bije Warszawę o trzy klasy. Także i Wrocław pod pewnymi względami "książkowymi" jest obiektem zawiści Warszawy :P


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Kwiecień, 2018, 08:50 »
W Krakowie jest tyle samo książek i o kilka więcej niż w Warszawie. A jeśli idzie o książki np. z zakresu teologii, to Lublin bije Warszawę o trzy klasy. Także i Wrocław pod pewnymi względami "książkowymi" jest obiektem zawiści Warszawy :P
Pisałem:
Cytuj
A najlepsze kąski ma sam własne.



Offline Martin

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Kwiecień, 2018, 13:11 »
Cytuj
„Ci pyszałkowie, najczęściej pozbawieni jakiejkolwiek dawki samokrytycyzmu w stosunku do swoich poglądów, twierdzą, że ich światopogląd jest oparty na czystym rozumie, natomiast wszystkie inne światopoglądy, zwłaszcza chrześcijański i w ogóle teistyczny, są niczym więcej jak tylko kłębkiem mitów, przesądów, urojeń, zabobonów, złudzeń i błędów w myśleniu” – dodaje religiolog, publicysta i apologeta.
Cytuj
Jan Lewandowski trzeźwo i spokojnie, punkt po punkcie rozprawia się z miazmatami ateizmu.
:D :D :D

"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Stanisław Klocek

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Maj, 2018, 17:14 »
Ciekawa recenzja jego książki:
http://literywiary.pl/2018/04/20/przeciw-ateistom/
Ciekawa recenzja? Może i ciekawa, ponieważ wynika z niej pewien wniosek.
Joanna Skrzypnik wyraża się o Janie Lewandowskim:
Autor rozróżnia ateistów i ateistów wojujących. Tych drugich opiniuje: ..., natomiast ateiści wojujący przedstawiają charakterystyczne dla nich tezy, mające swe źródła w publicystyce ateistycznej oraz mają zapędy misjonarskie. Dlaczego to zacytowałem? Dlatego, że J. L. nie przeszkadzają ateiści cicho siedzący, jak "mysz pod miotłą". Taka sama taktyka jak u ŚJ. Nie "drą skóry" na tych, którzy cicho siedzą, ale największą nienawiścią pałają do tych, którzy publicznie ujawniają błędy interpretacji w ich nauczaniu. O co w końcu chodzi? Autorowi chodzi, aby z nim nikt nie wojował, coby wyglądało, iż tylko on ma racje tak mocną, że wszyscy poddali się bez walki. Niby gani zapędy misjonarskie wszystkich, tylko nie swoje. Ot taka strategia, stratega.


Ponadto przebija przez autora wobec ateistów "wojujących" mała wartość rozumu, logiki. Stara się nieweryfikowalną wiarę wznosić ponad weryfikowalne i racjonalne fakty. Również stosowana metodyka przez autora polega, jakoby tylko on nie popełniał logicznych błędów, orzekając arbitralnie, że tylko poglądy ateistyczne są błędne wobec poglądów chrześcijańskich. Nie chcę za wiele polemizować, ale pozwolę sobie na jeden przykład z dziedziny sofizmatów, zakładając.


Chrześcijanin "A" zarzuca niewiarę ateiście "B", ponieważ on nie wierzy, iż Jezus jest Bogiem. Ateista "B" sprzeciwia się mówiąc do "A". To ty jesteś niewierzący, gdyż nie wierzysz, że Jezus nie jest Bogiem. Natomiast to ja jestem wierzącym, ponieważ Jezus nie jest Bogiem i w to wierzę (punkt widzenia, od punktu siedzenia). Jak rozwiązać, która z ich wiar jest ta prawdziwa? No i dalej możemy sobie wyobrazić ewentualną polemikę, która toczy się od archaicznych czasów i dalej trwa i trwać będzie ten "węzeł gordyjski". 


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Maj, 2018, 17:58 »
A Klocek już zapomniał, jak jako wierzący Gambit walczył z ateistami?
Teraz zaś walczy z teistami. ;D
Pożal się Boże nad tymi ludźmi. :-\
Raz z Tobą walczą, raz do Ciebie się modlą. :)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Maj, 2018, 18:10 »
A Klocek już zapomniał, jak jako wierzący Gambit walczył z ateistami?


Ten zarzut mozesz postawic  99% uczestnikow tego Forum .  Jako SJ wszyscy kiedys walczylismy z ateistami .
Czlowiek zmienia poglady  i jezeli  to zmiana wynika z glebokich przemyslen  i poglebiania swojej wiedzy to mozna to tylko pochwalic .
Argumentacje Stanislawa uwazam za bardzo trafna .


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Maj, 2018, 18:16 »
Ten zarzut mozesz postawic  99% uczestnikow tego Forum .  Jako SJ wszyscy kiedys walczylismy z ateistami .
Czlowiek zmienia poglady  i jezeli  to zmiana wynika z glebokich przemyslen  i poglebiania swojej wiedzy to mozna to tylko pochwalic .
Argumentacje Stanislawa uwazam za bardzo trafna .
Klocek wiele razy już zmieniał. Nie nadążam za nim. :-\
Nie będąc już ŚJ polemizował z ateizmem.

Nie ma sensu z nim dziś polemizować, bo on jutro zwalcza to co dziś broni.
Dlatego to co pisze z przymrużeniem oka traktuję i jako zabawę. :)
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2018, 18:24 wysłana przez Roszada »


Offline Martin

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Maj, 2018, 22:21 »
Taka mała uwaga, na marginesie: co najmniej niegrzeczne jest polemizowanie z kimś na forum pisząc o tym kimś w trzeciej osobie, po nazwisku. Chyba Ty, Roszado, nie chciałbyś, żebym pisał z Tobą per "Bednarski". Już pomijając Twój prześmiewczy (prawie zawsze) ton polemik ze Stanisławem. Ja jego posty zawsze czytam z zaciekawianiem, niezależnie od niezgody z niektórymi jego poglądami. A, jak napisał Listonosz, jeśli ktoś zmienia poglądy na podstawie faktów i przemyśleń, potrafi się do tego przyznać, to należy się mu szacunek - wiele osób nie jest do tego zdolnych.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Maj, 2018, 22:31 »
Gambit to nick, a Stanisław Klocek to też nick. Czy nazwisko to nie wiem.

Ja się swego nazwiska nie wstydzę i wielu osobom nawet ono pasuje, bo tak piszą. Nawet założyłem na nie jednym forum wątek: Roszada to W. Bednarski.
Cytuj
Twój prześmiewczy (prawie zawsze) ton polemik ze Stanisławem.
Zawsze taki będzie, bo zmieniał poglądy jak skarpetki. :)
Obserwuję go na 3 czy 4 forach.
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2018, 22:34 wysłana przez Roszada »


Offline Martin

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Maj, 2018, 22:45 »
Dobrze więc, wedle nowych standardów pisania postów:

Bednarski, jak zwykle, nie odnosi się to tego, co napisałem. Pomija, że chodzi mi nie o samo nazwisko, ale o nieodnoszenie się bezpośrednio do osoby, z którą się rozmawia, co w naszej kulturze jest postrzegane jako niegrzeczne. Dlatego to co pisze z przymrużeniem oka traktuję i jako zabawę. :)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Książka o ateizmie J. Lewandowskiego, polemizującego też ze ŚJ
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Maj, 2018, 09:56 »
Ja od dłuższego czasu nie widzę postów Klocka.
Tylko czasem jak ktoś go cytuje.
Nie przepadam za jego zmieniającą się twórczością, tak jak Ty nie przepadasz za Lewandowskiego. ;D