Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika  (Przeczytany 2836 razy)

Offline Roszada

Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« dnia: 23 Maj, 2017, 23:36 »
Nawet gdyby się zgodzić, że niewolnik został wybrany czy ustanowiony w roku 1919, to gdzie jest tekst biblijny, który mówi, że ten niewolnik będzie miał:

wiele osób
będą oni się zmieniać, gdy któryś z członków umrze lub odejdzie

Tą pierwszą kwestię wiem że niewolnik próbował bronić, ale tej drugiej nie za bardzo, bo uważał, że za pierwszego składu z roku 1919 nastanie koniec.
No i tak się odwleka. ;)

Jedni odchodzą, drudzy dochodzą i niewolniczy interes się kręci. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj, 2017, 23:46 »
Powiadają tak (w13 15.7 s. 22, ak. 10):
Zgodnie z ustanowionym przez Jezusa wzorcem karmienia wielu rękami niewielu chodzi o niewielką grupę namaszczonych braci, którzy są bezpośrednio zaangażowani w przygotowywanie i udostępnianie pokarmu duchowego podczas obecności Chrystusa.

Chyba więc myśleli o Mateusza 14,14-21 :D


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj, 2017, 10:09 »
Wiem że pisali kiedyś, ze o Izraelu pisze "mój sługa" a jest to zbiorowość.
Dlatego sługa czy niewolnik może być zbiorowy.

Natomiast o rotacyjności nigdy nie pamiętam by uzasadniali.
Gdzie Ewangelia podaje, że będą jedni drugich zastępować.

Gdzie w Mt 24 pisze, że niewolnik będzie istniał np. 100 lat.
W 2019 będzie 100 rocznica powołania niewolnika. :)

Towarzystwo nie zgadza się na sukcesję Piotrową (apostolską), a samo swoją sukcesję CK wprowadziło. ;D


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj, 2017, 10:56 »
Wiem że pisali kiedyś, ze o Izraelu pisze "mój sługa" a jest to zbiorowość.
Dlatego sługa czy niewolnik może być zbiorowy.

Natomiast o rotacyjności nigdy nie pamiętam by uzasadniali.
Gdzie Ewangelia podaje, że będą jedni drugich zastępować.

Gdzie w Mt 24 pisze, że niewolnik będzie istniał np. 100 lat.
W 2019 będzie 100 rocznica powołania niewolnika. :)

Towarzystwo nie zgadza się na sukcesję Piotrową (apostolską), a samo swoją sukcesję CK wprowadziło. ;D

Chyba logicznym następstwem zjawiska umieralności jest zastępowanie jednego drugim. Ale jak widzisz było ośmiu, jeden umarł i jest przez dłuższy czas siedmiu. Kiedyś było ich kilkunastu. Wątpię, aby można mówić o jakimś dogmacie / zasadzie zastępowalności, a już na pewno nie o sukcesji. Po prostu: "Umarł król[a brat], niech żyje król[a brat]!" :D


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj, 2017, 11:00 »
Chyba logicznym następstwem zjawiska umieralności jest zastępowanie jednego drugim. Ale jak widzisz było ośmiu, jeden umarł i jest przez dłuższy czas siedmiu. Kiedyś było ich kilkunastu. Wątpię, aby można mówić o jakimś dogmacie / zasadzie zastępowalności, a już na pewno nie o sukcesji. Po prostu: "Umarł król[a brat], niech żyje król[a brat]!" :D
Logiczna? Owszem, ale czy jest poparcie w Biblii?

To czemu nielogiczne jest następstwo Apostołów czy Piotra?
Niestety w 1919 była kampania roku 1925 i nikt nie zakładał, że jakikolwiek niewolnik będzie potrzebny do wymiany podczas rotacji czy sukcesji:
miliony obecnie żyjących nigdy nie umrą, to było hasło dla ludzi, a niewolnik miał być zabrany do nieba przed 1925, w 1924.

„Członkowie pierwotnego ostatka, którzy przeżyli doświadczenia pierwszej wojny światowej, przytaczali zwykle Psalm 50:5: (...). Myśleli oni, że tylko ci święci mają być zgromadzeni czyli zabrani przed Armagedonem (...). Napomykano nawet, że to zebranie takich duchowych świętych mogłoby się skończyć w roku 1924, po czym nastąpiłoby uświetnienie w niebie tych pomazanych, spłodzonych z ducha naśladowców Chrystusa. /Zobacz Strażnicę ang. z 1 stycznia 1924 r. paragr. 11-32/” (Strażnica Nr 6, 1952 s. 9 [ang. 15.12 1951 s. 749]).


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj, 2017, 11:51 »
Logiczna? Owszem, ale czy jest poparcie w Biblii?

To czemu nielogiczne jest następstwo Apostołów czy Piotra?


O to, to! Właśnie miałem to napisać.
Maciej zastąpił Judasza, ale nie dlatego że on umarł, ale dlatego, że nie był wierny, co nie?


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj, 2017, 12:05 »
O to, to! Właśnie miałem to napisać.
Maciej zastąpił Judasza, ale nie dlatego że on umarł, ale dlatego, że nie był wierny, co nie?
To za życia Apostołów.
A później ŚJ nie uznają kolejnego następstwa.


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj, 2017, 13:43 »
O to, to! Właśnie miałem to napisać.
Maciej zastąpił Judasza, ale nie dlatego że on umarł, ale dlatego, że nie był wierny, co nie?
No tak tylko nie wiem czy można porównywać Apostołów do owego "niewolnika" bo to dwie różne instytucje:

„Kontekst przykładu o niewolniku wiernym i roztropnym pokazuje, że zaczął się on spełniać nie w dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku, lecz w obecnym czasie końca” (Strażnica 15.07 2013 s. 21).

   „W roku 1919, gdy nastąpiło duchowe odrodzenie, Jezus wybrał spośród nich wykwalifikowanych namaszczonych braci, żeby działali jako niewolnik wierny i roztropny, i ustanowił ich nad swoją czeladzią” (jw. s. 23).

„W roku 1919, trzy lata po śmierci brata Russella, Jezus ustanowił »niewolnika wiernego i roztropnego«” (Strażnica luty 2017 s. 25).

Nawet jeśli Apostołowie z pierwszego składu zastąpili Judasza Maciejem, to nie wiem czy to jest podstawą do wymiany pokoleniowej "niewolnika", który istnieje od 1919, a nie od I wieku.

Zresztą Apostołowie za zabitego Jakuba, co opisano w Dziejach, już nikogo nie powołali. Paweł bowiem nie należał do grona Dwunastu:

„(...)Mniej więcej w tymże czasie król Herod przyłożył rękę do gnębienia niektórych ze zboru. Jakuba, brata Jana, zgładził mieczem(...)” (Dz 12:1, 2)
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2017, 13:45 wysłana przez Roszada »


Offline ihtis

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj, 2017, 14:13 »
No tak tylko nie wiem czy można porównywać Apostołów do owego "niewolnika" bo to dwie różne instytucje:

„Kontekst przykładu o niewolniku wiernym i roztropnym pokazuje, że zaczął się on spełniać nie w dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku, lecz w obecnym czasie końca” (Strażnica 15.07 2013 s. 21).

   „W roku 1919, gdy nastąpiło duchowe odrodzenie, Jezus wybrał spośród nich wykwalifikowanych namaszczonych braci, żeby działali jako niewolnik wierny i roztropny, i ustanowił ich nad swoją czeladzią” (jw. s. 23).

„W roku 1919, trzy lata po śmierci brata Russella, Jezus ustanowił »niewolnika wiernego i roztropnego«” (Strażnica luty 2017 s. 25).

Nawet jeśli Apostołowie z pierwszego składu zastąpili Judasza Maciejem, to nie wiem czy to jest podstawą do wymiany pokoleniowej "niewolnika", który istnieje od 1919, a nie od I wieku.

Zresztą Apostołowie za zabitego Jakuba, co opisano w Dziejach, już nikogo nie powołali. Paweł bowiem nie należał do grona Dwunastu:

„(...)Mniej więcej w tymże czasie król Herod przyłożył rękę do gnębienia niektórych ze zboru. Jakuba, brata Jana, zgładził mieczem(...)” (Dz 12:1, 2)

Warto pamiętać o zasadzie że:
Ciało Kierownicze wchodzi w skład zbiorowego Niewolnika, ale Niewolnik to byt odrębny od Ciała Kierowniczego.
Wszak w I wieku istniało Ciało Kierownicze ale nie istniał Niewolnik.


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj, 2017, 14:20 »
Warto pamiętać o zasadzie że:
Ciało Kierownicze wchodzi w skład zbiorowego Niewolnika, ale Niewolnik to byt odrębny od Ciała Kierowniczego.
Wszak w I wieku istniało Ciało Kierownicze ale nie istniał Niewolnik.
Ciało Kierownicze to niewolnik.
Piszesz więc głupstwa.
Oto nauka ŚJ:

Członkowie Ciała Kierowniczego jako grupa tworzą »niewolnika wiernego i roztropnego«” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 130).

„W Strażnicy z 15 lipca 2013 roku wyjaśniono, że niewielka grupa namaszczonych braci, którzy tworzą Ciało Kierownicze, to »niewolnik wierny i roztropny«” (Strażnica luty 2017 s. 26).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj, 2017, 15:27 »
Roszada, przecież KK wierzy w apostolską sukcesję - czyżby nie miała oparcia w Biblii?


Offline ihtis

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj, 2017, 17:29 »
No tak tylko nie wiem czy można porównywać Apostołów do owego “niewolnika” bo to dwie różne instytucje: ...
Roszada sam piszesz że to dwie różne instytucje, a mnie zarzucasz pisanie głupstw  :P

Nauru SJ nie jest logiczna. I ta nauka nie jest logiczna. Logicznie jest tak: skoro niewolnik ustanowiony jest 1919 roku i jest nim Ciało Kierownicze, to kim byli tworzący Ciało Kierownicze w I wieku. Bo Wg ŚJ w I wieku było Ciało Kierownicze.


Offline Roszada

Odp: Biblia i rotacyjność czy sukcesja niewolnika
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maj, 2017, 17:48 »
Roszada, przecież KK wierzy w apostolską sukcesję - czyżby nie miała oparcia w Biblii?
Sukcesja Piotrowa oparta jest na tradycji.
Nie ma tekstu w Biblii: wyznaczcie za Piotra tego a tego.

Natomiast sukcesja starszych na biblijnym nakładaniu rąk.