Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Katolik minimalista  (Przeczytany 11770 razy)

Offline Roszada

Katolik minimalista
« dnia: 16 Maj, 2017, 18:38 »
To taki edukacyjno-refleksyjny wątek.

Wielu ŚJ zdaje się, że w KK, tak jak u nich, wszystko jest w pewien sposób obowiązkowe, narzucone, czy pod grzechem i obowiązuje wszystkich.

Znam katolicyzm dobrze, ale posłużę się tu Sebastianem, który myślę w dużym stopniu potwierdzi to co powiem. Był on zarówno ŚJ, jak i katolikiem, wcześniej i później.

Otóż w KK nie ma wymogów takich jak wielu się wydaje.

Tzn.
nie ma nakazu chodzenia na różaniec i odmawiania go (także Koronki do Miłosierdzia Bożego);
nie ma obowiązku chodzenie na majowe, czerwcowe, Gorzkie Żale, droga krzyżowa i inne nabożeństwa w dni, które nie są wolne od pracy i nie są świętami;
nie ma obowiązku chodzenia do kościoła w drugie święto Bożego Narodzenia i Wielkanocy, Wielki Czwartek, Piątek, Sobota, rekolekcje;
nie ma obowiązku posiadania w domu obrazów, figur, święcenia pokarmów, posiadania choinki;
nie ma obowiązku należenia do wspólnot katolickich, brania udziału w adoracji;
nie ma indywidualnego obowiązku zwracania się do świętych;
nie ma obowiązku bycia na procesji w Boże Ciało (msza tego dnia jest obowiązkowa, ale procesja nie).

Katolik minimalista powinien przynajmniej raz w roku spowiadać się i w okresie Wielkanocnym Komunię Św. przyjmować, zachowywać Dekalog i przykazania kościelne, modlić się przynajmniej 2 razy dziennie i w każdą niedzielę oraz święta nakazane uczestniczyć we mszy św.

Wszystkie inne formy pobożności są dowolne i do wyboru przez wiernych. Każdy może, ale nie musi w nich brać udziału. Są one chwalebne i służą wielu ludziom rozwojowi ich pobożności. Nie mogą być jednak nakazywane.
Sam w wielu z nich nie biorę udziału, lub brałem udział kiedyś, lub kiedyś nie uczestniczyłem, a teraz je praktykuję. Nigdy zaś nie narzucam nikomu żadnej formy pobożności czy modlitewnej.
Sam nawet dla siebie napisałem modlitwę, która nawet zareklamowałem na face, ze wskazaniem na forum:
https://www.facebook.com/wlodzimierz.bednarski
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/moja-modlitwa-do-chrystusa-pana/msg74937/#msg74937


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj, 2017, 19:14 »
to wszystko prawda.

W kontekście wyświęcenia przez Franciszka I pastuszków z Fatimy pojawia się w internecie mnóstwo bzdur jakoby Kościół Kat. nakazywał wiarę w każde słowo zapisane w tychże objawieniach.

katolik minimalista nie tylko może nie praktykować niektórych form pobożności ludowej, powiem więcej: może uważać praktycznie wszystkie objawienia prywatne (z powszechnie znanymi i popularnymi objawieniami Faustyny i objawieniami z Fatimy włącznie) za przejaw choroby psychicznej. Katolik minimalista nie powinien krytykować papieża ale może mieć własne zdanie.

katolik minimalista może nawet popierać (mocno krytykowaną przez papieży) karę śmierci, w szczególności będąc posłem może głosować za jej uchwaleniem, a będąc obywatelem może brać udział w referendum dot. kary śmierci i głosować w tej sprawie za karą śmierci (a więc wbrew prywatnym opiniom swojego papieża).

wyjaśniam że celem napisania przeze mnie pewnych rzeczy "prosto z mostu" nie jest urażanie czyichkolwiek uczuć ale pokazanie, że w Kościele Katolickim jest miejsce na różne postawy, także te kontrowersyjne. Dlatego wspominałem o tym że można mieć w niektórych sprawach prywatne opinie różne od prywatnych opinii papieża.
gedeon: edycja
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2017, 20:01 wysłana przez gedeon »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maj, 2017, 19:20 »
No ostatnie słowa (o objawieniach) ostro napisane, ale sam znam takich, co tak uważają, albo domniemają. :(
Proszę o większą tolerancję lub skorygowanie słów, mogących razić czyjeś uczucia.
Nie jestem entuzjastą objawień F. Kowalskiej, ale Koronkę do Miłosierdzia Bożego (a właściwie do Boga Miłosiernego) odmawiam. :)
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2017, 19:22 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maj, 2017, 19:26 »
mimo wszystko pozwolę sobie jednak na wyrażenie pewnych wątpliwości co do praktycznych możliwości praktykowania tegoż minimalizmu.

idzie sobie taki katolik minimalista do wielkanocnej spowiedzi a ksiądz daje mu rozgrzeszenie i nakazuje mu odmówić dziesiątkę różańca. I co ma nasz "biedny" minimalista zrobić? dyskutować z księdzem?

wysyła katolik minimalista dzieci na katechezę, a tam uczone są odmawiania koronki do miłosierdzia Bożego i różańca. I co ma minimalista zrobić? Wypisać dziecko z katechezy?!

wreszcie katolik minimalista bierze ślub kościelny a w kościele padają słowa przysięgi z końcówką "tak mi dopomóż Boże w Trójcy Świętej jedyny i wszyscy święci" - i co on "biedny" ma zrobić?! pominąć te trzy ostatnie słowa?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maj, 2017, 19:45 »
Koronkę nie słyszałem by na spowiedzi zadawano, ale różaniec można potraktować jako ileś razy odmówione Zdrowaś... i Ojcze nasz, Chwała Ojcu.... Będzie wilk syty i owca cała. :)
I wcale nie trzeba robić tego na różańcu, bo nie ma obowiązku posiadania jego. :)


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maj, 2017, 19:50 »
a czy możliwe jest (chociażby teoretycznie) bycie katolikiem ale powstrzymywanie się do jakichkolwiek form kultu maryjnego? Przyznam że ciężko mi wyobrazić sobie katolika który przez całe życie ani razu nie odmówiłby ani jednej "zdrowaśki".
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Tusia

  • Gość
Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maj, 2017, 19:51 »
idzie sobie taki katolik minimalista do wielkanocnej spowiedzi a ksiądz daje mu rozgrzeszenie i nakazuje mu odmówić dziesiątkę różańca. I co ma nasz "biedny" minimalista zrobić? dyskutować z księdzem?

Zamiast dziesiątkę Różańca, odmówi jeden raz Ojcze nasz i 10 razy Zdrowaś Mario.

wysyła katolik minimalista dzieci na katechezę, a tam uczone są odmawiania koronki do miłosierdzia Bożego i różańca. I co ma minimalista zrobić? Wypisać dziecko z katechezy?!

Dzieci odmawiają.

wreszcie katolik minimalista bierze ślub kościelny a w kościele padają słowa przysięgi z końcówką "tak mi dopomóż Boże w Trójcy Świętej jedyny i wszyscy święci" - i co on "biedny" ma zrobić?! pominąć te trzy ostatnie słowa?!

A dlaczego miałby pominąć trzy ostatnie słowa? Przecież wiarę w Trójcę Świętą każdy katolik mówi w wyznaniu wiary (bez słowa Trójca): Wierze w jednego Boga, i tutaj dalej są wymienione wszystkie trzy Osoby: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
A w "Drodze do nieba" jest modlitwa: "Wierzę w Ciebie Boże żywy, w Trójcy jedyny, prawdziwy...". Więc wątpię, by katolik odmówił to, co napisałeś.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2017, 19:54 wysłana przez Tusia »


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maj, 2017, 20:00 »
a czy możliwe jest (chociażby teoretycznie) bycie katolikiem ale powstrzymywanie się do jakichkolwiek form kultu maryjnego? Przyznam że ciężko mi wyobrazić sobie katolika który przez całe życie ani razu nie odmówiłby ani jednej "zdrowaśki".
Nigdy chyba KK nie ogłosił, że ci co zaniechają kultu Maryi nie będą zbawieni.
Każdy kto czci Jezusa pośrednio czci tę, która go zrodziła (w mniejszym lub większym stopniu).
Zauważ, że w Głównych Prawdach Wiary nie pada słowo Maryja:

Cytuj
GŁÓWNE PRAWDY WIARY

1. Jest jeden Bóg.
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze.
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4. Syn Boży stał się człowiekiem [tu jest 'ukryta' Maryja], umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2017, 20:03 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Maj, 2017, 20:02 »
A dlaczego miałby pominąć trzy ostatnie słowa?
dlatego że zawierają słowa "i wszyscy święci", a ponieważ zwracanie się do świętych jest dla katolika nieobowiązkowe, więc mógłby "nie chcieć" prosić tychże świętych o pomoc.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Maj, 2017, 20:04 »
dlatego że zawierają słowa "i wszyscy święci", a ponieważ zwracanie się do świętych jest dla katolika nieobowiązkowe, więc mógłby "nie chcieć" prosić tychże świętych o pomoc.
Nieobowiązkowe w prywatnej pobożności, a nie w gronie Kościoła.
Tam się świętych wspomina, a nie zwraca do nich.


Offline Fantom

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Maj, 2017, 20:23 »
 i oby jak najwięcej było katolików minimalistów:) amen
 
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Maj, 2017, 20:25 »
dziękuję za odpowiedzi na moje pytania.

w świetle tego co piszecie katolik może ale nie musi praktykować wielu form pobożności

w praktyce ŚJ ma narzucone o wiele więcej od katolika. A nie dość że ma narzucone, to jeszcze ma obowiązek nie tylko we wszystkie (mówiąc delikatnie) najdziwniejsze rzeczy które opublikuje CK nie tylko wierzyć, ale i propagować (od domu do domu).

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Maj, 2017, 20:26 »
i oby jak najwięcej było katolików minimalistów:) amen
Amen tzn, niech tak się stanie. No i staje się w dużym stopniu co do mej osoby. ;D
Nie jestem w stanie we wszystkim brać udział. :-\
Co mogę i co mi w duchowości pomaga, to praktykuję.
« Ostatnia zmiana: 18 Maj, 2017, 19:32 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Maj, 2017, 20:33 »
świadkom Jehowy trudno wyobrazić sobie katolika pacyfistę odmawiającego służby wojskowej (pytają retorycznie: jak to w ogóle możliwe jeśli kościół posiada swoich kapelanów wojskowych z których niektórzy są nawet generałami?) a tymczasem postawa pacyfistyczna jest nie tylko możliwa, ale nawet wyraźnie opisana w katechizmie.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Katolik minimalista
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Maj, 2017, 20:36 »
świadkom Jehowy trudno wyobrazić sobie katolika pacyfistę odmawiającego służby wojskowej (pytają retorycznie: jak to w ogóle możliwe jeśli kościół posiada swoich kapelanów wojskowych z których niektórzy są nawet generałami?) a tymczasem postawa pacyfistyczna jest nie tylko możliwa, ale nawet wyraźnie opisana w katechizmie.
U nas w Gdańsku kiedyś dominikanie nawet organizowali młodzież, która była się wstawiać za katolika-pacyfistę, którego chciano zamknąć. Załatwiali mu nawet adwokata.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2017, 20:41 wysłana przez Roszada »