Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: CK unieważnia 10 przykazań  (Przeczytany 19150 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #45 dnia: 25 Maj, 2017, 09:45 »
Tusia, cytujesz, że Dziwne jest też zestawienie (w jednym przykazaniu) godności kobiety ze zwierzętami, takimi jak wół i osioł. Problem w tym, że katolickie 9 przykazanie z katechizmu dla dorosłych, którego skan wrzuciłeś, zestawia właśnie kobietę z osłem  :o

Bo to jest cytat z Pisma Świętego w całości. Dlatego mamy formułę katechetyczną, w której nie ma nic o osłach  8-)
Ja się cytuje formułę katechetyczną, to potem okazuje się, że coś jest wycięte, jak się cytuje cały werset, to też źle.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2017, 09:47 wysłana przez Tusia »


yanco

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #46 dnia: 25 Maj, 2017, 09:46 »
Tusia, cytujesz, że Dziwne jest też zestawienie (w jednym przykazaniu) godności kobiety ze zwierzętami, takimi jak wół i osioł. Problem w tym, że katolickie 9 przykazanie z katechizmu dla dorosłych, którego skan wrzuciłeś, zestawia właśnie kobietę z osłem  :o

Mnie się wydaje, że to nie KKK zestawia razem . Po prostu w Piśmie Świętym zostało to tak ujęte wymienione jednym tchem rzeczy i żona bliźniego . Ale zgodzisz się z tym Gorszycielu, że inne jest pożądanie żony bliźniego i inne jest pożądanie rzeczy bliźniego i dla tego KK rozdzielił te dwie sprawy na przykazanie dziewiąte i dziesiąte. A że cytuje Pismo Święte tak jak jest no cóż tak jest w Piśmie Świętym. Nie mniej treść dekalogu jest cała ujęta w KKK i nauczaniu kościoła. A numeracja to już sprawa drugorzędna . Przecież w Piśmie Świętym nie ma mowy o tym które jest pierwsze drugie itd. I nie ważne czy nie będziesz pożądał żony bliźniego swego według dziewiątego czy dziesiątego. Po prostu tego nie rób :) 


Gorszyciel

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #47 dnia: 25 Maj, 2017, 09:47 »
Bo to jest cytat z Pisma Świętego w całości. Dlatego mamy formułę katechetyczną, w której nie ma nic o osłach  8-)

Czyli nie jest to dziwne, że Autor Natchniony to zestawił. W tamtych czasach nie było to dziwne. A co za tym idzie nie jest to żaden argument w kwestii numeracji.


Offline Roszada

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #48 dnia: 25 Maj, 2017, 09:49 »
Czyli nie jest to dziwne, że Autor Natchniony to zestawił. W tamtych czasach nie było to dziwne. A co za tym idzie nie jest to żaden argument w kwestii numeracji.
Sam wiesz jak rola kobiety wzrastała w Izraelu, aż po Matkę Pana.


Tusia

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #49 dnia: 25 Maj, 2017, 09:50 »
Czyli nie jest to dziwne, że Autor Natchniony to zestawił. W tamtych czasach nie było to dziwne. A co za tym idzie nie jest to żaden argument w kwestii numeracji.

Mamy podział Dekalogu: palestyński, augustiański, hellenistyczny. Proponuję, że dodasz nowy podział: gorszycielski  ;D


Gorszyciel

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #50 dnia: 25 Maj, 2017, 09:58 »
KK przyjął augustiański, który jest NAJMŁODSZY ze wszystkich. Tak czy owak bez sensu jest argument o tym, że zestawienie osła z kobietą świadczy o wyekstrahowaniu z Wj 20,17 żony jako osobnego przykazania, skoro przed żoną są zwierzęta i dom, a po żonie inne rzeczy.


Offline Roszada

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #51 dnia: 25 Maj, 2017, 10:00 »
KK przyjął augustiański, który jest NAJMŁODSZY ze wszystkich. Tak czy owak bez sensu jest argument o tym, że zestawienie osła z kobietą świadczy o wyekstrahowaniu z Wj 20,17 żony jako osobnego przykazania, skoro przed żoną są zwierzęta i dom, a po żonie inne rzeczy.
No i co z tego że nazwany augustiańskim?
To nazwa, a są starsze ślady tego podziału np. u Klemensa Aleksandryjskiego.
My bazujemy na podziale Septuaginty.

Najmłodszy z nazwy?
Niech Ci będzie. Ale to Ciebie interesuje.


Offline Fantom

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Maj, 2017, 10:03 »
10 przykazań w wersji dla dzieci?:) to jest taka biblijna wersja?:)
 Ja jak pamiętam to uczono mnie tej ''dziecinnej'' wersji na religii.Tylko do dzisiaj nie wiem,dlaczego księża mimo wszystko nie pokazali nam wtedy pelnej biblijnej wersji.:)
 Proszę uprzejmie zauważyć,że byle dorosłego dzisiaj zapytać o 10 przykazanie,to zacznie od ''ani  zadnej rzeczy...''.Kto jest winny temu,że dalej tkwią w ''dziecinnej''wersji? Może jednak jest tu drugie dno?
 Tak czy inaczej katolicy oddają pokłon dziełom ludzkim,a nawet calują je.Dla mnie to jest łamanie dekalogu.
 Może czas zacząć brać przykład od pierwszych uczniów Jezusa,którzy nie czynili żadnych podobizn Jezusa czy Maryji i nie kłaniali sie przed nimi i nie całowali ich, i nie nosili na specjalnych platformach.
 Ale co ja tam wiem.Jakoś nie mam daru wykręcania słowa Bożego jak inni.
https://www.youtube.com/watch?v=1ixyC0Qj01k
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Gorszyciel

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Maj, 2017, 10:06 »
No i co z tego że nazwany augustiańskim?
To nazwa, a są starsze ślady tego podziału np. u Klemensa Aleksandryjskiego.
My bazujemy na podziale Septuaginty.

Najmłodszy z nazwy?
Niech Ci będzie. Ale to Ciebie interesuje.

Ślady są u Klemensa, ale to i tak młodsze niż poprzednie wersje, które podał Tusia. Numeracja Septuaginty, drogi Roszado, jest taka sama jak numeracja u Filona i Józefa Flawiusza - jakże inna od tej augustiańskiej, tj. dzisiejszej katolickiej. Nie mydl więc oczu, że na LXX bazuje ta numeracja.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Maj, 2017, 10:08 »
Lubię takie kłótnie
Przykazań wg biblii jest po prostu 10 i oferuję milion dolców temu, kto na podstawie samej biblii ustali gdzie kończy się jedno a zaczyna drugie :)


Offline Roszada

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Maj, 2017, 10:09 »
Ślady są u Klemensa, ale to i tak młodsze niż poprzednie wersje, które podał Tusia. Numeracja Septuaginty, drogi Roszado, jest taka sama jak numeracja u Filona i Józefa Flawiusza - jakże inna od tej augustiańskiej, tj. dzisiejszej katolickiej. Nie mydl więc oczu, że na LXX bazuje ta numeracja.
Nie Flawiusz i nie Filon będzie dyktował Kościołowi jak ma przykazania dzielić.
Ty możesz iść za Flawiuszem i faryzeuszami odrzucającymi Jezusa i NT.

Nie ucz mnie w sprawie Septuaginty bo tak mnie nauczył mój Kościół.
Kręcisz jak możesz by na swoim postawić.
Pójdziesz i tak tam gdzie Twe miejsce a Dekalog taki jak ma Kościół pozostanie. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Maj, 2017, 10:15 »
O, to ciekawe. Mówisz Kościół, myślisz katolicki. Ciekawe, że na podstawie LXX numerację flawiańsko-filońską przejęły Kościoły: prawosławny, orientalne (etiopski, koptyjski, syryjski, gruziński, armeński itd.), anglikański. Kościoły niektóre starsze niż św. Augustyn. A numerację Augustyna tylko Kościół rzymski przyjął. Jako JEDYNY.


Offline Roszada

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Maj, 2017, 10:17 »
Cytuj
Kościoły niektóre starsze niż św. Augustyn.
Ano widzisz sam powoli przyznajesz, że to starsze jak Augustyn.
Szydło wychodzi z worka.
Tak trzymaj. :)


yanco

  • Gość
Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Maj, 2017, 10:17 »
Ślady są u Klemensa, ale to i tak młodsze niż poprzednie wersje, które podał Tusia. Numeracja Septuaginty, drogi Roszado, jest taka sama jak numeracja u Filona i Józefa Flawiusza - jakże inna od tej augustiańskiej, tj. dzisiejszej katolickiej. Nie mydl więc oczu, że na LXX bazuje ta numeracja.

Gorszycielu po jakie licho grzebiesz tym kijem w mrowisku? Jakie znaczenie ma numeracja przykazań? Czy coś starszego jest zawsze lepsze od nowszego ? Jeśli tak to czemu nie jeździsz składakiem marki Romet model Wigry albo Warszawą albo Syrenką . A w ogóle to powinieneś chodzić piechotą tak jak Jezus i Apostołowie. Św. Paweł coś mówił by nie spierać się o słowa.


Offline Roszada

Odp: CK unieważnia 10 przykazań
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Maj, 2017, 10:19 »
Ponieważ nie mam nic do dodania ponad to co napisałem w swym artykule dlatego kończę swój udział tu:

Dekalog – podział przykazań według Kościoła Rzymskokatolickiego


http://www.piotrandryszczak.pl/polemika2/dekalog-podzial-przykazan-wedlug-kosciola-rzymskokatolickiego.html