Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy  (Przeczytany 6626 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 12:10 »
Jest kilka, lekko się różniących, ale teraz zbieram się już do kościoła na Mszę Świętą, gdzie obowiązuje ten zatwierdzony na Soborze trydenckim, więc jak mnie nikt w międzyczasie nie wyręczy, to później napiszę więcej. :)

Miłej niedzieli

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Już byłem na "łamaniu chleba" (Dz 20, 7). Zaraz zjem obiad i na rowerek.
Pozdrawiam wszystkich i życzę błogosławione niedzieli.


Offline Roszada

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 12:30 »
Niewiele w sprawie kanonu to wniosło. :-\

Kanon Towarzystwa zawsze jest szerszy o jedną księgę niż pozostałe kanony.
Chodzi o aktualną książkę do studium.
Czego naprawdę uczy Biblia?
To księga rozszerzająca kanon ŚJ.
No niech ktoś powie że nie.
Przecież nie można zostać ŚJ nie znając, studiując jej.
A odrzucać? >:(


Tusia

  • Gość
Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 13:01 »
Chodzi o aktualną książkę do studium.
Czego naprawdę uczy Biblia?

Tylko, że:



Offline Krystian

Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 17:41 »
Kościół katolicki powstał w XI w. (schizma wschodnia). Wcześniej po prostu Kościół. Ponadto oczywistą bzdurą jest, że jakiś sobór czy synod coś kompletował w tej kwestii. Nie wiem gdzie takie rzeczy nawet przeczytać? W Fakcie? Czy na Discovery?

Pytam w którym wieku i którzy ludzie skompletowali Biblię.
Nie pytam  o kościół rzymsko- katolicki
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Noc_spokojna

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 18:46 »
Jest kilka, lekko się różniących, ale teraz zbieram się już do kościoła na Mszę Świętą, gdzie obowiązuje ten zatwierdzony na Soborze trydenckim, więc jak mnie nikt w międzyczasie nie wyręczy, to później napiszę więcej. :)

Miłej niedzieli

Pozdrawiam cieplutko

Dosia
Wracając do różniących się od siebie kanonów, trzeba zdefiniować czym jest kanon (choć raczej każdy wie).

Kanon biblijny, to księgi uznane za autentyczne i w całości natchnione.

Kanony Starego Testamentu, to:
-  kanon hebrajski  - 24 księgi (bez ksiąg deuterokanonicznych) - uznawany przez    protestantów

- kanon prawosławny  - 49 ksiąg (z dziesięcioma księgami deuterokanonicznymi i  IV Księgą Machabejską)

Kanon katolicki  - 46 ksiąg

Kanon Nowego Testamentu we wszystkich wyznaniach chrześcijańskich jest zgodny z tym zatwierdzonym na Soborze trydenckim - 27 ksiąg.




Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Online Stanisław Klocek

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 21:45 »
Kanony Starego Testamentu, to:
-  kanon hebrajski  - 24 księgi (bez ksiąg deuterokanonicznych) - uznawany przez    protestantów
Ech tam. Zaokrągliłaś z 39.  Należy 24+12 (proroków mniejszych) + 2 Sam + 2 Krl + 2 Krn = 39. Natomiast gdzie się podziały: Księga Wojen Jahwe oraz Księga Sprawiedliwego? Przecież w księdze Jozuego 10:13 jest cytowane  o zatrzymaniu się słońca właśnie z Księgi Sprawiedliwego. Jeśli ktoś uważa te dwie księgi za apokryfy, to, czy nie powinno się te cytowane fragmenty też nie uznawać lub traktować jako dorzucone mity? A może Bóg zapomniał się i przysypał te księgi jakimś trzęsieniem ziemi?


Offline Noc_spokojna

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:11 »
Ech tam. Zaokrągliłaś z 39.  Należy 24+12 (proroków mniejszych) + 2 Sam + 2 Krl + 2 Krn = 39. Natomiast gdzie się podziały: Księga Wojen Jahwe oraz Księga Sprawiedliwego? Przecież w księdze Jozuego 10:13 jest cytowane  o zatrzymaniu się słońca właśnie z Księgi Sprawiedliwego. Jeśli ktoś uważa te dwie księgi za apokryfy, to, czy nie powinno się te cytowane fragmenty też nie uznawać lub traktować jako dorzucone mity? A może Bóg zapomniał się i przysypał te księgi jakimś trzęsieniem ziemi?

Dwunastu Proroków Mniejszych w kanonie hebrajskim, jest liczone jako jedna księga, podobnie jak 1 i 2 Księga Kronik, jako jedna, i tak samo 1 i 2 Samuela i 1 i 2 Królewska.

Co do cytowania z apokryfów w NT, również mamy takie fragmenty :).
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D



Offline Martin

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:16 »
Co do cytowania z apokryfów w NT, również mamy takie fragmenty :).
Które na przykład? Pytam z ciekawości.:)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:22 »
Pytam w którym wieku i którzy ludzie skompletowali Biblię.
Nie pytam  o kościół rzymsko- katolicki

To Ci odpowiadam: kanonizacja wybranych ksiąg była procesem długotrwałym. Księgi uznawane były za autorytatywne nie w jednym punkcie czasu przez jakieś autorytety, a było to zjawisko z zakresu socjologii religii - księga była natchniona, bo wspólnota ludzi wierzących za natchnioną ją uważała. Kiedy jakąś księgę za natchnioną uważały niemal wszystkie wspólnoty, to miała większy autorytet i w końcu jakiś sobór potwierdzał: "Tak, Księga X jest natchniona". Nie jest to takie proste jak Ci się wydaje. Zauważ, że jakby nawet dziś CK zasiadło to niełatwo byłoby im np. list 3 J wywalić z Biblii.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kanon Biblii - wydzielony z - Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:30 »
Które na przykład? Pytam z ciekawości.:)
List Judy 1:14-15 - cytat z Księgi 1 Henocha 1:9

Na marginesie - Księgę Henocha do kanonu włączył, jako jedyny - Koptyjski Kościół Prawosławny.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Tusia

  • Gość
Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:31 »
To Ci odpowiadam: kanonizacja wybranych ksiąg była procesem długotrwałym.

Trwała do VI wieku, kiedy to oficjalnie podano spis Ksiąg natchnionych. Czy wiesz jaki Kościół to podał?  ;D


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:34 »
Trwała do VI wieku, kiedy to oficjalnie podano spis Ksiąg natchnionych. Czy wiesz jaki Kościół to podał?  ;D

Ja wiem, że funkcjonowała nazwa katolicki. Ale wolę powiedzieć "powszechny" albo po prostu Kościół :P


Tusia

  • Gość
Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:42 »
Ja wiem, że funkcjonowała nazwa katolicki. Ale wolę powiedzieć "powszechny" albo po prostu Kościół :P

Katolicki czy powszechny to jest to samo  8-)

Wolę pełną nazwę Kościoła jako całości, bo przecież funkcjonowały Kościoły lokalne. Św. Paweł do nich pisał.


Online Stanisław Klocek

Odp: Odp: Manifestacja - reakcje Świadków Jehowy i ich sympatyków
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:45 »
Pytam w którym wieku i którzy ludzie skompletowali Biblię.
Dobre zadane pytanie.  Ludzie skompletowali sobie w poszczególnych wyznaniach, według swych potrzeb bijąc głową w mur . Gdyby Bóg kierował kompletowaniem kanonu, to by to zrobił zgodnie z przypisywaną Jemu mocą i mądrością . Skoro tak tego nie zrobił, więc wszelkie wymądrzanie się przez nas ludzi, co jest, a co nie jest natchnione jest dowodem na to, że Bóg w tym udziału nie bierze.
Dwunastu Proroków Mniejszych w kanonie hebrajskim, jest liczone jako jedna księga, ...
No właśnie, "każdy sobie rzepkę skrobie". Dwunastu ludzi pisało odrębnie, a tu ktoś "wsypał do jednego kosza". To już logiczniej byłoby pięć ksiąg Mojżeszowych zsumować w jedną księgę. Ech tam, święty sobie bryka ze złym na ludzkich dywagacjach , aby wykazać, iż "ja lepszy od innych" .
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień, 2017, 22:49 wysłana przez Stanisław Klocek »