Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: chrystadelfianie  (Przeczytany 23079 razy)

Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #45 dnia: 26 Sierpień, 2015, 10:20 »
Dzięki za info. Ale ja już ponadto jestem. To było krótko po wyjściu od SJ.


Mam to za sobą.
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Roszada

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #46 dnia: 26 Sierpień, 2015, 10:34 »
Ciekawe, że Russell wraz z Barbourem w swojej książce z 1877 skrytykowali wierzenie tej grupy o Duchu Św.:

   „Myślę tu o ludziach przyszłego Wieku i wielu innych spośród premillenarystów, którzy nie wierzą w nic, co ma duchową naturę, ani nie mają najmniejszego pojęcia o tego rodzaju sprawach; albo o tym, że święty bywa wskrzeszony w »ciele duchowym«, ani w istnienie istot duchowych, lub nawet samego Ducha Świętego. Wiem, że jedna klasa wierzących w przyszły wiek, Chrystadelfianie, w to nie wierzą. Mówią, że Duch Święty jest tylko zasadą, lub elementem mocy, a nie inteligencją. W jednej ze swoich książek, którą teraz mam przed sobą, nauczają, że nie jest On niczym więcej niż »elektrycznością«.” (I am beginning to think Age-to-come people, and many others among pre-millennialists, do not believe in anything of a spiritual nature, or have the most remote comprehention of things of that order; either that the saint is raised "a spiritual body," or in the existence of spiritual beings, or even of the Holy Spirit itself. I know one class of age-to-come believers, the Christadelphians, do not. The Holy Spirit, say they, is but a principle, or element of power, and not an intelligence. It is nothing more nor less than electricity;” is taught in one of their books, now before me. – The Three Worlds, and the Harvest of This World 1877 s. 57-58).

W dalszych swych wywodach Russell, uznających Ducha Świętego za elektryczność, zalicza do sofistów i daje próbki ich rozumowania, pokazując absurdalność ich argumentów. Mówi np., że skoro według ich nauk Duch Boży jest elektrycznością, a Bóg jest duchem, to i Bóg też nią jest (jw. s. 58).


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #47 dnia: 26 Sierpień, 2015, 10:41 »
Nie optuję osobiście za wszystkim u Chrystadelfian. Nie skłaniam się też do polemiki i Pana żywiołu co na ten temat myśleli Russell i Barbour. Po prostu do niczego nie jest to mi potrzebne.


Jednak uważam że mieli, czy nawet mają w kilku rzeczach rację.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień, 2015, 10:43 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Roszada

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #48 dnia: 26 Sierpień, 2015, 11:04 »
Jednak uważam że mieli, czy nawet mają w kilku rzeczach rację.
Pewnie tak. I nie tylko w kilku, ale w wielu.


Offline Bogumil

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Październik, 2015, 12:57 »
Nie optuję osobiście za wszystkim u Chrystadelfian. Nie skłaniam się też do polemiki i Pana żywiołu co na ten temat myśleli Russell i Barbour. Po prostu do niczego nie jest to mi potrzebne.


Jednak uważam że mieli, czy nawet mają w kilku rzeczach rację.
Witaj KAZ mam kilka ich publikacji w języku polskim jeżeli chcesz mogę Ci udostępnić. Oczywiście jak wszystko należy to czytać z dystansem, ale są to merytorycznie całkiem ciekawe pozycje. Aktualnie przygotowuję bardzo obszerny traktat XVII wiecznego teologa unitariańskiego - pt. "Traktat o Duchu świętym" Jana Crella - w przypisie będzie tam również krótki traktat brytyjskiego teologa (wysoko cenionego przez chrystadelfian) z Oxfordu Johna Biddle XII arguments drawn out of the Scripture wherein the commonly-received opinion touching the deity of the Holy Spirit is clearly and fully refuted , który tłumaczył mój przyjaciel  Jacek Szczeciński (chrystadelfianin) - osoba żywo zaangażowana w organizowanie tej społeczności w Polsce, organizuje konferencje i tłumaczy traktaty teologiczne - mogę Cię z nim skontaktować. Pozdrawiam
Aspice num mage sit nostrum penetrabile telum. Vergil, Aen. 10, 481  www.christianismirestitutio.pl


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Październik, 2015, 14:32 »
Chętnie się zapoznam. Poproszę na PW :)
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline bartek212701

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Październik, 2015, 19:28 »
Znam się nie tylko na ŚJ ale i na różnorakim sekciarstwie w tym i antytrynitarnym. Wszak niedaleko jabłko spada od jabłoni.
Ja znam sekciarstwo zwane trynitaryzmem...subiektywizm nie jest konstruktywny :)

Co do Chrystadelfian. W Polsce jest to bardzo mała grupka kilkunastu osób. Rozmawiałem z jednym z przedstawicieli tego ruchu. Bardzo ciekawe ugrupowanie, które nikomu niczego nie narzuca jak ŚJ czy Katolicy. Wiedzą, ze wiara to kwestia osobista, a nie społeczna czy klasowa...niestety katolicy tego nie rozumieją, a śJ tym bardziej już tego nigdy nie zrozumieją.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik, 2015, 19:30 wysłana przez bartek212701 »


Offline bartek212701

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #52 dnia: 20 Październik, 2015, 19:32 »
Witaj KAZ mam kilka ich publikacji w języku polskim jeżeli chcesz mogę Ci udostępnić. Oczywiście jak wszystko należy to czytać z dystansem, ale są to merytorycznie całkiem ciekawe pozycje. Aktualnie przygotowuję bardzo obszerny traktat XVII wiecznego teologa unitariańskiego - pt. "Traktat o Duchu świętym" Jana Crella - w przypisie będzie tam również krótki traktat brytyjskiego teologa (wysoko cenionego przez chrystadelfian) z Oxfordu Johna Biddle XII arguments drawn out of the Scripture wherein the commonly-received opinion touching the deity of the Holy Spirit is clearly and fully refuted , który tłumaczył mój przyjaciel  Jacek Szczeciński (chrystadelfianin) - osoba żywo zaangażowana w organizowanie tej społeczności w Polsce, organizuje konferencje i tłumaczy traktaty teologiczne - mogę Cię z nim skontaktować. Pozdrawiam

O, z tym Panem właśnie rozmawiałem :) przemiły człowiek.
Prosze Go pozdrowić ode mnie, mailowałem z nim, ale niestety nie miałem okazji spotkać się gdy był w Lublinie.
Szanuję takich ludzi jak ten pan.
Pozdrawiam :) Bartek


Offline Roszada

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #53 dnia: 20 Październik, 2015, 19:38 »
Ja znam sekciarstwo zwane trynitaryzmem...subiektywizm nie jest konstruktywny :)

Co do Chrystadelfian. W Polsce jest to bardzo mała grupka kilkunastu osób. Rozmawiałem z jednym z przedstawicieli tego ruchu. Bardzo ciekawe ugrupowanie, które nikomu niczego nie narzuca jak ŚJ czy Katolicy. Wiedzą, ze wiara to kwestia osobista, a nie społeczna czy klasowa...niestety katolicy tego nie rozumieją, a śJ tym bardziej już tego nigdy nie zrozumieją.
No pewnie, że katolicy tego nie rozumieją. :-\
Bo wiara to nie zabawa, by sobie w wierzeniach jak w ulęgałkach przebierać.
Ja znam takie kościółki które w 21 wieków po Chrystusie zaczynają dopiero tworzyć swoje wierzenia. :-\
Toć to zabawa w kościółek, który rzekomo założył Jezus. ;)


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Październik, 2015, 11:10 »
Ja znam taki który dopiero po 300 latach ułożył swój kanon Pism Świętych (pomimo prymatu apostolskiego :) ) Dziwna dla mnie rzecz przyznam i oczywiście dyskusyjna ale do tego już nawet sam się nie zachęcam. Dziękuje Bogu że jest na świecie KRK (odgrywa swoja rolę), choć nie mam z nim fizycznego działu. Ale wiem też, że każdy kto nie ma przeciwwagi dla równowagi, konstruktywnej krytyki za plecami, popada prędzej czy później w patologie, dziwaczeje i karłowacieje. Pokazały to wieki historii Tego samego kościoła.

Owszem. Mnie też dręczy ta wszechobecna partyzantka religijna nawet 21 wieku w wydaniu young protestanckim. Ale nie zapominajmy że to duchem swoim Bóg prowadzi jednostkę Bóg a nie stricte tradycją. Inaczej wszyscy powinniśmy być już obrzezani a na to zgody nie mam jakby napisał to ktoś inny tutaj :).
« Ostatnia zmiana: 21 Październik, 2015, 11:14 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Roszada

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Październik, 2015, 11:16 »
A ja znam taki Kościół, który cytował wszystkie księgi z tego kanonu z roku 300 już od I-II wieku w pismach wczesnochrześcijańskich. ;D
I to każdy może sprawdzić. Te pisma są ogólnodostępne.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Październik, 2015, 11:18 »
Nawet gdyby to nie zmienia faktu o jakim napisałem :)
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Estrella Despierta

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #57 dnia: 22 Październik, 2015, 09:26 »
Dziękuję Panom obojgu za wkład w temat oraz moje poznanie argumentów stron. Jednak choć każdy ma swoje racje to jednak kulturą pisania i przekazu góruje tutaj Bogumił. A szkoda bo oboje macie wielki potencjał wiedzy. Moim zdaniem arogancja jednego z uczestników nie pozwoliła tego kontynuować a to wielka strata dla użytkowników forum.

P.S. Uważam podobnie że mnożenie kilkunastu postów pod postem tego samego autora to zwykłe niechlujstwo. Chyba że o to idzie aby zniechęcić rozmówców.

KAZ, jakie to szczęście, że dla nikogo nie jesteś tu autorytetem i że nikt twoich osądów nie traktuje poważnie ;). Twoja arogancja dosięgła zenitu. Już możesz przestać, bo bardziej pyszałkowatym być się nie da. Moim zdaniem bardzo zamulasz to forum, a to wielka strata dla użytkowników. Wiem, że nie zniżysz się do mojego poziomu żeby posłuchać mojej rady, ale, no cóż: ZLUZUJ POŚLADY I RÓWNAJ Z NAMI ALBO SOBIE DARUJ DALSZE POPISY


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #58 dnia: 22 Październik, 2015, 10:26 »
Co się z Tobą porobiło. Wyciągasz stare posty sprzed 2 miechów aby mnie tu piętnować ?
Nie mierz mnie swoją miarą i skoro nie masz nic w temacie do powiedzenia to nie prowokuj offtopu.
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Roszada

Odp: chrystadelfianie
« Odpowiedź #59 dnia: 22 Październik, 2015, 12:44 »
Starczy wojenek. :)
Karawana jedzie dalej. ;)