Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?  (Przeczytany 3638 razy)

Offline Roszada

W katolicyzmie, prawosławiu i luteranizmie tekst J 6:51-57 uważa się za zapowiedź ustanowienia Wieczerzy Pańskiej.
Natomiast inne kościoły protestanckie inaczej rozumieją ten fragment.

A jak było i jest u ŚJ?
Otóż przez większą część swej historii, aż do roku 1986, Towarzystwo Strażnica rozumiało ten fragment, podobnie jak ci pierwsi, jako zapowiedź swojej Pamiątki.
Dopiero we wspomnianym roku, chcąc odnieść ten tekst też do drugich owiec, zmieniono interpretację. :-\

J 6:51-57 związany z Pamiątką

Gdyby drugie owce przyjęły symbole pamiątki, przedstawiłyby one przez to w rzeczywistości, że jedzą ciało i piją krew Chrystusa i że przeto są w jedności z nim, a on z nimi. To oznaczałoby, że miałyby życie w sobie, tak samo jak Ojciec niebiański ma życie sam w sobie i jak swemu umiłowanemu Synowi dał, aby miał życie sobie samym (Jana 5:26; 6:53-57, NŚ). Nie zgadza się to jednak co do ‘drugich owiec’, że są połączone z Jezusem jako członkowie jego ciała. Jednym stadem są one istotnie z dzisiejszym ostatkiem ciała Chrystusowego, lecz nie mają z członkami ostatka udziału w tej samej nadziei i nie podzielą z nimi tego samego losu. Nie żywią się wszystkimi tymi obietnicami biblijnymi, którymi żywi się ostatek, i przyznają, że dla nich zachowane jest tylko wypełnienie ziemskich obietnic w sprawiedliwym nowym świecie. Nie uczestniczą więc w symbolach pamiątki, gdyż to nie jest im nakazane przez Jezusa Chrystusa, Właściwego Pasterza. Nie chcą przedstawiać siebie w niewłaściwym świetle i przez jedzenie i picie ściągnąć na siebie skazujący sąd, gdyż zgrzeszyłyby przeciw temu, co przedstawia ciało i krew Pana. Jedzenie i picie z symbolów pozostawiają one tym, którzy są tego godni” (Strażnica Nr 7, 1952 s. 12).

   „W podobny sposób ci, którzy mają prawo spożywać przy wieczerzy Pańskiej z chleba i pić z wina, okazują symbolicznie, że wdzięcznie przyjmują życiodajne błogosławieństwa (...) Można zatem powiedzieć, że przez wiarę symbolicznie jedzą jego ciało i piją jego krew. Ci, którzy nie znają prawdziwego stanu rzeczy, mogą to uważać za krańcowe czyli niewłaściwe. (...) Słowa Jezusa, które wywołały taką mocną reakcję, brzmiały: ‘(...)’ – Jana 6:68, 69, 51, 53-56” (Strażnica Nr 3, 1963 s. 4-5);

   „Osoby w ten sposób wzbudzone z martwych przez Jezusa Chrystusa należą do jego uczniów, o których powiedział: ‘Jeżeli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne /począwszy od zmartwychwstania/, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym’ (Jana 6:53, 54). W tym ‘dniu ostatecznym’ jego ‘nakazujące zawołanie’ miało być tak potężne, by wzbudzić ze snu śmierci, uczniów, których udziałem był ten szczególny przywilej spożywania jego ciała i krwi” (Strażnica Rok CI [1980] Nr 9 s. 9).

J 6:51-57 nie ma związku z Pamiątką

   „Gdy Jezus wypowiedział słowa zanotowane w tym wersecie [J 6:53], do ustanowienia Wieczerzy Pańskiej miał jeszcze upłynąć cały rok. Nikomu z jego słuchaczy nie przyszedł wówczas na myśl doroczny obchód z literalnymi symbolami mającymi wyobrażać ciało i krew Chrystusa” (Strażnica Rok CVII [1986] Nr 3 s. 28).

„1986, ‘wielka rzesza’ symbolicznie spożywa ciało i krew Jezusa (Jn 6:51-56)” („Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000” 2003 s. 96);

„rozsądek podpowiada, że symboliczne ‘spożywanie ciała Jezusa i picie jego krwi’ polega na okazywaniu wiary w zbawczą moc ciała i krwi, które Jezus złożył w ofierze” („Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” 2001 s. 231; por. s. 183).

Jednym pociągnięciem zrobiono dwie rzeczy:

zniesiono odnoszenie J 6:51-57 do Wieczerzy Pańskiej
stwierdzono, że drugie owce też symbolicznie spożywają Ciało i Krew.

Jak to łatwo na papierze zrobić. :)


Offline Startek

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń, 2017, 19:09 »
Ten tekst rozumiem w taki sposób jak jest napisany , jest zapowiedzią rzeczy które miały dopiero nadejść , tj.ustanowienia wieczerzy Pańskiej oraz Jego śmierci . To co produkuje WTS to Antychrystyczna nauka i ja tego nie trawię jak wielu z nas.




Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń, 2017, 19:10 »
Oto też stare wypowiedzi z czasów Rutherforda i Russella, w których łączono z Pamiątką słowa z J 6:51-57:

"Wyznawcy i naśladowcy Jezusa czynią to na pamiątkę Jego śmierci jako pozaobrazowego Baranka. Stosownie do tego On powiedział: »Jeżeli nie będziecie ciała Syna człowieczego i pili krwi jego nie macie żywota w sobie«" (Złoty Wiek 01.03 1928 s. 78).

Patrz też te same słowa Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 67.


Offline Startek

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Styczeń, 2017, 20:02 »
Towarzystwo strażnica musi najpierw uznać CHRYSTUSA jako Pana . Niestety ma z tym problem . Ponieważ musieli by przyznać że to Duch Święty wprowadza nas we wszelkie poznanie . Oni postawili się na miejscu Ducha Świętego którego przyrównali  do prądu elektrycznego . A Pana Jezusa zdegradowano do rangi archanioła . Ze Stworzyciela zrobili stworzenie . Jezus Chrystus powiedział Ojciec mój ma życie Sam w sobie  . Tak i Syn ma życie Sam w sobie . Apostoł Paweł pisał w liście do Koryntian 11: 23-26. Ilekroć spożywanie ten chleb i pijecie z tego kielicha śmierć Pańską glosicie aż przyjdzie .


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Styczeń, 2017, 20:29 »
Ilekroć spożywanie ten chleb i pijecie z tego kielicha śmierć Pańską glosicie aż przyjdzie .

Wg Tow. Strażnica Pan Jezus przyszedł w 1914 roku.

To po co "spożywają" ci ze 144 tys.? I po co ci opisywani w strażnicach miliony pełni szacunku i pokory obserwatorzy obserwują talerze i kielichy puszczone w ruch? 
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń, 2017, 20:31 wysłana przez tomek_s »
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Styczeń, 2017, 20:39 »
Wg Tow. Strażnica Pan Jezus przyszedł w 1914 roku.
W Towarzystwie do niedawna uczyli, że przyszedł i przyjdzie 3 razy, więc nie dziw się:

   „Przychodzi raczej w tym sensie, że zaczyna zwracać szczególną uwagę na ludzkość lub na swoich naśladowców, między innymi po to, by ich osądzić. W ten właśnie sposób przyszedł w roku 1914, kiedy wstąpił na tron i zaczął być obecny jako Król (...). W roku 1918 przyszedł w charakterze posłańca przymierza i zaczął sądzić tych, którzy podawali się za sług Jehowy (...). Natomiast podczas Armagedonu przyjdzie wykonać wyrok na wrogach Jehowy...” (Strażnica Nr 5, 2004 s. 16).

W tej chwili ucza o dwóch, bo ten rok 1918 w 2013 r. usunęli.


Offline Startek

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Styczeń, 2017, 22:17 »
Roszada jak ty to robisz , że jeszcze za nimi nadążysz , czyżby w jakiś sposób doczepiłeś się do rydwanu Jehowy ? Czy twój ma turbodoładowanie . Toż to nie sposób za nimi nadążyć .


Tusia

  • Gość
Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Styczeń, 2017, 22:19 »
   „Przychodzi raczej w tym sensie, że zaczyna zwracać szczególną uwagę na ludzkość lub na swoich naśladowców, między innymi po to, by ich osądzić. W ten właśnie sposób przyszedł w roku 1914, kiedy wstąpił na tron i zaczął być obecny jako Król (...). W roku 1918 przyszedł w charakterze posłańca przymierza i zaczął sądzić tych, którzy podawali się za sług Jehowy (...). Natomiast podczas Armagedonu przyjdzie wykonać wyrok na wrogach Jehowy...” (Strażnica Nr 5, 2004 s. 16).

Dla niewierzących  8-)



Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Styczeń, 2017, 22:33 »
Roszada jak ty to robisz , że jeszcze za nimi nadążysz , czyżby w jakiś sposób doczepiłeś się do rydwanu Jehowy ? Czy twój ma turbodoładowanie . Toż to nie sposób za nimi nadążyć .

Ja powiem tak... ci kolesie z CK powinni zatrudnić Roszadę (na umowę o DZIEŁO), żeby im audyt zrobił w "naukach".

Motają się chłopcy pismaki straznicy, błądzą. Dziadki z CK umierają (kończą ziemski bieg), młodzi nie nadążają, archiwiści się zmieniają.

Jednym słowem... burdel mają w papierach. A potem się dziwią, że im owce spir....ją z zagrody.

„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Styczeń, 2017, 09:03 »
Roszada jak ty to robisz , że jeszcze za nimi nadążysz , czyżby w jakiś sposób doczepiłeś się do rydwanu Jehowy ? Czy twój ma turbodoładowanie . Toż to nie sposób za nimi nadążyć .
W szkole to się nazywało "gotowce".
To znaczy jak była klasówka czy sprawdzian a nauczyciel identyczną robił w klasach równoległych to się przygotowywało wcześniej gotowca, którego w trakcie oddawania nauczycielowi podmieniało z pracą pisaną podczas lekcji. :)

Ja mam takie gotowce dotyczące większości nauk ŚJ.
Wszystko w większości zawarte jest w naszej książce Zmienne nauki Świadków Jehowy. ;)


Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Styczeń, 2017, 16:29 »
Jak wspomniałem powyżej w 1986 r. Towarzystwo zmieniło interpretację J 6:51-57.

Stwierdziło wtedy, że nie należy łączyć tego z Pamiątką.
Odniesiono wtedy też ten fragment do drugich owiec.

Oto jak ta kombinacja wyglądała:

Reasoning From the Scriptures [Prowadzenie rozmów na podstawie Pism] 1985 (brak ed. polskiej)
"Co Jezus miał na myśli, kiedy wypowiadał słowa z Jana 6:53-57?
(…) A zatem Jezus musiał tu mieć na myśli, że jedzenie i picie chleba oraz wina symbolizowało jego ciało i jego krew" (jw. s. 263).
Tekst ang.: So what Jesus had in mind must have been the eating and drinking of bread and wine that symbolized his flesh and his blood (jw. s. 263).

Reasoning From the Scriptures 1989 (ed. polska 1991, 2001)
"Co Jezus miał na myśli, kiedy wypowiadał słowa z Jana 6:53-57?
(…) A zatem Jezus musiał tu mieć na myśli jedzenie i picie w sensie symbolicznym – przez przejawianie wiary w wartość jego doskonałej ofiary ludzkiej (por. Jana 3:16; 4:14; 6:35, 40)" („Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” ed. 2001 s. 182-183; por. ed. 1991 s. 183; ed. ang. 1989 s. 263).

A więc już nie spożywanie tylko "przejawianie wiary". :)


Offline Startek

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Styczeń, 2017, 17:06 »
Roszada , czy ty nie masz takiej bomby , że Chrystus za nas umarł na palu  w sensie symbolicznym ?  Na moim  komitecie sądowniczym  powiedziałem , przecież w tym tysiąc letnim królestwie Chrystusa nikt nie zmartwychwstanie w myśl tych słów . Obj. 20: 4-6  cytuje 5 : Pozostali umarli ożyli dopiero po tym tysiąc letnim okresie . To jest pierwsze zmartwchwstanie  . NP.   Wielki sędzia spojrzał na mnie , i krzyknął ten tekst należy rozumieć symbolicznie !  Zresztą myśmy nie przyszli tutaj aby ciebie słuchać  !  Dla mnie było już bezsensu  cokolwiek mówić . Było by to rzucanie pereł między wieprze .  Nie zdziwi mnie już twierdzenie strażnicy że Chrystus umarł tylko symbolicznie ,


Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Styczeń, 2017, 21:08 »
Oto inny tekst w którym J 6:53-57 łączony jest z Pamiątką, czyli tylko z pomazańcami i nie przeszkadzało im, że to było rok przez Wieczerzą:

Spożywając chleb i wino jako symbol złożonego w ofierze ciała i krwi Jezusa ci, którzy uczestniczą w Wieczerzy pamiątkowej, mają udział we wspólnym posiłku ofiarnym
1 Kor 10:16, Kow, »Czy ‘kielich błogosławieństwa’ (...) w ciele Chrystusowym?«
Jana 6:53-56, Kow, »Zaprawdę powiadam wam: (...) a krew moja jest prawdziwym napojem«” („Upewniajcie się o wszystkich rzeczach” ok. 1957 [ang. 1953] t. 2, s. 140).


Offline Roszada

Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Styczeń, 2017, 18:17 »
Pytanko dla znających ang.
Czym się różnią poniższe słowa z Biblii ŚJ z 1984 i 2013:

1984
“.He that feeds on my flesh and drinks my blood remains in union with me, and I in union with him. . .” (Joh 6:56)
1997
„Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten pozostaje w jedności ze mną, a ja w jedności z nim.” (Jn 6:56)

2013
Whoever feeds on my flesh and drinks my blood remains in union with me, and I in union with him.” (Joh 6:56)

Czy tylko różnica nieistotna?



KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy J 6:51-57 był zapowiedzią Wieczerzy Pańskiej czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Styczeń, 2017, 19:03 »
Jak dla mnie to zwykłe uproszczenie tekstu, nieistotne.