Zauważmy, że z datą Towarzystwa Strażnica, czyli 1 października, pokrywa się dziś kilka świeckich ‘dni’ obchodzonych 1 października np.:
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych;
Światowy Dzień Muzyki;
Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.
Tak się też składa, że termin jednego ze stałych świąt pogańskich pokrywał się z datą „około 1 października”.
Otóż „Wielkie Misteria Eleuzyńskie”, ku czci bogini Demeter odbywały się od 16 do 25 dnia greckiego miesiąca Boedromion (wrzesień-październik).
„Do wtajemniczenia dopuszczano wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn, obywateli i cudzoziemców, wolnych i niewolnych. Wobec Demetery, bogini ziemi, i wobec śmierci wszyscy byli równi. (...) Misteria eleuzyńskie z kultu o charakterze lokalnym przekształciły się (...) w państwowe święta ateńskie, ażeby z czasem nabrać nawet charakteru wszechhelleńskiego, stały się nawet, obok Panatenajów i Dionizjów największym świętem państwowym. Uroczystości trwały kilka dni (16.-25. Boedromion)” („Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym” O. Jurewicz, L. Winniczuk, Warszawa 1973, s. 249).
Cytowana publikacja na stronach 252 i 258 podaje zestawy świąt greckich i rzymskich i trudno by nam było znaleźć jakiś czas dla Bożego Narodzenia, który nie pokrywa się z datą którejś z pogańskich uroczystości. A Grecy i Rzymianie to nie jedyne narody, których święta były obchodzone w Cesarstwie Rzymskim. Nie zapominajmy o Egipcjanach, Persach i innych.
W związku z powyższym, Towarzystwo Strażnica wysuwając zarzut, że data 25 grudnia wywodzi się z pogańskiego kultu, powinno zdać sobie sprawę, że ktoś może postawić mu przytyk, że i jego termin ok. 1 października, dla narodzenia Jezusa, pochodzi od daty uroczystości pogańskiej.
Ciekawe, że Świadkowie Jehowy wiele razy mówili o wpływie kultu bogini Demeter na ‘odstępcze’ chrześcijaństwo (np. Strażnica Nr 13, 1991 s. 4-7). Czyżby na nich i ich datę 1 października też?
Nadmieńmy również, że polemizujący ze Świadkami Jehowy przywołują i inne pogańskie uroczystości przypadające
dnia 1 października np. rzymskie „honor fides”, czy egipską wizytację w świątyni boga Ra. Ponieważ dalecy jesteśmy od wyprowadzania rzekomej daty narodzenia Jezusa (ok. 1 X) od tych świąt, więc pozostawiamy te zagadnienie do indywidualnego dociekania. Ale nie dziwimy się, że adwersarze Towarzystwa Strażnica przytaczają te fakty, skoro i ono pomawia wszystkich o łączność z pogańskimi kultami.