Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?  (Przeczytany 2586 razy)

Offline Roszada

Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« dnia: 24 Grudzień, 2016, 11:26 »
Kto urodził się 25 grudnia?

Pomimo, że w Towarzystwie Strażnica uważano, iż Jezus urodził się 1 października, to jednak twierdzono, że 25 grudnia nie jest aż tak złą datą, bo wtedy nastąpiło zwiastowanie Gabriela i poczęcie Jezusa w łonie Marii, a więc przybieranie przez Niego ciała. Był to fakt „przemiany na ludzką naturę”. Później z datą 25 grudnia łączono narodzenie różnych pogańskich bogów.

Jezus i 25 grudnia

„(...) rozsądnem jest przypuszczać, iż narodzenie miało miejsce dnia 1-go października (...) Dziewięć miesięcy wstecz od tego czasu przyprowadzi nas do Gwiazdki r. 3 przed Chr., daty, kiedy nasz Pan odłożył na stronę niebieską chwałę, którą miał u Ojca przedtem, aniżeli świat był stworzony, a rozpoczął proces przemiany na ludzką naturę. – Bardzo możebne, że to dało początek obchodzenia »Gwiazdki« dnia 25-go grudnia. Niektórzy kronikarze historyi kościelnej nawet twierdzą, że pierwotnie obchodzono Gwiazdkę na pamiątkę zwiastowania przez Anioła Gabryela Maryi Pannie, iż przez nią Słowo stanie się ciałem” (Nadszedł Czas 1919 s. 63).

„(...) narodzenie Jezusa nastąpiło w październiku, a dnia 25-go grudnia, na dziewięć miesięcy przedtem, miało miejsce zwiastowanie” (Harfa Boża 1929, 1930 s. 91).

„(...) wszystkie fakty wskazują, że narodzenie Jezusa nastąpiło w październiku, a że 25 grudnia, dziewięć miesięcy przedtem prawdopodobnie było datą zwiastowania” (Strażnica 15.01 1935 s. 30).

Nemrod i 25 grudnia

„25 grudnia nie jest dniem urodzenia Jezusa a Nemroda” (Złoty Wiek 15.12 1930 s. 373).

„Skąd się wzięło, że akurat 25 grudnia ustalono jako dzień narodzin Pana Jezusa? 25 grudnia był to dzień narodzin Nemroda; dlatego ludzie przez wszystkie stulecia święcili ten dzień. (...) Oto pochodzenie święta narodzenia Pańskiego...” (Złoty Wiek 15.12 1934 s. 6).

„Książka: »Co religia uczyniła dla ludzkości?« (ang.) powiedziawszy nam, że dzień 25 grudnia jest tradycyjnym dniem urodzin Nemroda a nie Jezusa, wyjaśnia to tak...” (Strażnica Nr 18, 1952 s. 18).

Saturn i 25 grudnia

„W tymże dniu 25 grudnia lub około tej daty odprawiano też inne wielkie uroczystości pogańskie, a mianowicie święto Saturnalii, obchodzone ku czci boga rolnictwa Saturna” (Strażnica Nr 15, 1957 s. 18).

Mitra i 25 grudnia

„(...) owa data nie ma nic wspólnego z Chrystusem, lecz wywodzi się z pogaństwa i określa dzień narodzin Mitry (bóstwa mitologii staroirańskiej i wedyjskiej), fałszywego mesjasza” (Strażnica Nr 17, 1959 s. 15).

Oto przykład jak Towarzystwo Strażnica w apokryficzny sposób chciało kiedyś ubarwić czas przed narodzeniem się Jezusa:

„Szatan wiedział powód zdążania tego błogosławionego męża i wybranej niewiasty do Betlejem, co też bez wątpienia byłby ich zamordował, gdyby Bóg nie przeszkodził mu w swój własny sposób. Jest także pewnem, że niektórzy z niebiańskich aniołów byli posłani towarzyszyć Józefowi i jego małżonce, a gdy zatrzymali się dla odpoczynku, również i ci posłańcy zaobozowali około nich, by strzec od napaści nieprzyjacielskiej i uchronić od wszelkiego nieszczęścia. Albowiem jest napisane: »Zatacza obóz anioł Pański około tych, którzy się go boją, i wyrywa ich.« – Psalm 34:8”(Strażnica 15.10 1931 s. 316 [ang. 01.07 1931 s. 203]).


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Grudzień, 2016, 12:00 »
Tak się zastanawiam, czy Towarzystwo wierzy naprawdę w istnienie tych bogów?
Czy wierzy, że oni rzeczywiście urodzili się 25 grudnia?
Jeśli nie, to po co ta cała retoryka, po co przepychanki?
Po co polemika o niebytach? :-\

Czy chrześcijanie wierzyli w boga Nemroda?
Czy wierzyli, że istniał Saturn czy Mitra?
Toć dla nich to były bajki.
A Towarzystwo z takim przekonaniem pisze o tych bożkach, jakby oni istnieli i mieli wpływ na świat. ;)


Offline Estera

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudzień, 2016, 12:21 »
  Roszado, czymś trzeba było zapełniać te strażnicowe strony.
   :D :D :D :D :D :D :D
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Grudzień, 2016, 12:40 »
  Roszado, czymś trzeba było zapełniać te strażnicowe strony.
   :D :D :D :D :D :D :D
Masz racje.
Nazbierali bożków z całej historii pogaństwa i później obdzielali wszystko co się da: święta, zwyczaje, liturgię.
zawsze się coś dopasuje. :)
Jak nie Manitu pasuje, to Zeus, jak nie Pluton to Ozyrys. Jak nie Diana to Wenus. ;)
Jakby nie było, 'było' ich setki jak nie tysiące.
Można obdzielać z naddatkiem. :)


Offline Estera

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Grudzień, 2016, 12:51 »
  Pamiętam doskonale, różnego rodzaju ekscytacje, opowiadających swoje dyskusje ŚJ,
  jak to można udowadniać różnym nacjom, w Polsce, oczywiście katolikom,
  że Jezus nie urodził się 25 grudnia.
  Argumenty, "dowody".
  Jakże to wszystko było płytkie.
  Dziś, nachodzą mnie różne refleksje.
  Bo dokładnie dziś, późnym popołudniem minie rok, jak odkryłam prawdę o wts.
  I dziękuję Bogu, że przez to odkrycie nie straciłam wiary w Boga, tylko w wts.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline farlopa

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Grudzień, 2016, 12:20 »
Jednym z tych ,,dowodów "był  pogląd iż w grudniu  pasterze nie mogli przebywać na polach z owieczkami bo jest śnieg i bardzo zimno.Nie jest to do końca prawdą, wiem z autopsji,spędziłem 1/4 mojego życia w pewnym śródziemnomorskie kraju,że  grudzień  jest chłodny  rano i wieczorem ale za dnia temperatura wacha się pomiędzy 10_15 st i śnieg praktycznie nie występuje, osobiście wiedziałem pasterzy z owcami lub kozami chodzących przez cały  rok po polach ,jak powiedziałem o moich spostrzerzeniach mojemu ojcu miał niezbyt zadowolona minę bo w strażnicy było napisane co innego:)


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Grudzień, 2016, 18:41 »
Śnieg podobno pada raz na kilka lat.
A i swego czasu temu Strażnica pisała:

„W pewnym czasopiśmie zobaczyłem zdjęcie, na którym pokazano pasterzy ze stadami na polu pod Betlejem w czasie świąt ‘Bożego Narodzenia’. Dotąd sądziłem, że około 25 grudnia, a więc w okresie przyjmowanym tradycyjnie za datę narodzin Chrystusa, jest tam już za zimno na to, by pasterze mogli przebywać na polach ze swymi trzodami. Jak ta sprawa właściwie się przedstawia? (...) W Stanach Zjednoczonych zdjęcie to ukazało się w całym szeregu czasopism” (Strażnica Nr 21, 1970 s. 24 ).


Offline sajmon

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Grudzień, 2016, 12:05 »
Wg ŚJ Pan Jezus nie mógł się urodzić zimą, gdyż:
Cytuj
Krótko przed narodzinami Jezusa Cezar August zarządził, „"by dokonano spisu całej zamieszkanej ziemi"”. W tym celu każdy musiał udać się „"do swego miasta"”, a taka podróż mogła zająć tydzień lub dłużej (Łukasza 2:1-3). Nakaz ten — mający zapewne usprawnić ściąganie podatków i pobór do wojska — mógł budzić niezadowolenie o każdej porze roku. Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by August zmuszał wielu swoich poddanych do długiej wędrówki w okresie zimowym.
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/kiedy-urodzi%C5%82-si%C4%99-jezus/

Strażnica sama przyznała kiedyś, że wypas owiec zimą jest możliwy:
Góry te zatrzymują większą część pary wodnej, unoszącej się znad Morza Śródziemnego. Dlatego na łagodne, lecz gołe stoki wapienne po stronie wschodniej spada niewiele deszczu. Wyjątkiem są miesiące zimowe: listopad i grudzień. Wyrasta wtedy trawa, co umożliwia wypasanie stad owiec. – (Strażnica, 1 listopad 1989, str. 16, artykuł z serii Obrazy z Ziemi Obiecanej, „Jałowa, lecz Fascynująca Pustynia Judzka”.)


Warto wiedzieć, że zima w Izraelu jest ciepła.   W grudniu Tel Aviw jest  t max 15-20 stopni, a przecież Betlejem jest na S od tego miasta.
http://www.wetteronline.de/?pcid=pc_rueckblick_data&pid=p_rueckblick_diagram&sid=StationHistory&diagram=true&iid=40180&gid=40184&month=01&year=2017&metparaid=TXLD&period=4&ireq=true
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień, 2016, 12:27 wysłana przez sajmon »


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Grudzień, 2016, 12:18 »
Cytuj
Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by August zmuszał wielu swoich poddanych do długiej wędrówki w okresie zimowym.
Cezar by się miał przejmować tym, że komuś zimno. :)
I to jeszcze narodowi podbitemu.
Poza tym niech ktoś wreszcie poda jakie temperatury są w Palestynie w grudniu,
Bo ja wiem, że:
Zima w okolicy Jerozolimy nie jest tak ostra, jak się wydaje ŚJ, bo podczas niej Jezus przechadzał się i wygłaszał mowy na wolnym powietrzu (J 10:22), a temperatura może w tych stronach wynosić około +12 st. C („Słownik Nowego Testamentu” bp K. Romaniuk s. 36).

U mnie w Gdańsku jest w tej chwili +11 st. C. ;D

I kto mi będzie kit wciskał, że w ciepłej Palestynie jest zimniej niż w Gdańsku właśnie 26 grudnia. :)

A jaka temp. u Was? ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień, 2016, 12:20 wysłana przez Roszada »


Offline sajmon

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Grudzień, 2016, 12:40 »
We Wrocławiu plus 10 stopni, a w Betlejem plus 14 stopni.
Średnia temperatura w powietrza w Izraelu waha się w grudniu 13-19 stopni http://www.holidaycheck.pl/dc/02896d5b-a52b-3813-a0fe-b1d4919109ba , więc jest taka, jak u nas w Polsce na przełomie kwietnia i maja. Ergo: jest możliwy wypas owiec.


Offline coma

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudzień, 2016, 13:04 »
Roszado, czy Ty uważasz, że Jezus urodził się 25 grudnia?


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudzień, 2016, 14:42 »
Roszado, czy Ty uważasz, że Jezus urodził się 25 grudnia?
Napisałem w innym wątku, że data ta jest symboliczna, że nie ma jej w Biblii, że jest znana od II w. I ja to wiem i tak wierzę. :)
Nie znam lepszego rozwiązania na dziś. ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień, 2016, 14:46 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Kto urodził się 25 grudnia wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Grudzień, 2016, 10:21 »
Zauważmy, że z datą Towarzystwa Strażnica, czyli 1 października, pokrywa się dziś kilka świeckich ‘dni’ obchodzonych 1 października np.:

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych;
Światowy Dzień Muzyki;
Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. :)


Tak się też składa, że termin jednego ze stałych świąt pogańskich pokrywał się z datą „około 1 października”.
Otóż „Wielkie Misteria Eleuzyńskie”, ku czci bogini Demeter odbywały się od 16 do 25 dnia greckiego miesiąca Boedromion (wrzesień-październik).

„Do wtajemniczenia dopuszczano wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn, obywateli i cudzoziemców, wolnych i niewolnych. Wobec Demetery, bogini ziemi, i wobec śmierci wszyscy byli równi. (...) Misteria eleuzyńskie z kultu o charakterze lokalnym przekształciły się (...) w państwowe święta ateńskie, ażeby z czasem nabrać nawet charakteru wszechhelleńskiego, stały się nawet, obok Panatenajów i Dionizjów największym świętem państwowym. Uroczystości trwały kilka dni (16.-25. Boedromion)” („Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym” O. Jurewicz, L. Winniczuk, Warszawa 1973, s. 249).

Cytowana publikacja na stronach 252 i 258 podaje zestawy świąt greckich i rzymskich i trudno by nam było znaleźć jakiś czas dla Bożego Narodzenia, który nie pokrywa się z datą którejś z pogańskich uroczystości. A Grecy i Rzymianie to nie jedyne narody, których święta były obchodzone w Cesarstwie Rzymskim. Nie zapominajmy o Egipcjanach, Persach i innych.

W związku z powyższym, Towarzystwo Strażnica wysuwając zarzut, że data 25 grudnia wywodzi się z pogańskiego kultu, powinno zdać sobie sprawę, że ktoś może postawić mu przytyk, że i jego termin ok. 1 października, dla narodzenia Jezusa, pochodzi od daty uroczystości pogańskiej.

Ciekawe, że Świadkowie Jehowy wiele razy mówili o wpływie kultu bogini Demeter na ‘odstępcze’ chrześcijaństwo (np. Strażnica Nr 13, 1991 s. 4-7). Czyżby na nich i ich datę 1 października też?

Nadmieńmy również, że polemizujący ze Świadkami Jehowy przywołują i inne pogańskie uroczystości przypadające dnia 1 października np. rzymskie „honor fides”, czy egipską wizytację w świątyni boga Ra. Ponieważ dalecy jesteśmy od wyprowadzania rzekomej daty narodzenia Jezusa (ok. 1 X) od tych świąt, więc pozostawiamy te zagadnienie do indywidualnego dociekania. Ale nie dziwimy się, że adwersarze Towarzystwa Strażnica przytaczają te fakty, skoro i ono pomawia wszystkich o łączność z pogańskimi kultami.