BIBLIOTEKA > TEMATY KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Skończyły się żarty . Trump prezydentem USA

<< < (14/14)

Blizna:

--- Cytat: Gorszyciel w 13 Listopad, 2016, 01:04 ---Zgadzam się - to jest właśnie ten usus językowy, o którym mówię. I on w naszym kręgu kultury Zachodu jest obowiązujący. Nie zmienia to jednak faktu, że jest alogiczny w swoim źródłosłowie i logiczniejsze jest mówienie antyżydowski i antyjudaistyczny niż antysemicki. Tak też mówią sami Żydzi z Izraela oraz wielu znanych  mi judaistów, tzn. filologów jidysz, hebrajskich i ladino, dzięki temu unikając sprzeczności. Bo każdy zainteresowany sprawą wie, że Semitami nazywa się nie tylko Żydów, tak jak Słowianami określa się nie tylko Polaków, a mianem ludów germańskich nie tylko Niemców.

--- Koniec cytatu ---

Gorszycielu, Twój upór by zmieniać powszechnie obowiązujące określenie jest tyle samo wart, co upór by obuwia sportowego nie nazywać adidasami, jeśli nie jest to faktycznie obuwie marki Adidas.
A tu masz więcej przykładów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pospolicenie_nazw_marketingowych
Jest jeszcze zjawisko zmiany znaczeń słów, np. gniazdo nie jest kontaktem, dźwig nie jest żurawiem a używane są te słowa wymiennie.
Daj spokój chłopie, naprawdę.
Nikt nie neguje tego, że Semici to także Arabowie.
Jako filolog chyba powinieneś zdawać sobie sprawę z procesów językowych, które zmieniają pierwotne znaczenie pewnych słów; też jestem z drugiego mojego kierunku wykształcenia filologiem (co prawda nie polskim), i jakoś się z tym godzę, a nie walczę.
Mnie to osobiście z deka bawi, ta dyskusja :D

Gorszyciel:

--- Cytat: Blizna w 13 Listopad, 2016, 14:40 ---Gorszycielu, Twój upór by zmieniać powszechnie obowiązujące określenie jest tyle samo wart, co upór by obuwia sportowego nie nazywać adidasami, jeśli nie jest to faktycznie obuwie marki Adidas.
A tu masz więcej przykładów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pospolicenie_nazw_marketingowych
Jest jeszcze zjawisko zmiany znaczeń słów, np. gniazdo nie jest kontaktem, dźwig nie jest żurawiem a używane są te słowa wymiennie.
Daj spokój chłopie, naprawdę.
Nikt nie neguje tego, że Semici to także Arabowie.
Jako filolog chyba powinieneś zdawać sobie sprawę z procesów językowych, które zmieniają pierwotne znaczenie pewnych słów; też jestem z drugiego mojego kierunku wykształcenia filologiem (co prawda nie polskim), i jakoś się z tym godzę, a nie walczę.
Mnie to osobiście z deka bawi, ta dyskusja :D

--- Koniec cytatu ---

Zdaję sobie sprawę, stąd pierwsze zdanie w moim wpisie (usus językowy). Po drugie nic nie chcę zmieniać - mówię tylko, że ludzie tematem zainteresowani (sami Żydzi i uczeni) unikają tej nazwy jako dwuznacznej i nielogicznej. Dlaczego nielogicznej? Bo jak nazwiesz wpis: "Wszyscy Semici to ludzie nieuczciwi"? Albo "Maltańczycy i Arabowie to oszuści" Ja bym oba wpisy nazwał właśnie ANTYSEMICKIMI :D Ale doskonale rozumiem to, co piszesz. Mnie bawi to, że ludzie używają tego słowa czasem nie wiedząc, kto to są Semici :D

accurate:

--- Cytat: Woland w 09 Listopad, 2016, 09:07 ---Inna rzecz - są jakieś koligacje rodzinne Trumpów z klanem Adamsów . Ktoś kojarzy temat?

--- Koniec cytatu ---

Adams family,........... ;D

Daj na priv jak coś jest.
Moim skromnym zdaniem To pytanie na którym poziomie i /lub bran(lo)ży 8-)

Zresztą ja nic nie wiem.

Woland:
Proszę o przesunięcie semantycznych wywodów filo- i anty- jakichśtam do osobnego tematu, bądź skoszowanie ich. Nic nie wnoszą do tematu Trumpa i nowych porządków w USA

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej