BIBLIOTEKA > TEMATY KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Skończyły się żarty . Trump prezydentem USA

<< < (13/14) > >>

Gorszyciel:

--- Cytat: Weteran w 12 Listopad, 2016, 23:25 ---Zabawna, infantylna i naiwna jest Twoja pseudonaukowość.  A już powoływanie się na J. R. Nowaka... TRAGEDIA.
To powoduje, że jak napisałem gdzie indziej, kończę dyskusję z Tpbą. Kolejny kandydat na ignora?  :'( :'( :'(

--- Koniec cytatu ---

Pseudonaukowość? Wg Ciebie każdy Semita to Żyd? Bo jeśli nie to sam musisz przyznać, że mówienie antysemicki w odniesieniu nie do wszystkich Semitów jest zgwałceniem logiki. I to jest oczywiste dla każdego, kto wie, co znaczy nazwa własna "Semita".
A powołałem się nie na niego, a na jego hasło w encyklopedii, a jak wiemy hasła w encyklopediach są RECENZOWANE, w którym zebrał masę bibliografii - jak chcesz to zapraszam do każdej książki na którą się powołał - czytaj i analizuj do woli. Jest o wiele więcej haseł w masie encyklopedii, które faktograficznie to co ten Nowak przedstawiają - jak chcesz to Ci podeślę bibliografię na 50 pozycji w różnych językach. A wiesz dlaczego? Bo to, co tam napisał, wyjąwszy koloryt ideologiczny, to są oczywistości i truizmy - pojęcie antysemityzm logicznie nie powinno być jedynie do Żydów odnoszone i usus językowy jedynie sprawił, że tak to się stosuje. Jeszcze raz powtarzam - judaiści tacy jak prof. Marcin Wodziński czy prof. Andrzej Trzciński uważają je za logicznie sprzeczne.
Tak czy owak nie każdy Semita to Żyd - istnieją Semici nie będący Żydami wg żadnej definicji.
I choć o gustach się nie dyskutuje, to powiem Ci, że mnie bawiło by i uznałbym za infantylne, jeśli ktoś słysząc, że "przemówienie było antysłowiańskie" miał na myśli "antypolskie", a "antyczeskie" już nie :D

Tusia:
 ;D


Weteran:

--- Cytat: Blizna w 12 Listopad, 2016, 01:06 ---Skończ z tą kwadraturą koła i zapoznaj się z definicją.
Zamiast wmawiać innym rzekomą naiwność.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Antysemityzm

--- Koniec cytatu ---

Bardzo dobre źródło - bo praktyczne i zgodne z powszechnym odczuciem źródło. 2 cytaty:

Wbrew nazwie[/b], która mogłaby wskazywać uprzedzenie do wszystkich ludzi pochodzenia semickiego, antysemityzm używany jest wyłącznie jako określenie wrogości do Żydów.

Od 2. połowy XIX wieku był używany w otwarty sposób, w celu samookreślenia osób i środowisk o poglądach antyżydowskich.

Cóż, trudno coś dodać. Jeśli jednak mimo oczywistych faktów (które tez przywołał Baran) ktoś woli - ja mówi Biblia – spieranie się o słowa, to musi zostać z tym sam. Dla mnie dyskusja jest zakończona. Powodzonko! :-*
c.b.d.u.

Gorszyciel:

--- Cytat: Weteran w 13 Listopad, 2016, 00:58 ---Bardzo dobre źródło - bo praktyczne i zgodne z powszechnym odczuciem źródło. 2 cytaty:

Wbrew nazwie, która mogłaby wskazywać uprzedzenie do wszystkich ludzi pochodzenia semickiego, antysemityzm używany jest wyłącznie jako określenie wrogości do Żydów

Od 2. połowy XIX wieku był używany w otwarty sposób, w celu samookreślenia osób i środowisk o poglądach antyżydowskich[/size]
 
Cóż, trudno coś dodać. Jeśli jednak mimo oczywistych faktów (które tez przywołał Baran) ktoś woli - ja mówi Biblia – spieranie się o słowa, to musi zostać z tym sam. Dla mnie dyskusja jest zakończona. Powodzonko! :-*
c.b.d.u.

--- Koniec cytatu ---

Zgadzam się - to jest właśnie ten usus językowy, o którym mówię. I on w naszym kręgu kultury Zachodu jest obowiązujący. Nie zmienia to jednak faktu, że jest alogiczny w swoim źródłosłowie i logiczniejsze jest mówienie antyżydowski i antyjudaistyczny niż antysemicki. Tak też mówią sami Żydzi z Izraela oraz wielu znanych  mi judaistów, tzn. filologów jidysz, hebrajskich i ladino, dzięki temu unikając sprzeczności. Bo każdy zainteresowany sprawą wie, że Semitami nazywa się nie tylko Żydów, tak jak Słowianami określa się nie tylko Polaków, a mianem ludów germańskich nie tylko Niemców.

todd:
Nie wiem czy już to tutaj było cytowane ale zapodam link.  Filmik warty oglądania. https://www.youtube.com/watch?v=o9a6_PZL7QA

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej