Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zabawa w zagadki  (Przeczytany 56417 razy)

Offline Startek

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #150 dnia: 08 Luty, 2017, 21:25 »
Nie jestem pewien , jedna Rzesza stoi przed tronem w niebie a , druga Rzesza została umieszczona na ziemi . A gdzie umiejscowiona została Trzecia Rzesza ?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #151 dnia: 08 Luty, 2017, 21:28 »
Nie jestem pewien , jedna Rzesza stoi przed tronem w niebie a , druga Rzesza została umieszczona na ziemi . A gdzie umiejscowiona została Trzecia Rzesza ?

Trzecią Rzeszę pominę :)
Proponuję zajrzeć do przekładu międzywierszowego i porównać użyte słowa. Gorszyciel pewnie pomoże. Przyzywamy cię, Gorszycielu!


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #152 dnia: 08 Luty, 2017, 23:23 »
Μετὰ ταῦτα εἶδον, καὶ ἰδοὺ ὄχλος πολύς, ὃν ἀριθμῆσαι αὐτὸν οὐδεὶς ἐδύνατο, ἐκ παντὸς ἔθνους καὶ φυλῶν καὶ λαῶν καὶ γλωσσῶν ἑστῶτες ἐνώπιον τοῦ θρόνου καὶ ἐνώπιον τοῦ ἀρνίου περιβεβλημένους στολὰς λευκὰς καὶ φοίνικες ἐν ταῖς χερσὶν αὐτῶν, (A 7,9)
- ὄχλος πολύς (mianownik) - tłum liczny
- ἑστῶτες (=[oni] stojący - biernik od imiesłowu czynnego czasu teraźniejszego od czasownika stać) ἐνώπιον (=przed) τοῦ θρόνου (tronu - dopełniacz, którego użycia po grecku wymaga przyimek ἐνώπιον / po polsku tłumaczymy przed tronem, bo mamy inną składnię zaimka)

Μετὰ ταῦτα ἤκουσα ὡς φωνὴν μεγάλην ὄχλου πολλοῦ ἐν τῷ οὐρανῷ λεγόντων• ἁλληλουϊά• ἡ σωτηρία καὶ ἡ δόξα καὶ ἡ δύναμις τοῦ θεοῦ ἡμῶν (Ap 19,1)
- tutaj pogrubiony tekst znaczy dosłownie tłumu licznego w niebie (dopełniacz od ὄχλος πολύς)

Jeśli więc tron jest w niebie, to obie są w niebie. PNŚ, aby to ukryć, nie tłumaczy obu tych zwrotów przez "wielka rzesza" (Ap 7,9), ale w Ap 19,1 przekładają "głos ogromnej rzeszy".
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2017, 23:27 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Startek

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #153 dnia: 09 Luty, 2017, 00:14 »
Dzięki Gorszycielu , KaiserSoze tak żartem,  co z tą Trzecia Rzesza. ? Pozdrawiam i dobranoc .☺


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #154 dnia: 09 Luty, 2017, 06:19 »
To ja zadaję zagadkę. W księgach prorockich bardzo często wyrocznię Jahwe określa hebrajski wyraz MASSA (Iz 13,1; 14,28; 15,1; 17,1; 19,1; 21,1; 22,1; 23,1; 46,1; Nah 1,1; Hab 1,1; Za 9,1; 12,1; Mal 1,1). Co on dosłownie oznacza i dlaczego został użyty na określenie wyroczni prorockich?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #155 dnia: 09 Luty, 2017, 08:34 »
To ja zadaję zagadkę. W księgach prorockich bardzo często wyrocznię Jahwe określa hebrajski wyraz MASSA (Iz 13,1; 14,28; 15,1; 17,1; 19,1; 21,1; 22,1; 23,1; 46,1; Nah 1,1; Hab 1,1; Za 9,1; 12,1; Mal 1,1). Co on dosłownie oznacza i dlaczego został użyty na określenie wyroczni prorockich?

A ić pan... Nikt ci nie dorówna w znajomości języków.
Ja się mogę posłużyć jw.org by znaleźć. Ono mi podpowiada http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200002924#h=4 "próba, wypróbowanie", ale ni huhu nie widzę związku


Offline Fantom

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #156 dnia: 09 Luty, 2017, 08:53 »
« Ostatnia zmiana: 09 Luty, 2017, 09:00 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #157 dnia: 09 Luty, 2017, 09:31 »
Kaiser, nie przesadzaj :) Dosłownie znaczy to "ciężar", "ładunek". Jest to u proroków termin techniczny - tak tytułują wyrocznię proroczą zawierającą groźby, najczęściej przeciw narodom nieprzychylnym Izraelowi (najczęściej MASSA tłumaczy się więc przez wyrocznia JHWH przeciwko ...).
A jaki to ma związek z tym najzwyklejszym znaczeniem, który przywołałem na początku? Otóż takie widzenie nakłada na tego, przeciwko któremu jest skierowane, pewien ciężar (stąd mamy w polskim języku semityzm: ciąży na kimś klątwa) - ekwiwalent ciężaru, który musiał dźwigać ten, kogo grzeszny naród ciemiężył. Wiąże się to ze starotestamentalną ideą Bożej sprawiedliwości - prawem odpłaty, talionu (lex talionis).
« Ostatnia zmiana: 09 Luty, 2017, 09:35 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #158 dnia: 09 Luty, 2017, 09:50 »
Nie jestem pewien , jedna Rzesza stoi przed tronem w niebie a , druga Rzesza została umieszczona na ziemi . A gdzie umiejscowiona została Trzecia Rzesza ?

To akurat proste: w Deutschland !


Offline Fantom

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #159 dnia: 09 Luty, 2017, 10:28 »
@ gorszyciel opresor chyba sie wpisze w Twój komentarz,bo:wymowa:
 [o.pre.ˈsor]
znaczenia:
przymiotnik

(1.1) gnębiący, dręczący, uciskający, nękający
rzeczownik, rodzaj męski

(2.1) ciemięzca, ciemiężyciel, gnębiciel
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #160 dnia: 09 Luty, 2017, 10:36 »
@ gorszyciel opresor chyba sie wpisze w Twój komentarz,bo:wymowa:
 [o.pre.ˈsor]
znaczenia:
przymiotnik

(1.1) gnębiący, dręczący, uciskający, nękający
rzeczownik, rodzaj męski

(2.1) ciemięzca, ciemiężyciel, gnębiciel

Ale massa to nie "ten, który nakłada ciężar" (kauzatywnie), a po prostu "ciężar" (biernie bardziej). Ale masz rację: semantycznie się wpisuje.


Offline mobydick

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #161 dnia: 28 Luty, 2017, 18:48 »
Czemu taki zastój.Nikt nie lubi zagadek,nawet takich dziecinnych?Moja kolej.Jak po polsku nazywa się miejsce w którym Piłat sądził Jezusa?
Wolność jakże jesteś mi droga.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #162 dnia: 28 Luty, 2017, 19:59 »
Czemu taki zastój.Nikt nie lubi zagadek,nawet takich dziecinnych?Moja kolej.Jak po polsku nazywa się miejsce w którym Piłat sądził Jezusa?

W Jerozolimie - w twierdzy zwanej Antonia. Znajdowała się ona na północny zachód od świątyni.


Offline Światus

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #163 dnia: 28 Luty, 2017, 20:48 »
Jak po polsku nazywa się miejsce w którym Piłat sądził Jezusa?

Podłoga, posadzka, podwyższenie  ;)

A ja mam takie pytanie biblijne;
Dlaczego nie wolno śmiać się z łysych?  ;D
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Startek

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #164 dnia: 28 Luty, 2017, 20:53 »
Podłoga, posadzka, podwyższenie  ;)

A ja mam takie pytanie biblijne;
Dlaczego nie wolno śmiać się z łysych?  ;D
. Można zostać rozszarpanym przez niedźwiedzie .