Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Hbr 13:7 sfałszowany u ŚJ czy nie?  (Przeczytany 4272 razy)

Offline Roszada

Odp: Hbr 13:7 sfałszowany u ŚJ czy nie?
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Październik, 2016, 13:16 »
W Didache 4:1 to tylko aluzja do niektórych słów z Hbr 13:7, a nie komentarz. :-\
W polskim tekście nie widzą tej aluzji, więc jej nie zaznaczają, jak zrobiono w ang.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Hbr 13:7 sfałszowany u ŚJ czy nie?
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Październik, 2016, 15:06 »
Gorszycieli znalazłem takie wskazania do Hbr 13:7 (na piechotę w skorowidzach polskich dzieł nic nie znalazłem):Tego drugiego listu przypisywanego Klemensowi nie mam po polsku, zdaje się to późniejsze wieki, IV w.?

Chyba większość uczonych jest za połową wieku III. Polski przekład tego listu Pseudo-Klemensa wraz z opracowaniem ukazał się w patrystycznym czasopiśmie "Vox Patrum" 16 (1996), nr. 31-32, s. 405-431. Tłumaczył W. Kania, a komentarzem i wstępem opatrzył S. Longosz ;)


Offline Roszada

Odp: Hbr 13:7 sfałszowany u ŚJ czy nie?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Listopad, 2016, 10:31 »
Taką dalszą aluzją do słów Hbr 13:7 („Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam Słowo Boże i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!”) jest fragment z II wieku:

„Jemu składamy hołd naszej adoracji, gdyż jest Synem Bożym, męczenników zaś kochamy jako uczniów i naśladowców Pana, a jest to rzeczą słuszną, gdyż w stopniu niezrównanym oddali się oni na służbę Królowi i Mistrzowi. Obyśmy i my również mogli stać się ich towarzyszami i współuczniami” („Męczeństwo św. Polikarpa” [ok. 156 r.] 17:3).