Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila  (Przeczytany 14537 razy)

Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« dnia: 17 Wrzesień, 2016, 09:36 »
Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila

Czy coś przypasowalibyście do Świadków Jehowy?

Cechy Sekty:
1. Sekty mają zazwyczaj jednego, lub dwóch głównych przywódców,
którzy albo są jawni, albo ukrywają pod grupą osób, która wydaje się zarządzać wspólnotą (np ciało kierownicze).
2. Sekty posiadają monopol na zbawienie, tylko one głoszą prawdę, a kto się z nimi nie zgadza pójdzie do piekła, lub zostanie surowo ukarany przez ich boga.
3. Pod przykrywką Słowa Bożego, używając odpowiednich wersów z Biblii, wyłudzają od ludzi pieniądze na rozwój tejże sekty, obiecując nagrody w niebie i błogosławieństwo na ziemi.
4. Sekty wprowadzają silną dyscyplinę, kontrolują członków, narzucają im swoje zdanie i swoje wierzenia.
5. Sekty dławią indywidualność, nie pozwalają na samodzielne myślenie, usuwają buntowników, zakazują kontaktu z nimi, grożąc przejęciem przez szatana.
6. Sekty dodają do Biblii swoje nauki, utrzymują, że tylko one znają prawidłową interpretacje Słowa Bożego.
7. Sekty izolują członków od rodziny, przyjaciół, wmawiając, że to wrogowie, kłamcy i zwodziciele.
8. Otrzymują nowe „objawienia”, które początkowo zgadzają się z Biblią, a z biegiem czasu rozbieżności są coraz mocniejsze.
9. Doktryna dni ostatecznych, stanowi zazwyczaj centrum.
10. Podkreślają szczególne znaczenie proroctw, a otrzymywane przez nich proroctwa nie są zazwyczaj badane, lub naciąga się do nich Biblię, aby zwieść zwolenników.
11. Sekty posiadają zazwyczaj wewnętrzne tajemnice, którymi dzielą się tylko z niektórymi członkami.
12. Posługują się dwuznacznym, specyficznym językiem.
13. Sekty nie interesują się spójnością nauki, ich doktryny często są zmienne, z powodu „nowego objawienia”, proroctwa lub nauki wykluczają się wzajemnie.
14. Symbole które używa sekta, często związane są z masonerią, magią, okultyzmem, kultem płodności, natury.
15. Sekty często wpędzają „zbuntowanych” członków w wyrzuty sumienia, wypominają przeszłość, to ile sekcie zawdzięczają, wmawiaja, że gdyby nie one, byliby już na dnie.

Cechy zdrowej Gminy:
1. Twoje pytania zostaną wysłuchane bez osądzania i otrzymasz odpowiedzi. Otrzymasz również wszelkie informacje na temat finansów i wydatków, także z niezależnych od grupy źródeł.
2. Nie ma autorytarnej struktury, decyzje zapadają demokratycznie, a kierownictwo ponosi odpowiedzialność przed członkami za wszelkie błędy.
3. Lider przyznaje się do błędów i akceptuje konstruktywną krytykę.
4. Nikt nie zakazuje kontaktów z byłymi członkami.
5. Nikt nie utrudnia komunikacji z rodziną ani tworzenia spontanicznych przyjaźni.
6. Nikt nie manipuluje strachem i poczuciem winy.
7. Ceni się krytyczne uwagi, gdyż one pomagają w rozwoju grupy.
8. Grupa nie uzurpuje sobie miana jedynego źródła wiedzy o świecie, ceni dialog i wolną wymianę idei.
9. Szanowana jest indywidualność członków.
10. Każdy ma prawo w każdej chwili zrezygnować z członkostwa, będzie to przez innych uszanowane.

źródło http://mesjasz.info.pl/?p=2999
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Blizna

  • Gość
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 13:00 »
No to na świecie nie istnieje moim zdaniem kościół, który reprezentowałby cechy zdrowej gminy.


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 14:26 »
Dobrze napisane. Ja bym to skróciła.
Moje cechy sekt ogólnie nie tylko religijnych
1. My znamy Prawdę
2. My mamy przywódcę, który jest nieomylny (boski)
3. Oblężona twierdza (my jesteśmy zbawieni a świat i informacje z niego płynące są złe, od szatana itp)
4. Tylko my oferujemy prawdziwie duchowy (psychologiczny, inny (?) rozwój : elitaryzm

Destrukcyjne sekty religijne (a takich dotyczy wpis) nie odnoszą się tylko do Biblii, czasem korzystają też z innych źródeł religijnych które tu nie są wymienione. Tego mi tu brakuje, jak gdyby sekty religijne bazowały tylko na Biblii. A to nie jest prawdą.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 14:57 »
No to na świecie nie istnieje moim zdaniem kościół, który reprezentowałby cechy zdrowej gminy.

To prawda, kiedyś ktoś powiedział:
'Lepiej być samotnym w Bogu, niż tkwić w błędzie pośród tlumów.
lepiej być odrzuconym przez ludzi za mówienie prawdy, niż uznanym za trwanie w kłamstwie.’’

Na początku prawie każdy ma dobre intencje i chce założyć grupę, która będzie trzymać się tych 10 cech zdrowej gminy, póżniej dochodzą różne uwarunkowania finansowe, doktrynalne albo uprzedzenia, zawiść, czy kłótnie kto ma rację. Historia Russella to nawet potwierdza.

Jest dużo zborów, nie religii , które w swoim gronie wielbią Boga, rozmawiając o Nim, czytając Biblię, czy ciekawe myśli w jakiś artykułach. Każdy może się wypowiedzieć. I nie musi taki zbór być związany z liczbą uczestników. My SJ i exSJ mamy zryte berety myśląc, że zbór musi mieć co najmniej 30, 50 osób, po świadkowsku czytaj głosicieli. Nie tędy droga, wystarczy 2,3,10 osób które rozmawiają o Bogu i mamy spotkanie.
Jeżeli potrzebny jest skarbnik to jest, jeżeli nie, to go nie ma.
W Stanach np. są tysiące zborów chrześcijańskich, które w ogóle nie są związane z jakimś nurtem. Jest tam jakiś pastor który dba o to aby miejsce spotkań wyglądało przyzwoicie, są ławki, czasami tylko stół do rozmów, czasami gdzieś tam wisi krzyż, czasami nie, czasami on i jego rodzina żyją z datków, czasami nie.

 Życie toczy się dalej a Bóg i Jezus nie zniżają się na pewno do metkowania ludzi ze względu na przynależność do jakiejś grupy religijnej. Kiedyś zapytałem przyjaciela do jakiego kościoła należy a on wymienił nazwę wsi, a kiedy się zapytałem co to za kościół, powiedział że chrześcijański. Zapytałem ale jaki chrześcijański ? A on, że normalny, po prostu wierzymy w zbawienie i w Chrystusa. Było to wtedy dla mnie dziwne, więcej pytań nie zadawałem. Teraz po latach to rozumiem.

Zbór i religia to dwa zupełnie inne światy mające niewiele wspólnego ze sobą. Każda religia to taki zakład psychiatryczny gdzie ludzie poddawani są ustawicznej kroplówce o składzie wymyślonym przez człowieka i tak dobranym, żeby się czasem nie obudził i nie doszedł do pełnej świadomości.


Jesteśmy niedoskonali, Jezus to przewidział, dlatego powiedział

Gal. 5:1 „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!

Mt 18:20„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”


Jana 14:6 Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

1 Tym.2:5 BT „Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”

Jakuba 1:27„Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata”

„Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez
tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej
tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.”
(Kol 2, 8)


A i jeszcze jedno, bycie w religii jest łatwiejsze niż bycie poza. W religii podają strawę duchową, choć skażoną ale na tacy. A kiedy jesteś wolnym chrześcijaninem bez jarzma niewoli musisz  poszukiwać prawdy samemu i wytężać umysł, który został ci zwrócony.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień, 2016, 15:18 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 15:26 »
Baran, ja się chyba poskarżę moderatorom, że piszesz co myślę.
Plagiat, Złodziej :)
Dzięki za treść, zwłaszcza to co pogrubiłeś. Wszystko prawda prawdziwa.
Wielki Brachu


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 15:48 »
Cechy sekt

źródło http://mesjasz.info.pl/?p=2999

Ciekawe myśli i pasują do grup manipulacyjnych wielu w tym WTS.
Bardzo trafne w większości .
Konieczne jest uważanie na manipulacje, szczególne te najbardziej głęboko ukryte i subtelnie fałszujące prawdę .
Jak powiedział jeden znany Biblista :
„Wyrwane z kontekstu fragmenty prawdy  połączone w umiejętny sposób stworzą kłamstwo doskonałe „
Izraelski biblista Menachem Cohen z Uniwersytet Bar-Ilan w Ramat Gan jest jednej z największych wyższych uczelni w Izraelu.

Zawsze  zachęcam dlatego  do ostrożności co do wyboru źródeł i ich bezkrytycznego akceptowania w całości . Może nas spotkać  wtedy powtórka z WTS .
Dlatego  aby nie wpaść z deszczu pod rynnę potrzeb czujności .Dotyczy to m.in. strony http://mesjasz.info.pl  więc  dobrze jest zachować dystans także do tego źródła .Szczególnie z uwagi na to że  np. tam jako źródło podaje się np. stronę http://www.piotrskarga.pl/o-nas,4728,1.html
Tam mamy takie kwiatki –
http://www.piotrskarga.pl/o-nas,4728,1.html
Orędzie Fatimskie nadzieją dla Polski! W ramach kampanii „Orędzie Fatimskie nadzieją dla Polski” rozpowszechniamy w Polsce książki Antonia Borellego Fatima – orędzie tragedii czy nadziei? Organizujemy także liczne projekcje filmu o objawieniach fatimskich. Ponadto propagujemy modlitwę różańcową i książkę Różaniec – ratunek dla świata…..”
Bez komentarza …………..
:-\
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Blizna

  • Gość
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 16:20 »
Baran, całkowicie się zgadzam, jak zawsze zresztą.
I to cecha nie tylko religii, że najpierw ktoś ma dobry pomysł.
A potem ci, którzy próbują go realizować, zaczynają się de facto gryźć o władzę i realizować inne interesy.
A przy tym gnębić i uciskać innych.
Czyż nie tak było z Marksem i Engelsem?


Offline Fantom

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 17:21 »
 Jak ktoś ma zacięcie,to polecam spojrzeć na ten temat oczami bardzo gorliwego ŚJ,który prowadzi stronkę dla ŚJ na fb.
 Niejaki Sławomir S. (znana postać). Jego temat to:CZY ŚWIADKOWIE JEHOWY SĄ SEKTĄ?
Sławcio zamieścił 73 swoje komentarze,po czym wyłączył opcję dodawania odpowiedzi.
 Post jest z 12 września.  https://www.facebook.com/groups/789169004431439/?hc_location=ufi

 Fragment:Co to jest sekta? (15)
''Przywódcy sekt znani są z manipulowania swymi zwolennikami w celu zniewolenia ich umysłów. Czy istnieją jakiekolwiek dowody na to, że tak właśnie postępują Świadkowie Jehowy?''

''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 18:43 »
Osobiście jestem wielkim fanem tego profilu. Rano, gdy popijam kawę, to na rozruch czytam te mądrości.

Na przykład: "Mariola Cygan Polecam Paulinko JW BROADCASTING na wzmocnienie wiary i nie poddawanie się......tam zobaczysz żywe kosztownosci i odnajdziesz siebie....Powodzenia."

 a to co pisze Sławuś.... to poezja

Poczytajcie wpis z 14 września na temat statutu (nie będę wklejał bo długie) i potem napiszcie co sądzicie o tych ludzikach


Offline Fantom

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 18:47 »
 Właśnie myślałem,żeby dać ten post do nowego wątku. Tv na wzmocnienie wiary.Eh.Paulinke znam z innej grupy hehe.

Jest tam też Leszek.Wieczny student.Niezdecydowany.Obrońca prawd WTS,czy może szpion?
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień, 2016, 18:59 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 22:46 »
Moje cechy sekt ogólnie nie tylko religijnych
1. My znamy Prawdę
2. My mamy przywódcę, który jest nieomylny (boski)
3. Oblężona twierdza (my jesteśmy zbawieni a świat i informacje z niego płynące są złe, od szatana itp)
4. Tylko my oferujemy prawdziwie duchowy (psychologiczny, inny (?) rozwój : elitaryzm

Mówisz jak niegdyś w dygresjach podczas wykładów mawiała moja pani Profesor od psychologii rozwoju człowieka. Bardzo to spostrzegawcze. Wg mnie trafiłaś w sedno i nie potrzebowałaś się stosować do 13 reguły św. Ignacego Loyoli:
Reguła 13. By we wszystkim utrafić w sedno, powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć, iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny, w przekonaniu, że między Chrystusem, naszym Panem i Oblubieńcem, a Kościołem, Jego Oblubienicą, działa ten sam Duch, który nami kieruje i rządzi ku zbawieniu innych dusz. Świętą Matką naszą, Kościołem, rządzi bowiem i kieruje ten sam Duch i Pan nasz, który nam dał dziesięć przykazań.
Cytuję to, gdyż taka jest relacja CK a inni ŚJ.


Offline Woland

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrzesień, 2016, 12:08 »
Chrystus mówił o cechach rozpoznawczych jego naśladowców. Tak jak w czasach opisanych w Biblii jak i w czasach nowożytnych tylko jednostki postępowały godnie , systemy religijne zawsze opresyjnie wobec wyznawców własnych i innych religii


Offline Salome

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Październik, 2016, 10:45 »
Interesując się mocno tematyką sekt i nowych ruchów religijnych, trafiłam ostatnio na książkę "Katolik wobec sekt" W.Dzierża A.Posacki S.Pyszka.  Pozwolę sobie zacytować kilka kluczowych słów. Opracowanie podoba mi się, ponieważ rzetelnie podejmuje problem, i nie jest poświęcone ŚJ ale wszystkim ruchom religijnym.
str.13

"Można wyodrębnić pięć głównych cech, które charakteryzują najwyraźniej ukształtowane sekty czy nowe ruchy religijne.
1.Eksluzywizm (wyłączność) -przekonanie, że tylko ktoś, kto należy do sekty czy ruchu zna prawdę i może się zbawić. Wszyscy inni są w błędzie, a tym samym skazani na potępienie. Potępieni będą także ci, którzy porzucili sektę czy ruch i odeszli.
2.Izolacja (oddzielenie od świata) sięgające aż zupełnego zerwania z najbliższą rodziną. Cały czas lub dochody poświęca się wyłącznie sekcie lub ruchowi. Sekta lub ruch organizują członkom ich czas, zajmując ich najrozmaitszymi czynnościami i nigdy nie pozostawiając ich samotnie. Wyznawca sekty lub ruchu jest przekonany, iż całe jego otoczenie zewnętrzne jest zepsute i złe.
3.Woluntaryzm, czyli psychiczny nacisk na wolę członka sekty lub ruchu by postępował zgodnie z obyczajami sekty lub ruchu. Musi on wystąpić ze swojej macierzystej religii, jest indoktrynowany prawdami "nowej wiary", powinien wyrzec się wszystkich przyjemności, zobowiązany jest płacić sekcie lub ruchowi znaczną część swych dochodów, jest nieustannie zajmowany, kontrolowany i popędzany.
4.Ślepe podporządkowanie się przywódcom sekty lub ruchu, których decyzje nie mogą być dyskutowane, ponieważ uważa się je za natchnione przez Boga i stąd nieomylne. Słowa przywódców sekt  i ruchów bywają stawiane na równi albo i wyżej od słów Pisma Świętego i uznawane za Trzeci Testament albo Nowe Objawienie.
5.Fanatyzm-przekonanie o posiadaniu wyłącznej, absolutnej prawdy i racji pozbawia jakichkolwiek wątpliwości i uniemożliwia prawdziwy dialog. Dyskusja z członkiem sekty sprowadza się wyłącznie do tego, by zostać przez niego "nawróconym", nigdy zaś do tego, by zostać przez niego zrozumianym. Członkowie sekt są zresztą przekonani, że zbawienia dostąpią tylko ci, którzy pozwolą się im nawrócić."


"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Salome

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Październik, 2016, 22:44 »
cd. moich czytelniczych wieczorów...

Który z punktów się nie pasuje do ŚJ?


Wyznaczniki świadczące, że grupa religijna nosi cechy sekty

(według Antoniego Leśniaka, autora między innymi opracowania „Sekty-powab herezji” )

1.Po pierwszym spotkaniu otwierają się przed człowiekiem nowe możliwości.
2.Wszystko, co przeczytałeś, czego dowiedziałeś się w sekcie jest zdumiewająco proste i rozwiązuje każdy problem.
3.Świat i ludzkość zmierzają do katastrofy i tylko sekta wie, jak można się przed nią uchronić.
4.Nauka sekty przewyższa każdą inną naukę, inną prawdę.
5.Krytyka bądź odrzucenie sekty przez postronnych, uważane są za dowód, że właśnie ta sekta ma rację.
6.Trzeba jak najszybciej dołączyć do sekty, bo każdy dzień jest cenny w obliczu nadchodzącej katastrofy.
7.Gdy spotykamy się z sektą, otrzymujemy wielkie obietnice, których sprawdzanie jest niemożliwe lub zakazane.
8.Odkąd wstąpi się do sekty, odtąd nie ma się czasu dla siebie, zawsze jest przy was ktoś z sekty.
9.Wewnątrz sekty jest harmonijny mikroświat, a poza nią jedynie chaos, babilon.
10.Najważniejszym celem od momentu wstąpienia do sekty staje się praca dla niej i dla guru.

"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Estera

Odp: Cechy sekt i zdrowej eclesia/kehila
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Październik, 2016, 01:26 »
Kto nie lubi czytać, polecam bardzo rzetelnie i przystępnie zrobiony film na kanale Elear Elda
nt. psychomanipulacji w sektach. Materiał jest oparty o materiały Stevena Hassana, który był członkiem
sekty Moona, porzucił ją i zajął się psychologią w tej kwestii, żeby pomagać ludziom uwikłanym w sekty.
Elear Elda, czyli Rafał Banaś, to były św.jeh. który omawia tę kwestię pod kątem św.jeh.
Sama to obejrzałam i polecam. Bardzo ciekawy materiał.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.