Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica  (Przeczytany 5668 razy)

Offline Roszada

Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« dnia: 16 Sierpień, 2016, 18:21 »
Towarzystwo lubi słowo "kanał":

„W jaki sposób Bóg udostępnia zrozumienie swych proroctw? Przy pomocy swego Słowa, swego świętego ducha i przez swe ziemskie narzędzie, czyli kanał. (…) Że Jehowa posługuje się dziś takim kanałem i że ten kanał jest złączony ze Społeczeństwem Nowego Świata świadków Jehowy niewątpliwie pokazują fakty” (Strażnica Nr 18, 1963 s. 9).

Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym posługuje się Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego, jak często by czytał Biblię” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 18 s. 20).

„Warunek trzeci polega na tym, żeby trzymać się Bożego kanału informacyjnego, to znaczy jego organizacji. Bóg zawsze posługiwał się organizacją. Na przykład za dni Noego potop przeżyli tylko ci ludzie, którzy weszli do arki (...) Tak samo dzisiaj Jehowa posługuje się tylko jedną organizacją do urzeczywistniania swej woli. Jeżeli chcemy żyć wiecznie w ziemskim raju, to musimy rozpoznać tę organizację i w jej obrębie służyć Bogu” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 16 s. 24).

„Musimy więc unikać sidła, jakim jest zazdrosne obstawanie przy własnych poglądach lub metodach działania, które nie mają solidnych biblijnych podstaw. Powinniśmy natomiast przyjmować nowe światło, jakie Jehowa rzuca na swe Słowo za pośrednictwem kanału, którym się obecnie posługuje” (Strażnica Nr 20, 2002 s. 30).

Ale okazuje się, że inny "kanał" jest lichy:

*** w88 1.12 s. 6 Kult Szatana w naszych czasach ***
Ostatnio w Stanach Zjednoczonych stało się modne nowe dziwactwo: nawiązywanie łączności za pośrednictwem „kanału”. Nierzadko ludzie wydają setki dolarów, by wziąć udział w seansie, podczas którego „kanał”, czyli medium (zazwyczaj jest nim kobieta), rzekomo kontaktuje się z duchem dawno zmarłej osoby.

Kanał kanałowi nierówny i też amerykański. ;)


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień, 2016, 19:28 »
Muszę Was zmartwić. :(
Towarzystwo jakby odeszło od stosowania terminu "kanał" względem siebie.
W latach 2010-2015 nie znalazłem ani jednego użycia tego słowa w kontekście organizacji.
Owszem są dwa:

*** w15 15.3 s. 8  ***
Po pierwsze, zaczęto wydawać Strażnicę w wersji uproszczonej. Okazała się ona wspaniałym prezentem dla tych, którzy nie władają biegle danym językiem albo którym czytanie nie przychodzi łatwo. Rodzice przekonują się, że teraz ich dzieci bardziej się angażują w studium tego czasopisma, będącego głównym kanałem udostępniania pokarmu duchowego.

*** dx86-14 Chrześcijanie namaszczeni duchem ***
kanał łączności: w13 15.7 18-20; w07 1.1 27-28; w94 1.10 8; re 16-17, 21, 125; w86/19 14-15

W pierwszym przypadku czasopismo jest "kanałem", a w drugim choć tak nazywa się pomazańców w skorowidzu, to jednak wskazana Strażnica z 2013 roku nie określa tak ich.
Dziwne to.

Może doszło do uszu Towarzystwa, że ludzie pytają co zazwyczaj kanałem płynie. ;)


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sierpień, 2016, 11:09 »
Wiedziałem, że Jezus jest Synem Bożym, ale nie wiedziałem, że jest "kanałem" :-\:

*** w73/9 s. 8  ***
Pomyślmy, jakież to cudowne udogodnienie, że nie potrzeba składać naprzód żadnych zgłoszeń, ale o każdej porze i w każdym miejscu można się zwrócić do Boga z krótką prośbą lub słowem dziękczynnym, korzystając z pośrednictwa kanału, jakim jest Chrystus Jezus!


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Sierpień, 2016, 16:42 »
Wiedziałem, że Jezus jest Synem Bożym, ale nie wiedziałem, że jest "kanałem" :-\:

*** w73/9 s. 8  ***
Pomyślmy, jakież to cudowne udogodnienie, że nie potrzeba składać naprzód żadnych zgłoszeń, ale o każdej porze i w każdym miejscu można się zwrócić do Boga z krótką prośbą lub słowem dziękczynnym, korzystając z pośrednictwa kanału, jakim jest Chrystus Jezus!

 Tak to jest, jak  się używa słów znaczenia których się nie rozumie. A więc się nie dziw, że dochodzi do takich szopek.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sierpień, 2016, 20:07 »
A tu kanał był jeszcze dwuosobowy, czyli dwa w jednym ;):

*** w01 15.1 s. 16  ***
Teokratycznego zamianowania dokonuje Jehowa za pośrednictwem swego Syna i widzialnego, ziemskiego kanału łączności, którym jest „niewolnik wierny i roztropny” oraz jego Ciało Kierownicze


Offline disloyal

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpień, 2016, 22:49 »
Kanał ! Idealne określenie !


Offline M

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpień, 2016, 00:56 »
W artykule ze Strażnicy z zeszłego tygodnia był odnośnik do artykułu "Lojalnie służmy Jehowie" z 1992 roku (w92 15.11) w którym czytamy (ak. 7):

Cytuj
Pożywny pokarm duchowy, którego Bóg dostarcza przez wiernego niewolnika, powinni cenić zwłaszcza zamianowani starsi. Wiele lat temu u kilku z nich zabrakło takiego doceniania. Jak ktoś zauważył, „krytycznie odnosili się do artykułów Strażnicy, nie chcąc jej uznać za (...) Boski kanał prawdy, zawsze usiłowali narzucić innym swój sposób myślenia”. Jednakże lojalni starsi nigdy nie będą próbowali wpływać na drugich, aby odrzucili coś z pokarmu duchowego, w który zaopatruje nas Bóg za pośrednictwem wiernego niewolnika.

Chociaż "pokarm" sprzed ponad 20-tu lat, to jednak skoro jest do niego odnośnik w obecnej Strażnicy to oznacza, że chyba nadal aktualny ;D.


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sierpień, 2016, 09:13 »
W artykule ze Strażnicy z zeszłego tygodnia był odnośnik do artykułu "Lojalnie służmy Jehowie" z 1992 roku (w92 15.11) w którym czytamy (ak. 7):

Boski kanał prawdy


Chociaż "pokarm" sprzed ponad 20-tu lat, to jednak skoro jest do niego odnośnik w obecnej Strażnicy to oznacza, że chyba nadal aktualny ;D.
Czyli w 2016 r. zmienił się teolog Strażnicy, bo powyżej pisałem:
Cytuj
Muszę Was zmartwić. :(
Towarzystwo jakby odeszło od stosowania terminu "kanał" względem siebie.
W latach 2010-2015 nie znalazłem ani jednego użycia tego słowa w kontekście organizacji.

Ja zauważyłem, że tam jakby czasem różni teologowie piszą. Jedni pewne rzeczy już wyciszają, a inni nadal odkurzają i w nowej formie podają. :)


Offline CEGŁA

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Sierpień, 2016, 15:52 »
Muszę Was zmartwić. :(
Towarzystwo jakby odeszło od stosowania terminu "kanał" względem siebie.
W latach 2010-2015 nie znalazłem ani jednego użycia tego słowa w kontekście organizacji.


"Kanał" zamienili na "Przewodnik" - obie nazwy poprawne - Kanał, bo CK to kanał, a jeszcze jak przewodzi! Niektórzy dostali za dużą dawkę ich "napięcia" i "się "przepalili".  ;D

"....la lala Przewodnikó dwóch... la lala la la ...wierny Bogu szafarz i Jehowy duch lalala...."



do tego duch z małej litery?! O masakra jakaś!
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Światus

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Sierpień, 2016, 17:52 »
Cytuj
Kto jest tym niewolnikiem, czyli szafarzem, i jak on dostarcza „pokarmu we właściwym czasie”? Każdy z nas koniecznie powinien uznawać ten specjalny kanał, za pośrednictwem którego rozdzielany jest pokarm duchowy. Strażnica 2009.06.15

Zastanawia mnie, jakiż to "pokarm" płynie kanałami... ;D
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2016, 17:57 wysłana przez Światus »
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Sierpień, 2016, 18:30 »
Kiedyś był kanał jednoosobowy. Niewiele się w nim mieściło ;D:

„... Nie będzie jednak pogwałcenia zasady, jeżeli przypuścimy, że we wskazanym czasie Pan specjalnie używać będzie jednego członka swego kościoła, jako kanału lub narzędzia, przez które posyłać będzie odpowiednie poselstwa, pokarm duchowy, stosowny na ten czas, gdyż rozmaitemi czasy w przeszłości Pan posługiwał się jednostkami w takiż sposób.« – Przedruk ze Strażnicy (w języku angielskim) stronice 3355, 3356.
Brat Russell wypełnił ten urząd, a przeto zgodzić się trzeba, że czynił to pod nadzorem Pana. (...) Często, pytany przez drugich: Kto jest on wierny i roztropny sługa? – Brat Russell odpowiadał: »Jedni mówią, że ja jestem; drudzy zaś, że Towarzystwo.« Oba zdania były prawdziwe, albowiem Brat Russell był faktycznie Towarzystwem w najabsolutniejszym znaczeniu tego wyrazu, kierował bowiem sprawą Towarzystwa bez oglądania się na kogokolwiek w świecie. Niekiedy pytał o rady drugich, mających łączność z Towarzystwem, słuchał ich porad, a potem czynił, co według swego zdania uważał za dobre, wierząc, że Pan chciał, aby tak było” (Strażnica 01.04 1923 s. 100 [ang. 01.03 1923 s. 68]).

A tu taki poetycki kanał:

Wody zaczynają płynąć kanałem klasy »niewolnika« od chwili jego odnowienia w roku 1919. (...) Podobnie za obecnych późnych dni, kiedy się to zaczęło spełniać, okresowe sprawdzenie co trzy lata ukazuje stały wzrost głębi duchowej i czystości wód prawdy publikowanych przez Towarzystwo Strażnica. Strużka wydawana w roku 1919 sięgała do roku 1922 rzec by można do kostek, po czym nastąpiła większa głębia duchowości i wizji, aż po roku 1925 zaczął płynąć wielki strumień publikowanego nowego światła, który z kolei w latach od 1928 do 1931 prześcignięty został przez dalszy niepowstrzymany potok oświecenia biblijnego. Natomiast ci wszyscy, którzy byli związani z Towarzystwem Strażnica od roku 1931, mogą w dostatecznej mierze poświadczyć, że od tego czasu wody prawdy były poprzez czasopismo Strażnica oraz inne publikacje Towarzystwa Strażnica wydawane w takich ilościach i toczyły się tak szybkim nurtem, iż w celu dotrzymania im kroku trzeba było symbolicznie wprost »płynąć«” (Strażnica Nr 18, 1960 s. 7-8).


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Sierpień, 2016, 20:33 »
Jak tak popatrzyłem to tych "kanałów" jest sporo w nauce Świadków Jehowy.

Russell (dawniej)
Towarzystwo (dawniej)
organizacja
Strażnica
niewolnik czyli ostatek (do 2013)
CK
Jezus

To cały labirynt kanałów. ;D

A tu fajny fragment:

„Można powiedzieć, że tylko to Stowarzyszenie spełnia to proroctwo, bo jeżeli nie, to ono wcale nie jest spełniane. I jeżeli to Towarzystwo nie jest kanałem Pańskim na proklamowanie tego ostatniego poselstwa Ewangelji, to w takim razie Pan niema wcale kanału” (Strażnica 15.11 1925 s. 352 [ang. 01.11 1925 s. 333]).


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Sierpień, 2016, 22:54 »
C. T. Russell „kanałem”

„On uczynił to samo, kiedy dał »obecną prawdę« Kościołowi. On polecił znajomość wtórej obecności naszego Pana, oraz jasnem wyrozumieniem boskiego planu swemu słudze, C. T. Russellowi; i nikt nie przyszedł do znajomości prawdy jak tylko przez ten kanał” (Strażnica 15.04 1925 s. 126 [ang. 01.03 1925 s. 79]).

Towarzystwo Strażnica „kanałem” i "przewodem" ;D

„Jeżeli przeto wierzymy, że Pan jest obecny, że prowadzi pracę żniwa i ustanawia królestwo swoje; jeżeli wybrał Brata Russella jako swojego »wiernego i roztropnego sługę«, i jeżeli Brat Russell, działając pod nadzorem Pańskim, zorganizował Towarzystwo Watch Tower Bible & Tract Society, jako przewód albo kanał do głoszenia poselstwa o jego królestwie i karmienia jego owiec (a przez to doglądania spraw jego królestwa), to wnioskować musimy, iż jest to sposób Pański” (Strażnica 01.04 1923 s. 104 [ang. 01.03 1923]).

« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2016, 22:59 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sierpień, 2016, 19:42 »
Ciekawe zdanie o kopniaku dla Towarzystwa:

*** w82/6 s. 11 ak. 16-17 Gorliwi w „dziele Pańskim” ***
Wrogowie zaczęli gwałtownie się sprzeciwiać temu poglądowi i w związku z tym w Strażnicy z 1 października 1909 roku można było przeczytać:
„Nasi przyjaciele utrzymują, że podług tego wersetu pod koniec obecnego wieku Ewangelii nasz Pan nie będzie szerzył Prawdy przy użyciu wielu kanałów, lecz tylko przez jeden (...). Twierdzą oni, że każdy z nich poznał teraźniejszą Prawdę bezpośrednio z publikacji Towarzystwa Strażnica lub pośrednio od takich, którzy uzyskali oświecenie przez ten kanał łączności. Cieszy ich to więc, że jako ‛współsłudzy’ mogą dołożyć ręki do dzieła prowadzonego przez Towarzystwo, i są przekonani, iż w ten sposób stosują się do kierownictwa Boskiej Opatrzności, jak też do wskazówek zawartych w Słowie Bożym”.
Z kolei o wrogach prawdy powiedziano w Strażnicy:
„Chcą zwrócić gdzie indziej umysły tych, którzy przyjęli oświecenie, i mówią im, że każdy powinien na własną rękę szukać skarbów Prawdy Bożej oraz że publikacje Towarzystwa były po prostu pierwszym krokiem do dalszego rozwoju, ale przedstawiane w nich nauki z czasem pozostaną daleko w tyle. Tacy nielojalni ‛współsłudzy’ sugerują ponadto, iż zachodzi niebezpieczeństwo kultu Towarzystwa i że chcąc temu zapobiec, trzeba koniecznie odwrócić się doń tyłem lub mówiąc dosadniej, dać mu kopniaka. Powiadają: Możemy studiować Biblię, lecz wyrzućmy publikacje Towarzystwa!

No tak, to już dawno chcieli kopać nie kanał ale w kanał. ;D


Offline Roszada

Odp: Kanał w nazewnictwie Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Sierpień, 2016, 20:57 »
No piękny fragmencik o kanale:

„Widzialna organizacja Jehowy pod Chrystusem jest zatem kanałem, przez który boska interpretacja jego Słowa przypada w udziale jego poświęconemu ludowi” (Strażnica, wydanie polonijne, maj 1951 s. 73 [ang. 15.07 1950 s. 214]).