Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"  (Przeczytany 3720 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:33 »
To napisałem ironicznie.
W każdym roku Pascha przypada w innym dniu, tygodniu i miesiącu i trudno by każdy ŚJ znał metodę wyliczenia. Wiosna przypadała u Żydów w różnym czasie skoro dodawać trzeba było jeden miesiąc co kilkanaście lat.
Dlatego CK podaje z 2 letnim wyprzedzeniem datę by nikt nie miał problemu.

Nie, wiosna przypadała zawsze w tym samym czasie. To czas był różnie liczony.
A SJ jak udowodniłem potrafią powiedzieć jak policzyć:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=3074.msg45020#msg45020


Offline Roszada

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:40 »
Dla mnie i dla ciebie wiosna przypadała w tym samym czasie, ale nie dla przeciętnych zjadaczy chleba, którzy mało mieli pojęcia co do dokładania dodatkowych miesięcy. Właśnie dlatego dodawano ten miesiąc bo się rozbiegało wszystko. Wiosna była latem. :-\
Nie wiem po co ci ta twoja retoryka. Nie wiem co chcesz udowadniać.
Nic nie musisz. Kłócisz się dla kłócenia?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:48 »
Dla mnie i dla ciebie wiosna przypadała w tym samym czasie, ale nie dla przeciętnych zjadaczy chleba, którzy mało mieli pojęcia co do dokładania dodatkowych miesięcy. Właśnie dlatego dodawano ten miesiąc bo się rozbiegało wszystko. Wiosna była latem. :-\
Nie wiem po co ci ta twoja retoryka. Nie wiem co chcesz udowadniać.
Nic nie musisz. Kłócisz się dla kłócenia?

Ja się kłócę?? Po prostu odpowiadam na zadane w wątku pytania. To ty masz jakiś problem z wiosną. Wiosna zawsze była na wiosnę :)


Offline Roszada

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:52 »
Wiosna w każdym regionie świata jest w innym czasie i inaczej przebiega nie generalizuj więc. W niektórych obszarach nie ma nawet wcale wiosny.


Offline Thialve

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:52 »

„Dlatego staraj się pamiętać o ważnych datach, takich jak rocznica ślubu albo rocznica śmierci. Bądź wtedy blisko, a okażesz się prawdziwym przyjacielem w »czasach udręki« (Przysłów 17:17).” (Strażnica 01.11 2010 s. 11).


W jednym z ostatnich czasopism (tytuł coś o tym jak sobie radzić po śmierci) była rada, że możesz zapisać sobie w kalendarzu, że np 12 kwietnia zmarł mąż jakiejś siostry i wtedy się z nią spotkać, pogadać, opowiedzieć jakieś fajne budujące opowieści o zmarłym, żeby było jej lżej ;O


KaiserSoze

  • Gość
Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Lipiec, 2016, 13:54 »
Wiosna w każdym regionie świata jest w innym czasie i inaczej przebiega nie generalizuj więc. W niektórych obszarach nie ma nawet wcale wiosny.

Jesteś niereformowalny :)
Tym wpisem udało ci się zagrać jak typowy SJ - jak nie działają argumenty to zmieńmy punkt odniesienia. Brawo :)


Offline Roszada

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lipiec, 2016, 14:16 »
W jednym z ostatnich czasopism (tytuł coś o tym jak sobie radzić po śmierci) była rada, że możesz zapisać sobie w kalendarzu, że np 12 kwietnia zmarł mąż jakiejś siostry i wtedy się z nią spotkać, pogadać, opowiedzieć jakieś fajne budujące opowieści o zmarłym, żeby było jej lżej ;O
Tylko przez ile miesięcy czy lat jest jej ciężko? :-\
Niektórzy rzeczywiście latami to przeżywają.

Takie spotkania rodzinne w rocznicę śmierci w wielu domach się praktykowało i to od dawna. ŚJ jakby coś z tego chcieli naśladować.
W wielu domach zamawia się np. mszę w intencji zmarłego zaprasza się rodzinę na obiad (np. w niedziele) i poczęstunek. Wspomnienia, albumy ze zdjęciami...
Cytuj
Jesteś niereformowalny :)
Tym wpisem udało ci się zagrać jak typowy SJ - jak nie działają argumenty to zmieńmy punkt odniesienia. Brawo :)
Ale ja nie wiem o co ci chodzi, prócz tego że lubisz się wykłócać, tak jak na starym forum.
Nie ustosunkowałeś się do żadnej zmiany Towarzystwa co do obchodzenia Pamiątki, a tym bardziej w chrześcijaństwie, a udowadniasz że wiosna to wiosna. To każdy wie. ;D
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2016, 14:19 wysłana przez Roszada »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Lipiec, 2016, 14:25 »
Ale ja nie wiem o co ci chodzi, prócz tego że lubisz się wykłócać, tak jak na starym forum.
Nie ustosunkowałeś się do żadnej zmiany Towarzystwa co do obchodzenia Pamiątki, a tym bardziej w chrześcijaństwie, a udowadniasz że wiosna to wiosna. To każdy wie. ;D

Włodek, wypraszam sobie. Proszę cię, nie przekręcaj faktów i nie odwracaj kota ogonem.
Twój post brzmiał:
Cytuj
I tu taka moja refleksja.
Ponieważ wielu ŚJ atakuje datę Bożego Narodzenia, że nieodpowiednia.
Ale czy któryś ŚJ potrafiłby co do dnia obliczyć datę śmierci Jezusa, którą co roku obchodzą. Tym bardziej, że data ta co roku jest inna wg kalendarzy obecnych.

Moja odpowiedź natomiast
Cytuj
Tak. Wg nich bierzemy nów najbliższy wiosennemu zrównaniu dnia z nocą i dodajemy 14 dni. Wtedy wypada 14 nisan.
Mówiąc nów mają na myśli sierp księżyca widziany w Jerozolimie, nie w Warszawie ani Brooklynie.

Całą dalszą dyskusję na temat wiosny rozpętałeś TY stwierdzeniem "Co to znaczy najbliższy wiosennemu? Wiosna jest długa". Na temat zmian w sposobie wyliczania pamiątki nie dyskutowałem.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Lipiec, 2016, 15:47 »
Nie chodzi o wiosnę, a o równonoc wiosenną. Od niej się liczyło Nisan.


Offline Roszada

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Lipiec, 2016, 16:07 »
Przypominam temat:
Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"

Pamiątka, będąc nawiązaniem do rocznicy śmierci Jezusa, była nawiązaniem do tematu.
Tak samo wyznaczanie innych dat (data Bożego Narodzenia).
Wiosna nie była moim zainteresowaniem objęta.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2016, 16:29 wysłana przez Roszada »


Offline Fantom

Odp: 1994 - Przyzwolenie na obchodzenie "rocznicy śmierci"
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Lipiec, 2016, 17:54 »
zaznaczenie daty rocznicy śmierci w kalendarzu nijak się ma do obchodzenie tej rocznicy.Widziałem filmy jak w np.w Meksyku obchodzi sie rocznicę śmierci.Otwiera się trumny,wyciaga zwłoki,ubiera je w swiąteczne stroje itd.To jest obchodzenie rocznicy.Samo zaznaczenie dnia nie jest żadnym obchodzniem.Tytuł watku wprowadza w błąd.Jeżeli jest przyzwolenie na ''obchodzenie'' rocznicy,to proszę wykazać jak to obchodzenie wygląda w praktyce u ŚJ.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s