Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Urodziny.  (Przeczytany 38060 razy)

Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #135 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 10:53 »
Można by postawić KK zarzut, gdyby obchodził TYLKO narodzenie Jezusa.
Ale nie.
KK upamiętnia Jego poczęcie, czyli 9 miesięcy wcześniej, obchodzi Wielki Czwartek, czyli Ostatnią Wieczerzę, obchodzi Wielki Piątek i Niedzielę Zmartwychwstania oraz Pięćdziesiątnicę.

Mało tego, przez cały rok są upamiętniane inne wydarzenia z życia Jezusa np. pokłon mędrców, oraz po kolei wszystkie wydarzenia wg Ewangelii (np. wjazd triumfalny do Jerozolimy). I tak co roku.


Offline mav

  • Ja tu tylko sprzątam
  • Wiadomości: 1 228
  • Polubień: 6988
  • Nie sztuka się godzić, sztuką jest się wcale nie pokłócić.
Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #136 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 13:39 »
Miranda robi to, co miranda umie najlepiej - zmieniać temat. Początkowo rozmawialiśmy tylko o zwyczaju obchodzenia swoich urodzin, ale ponieważ argumenty na korzyść całkowitego zakazu ich obchodzenia są słabe, to nasz sympatyk ŚJ w liczbie mnogiej przechodzi do ofensywy z innej strony - atakując obchodzenie Bożego Narodzenia. Co ma się tak do samego zwyczaju obchodzenia urodzin jak kot do kotary.


Offline MX

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #137 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 13:55 »
(...)
W Biblii nie ma żadnego uzasadnienia dla obchodzenia świąt BN. Żydzi nie ustanawiali sobie świąt ale to Bóg im wskazywał , które i jak mają obchodzić.
Poza tym jak można obchodzić urodziny kiedy nie wiadomo nawet kiedy dokładnie się urodził ?
1. Biblia nie zabrania godnego obchodzenia BN, a kościół miał i ma prawo święta ustanawiać.

2. Żydzi sami sobie ustanowiali święta i obchodzili nie tylko te, co Bóg nakazał. Nawet takie ustanowione swięta obchodził Pan Jezus. Już o tym pisałem dwa razy do ciebie, ale masz najwyraźniej problem z czytaniem ze zrozumieniem. Tutaj więc musisz doczytać Biblię, bo widać braki.

3. Ano tak, że ustala się dzień albo najbardziej prawdopodobny, albo to jest data symboliczna. Gdybyś znała historię kościoła, to byś wiedziała, że w czasie ustanawiania święta BN niektórzy chrześcijanie byli przekonani, że jest to data najbardziej prawdopodobna. Były różnice w poglądach, ale dociekano tej daty. Poczytaj książkę, którą ci polecałem to może zrozumiesz.

Tworzysz sztuczne problemy i zakazy. Szukasz dziury w całym, przez co stajesz się podobna do adwersarzy Pana Jezusa. Wiara, o której mówi Biblia, to nie legalistyczne wytykanie wymyślonych zakazów i nakazów. Przestań talmudyzować sobie i innym życie. Przejdz na detoks, bo nauki panów z CK wiodą na manowce.



MX - koniec - MX


Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #138 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 14:21 »
Wszystkie argumenty mirandy przeciw urodzinom to:

dwóch nieboszczyków
brak nakazu obchodzenia


Offline MX

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #139 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 14:34 »
Wszystkie argumenty mirandy przeciw urodzinom to:

dwóch nieboszczyków
brak nakazu obchodzenia
W Biblii nie ma nakazu ślubu w kościele lub przed urzędnikiem, czyli ślub zakazany ?



MX - koniec - MX



Offline Światus

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #140 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 15:49 »
Miał do tego takie prawo. Ja też uważam, ze obchodzenie urodzin czy imienin to bzdura ale np jeśli zjeżdżają się z tego powodu goście to dlaczego nie usiąść z nimi i nie wypić lampki wina i potańczyć sobie ?

W Biblii nie ma żadnego uzasadnienia dla obchodzenia świąt BN. Żydzi nie ustanawiali sobie świąt ale to Bóg im wskazywał , które i jak mają obchodzić.
Poza tym jak można obchodzić urodziny kiedy nie wiadomo nawet kiedy dokładnie się urodził ?

Ale ŚJ nie obchodzą świąt wskazanych przez Boga, choć są w Biblii i jest nakaz ich obchodzenia i nawet sam Jezus je obchodził...  ;)

Widzę Miranda, że wyznajesz moją Złotą Zasadę;
Obchodzę imieniny i urodziny jeśli ktoś przychodzi z prezentem ;D

Z tego, co mi się wydaje, świeta były ustanawiane w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia z dziejów Izraela. Nie zostały ustanowione za jednym razem.
Uzasadnieniem obchodzenia BN jest narodzenie się Jezusa. I właśnie to wydarzenie upamiętnia. A to chyba dosyć ważne wydarzenie, skoro już od Mojżesza o tym "trąbiono"  ;)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #141 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 15:51 »
Miranda ani jednego święta nie obchodzi, które sam Jehowa nakazał! :-\

I on chce pouczać?


Offline MX

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #142 dnia: 01 Wrzesień, 2018, 21:37 »
Miranda ani jednego święta nie obchodzi, które sam Jehowa nakazał! :-\

I on chce pouczać?
Taa, ten kult przez krytykę wszystkiego co nie wyszło z pod autoryzacji przez ich przywódców w efekcie żadnego dnia nie świetuje, ani święta. Nawet ta tzw. Pamiątka to dziwna jest, siedzą i obserwują, ale nie celebrują, świętują. Bo obserwować to ja mogę i modły w meczecie, szamana w Afryce i ludzi w światyniach w Japonii. Albo dalajlamę. Oni też obserwują jak inni wyrażają szacunek do symboli państwowych. Wieczni obserwatorzy, którzy nic nie świętują.

MX - koniec - MX


Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #143 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 09:00 »
Jakoś w ich Biblii słowa "obserwator" w NT nie znalazłem. :)

W starszym przekładzie było:

1997
„(...)Tych, którzy trwają w grzechu, upominaj wobec wszystkich obserwatorów, aby pozostali też odczuwali bojaźń.” (1Tm 5:20)

2018
„Tych, którzy trwają w grzechu, upominaj na oczach wszystkich jako ostrzeżenie dla innych.” (1Tm 5:20)



Offline Światus

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #144 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 13:01 »
Roszada, wersja z 1997 sugeruje, że komitet powinien się odbywać publicznie  ;)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #145 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 13:47 »
Roszada, wersja z 1997 sugeruje, że komitet powinien się odbywać publicznie  ;)
Ale to są sędziowie, a nie obserwatorzy, choć bez szkół prawniczych. ;D


Offline janekb77

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #146 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 19:48 »
Biblijne uzasadnienie jest  chociażby w tym, ze Bóg nie podał daty urodzin nawet Jezusa.
Poza tym jestem pewna że i tak pomimo zakazu każdy świadek w jakiś sposób świętuje swoje urodziny. Może nie są to torty czy huczne imprezy z fajerwerkami.
Miranda - myślę, że to nie wina Boga że nie mamy w Biblii konkretnej daty urodzenia Jezusa, a osób które spisywały ewangelie. Czytałem kiedyś książkę pani profesor Anny Świderkówny która napisała że w tamtym czasie jako datę urodzin przyjmowało się czas określany "urodził się mniej więcej",  "miał mniej więcej lat". Dokładną datę urodzin określano tylko w przypadku władców czy osób bardzo zamożnych. Takie to były czasy. Nie dziwię się że tego nie ma w Biblii, takie były czasy i zwyczaje. I jeśli tak jest, to twierdzenie "nie obchodzę urodzin bo Bóg nie podał daty urodzin Jezusa" uważam za błędne i nie jest to dla mnie argument. To że tego nie ma w Biblii wynika z czegoś zupełnie innego.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka



Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #147 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 19:55 »
Cytuj
Anny Świderkówny która napisała że w tamtym czasie jako datę urodzin przyjmowało się czas określany "urodził się mniej więcej",  "miał mniej więcej lat"
Nawet jest podobna fraza w Ewangelii:

„(...)Sam zaś Jezus, gdy rozpoczął swą działalność, miał około trzydziestu lat,(...)” (Łk 3:23)


Offline ewa11

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #148 dnia: 07 Wrzesień, 2018, 11:14 »
Wychodzę z SJ ale mam jeszcze małe dzieci, które chcą obchodzić urodziny
Jeśli sama nie masz ochoty obchodzić urodzin, to ich nie obchodź, ale dzieciom doradzałabym urządzenie imprezy. Jak pozwolisz im zaprosić kolegów do domu, kupisz tort i bezalkoholowego szampana, to przynajmniej będziesz miała kontrolę nad tym, co robią. A tak to nie wiesz, czy nie pójdą z kumplami i wódką świętować urodzin w najciemniejszym zakamarku miasta. Moja znajoma z pracy mawiała, że im mocniej ściska się sprężynę (im więcej zakazów daje się dziecku), tym mocniej ona wypryśnie. Pozdrawiam.


Offline Roszada

Odp: Urodziny.
« Odpowiedź #149 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 19:31 »
Co pisze Ray Franz o urodzinach?

Cytuj
W pewien sposób wiąże się z powyższym, sposób w jaki organizacja Strażnica traktuje powstrzymywanie się od obchodów różnych świąt (nawet urodzin), co ma być dowodem na prawość. Nadal nie obchodzę tych świąt, jednakże uważam, że przywiązuje się do tego problemu przesadną wagę i uważa się, że obchodzenie czy nie obchodzenie świąt decyduje o tym czy ktoś jest prawdziwie praktykującym czyste wielbienie czy zasługuje na wykluczenie. (W poszukiwaniu chrześcijańskiej wolności s. 219-220).

Cytuj
Wiele osób spośród Świadków zostało wykluczone za obchodzenie urodzin. Istota rozumowania Strażnicy wydaje się być oparta na zasadzie winy przez związek – bo tak ustanowiła organizacja, jako że jedynie Faraon i Herod – o czym wspomina Pismo Święte – obchodzili urodziny, a ponieważ byli złymi ludźmi, zatem obchodzenie urodzin jest również z konieczności złe. (Zobacz Prowadzenie rozmów na podstawie Pism (1985), strony 68, 69, [w.p. 1991, str. 391-393]; Świadkowie Jehowy a szkoła (1983), str. 17, 18. [w.p. 1990] ) Jest to oczywiście wyciąganie wniosku na siłę. Gdyby nie było nic w Piśmie Świętym na temat małżeńskich świąt, a jedynie takich świąt obchodzonych przez dwoje pogan, czy niechrześcijan (z wiążącym się z tym piciem czy jakąś niemoralnością) - czyż to znaczyłoby, że uroczystości takie są złe, nie pasujące do chrześcijan? Strażnica przytacza brak obchodów urodzinowych u Żydów czy zdeklarowanych chrześcijan w pierwszych wiekach. Czy jest to wystarczający powód, aby przyjmować sztywne stanowisko? Czy Żydzi bądź chrześcijanie w pierwszych wiekach obchodzili rocznicę ślubu? Czy fakt, że nie obchodzili może decydować o tym, że i dzisiaj mamy tak samo czynić? Świadkowie Jehowy w wielu krajach rzeczywiście regularnie obchodzą rocznicę ślubu. Pogląd, że obchody rocznicowe są same w sobie ‘ubóstwianiem’ danej osoby jest nierealistycznym kategoryzowaniem. Pary, które obchodzą rocznicę ślubu ani nie ubóstwiają siebie, ani małżeństwa. Jak wiele innych rzeczy, jest to sposób w jaki się postępuje, w jaki przejawia się ducha, ale to może się bardzo różnić. ( Jedna z sióstr mojej żony ma syna, jedyne dziecko, które przyszło na świat dość późno w ich małżeństwie i urodziło się z wadą serca. Rodziców uprzedzano, że może nie dożyć drugiego roku życia ale operacja wykonana w tym wieku dała poprawę.
Matka dziecka powiedziała, “Niektórzy ludzie obchodzą rocznicę ślubu, ale dla mnie i mojego męża, dzień w którym urodził się nasz syn jest droższy naszej pamięci nawet niż dzień naszego ślubu.” ) Nigdzie w Piśmie Świętym nic nie wskazuje na to, że Bóg nie zaaprobował obchodów urodzinowych samych w sobie. Pismo Święte milczy na ten temat. Jest to przykład na to jak ludzie uważają, że znają sposób myślenia Boga, jego osądy i zasady, których
sam Bóg nie stworzył. To co powiedziałem nie oznacza, że popieram te obchody, po prostu jestem przekonany, że patrząc na nie spokojnie i rzeczowo stwierdzamy, że nie są one bardzo ważne, nie gwarantujące poczucia prawości, która wynikałaby z powstrzymywania się Świadków od takich uroczystości i z pewnością nigdy nie usprawiedliwiają polityki wykluczania, będącą obecnie w mocy. Sam fakt, że wiemy, że coś nie jest potępiane, nie oznacza, że będzie to pociągające
jw. s. 221