Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: ŚJ na fb.  (Przeczytany 47653 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #105 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 11:48 »
To książęta... A ich żony to księżne?

Księżniczki  ;D

Poza tym o obrączkach:

http://www.piotrandryszczak.pl/obraczki_slubne.html


Gorszyciel

  • Gość
Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #106 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 11:57 »
To prawda, MX. Wcześniej jednak Rzymianie obchodzili w tym okresie Saturnalia (od poł. I w. p.n.e. na pewno, a może wcześniej).


Offline MX

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #107 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 12:05 »
To prawda, MX. Wcześniej jednak Rzymianie obchodzili w tym okresie Saturnalia (od poł. I w. p.n.e. na pewno, a może wcześniej).
Jak najbardziej. Zwyczaj napewno był wcześniej. Aczkolwiek demonizowanie BN to według mnie nieznajomość historii i uleganie propagandzie jednego skrajnego poglądu ignorujacego część ustaleń.

MX - koniec - MX


Offline czarnaowca

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #108 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 12:52 »
Geneza święta BN jest dyskusyjna. Nie ma na pewno pochodzenia pogańskiego. Święto to było co najwyżej chrześcijańską reakcją na podniesienie do rangi święta państwowego święta Natalis Solis Invicti lub chrześcijańską odpowiedzią na ten kult.

MX - koniec - MX

Bez takich. Święto Natalis Solis Invicti to samo w sobie święto Narodzin Boga Słońca, czyli pogańskie.


Offline MX

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #109 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 13:00 »
Bez takich. Święto Natalis Solis Invicti to samo w sobie święto Narodzin Boga Słońca, czyli pogańskie.
Z tym nikt nie dyskutował.

MX - koniec - MX



Offline GdzieTaPrawda

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #110 dnia: 22 Czerwiec, 2017, 18:04 »
Wiem ze sa argumenty historyczne na tak i na nie.
Poszukam w innych zrodlach gdzie jeden pisarz opisywal ówczesne chrzescijanstwo - gdzie pokazal ze chrzescijanie nie mieli prawie zadnych swiat, byli skromni i uczciwi, bardzo odrozniali sie od rzymian czy żydów! Dzisiejsze obrzędy, liczne święta i obchody, beatyfikacje i inne rzeczy nie mialy miejsca w 1 wieku naszej ery.

Co do obrączki to bym sie w ogole nie czepial bo jest tylko ozdobą i aktem slubu ktory przyrzeklem mojej żonie. Nie obchodzi mnie czy do okola gdyby nawet dzis uwazano ja za symbol poganski to i tak bym ją nosił.
Ale macie racje w ogolnym aspekcie:
CK mowi ze obraczki OK to wszyscy OK
CK mowi ze broda NIE OK i nagle wszystkim odp.... odbija


Gorszyciel

  • Gość
Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #111 dnia: 23 Czerwiec, 2017, 00:18 »
Wiem ze sa argumenty historyczne na tak i na nie.
Poszukam w innych zrodlach gdzie jeden pisarz opisywal ówczesne chrzescijanstwo - gdzie pokazal ze chrzescijanie nie mieli prawie zadnych swiat, byli skromni i uczciwi, bardzo odrozniali sie od rzymian czy żydów! Dzisiejsze obrzędy, liczne święta i obchody, beatyfikacje i inne rzeczy nie mialy miejsca w 1 wieku naszej ery.

Co do obrączki to bym sie w ogole nie czepial bo jest tylko ozdobą i aktem slubu ktory przyrzeklem mojej żonie. Nie obchodzi mnie czy do okola gdyby nawet dzis uwazano ja za symbol poganski to i tak bym ją nosił.
Ale macie racje w ogolnym aspekcie:
CK mowi ze obraczki OK to wszyscy OK
CK mowi ze broda NIE OK i nagle wszystkim odp.... odbija

Tak jest - o to głównie chodzi :) Kiedy powiedzą, że broda ok, to wszyscy będą brodaci - może nawet kobiety :P


Offline Rybak

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #112 dnia: 03 Lipiec, 2017, 11:06 »
Coś czuję że dziś Sławek mnie wywali z grupy:)


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #113 dnia: 03 Lipiec, 2017, 11:33 »
 Jak nic Cię wywali bo strasznie ,,podpadłeś".  ;D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Rybak

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #114 dnia: 03 Lipiec, 2017, 11:42 »
Jak nic Cię wywali bo strasznie ,,podpadłeś".  ;D
Nie pierwszy raz się z Nim droczę, także myślę że niedługo powoła komitet i mnie wykluczy z grupy:)


Offline MX

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #115 dnia: 03 Lipiec, 2017, 11:53 »
Wiem ze sa argumenty historyczne na tak i na nie.
Poszukam w innych zrodlach gdzie jeden pisarz opisywal ówczesne chrzescijanstwo - gdzie pokazal ze chrzescijanie nie mieli prawie zadnych swiat (...)
Ale szkoda zachodu. Wiadomo że nie mieli wielu świąt. Ale nigdzie nie jest zakazane aby mogli coś ustanowić. Zresztą Żydzi również ustanawiali nowe święta, o których nie ma nakazu Boga. Pan Jezus takie święta  obchodził. 
Co do obrączki to bym sie w ogole nie czepial bo jest tylko ozdobą i aktem slubu ktory przyrzeklem mojej żonie. Nie obchodzi mnie czy do okola gdyby nawet dzis uwazano ja za symbol poganski to i tak bym ją nosił.
No ale te same argumenty (pomijam że czasem nieprawdziwe) wysuwają wobec innych świąt i zwyczajów. Chodzi o konsekwencje bo nikogo nie trzeba przekonywać że dzisiaj te dawne powody nie są istotne. Ale skoro odrzucają jedne ze względu na ich genezę to powinni i inne które celebrują. Brak konsekwencji w tym tkwi problem, a nie w obrączkach jako takich.

Polecam zapoznać się ze zwyczajem Pinata.


MX - koniec - MX


Offline Rybak

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #116 dnia: 04 Lipiec, 2017, 11:57 »
Nie spodziewałem się że w tym wątku dostanie się organizatorom i uczestnikom akcji informacyjnej, ale widać że wśród śj to ostatnio gorący temat:)


Offline zenobia

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #117 dnia: 04 Lipiec, 2017, 12:30 »
Tą p.Karen kiedys spytałam tylko ,czy jej wypowiedzi swiadcza o tym , ze kocha blizniego, no i wtedy pokazała na co ja stac .Długo do mnie wypisywała mowiąc nawet co o mnie mysli jej maz to chora baba.


Offline Iza

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #118 dnia: 05 Lipiec, 2017, 14:43 »
" maja żal do braci ,ze trzymaj się Słowa Bożego " ???
Nie, No ja chyba zaraz padnę ze śmiechu. ;D
Faktycznie, z betonem nie pogadasz  :-\
Pomyśleć, ze ja tez byłam taka...
Czyli i dla nich jest nadzieja ;D
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline Dietrich

Odp: ŚJ na fb.
« Odpowiedź #119 dnia: 05 Lipiec, 2017, 17:32 »
Tą p.Karen kiedys spytałam tylko ,czy jej wypowiedzi swiadcza o tym , ze kocha blizniego, no i wtedy pokazała na co ja stac .Długo do mnie wypisywała mowiąc nawet co o mnie mysli jej maz to chora baba.

Ta Keren Anna to fejkowy profil. Chyba każdy kto nie piał z zachwytu nad kolejnym Brodka-Stingiem miał z tą pania do czynienia. Wieść gminna niesie, że to kolejne wcielenie osoby znanej wcześniej jako "Na Nicola". Pełno jej na wszystkich świadkowskich grupach. Robi screeny komentarzy i rozsyła na priv ploty ostrzegając przed rzekomymi odstępcami. 
Jest nie tylko nieokrzesana w obyciu ale i zwyczajnie tępa w swym żywiole.
Ale i tacy są potrzebni, ponieważ pokazują w ten sposób swoją prawdziwą twarz jako wierni poddani błękitnego cielca.