Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Strażnica do studium wrzesień 2016  (Przeczytany 5594 razy)

Offline Otwórz_Oczy

Strażnica do studium wrzesień 2016
« dnia: 02 Czerwiec, 2016, 09:10 »
Dzień Dobry wszystkim. Pojawiło się wrześniowe wydanie do studium. Naciskania do wzmagania wysiłków oraz uczenia  dzieci "przejawiania wiary" ciąg dalszy. Znajdziemy także budujący nas duchowo przykład młodej siostry z Polski ;)..

Pozwolę sobie zacytować:
SIOSTRA Z POLSKI DOKONAŁA MĄDREGO WYBORU

„ZOSTAŁAM ochrzczona w wieku 15 lat. Pół roku później podjęłam pomocniczą służbę pionierską. Po roku złożyłam wniosek do stałej służby pionierskiej. Kiedy skończyłam szkołę średnią, zamierzałam przenieść się na teren z większymi potrzebami. Chciałam wyjechać gdzieś daleko od babci, z którą mieszkałam, ale która nie była Świadkiem Jehowy. Bardzo się rozczarowałam, gdy nadzorca obwodu powiedział, że najlepiej gdybym została w rodzinnym mieście. Starałam się nie dać poznać po sobie, co czuję, i ze spuszczoną głową odeszłam, by jeszcze raz wszystko przemyśleć. Powiedziałam do mojej przyszłej współpracowniczki: ‚Wiesz, chyba zachowuję się jak Jonasz. Ale Jonasz w końcu poszedł do Niniwy, to i ja pójdę tam, gdzie mnie skierowano’.

„Od czterech lat jestem pionierką w rodzinnym mieście. Mogę dziś ocenić, jak mądrze postąpiłam, poddając się kierownictwu Jehowy. Największym problemem było moje negatywne nastawienie. Teraz zaznaję mnóstwo radości, gdyż w jednym miesiącu udało mi się przeprowadzić 24 studia biblijne. Dzięki Jehowie założyłam też studium z moją przeciwną kiedyś babcią”.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Czy wiek 15 lat to okres w życiu kiedy jest się 100% świadomym swoich wyborów? To okres buntu i burzy hormonów, najgorszy do podejmowania decyzji które wpływają na całe nasze życie. Zauważyć można także, że owa osoba od razu chciała odwrócić się od swojej babci i wyjechać ponieważ nie jest ŚJ. Skandaliczne przykłady.

Warto też zajrzeć do artykułu o tym czy nasz wygląd przynosi chwałę jehowy...
Trzeba także WALCZYĆ !!! o błogosławieństwo jehowy i WYGRAĆ tę walkę !! (Kolejna manipulacja i skłonienie do zwiększenia wysiłków)
O Błogosławieństwo można zabiegać poprzez dobre uczynki i modlitwę. Boże miłosierdzie nie powinno być obiektem wyścigu korporacyjnych szczurów..

Oczywiście wszystko się w kółko powtarza ale absurd zawsze będzie absurdem i trzeba konsekwentnie to wykazywać.

https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-do-studium-wrzesien-2016/

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2016, 09:13 wysłana przez Otwórz_Oczy »


Offline M

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 09:18 »
Inny cytat, z artykułu Czy twój wygląd przynosi chwałę Bogu?

Cytuj
Jesteśmy bardzo wdzięczni Jehowie, że nie nałożył na nas obowiązku przestrzegania drobiazgowych przepisów dotyczących wyglądu

Ekhm, serio?


« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2016, 09:21 wysłana przez M »


Offline Otwórz_Oczy

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 09:28 »
"Kiedy chrześcijanie stają przed wysokimi urzędnikami państwowymi, mogą dać świadectwo ludziom, którzy w przeciwnym razie nie mieliby okazji usłyszeć dobrej nowiny. Korzystne wyroki często przyczyniają się do zmiany prawa oraz obrony wolności słowa i wyznania. Jednak bez względu na wynik takich spraw odwaga okazywana przez sług Jehowy raduje Jego serce."
https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-do-studium-wrzesien-2016/prawna-obrona-dobrej-nowiny/

Brat Jackson wykonał kawał dobrej roboty w tejże materii  8-)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 09:33 »
"Kiedy chrześcijanie stają przed wysokimi urzędnikami państwowymi, mogą dać świadectwo ludziom, którzy w przeciwnym razie nie mieliby okazji usłyszeć dobrej nowiny. Korzystne wyroki często przyczyniają się do zmiany prawa oraz obrony wolności słowa i wyznania. Jednak bez względu na wynik takich spraw odwaga okazywana przez sług Jehowy raduje Jego serce."
https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-do-studium-wrzesien-2016/prawna-obrona-dobrej-nowiny/

Brat Jackson wykonał kawał dobrej roboty w tejże materii  8-)

O tak, to znamienny przykład obrony dobrej nowiny.
Kurna, coraz częściej kpię z SJ, niedługo moderację dostanę...


Offline Otwórz_Oczy

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 09:50 »
Cytuj
17 Do zbudowania silnej wiary nie wystarczy podstawowa wiedza z Biblii. Dlatego szukaj w tej Księdze duchowych skarbów (Prz. 2:3-6). Korzystaj z pomocy do studium dostępnych w twoim języku, takich jak program Watchtower Library, BIBLIOTEKA INTERNETOWA Strażnicy, Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica oraz Przewodnik po publikacjach Świadków Jehowy.
Z artykułu: Młodzi, wzmacniajcie swoją wiarę



Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 12:38 »
Oczywiście, rodzina która nie chce zacząć studium jest be i powinno się zerwać z nią kontakt, odejść jak najdalej (dobrze że genów nie każą zmieniać czy nazwiska żeby nikt nie skojarzył).

Nadzorca może bardziej ogarnięty, albo ze trochę starszy i pamięta nauki żeby o starszych wiekiem dziadków, rodziców dbać i im pomagać. Pewnie babcia już zbliżała się do wieku że będzie trzeba poświęcać więcej uwagi.

Przykład jaki musiała sobie przypomnieć to oczywiście ze Starego Testamentu.

Punta, musisz robić co Ci karzemy, wtedy powinieneś mieć błogosławieństwo,a jak nie masz to znaczy że nie robisz co od Ciebie wymagamy, albo zaczynasz inaczej myśleć.

Kurna, coraz częściej kpię z SJ, niedługo moderację dostanę...

Nie będziesz sam, też się kwalifikuję.
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 19:08 »
 
Cytuj
Kiedy chrześcijanie stają przed wysokimi urzędnikami państwowymi, mogą dać świadectwo ludziom, którzy w przeciwnym razie nie mieliby okazji usłyszeć dobrej nowiny.



     Pewnie , kawał dobrej roboty w końcu 2, 8 mil dolarów odszkodowania to nie pikuś. Nowina ( tylko czy dobra) poszła w świat, ludzie szykujcie kasę.

Sarkazm, kpina z mojej strony? Może z lekka, ale wiem jedno, świadkowie spinają się i dają więcej, podobno kryzys dopadł także ich organizację. Jak zwał tak zwał, ale hossa w organizacji to nie jest.

PS. Może ku woli wyjaśnienia, dlaczego ja wyskoczyłam z aferą pedofilską. Ano dlatego, że świadkowie do wszystkiego (nawet do szatańskiego) internetu potrafią dopasować werset, aby ludzie widzieli że to się najwyższemu podoba i korzystanie z niego nie jest złe. Ba...nawet wskazane. :P Dlatego ja też sobie dopasowałam . :D




Nadzorca może bardziej ogarnięty, albo ze trochę starszy i pamięta nauki żeby o starszych wiekiem dziadków, rodziców dbać i im pomagać. Pewnie babcia już zbliżała się do wieku że będzie trzeba poświęcać więcej uwagi.



   Pewnie tak, gość bardziej życiowo i przyszłościowo na dziewczynę patrzył, może nawet oczami ojca, a nie tylko starszego zboru .
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2016, 19:14 wysłana przez Tazła »
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Otwórz_Oczy

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Czerwiec, 2016, 00:23 »
Streszczę w kilku cytatach najnowsze wydanie do studium:

Cytuj
10 Możemy być pewni, że Szatan nie opuszcza rąk — nieustannie próbuje nas powstrzymać od służenia Bogu. Posługuje się groźbami ze strony władz oraz kłamstwami przywódców religijnych i odstępców. Co chce osiągnąć? Zniechęcić nas do głoszenia dobrej nowiny. Ale Jehowa potrafi i pragnie dodać nam sił przez swojego ducha (1 Kron. 29:12).

Proponuję jakiś artykuł w Przebudźcie się, w którym w naukowy sposób wyjaśniliby, że kłamstwo tego świata zmaterializowane sięgnęłoby księżyca.

Cytuj
Poza tym możemy być wdzięczni za natchnione Słowo Boże. Pomyślmy też, ile opartych na nim materiałów otrzymujemy każdego miesiąca.

No właśnie, ile?

Cytuj
Musimy bronić się przed „tym, co silnie obwarowane” — między innymi naukami, filozofiami i szkodliwymi praktykami, takimi jak niemoralność, palenie tytoniu, narkotyzowanie się i nadużywanie alkoholu. Poza tym każdego dnia musimy walczyć ze słabościami swojego ciała i ze zniechęceniem (2 Kor. 10:3-6; Kol. 3:5-9).

Podkreślam - każdego dnia !

Cytuj
Czy możemy pokonać tych potężnych wrogów? Tak, ale wymaga to walki. Nawiązując do przykładu boksera, Paweł powiedział o sobie: „Nie zadaję ciosów tak, jak gdybym uderzał powietrze” (1 Kor. 9:26). Podobnie jak bokser, my również musimy odpierać ataki. Jehowa szkoli nas i wspiera w tej walce — potrzebne wskazówki podaje w swoim Słowie. Pomocne rady otrzymujemy też w opartych na Biblii publikacjach oraz na zebraniach, zgromadzeniach i kongresach. Czy stosujesz w życiu to, czego się uczysz? Gdybyś tego nie robił, przypominałoby to ‛uderzanie powietrza’ — w ten sposób nie pokonałbyś wroga.

 Bądźmy szybsi jak Rocky Balboa i wyprzedźmy cios odstępców !

Cytuj
Broniąc dobrej nowiny, reprezentujemy Jezusa i jest to dla nas zaszczytem. Ponadto nasze wysiłki przyczyniają się do zwycięstw prawnych. Oczywiście decyzje niedoskonałych ludzi ‛ugruntowują dobrą nowinę’ tylko do pewnego stopnia. Jedynie Królestwo Boże trwale usunie wszystkie przejawy niesprawiedliwości (Kazn. 8:9; Jer. 10:23).

 21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!" ( Mt, 7, 21-23)

Cytuj
„WIELU ubrało się swobodnie, ponieważ było gorąco” — napisano w holenderskiej gazecie o duchownych uczestniczących w pewnym spotkaniu.

Życie aż do śmierci

Cytuj
„Zupełnie inaczej jest na kongresie Świadków Jehowy (...). Mężczyźni i chłopcy noszą marynarki i krawaty, a kobiety i dziewczynki (...) spódnice odpowiedniej długości, ale nie staroświeckie”. Świadkowie Jehowy rzeczywiście są często chwaleni za odpowiedni wygląd.

 Czyż to nie wspaniałe dowody lojalności? [oklaski]

Cytuj
Jako słudzy Boży rozumiemy, że nie chodzi o to, by po prostu włożyć coś wygodnego.

Racja

Cytuj
6 Pamiętajmy, że jako słudzy Jehowy powinniśmy ubierać się w rzeczy czyste, przyzwoite i niezniszczone. Dzięki temu ludzie będą nas szanować i być może pobudzi ich to do poznania Jehowy. Będzie to też dobrze świadczyć o organizacji, którą reprezentujemy. W rezultacie niektórzy mogą być skłonni wysłuchać tego, o czym głosimy

  .. Powiedźcie to mieszkańcom krajów trzeciego świata. Tam szacunek ma się za posiadanie kilku świń w zagrodzie.

Cytuj
Nikt nam nie narzuca,  w co się ubierać. Mamy jednak obowiązek pomagania innym w zachowywaniu czystości i świętości myśli, słów oraz czynów (1 Piotra 1:15, 16).

 To jak to w końcu z tymi brudnymi zniszczonymi ubraniami ?

Cytuj
To zrozumiałe, że klimat i zmieniające się pory roku oraz różne inne okoliczności mają wpływ na to, w co się ubieramy. Jednak zasady Jehowy pozostają niezmienne (Malach. 3:6).

 Dlatego jesteśmy tak chwaleni, że w UPALNE DNI jesteśmy ubrani w marynarki. Czyż to nie najprawdziwszy dowód naszej czystości moralnej? [oklaski]

Cytuj
Chciałam wyjechać gdzieś daleko od babci, z którą mieszkałam, ale która nie była Świadkiem Jehowy. Bardzo się rozczarowałam, gdy nadzorca obwodu powiedział, że najlepiej gdybym została w rodzinnym mieście.

 Zła niedobra babcia robiąca codziennie obiad, pranie, prasowanie, zapewne inne typowe prace, może ogródek? Wstyd

Cytuj
Na przyjęciu mąż powiedział krewnym, że żona przyjdzie po zakończeniu „zjazdu Świadków”. Ale oni odparli: „Na pewno nie przyjdzie, bo Świadkowie Jehowy nie obchodzą urodzin!” *.

Mąż był dumny, ponieważ jego żona postąpiła zgodnie ze swoimi wierzeniami i sumieniem. Jej lojalność umożliwiła danie świadectwa jemu oraz innym osobom. Jaki był tego rezultat? Mężczyzna ten zaczął studiować Biblię i chodzić z żoną na zebrania.

Głosiciele jej nie nienawidzą ! Odkryła JEDEN PROSTY TRIK by nakłonić męża do studium !

Cytuj
Ludzie wnikliwi potrafią dostrzec coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Nie opierają się jedynie na tym, co widzą i słyszą, lecz analizują fakty.

 Zagadka niewidzialnego przyjścia Jezusa do Brooklynu została rozwiązana

Cytuj
Pamiętaj, że twoim celem nie jest zwycięstwo w dyskusji, ale trafienie komuś do serca. Dlatego bądź dobrym słuchaczem. Zadawaj szczere pytania, zwracaj się do rozmówców łagodnie i z szacunkiem, zwłaszcza jeśli są od ciebie starsi.

 Już nie muszę być jak bokser?

Cytuj
Brat z Australii napisał: „Prawdopodobnie największym wyzwaniem jest pomaganie dziecku w budowaniu wiary. Powinieneś robić wszystko, co w twojej mocy, żeby je w tym wspierać. Może ci się wydawać, że zaspokoiłeś jego ciekawość, a wtedy ono pyta kolejny raz o to samo.

 Bracie Jackson dlaczego wujek Lett tak się na mnie dziwnie patrzy?

Cytuj
Pewien ojciec z Australii wziął swojego 10-letniego synka do muzeum i wykorzystał tę okazję, żeby wzmocnić jego wiarę w Boga i stwarzanie.

Australia ... co za bezczelność.



Offline Krystian

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwiec, 2016, 13:25 »
Już wąż w raju syczał do Ewy sssssssssssssssstrażnicę czytaj ;D
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Salome

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Czerwiec, 2016, 23:49 »
To ja sobie pozwolę zacytować jeden akapit z artykułu, który właśnie ukazał się w Strażnicy do studium z października 2016

ARTYKUŁ pt. "Wzmacniaj wiarę w to, czego wyczekujesz"

"pytanie 16. W czym może ci pomóc silna wiara?

akapit 16. Większość Świadków Jehowy nie musi się zmagać z prześladowaniami. Przechodzą innego rodzaju próby wiary. Są bardzo biedni lub żyją w krajach, w których trwają wojny domowe, albo cierpią z powodu klęsk żywiołowych. Tak jak Mojżesz i inni patriarchowie, niektórzy zrezygnowali z kariery lub z prowadzenia wygodnego życia. Wciąż muszą walczyć z pokusą do prowadzenia samolubnego życia obracającego się wokół spraw materialnych. Co im w tym pomaga? Miłość do Jehowy i silna wiara w to, że On usunie niesprawiedliwość i nagrodzi wiernych sług życiem wiecznym (odczytaj Psalm 37:5, 7, 9, 29)."


Moje zrozumienie akapitu: kolejna setna i tysięczna próba manipulacji i wzbudzania poczucia winy u braci, którzy nie są prześladowani, nie żyją w ubóstwie, nie cierpią z powodu klęsk, nie żyją w czasie wojny, ale bezczelnie robią karierę (czyli pracują na etacie jako pracownicy najemni) i prowadzą samolubne wygodne życie (czyli mają domek/mieszkanie i stać ich raz w roku na wakacje).
Biedny=silna wiara, materialista=słaba wiara. Minimalne szanse podczas Armagedonu.

"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Blizna

  • Gość
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Czerwiec, 2016, 23:54 »
Co oni mają z tą samolubną pokusą.
Byli kiedyś w sklepie spożywczym, robiąc zakupy dla 3-osobowej rodziny na tydzień?
Oderwani od jakiejkolwiek rzeczywistości pierniczą wciąż te swoje głupoty.


Offline TomBombadil

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Czerwiec, 2016, 08:47 »
I taka matka,co samolubnie zasuwa od 6 rano ,zarabia na buciki dla rosnącej (samolubnie oczywiście)  wciąż dziecięcej stópki,gotuje ,pierze,myje te szatańskie okna,prasuje te koszuleczki ,lata po mieście żeby taniej kupić to i owo. Kładzie się po północy,oczywiście samolubnie. I żyje potem w poczuciu winy,że tak mało robi w służbie. I tak nie uprościła swojego życia.  A jak odpuści dom i zacznie ganiać na te stojaki,to po nocy spać nie może,że jest złą matką i dzieci zaniedbane ,a mąłżeństwo na włosku.

Normalnie horror.


Blizna

  • Gość
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Czerwiec, 2016, 10:19 »
Samolubnie rosnąca dziecięca stópka rozwaliła mi system :D


Blizna

  • Gość
Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Czerwiec, 2016, 14:38 »
I jeszcze szatańskie okna, zapomniałabym.


Offline Cielec Kierowniczy

Odp: Strażnica do studium wrzesień 2016
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Czerwiec, 2016, 16:27 »



Zwykłe ludzkie potrzeby to pokusa, z którą trzeba walczyć.
Aby wykazać irracjonalność nauk WTS-u napisałem artykuł do kolejnego numeru Strażnicy. ( na wesoło )
Kto wie, może wykorzystają pomysł.

" Czy dajesz pierwszeństwo Bogu? "

Na własne oczy widzimy jak Jehowa w naszych czasach przyspiesza dzieło głoszenia dobre nowiny.
W tysiącach zborów na całym świecie wierni bracia i siostry dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej, mądrze wykorzystać czas.
Zdajemy sobie sprawę, że  szatan, demony i ODSTĘPCY chcieliby rozproszyć naszą uwagę abyśmy zwolnili tempa.
Od lat na łamach naszej literatury Niewolnik Wierny i Roztropny podaje wskazówki co robić aby zachować chrześcijańską czujność.
Zastosowanie się do nich może pomóc ocalić życie Tobie i Twoim bliskim.
Jedną z metod którymi posługuje się szatan jest odwoływanie się do naszych samolubnych skłonności.
Przez lata uważaliśmy, że do takich czynów które rozpraszają uwagę można było zaliczyć: chęć prowadzenia wygodnego życia, wypoczynek i rozrywkę.
Jednak po bliższym przyjrzeniu się temu zagadnieniu i po wnikliwej analizie Słowa Bożego, doszliśmy do wniosku, że do samolubnych skłonności możemy zaliczyć również zbyt częste wizyty w toalecie.
Zastanów się: ile razy codziennie korzystasz z toalety, następnie zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście musiałem tam być aż tyle razy?
Oczywiście nie będziemy podawać sztywnych zaleceń w tej sprawie, jest to kwestia sumienia.
Zastanów się jednak, czy czas, który poświęcasz na zbyt częste korzystanie z toalety nie jest tym czasem, który Jehowa dał Tobie abyś ratował życie ludziom?
Niektórzy ubodzy bracia z pewnego afrykańskiego kraju ograniczyli swoją ilość wypróżniania się i tak zaoszczędzony czas wykorzystali na dawanie świadectwa.
Hujgowi ( imię zostało zmienione ) wspomina:
" Z całym zborem podjęliśmy postanowienie, że nie będziemy oddawać się własnej samolubnej skłonności i tylko raz dziennie będziemy korzystać z toalety.
Jako starszy zboru musiałem dać dobry przykład w tej materii i dlatego postanowiłem, że zapanuję nad swoim grzesznym ciałem i nie będę chodził do toalety częściej niż raz na dwa dni ".
Wysiłki tych braci spotkały się z błogosławieństwem Jehowy.
Jak wspomina brat Hujgowi " cały zbór ma teraz znacznie więcej czasu na częstsze opracowywanie terenów".
Tak więc, czy nie mógłbyś z modlitwą przemyśleć tej sprawy?
Pamiętaj: Bóg miłuje dawcę ochoczego.
Jeśli już dziś weźmiesz swoje grzeszne ciało w karby i zaoszczędzony czas dasz Jehowie, to możesz być pewny, że On doceni Twój wysiłek a w raju będziesz mógł korzystać z toalety do woli.