Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?  (Przeczytany 6177 razy)

Offline Roszada

Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« dnia: 23 Maj, 2016, 10:19 »
Wydaje mi się, że z czasem Towarzystwo dostrzeże w noszeniu emblematu jw.org jakiś kult oznak.
Tak było przynajmniej dwa razy w historii.

Pierwszy przykład:

A brat Suiter pisze o zgromadzeniu Badaczy Pisma Świętego w Detroit w roku 1928: »Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe. Zaniechaliśmy więc tego zwyczaju«. Jakieś trzy lata później, począwszy od wydania z 15 października 1931 roku przestano zamieszczać na stronie tytułowej Strażnicy symbol krzyża i korony [w Polsce od stycznia 1932 r.]” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 66).

*** Królestwo Boże panuje! 2014 s. 104 Król oczyszcza swoich poddanych pod względem duchowym ***
Brat Grant Suiter, późniejszy członek Ciała Kierowniczego, tak wspominał zgromadzenie, które odbyło się w roku 1928 w Detroit w Stanach Zjednoczonych: „Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe”. (...) Jak słudzy Boży reagowali na coraz dobitniejsze wyjaśnienia na temat krzyża? Czy dalej nosili znak z krzyżem w koronie, który był im tak bliski? „Kiedy tylko zrozumieliśmy, czym tak naprawdę jest”, opowiadała wierna siostra Lela Roberts, „szybko przestaliśmy go używać...

Tu nie chodziło o sam krzyż, który w 1928 był uznawany nadal do 1936 r., a na strażnicy widniał jeszcze kilka lat.
Tu chodziło o noszenie oznak. ;)

*** jv rozdz. 14 s. 200 ***
Przez lata Badacze Pisma Świętego rozpoznawali się po oznace przedstawiającej krzyż i koronę; od roku 1891 do 1931 symbol ten widniał też na stronie tytułowej „Strażnicy”. Jednakże w roku 1928 zwrócono uwagę, iż nie jakaś ozdoba, ale działalność w charakterze świadka pokazuje, czy ktoś jest chrześcijaninem

Te ostatnie słowa kiedyś Towarzystwo odkurzy. ;D


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj, 2016, 10:22 »
Przykład drugi:

Interesujące jest to, że od roku 1974 Świadkowie Jehowy pisali, że nie mają żadnego symbolu ‘religijnego’. W haśle Organizacja Jehowy w angielskim skorowidzu stwierdzono:

no organizational symbol (Watch Tower Publications Index 1930-1985 1986 s. 454; por. ed. 1990, 1994).

Podobnie pisano w wewnętrznym biuletynie Świadków Jehowy:

We have no organizational symbol to identify ourselves but show that we are Jehovah’s Christian witnesses by living in harmony with God’s will. – John 13:35 (Kingdom Ministry Nr 9, 1974 s. 8).

Oto cała argumentacja z tego tekstu.
Może ktoś przytoczy po polsku coś z tego:

*** km 9/74 p. 8 Question Box ***
● Is it fitting to display the Hebrew or English letters of the Tetragrammaton on automobiles, jewelry and other items?
This is a matter that should rightly be left for each Witness to decide, based on the dictates of his own conscience.
Nevertheless, circumstances vary, and what may be appropriate in one locality may not be fitting in another area. For example, where there is considerable prejudice against Jews, displaying the Tetragrammaton in Hebrew letters could give rise to needless problems due to mistaken identity. And some Jews themselves find the public display the Tetragrammaton objectionable. Also, in some areas there are other reasons why such a practice might be viewed as strange and so create misunderstandings.
On the other hand, some have found that displaying the Tetragrammaton either in English or Hebrew letters has aroused curiosity and given openings for informal witnessing. Then, too, it has served as a means of identifying other Witnesses when traveling.
If a person should decide to display the Tetragrammaton on his car, he should also appreciate the responsibility of not misrepresenting it by disregard for Caesar’s laws or by careless and inconsiderate driving.
As Jehovah’s servants we are responsible to uphold the dignity of his name. This is done primarily by preaching and by setting a good example in Christian living. Should the public display of the Tetragrammaton detract from that, it would obviously not be fitting. Furthermore, we do not want to give others the impression that the Tetragrammaton is the symbol of Jehovah’s witnesses as a whole. We have no organizational symbol to identify ourselves but show that we are Jehovah’s Christian witnesses by living in harmony with God’s will.—John 13:35.


Offline Roszada

Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj, 2016, 10:42 »
Jak na razie wiedzę to w publikacjach nie istnieją frazy:

jw.org plakietka
jw.org emblemat
jw.org oznaka
jw.org logo

tylko istnieje:

serwis jw.org

Żeby nie było jak w przypadku wieżyczki, że powiedzą, że logo jw.org należy do serwisu, a nie do prywatnych głosicieli czy zborów. :-\

*** km 8/14 s. 1 Używaj nowego traktatu Serwis jw.org ***
Używaj nowego traktatu Serwis jw.org
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2016, 11:19 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj, 2016, 10:45 »
Co ciekawe w haśle jw.org w skorowidzu jest tylko odsyłacz do bożka XXI wieku to znaczy do hasła Internet ;D:

*** dx86-14 JW.ORG ***
JW.ORG
(Patrz: Internet)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2016, 11:19 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj, 2016, 18:11 »
Wydaje mi się, że z czasem Towarzystwo dostrzeże w noszeniu emblematu jw.org jakiś kult oznak.
Tak było przynajmniej dwa razy w historii.
A właściwie trzy razy:

*** km 4/09 s. 4 ***
Logo to graficzny symbol lub znak zaprojektowany w celach identyfikacyjnych. Logo Watch Tower (Strażnica) jest używane przez Watch Tower
 (...) Zbory i pojedyncze osoby nie powinny posługiwać się logo ani nazwami korporacji prawnych naszej organizacji lub ich modyfikacjami. Nie należy ich umieszczać na Salach Królestwa, tabliczkach informacyjnych, przedmiotach codziennego użytku, w nagłówkach listów i tym podobnych miejscach.

Czyli do tego momentu umieszczanie logo czyli strażniczki na "przedmiotach codziennego użytku" było dopuszczane, a od kwietnia 2009 r. zakazane.

Kiedy przyjdzie czas zakazu na kulcik jw.org? :)


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj, 2016, 20:42 »
Przykład drugi:

Może ktoś przytoczy po polsku coś z tego:

*** km 9/74 p. 8 Question Box ***
● Is it fitting to display the Hebrew or English letters of the Tetragrammaton on automobiles, jewelry and other items?
This is a matter that should rightly be left for each Witness to decide, based on the dictates of his own conscience.
Nevertheless, circumstances vary, and what may be appropriate in one locality may not be fitting in another area. For example, where there is considerable prejudice against Jews, displaying the Tetragrammaton in Hebrew letters could give rise to needless problems due to mistaken identity. And some Jews themselves find the public display the Tetragrammaton objectionable. Also, in some areas there are other reasons why such a practice might be viewed as strange and so create misunderstandings.
On the other hand, some have found that displaying the Tetragrammaton either in English or Hebrew letters has aroused curiosity and given openings for informal witnessing. Then, too, it has served as a means of identifying other Witnesses when traveling.
If a person should decide to display the Tetragrammaton on his car, he should also appreciate the responsibility of not misrepresenting it by disregard for Caesar’s laws or by careless and inconsiderate driving.
As Jehovah’s servants we are responsible to uphold the dignity of his name. This is done primarily by preaching and by setting a good example in Christian living. Should the public display of the Tetragrammaton detract from that, it would obviously not be fitting. Furthermore, we do not want to give others the impression that the Tetragrammaton is the symbol of Jehovah’s witnesses as a whole. We have no organizational symbol to identify ourselves but show that we are Jehovah’s Christian witnesses by living in harmony with God’s will.—John 13:35.

M przetłumaczył fragment:

"Czy umieszczanie hebrajskich bądź angielskich liter składających się na tetragram na samochodach, biżuterii lub innych przedmiotach jest stosowne? Jest to sprawa, co do której każdy Świadek powinien zdecydować osobiście na podstawie własnego sumienia"


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj, 2016, 20:46 »
Podsumowując:

do 1928 wolno było oznaki krzyża i korony nosić;
do 1974 wolno było tetragram JHWH sobie jako oznakę wypisywać;
do 2009 wolno było wieżyczkę sobie umieszczać jako oznakę;

do kiedy ... będzie wolno jw.org zamieszczać jako oznakę?

Jak widać co 30 kilka lat się zmienia. ;)


Offline PoProstuJa

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj, 2016, 00:42 »
Podsumowując:

do 1928 wolno było oznaki krzyża i korony nosić;
do 1974 wolno było tetragram JHWH sobie jako oznakę wypisywać;
do 2009 wolno było wieżyczkę sobie umieszczać jako oznakę;

do kiedy ... będzie wolno jw.org zamieszczać jako oznakę?

Jak widać co 30 kilka lat się zmienia. ;)

A ja nie sądzę żeby w przypadku symbolu jw.org to się zmieniło. Obecnie to już nie jest ta sama organizacja co kiedyś. Dziś nikt już nie ma skrupułów w takich sprawach, ale podejście biznesowe.
Wcale się nie zdziwię jak dodatkowo w filmikach na jw.org pojawi się (dyskretne) lokowanie produktu, a WTS będzie zgarniało za to wynagrodzenie.


Offline M

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj, 2016, 02:08 »
Wcale się nie zdziwię jak dodatkowo w filmikach na jw.org pojawi się (dyskretne) lokowanie produktu, a WTS będzie zgarniało za to wynagrodzenie.

Dyskretne lokowanie to już jest, na co drugim filmie są ajpady, ajfony i inne jabłkowe sprzęty ;D.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj, 2016, 07:32 »
Zobaczycie jak niebawem sie pojawią reklamy na jw.org. W końcu serwis chyba już wypromowany.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj, 2016, 08:47 »
A ja nie sądzę żeby w przypadku symbolu jw.org to się zmieniło. Obecnie to już nie jest ta sama organizacja co kiedyś. Dziś nikt już nie ma skrupułów w takich sprawach, ale podejście biznesowe.
A ja idę o zakład, że będzie przyhamowanie.
Zobaczycie jak za jakiś czas M wstawi nam tu listy.
Już takie były, że jw.org ma być takie, a takie.
Następny będzie, gdzie nie można umieszczać jw.org
(np. w klozetach ;D)


Offline TomBombadil

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj, 2016, 11:03 »
Roszado,myślę,że możesz mieć rację,bo donieśli mi znajomi,że na cmentarzu w stolicy na grobach pod znicze podłożono listy o nadziei zmartwychwstania ze stosowną informacją o stronie.
 Myślę,że to szczyt bezczelności ,głupoty i braku szacunku do zmarłych, ich rodzin i samego orędzia.
Może to zakończyć się jakimś zgłoszeniem do stosownych organów.


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maj, 2016, 16:31 »
A ja idę o zakład, że będzie przyhamowanie.
Zobaczycie jak za jakiś czas M wstawi nam tu listy.
Już takie były, że jw.org ma być takie, a takie.
Następny będzie, gdzie nie można umieszczać jw.org
(np. w klozetach ;D)

Jak to mawiają "wszystko ma się odbywać w sposób godny", a napisanie loga w niestosownym miejscu będzie bezczeszczeniem.

Roszado,myślę,że możesz mieć rację,bo donieśli mi znajomi,że na cmentarzu w stolicy na grobach pod znicze podłożono listy o nadziei zmartwychwstania ze stosowną informacją o stronie.
 Myślę,że to szczyt bezczelności ,głupoty i braku szacunku do zmarłych, ich rodzin i samego orędzia.
Może to zakończyć się jakimś zgłoszeniem do stosownych organów.

W moim mieście był etap głoszenia na cmentarzu.
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Offline Roszada

Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Maj, 2016, 16:36 »
W moim mieście był etap głoszenia na cmentarzu.
U mnie była nawet specjalna 'siostra' od tego terenu. :-\

Ale jeszcze logo jw.org tam nie jest na razie widoczne.
Kto wie czy nie pojawi się na grobach ŚJ z czasem :-\
A wszystko po to, by wszyscy widzieli, że tu pochowany ŚJ i gdzie szukać info o tej religii prawdziwej-internetowej. :)


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Czy noszenie emblematu jw.org zaniknie?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Maj, 2016, 16:41 »
U mnie była nawet specjalna 'siostra' od tego terenu. :-\

Ale jeszcze logo jw.org tam nie jest na razie widoczne.
Kto wie czy nie pojawi się na grobach ŚJ z czasem :-\
A wszystko po to, by wszyscy widzieli, że tu pochowany ŚJ i gdzie szukać info o tej religii prawdziwej-internetowej. :)

To samo przed chwilą pomyślałam. Przeraża mnie taka wizja.
Cel: od narodzin do śmierci rozsławiaj logo (a nawet i dłużej). Ciarki mnie przeszły
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>