Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy  (Przeczytany 8194 razy)

Lunkaa

  • Gość
Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Czerwiec, 2017, 09:58 »
"A Setowi także urodził się syn i on dał mu imię Enosz.
W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy" (Rodzaju 4:26)

Jak to komentuje jw.org?

Wnikliwe poznawanie Pism, tom 1
Bałwochwalstwo, bożek
"Pewna jego forma najwyraźniej upowszechniła się za życia Enosza, wnuka Adama. „W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy” (Rdz 4:26). Niewątpliwie nie chodziło o podyktowane wiarą wzywanie Jehowy, co czynił już prawy Abel, zamordowany za to przez swego brata Kaina (Rdz 4:4, 5, 8). W czasach Enosza prawdopodobnie zrodził się jakiś fałszywy kult, w ramach którego zaczęto używać imienia Jehowy w niestosowny sposób. Być może ludzie nazywali imieniem Jehowy samych siebie albo innych ludzi (za pośrednictwem których rzekomo przystępowali do Boga) lub nadawali je przedmiotom kultu (które miały pomagać w oddawaniu czci niewidzialnemu Bogu)."
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec, 2017, 10:00 wysłana przez Lunkaa »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Czerwiec, 2017, 11:35 »
"A Setowi także urodził się syn i on dał mu imię Enosz.
W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy" (Rodzaju 4:26)

Jak to komentuje jw.org?

Wnikliwe poznawanie Pism, tom 1
Bałwochwalstwo, bożek
"Pewna jego forma najwyraźniej upowszechniła się za życia Enosza, wnuka Adama. „W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy” (Rdz 4:26). Niewątpliwie nie chodziło o podyktowane wiarą wzywanie Jehowy, co czynił już prawy Abel, zamordowany za to przez swego brata Kaina (Rdz 4:4, 5, 8). W czasach Enosza prawdopodobnie zrodził się jakiś fałszywy kult, w ramach którego zaczęto używać imienia Jehowy w niestosowny sposób. Być może ludzie nazywali imieniem Jehowy samych siebie albo innych ludzi (za pośrednictwem których rzekomo przystępowali do Boga) lub nadawali je przedmiotom kultu (które miały pomagać w oddawaniu czci niewidzialnemu Bogu)."

Ha ha! Ciekawe, że można było wzywać w sposób odpowiedni i nieodpowiedni w czasach, kiedy nie było Prawa Mojżeszowego. Na podstawie niemal zerowych przesłanek wyciągnęli mnóstwo wniosków. Przedszkole.


Offline MX

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Czerwiec, 2017, 12:51 »
Ha ha! Ciekawe, że można było wzywać w sposób odpowiedni i nieodpowiedni w czasach, kiedy nie było Prawa Mojżeszowego. Na podstawie niemal zerowych przesłanek wyciągnęli mnóstwo wniosków. Przedszkole.
Spłycenie wypowiedzi do stwierdzenia, że wtedy zaczęli używać tego słowa jest świadectwem amatorskiego i bez wiedzy podejścia do interpretacji tekstu. Ale przy tekstach typu: "co Bóg (lub Syn Boży) pomyślał ? Bóg (lub Syn Boży) pomyślał ..." to i tak nic. Skoro ktoś wie co Bóg lub Syn Boży, czy nawet człowiek  2000 lat albo jeszcze wiecej temu 'myślał' to taka fantazja nie zna granic. Zresztą to podobnie jak z interpretacją słów Modlitwy Pańskiej "święć się imię Twoje".

MX - koniec - MX



Offline Startek

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Czerwiec, 2017, 20:45 »
Spłycenie wypowiedzi do stwierdzenia, że wtedy zaczęli używać tego słowa jest świadectwem amatorskiego i bez wiedzy podejścia do interpretacji tekstu. Ale przy tekstach typu: "co Bóg (lub Syn Boży) pomyślał ? Bóg (lub Syn Boży) pomyślał ..." to i tak nic. Skoro ktoś wie co Bóg lub Syn Boży, czy nawet człowiek  2000 lat albo jeszcze wiecej temu 'myślał' to taka fantazja nie zna granic. Zresztą to podobnie jak z interpretacją słów Modlitwy Pańskiej "święć się imię Twoje".

MX - koniec - MX


Czy tylko Henoch  chodził z Bogiem , być może w byli też ludzie w tamtych czasach którzy w jakiś sposób wielbili Boga . Henoch wyróżnił się dlatego jest o nim mowa na kartach Biblii a o innych tylko wspomniano  że wzywali Boga .


Offline Sebastian

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Lipiec, 2017, 01:57 »
"A Setowi także urodził się syn i on dał mu imię Enosz.
W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy" (Rodzaju 4:26)

Jak to komentuje jw.org?

Wnikliwe poznawanie Pism, tom 1
Bałwochwalstwo, bożek
"Pewna jego forma najwyraźniej upowszechniła się za życia Enosza, wnuka Adama. „W owym czasie zaczęto wzywać imienia Jehowy” (Rdz 4:26). Niewątpliwie nie chodziło o podyktowane wiarą wzywanie Jehowy, co czynił już prawy Abel, zamordowany za to przez swego brata Kaina (Rdz 4:4, 5, 8). W czasach Enosza prawdopodobnie zrodził się jakiś fałszywy kult, w ramach którego zaczęto używać imienia Jehowy w niestosowny sposób. Być może ludzie nazywali imieniem Jehowy samych siebie albo innych ludzi (za pośrednictwem których rzekomo przystępowali do Boga) lub nadawali je przedmiotom kultu (które miały pomagać w oddawaniu czci niewidzialnemu Bogu)."
pod tym względem sama Biblia jest niekonsekwentna. Już w pierwszych rozdziałach Genezis autor posługuje się imieniem JHWH, a potem w wyjścia 6:3 tenże JHWH kłamie (albo narrator biblijny kłamie, że JHWH), że objawił się Abrahamowi Izaaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny ale imienia JHWH im NIE objawił...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline pies berneński

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Lipiec, 2017, 06:35 »
Być może ludzie nazywali imieniem Jehowy samych siebie albo innych ludzi
Niedawno na forum ktoś się zarejestrował pod tym imieniem.Szkoda,że Roszada nie prowadzi już wątku powitalnego.

a potem w wyjścia 6:3 tenże JHWH kłamie (albo narrator biblijny kłamie, że JHWH), że objawił się Abrahamowi Izaaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny ale imienia JHWH im NIE objawił...
A dopuszczasz coś takiego,że się przedstawił ale nie od razu pokazał jak jest silny.Czasy Mojżesz to między innymi spektakularne wyzwolenie z niewoli egipskiej.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Roszada

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Lipiec, 2017, 09:25 »
Jehowie zmienili nick.

Dzwoniła do mnie exPionierka, 46 lat w organizacji.
Powiedziała, że już miała dość słowa Jehowa. Liczyła w artykułach jak często ono padało i jej niedobrze było. :-\

Pamiętała że Biblia Warszawska którą ŚJ się posługiwali przez lara ZERO razy miała w NT słowo Jehowa, a Strażnice dziesiątki i setki razy.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Lipiec, 2017, 11:51 »
pod tym względem sama Biblia jest niekonsekwentna. Już w pierwszych rozdziałach Genezis autor posługuje się imieniem JHWH, a potem w wyjścia 6:3 tenże JHWH kłamie (albo narrator biblijny kłamie, że JHWH), że objawił się Abrahamowi Izaaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny ale imienia JHWH im NIE objawił...

A skąd wiesz, że narracja Rdz nie została spisana przez kogoś, kto żył już po objawieniu tego Imienia i mamy zwykły anachronizm po prostu?


Tusia

  • Gość
Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Lipiec, 2017, 12:17 »
A skąd wiesz, że narracja Rdz nie została spisana przez kogoś, kto żył już po objawieniu tego Imienia i mamy zwykły anachronizm po prostu?

Oczywiście, że Księga Rodzaju (Początków) została napisana już po objawieniu imienia Bożego (Wj 3). Stąd mamy np tetragram w Rdz 4, 26.


Offline Sebastian

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Lipiec, 2017, 15:17 »
A dopuszczasz coś takiego,że się przedstawił ale nie od razu pokazał jak jest silny.
byłoby to sprzeczne z Wyjścia 6:3
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Lunkaa

  • Gość
Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Lipiec, 2017, 16:48 »
3lata (~) świadkowie " nauczali"  mnie o Bogu, o Jego imieniu, cechach i poznaniu Jego.

Mimo, że wymawiali to Imię nagminnie nie spowodowało to Tego właściwego poznania. Bo sądzę, iż sami Go nie znają tak jak powinni.

Jakiś czas po skończeniu studium (już z czystym umysłem) , z innych źródeł i  w dużo krótszym czasie bardziej 'pojęłam' Boga. A to co 'zrozumiałam'  każe mi milczeć w kwestii  wymawiania Jego Imienia. On po prostu JEST. I nie trzeba klepać na lewo i prawo Tego Imienia bo wiadomo o KOGO chodzi.


Offline Agnesja

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:10 »
Siedzę i wertuje Strażnice i sprawdzam ile razy kiedy jest mowa o Jezusie występuje słowo Pan Jezus. Przejrzałem już kilka i zawsze jest per Ty. Hm...
Teraz książka  Ucz się od Wielkiego Nauczyciela. też per Ty. Hm...
Co zrobił Jezus?
Sens opowieści Jezusa....
Czy Jezusowi by się to spodobało?
Jezus obserwował.... itd itd

teraz książka "Bądz moim naśladowcą"
To samo.........amerykański styl per TY.


Całe życie też tak robiłem czy właściwie? Sam nie wiem. :(
Będąc kiedyś aktywnym ŚJ w ogóle mi to nie przeszkadzało, że w taki sposób mówi się per ty czy do Stwórcy czy do Jego Syna. Obecnie mnie to strasznie razi. Tym bardziej że Bóg w dekalogu powiedział w 2 Moj. 20:7
7.Nie nadużywaj imienia Pana,Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
Czyli grozi to karą. A w strażnicy z lutego 2017, z ciekawości policzyłam, że jest wymienione aż 157 razy Jehowa.Czy to nie zakrawa na nadużywanie imienia Bożego o ile jest poprawne.
 W ich przekładzie nowego świata ten werset brzmi zupełnie inaczej, nawet Stary Testament zmienili by im pasowało
cyt. 2 Moj. 20:7 .Nie wolno ci używać imienia Jehowy,twego Boga,w sposób niegodny,bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego,kto używa jego imienia w sposób niegodny.
A Pan Jezus powiedział wyraźnie w  Obj.22:-18-20
18.Co do mnie,to świadczę każdemu,który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; 19. a jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze. 20. Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu!
Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać mężczyznę, wystarczyła kobieta.
                              Św. Ambroży


Offline MX

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Lipiec, 2017, 11:24 »
(...) zmienili by im pasowało cyt. 2 Moj. 20:7 "Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny".
Też podpadają pod ten werset. Używanie nagminne, jak przecinek. Nawet w kawałach. Oni z Boga Biblii zrobili sobie kolegę.



MX - koniec - MX


Offline Startek

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Lipiec, 2017, 18:13 »
Jehowa to napewno nie jest imię Boga , sami zresztą przyznają w swoich publikacjach . Prawdziwego imienia Ojca w niebie nikt nie zna , a jest ku temu jakiś powód . Organizacja specjalnie naucza i zachęca używania tej formy imienia Bożego i to w sposób nagminny dlatego by odwrócić uwagę swych wiernych od  Jezusa Chrystusa  .


Offline pies berneński

Odp: Nadużywanie imienia Bożego przez Świadków Jehowy
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Lipiec, 2017, 06:47 »
byłoby to sprzeczne z Wyjścia 6:3
Możliwe,że do końca nie rozumiemy wyrażenia :
(3): Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. [Biblia Tysiąclecia II, Wj 6]
W Biblii czytamy ,że Abraham znał i wzywał imię :
(8): . Tam również zbudował ołtarz dla Jahwe i wzywał imienia Jahwe. [Biblia Tysiąclecia II, Rdz 12]
Ale nie doświadczył tak spektakularnego działania potęgi Boga jak to miało miejsce podczas plag.
Ciekawa też była reakcja faraona.Dopuszczam,że jako światły człowiek mógł słyszeć,że bóg niewolników ma na imię Jahwe,ale nie miało to dla niego większego znaczenia,bo oświadczył:
(2): Faraon odpowiedział: "Któż jest Jahwe, abym musiał usłuchać Jego rozkazu i wypuścić Izraela? Nie znam Jahwe i nie wypuszczę Izraela". [Biblia Tysiąclecia II, Wj 5]
Za jakiś czas poznał, przekonał się ,że Jahwe to nie tylko nazwa plemiennego boga ,ale potężna moc w działaniu.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.