Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: List do starszych - dot. datków na ogólnoświatową działalność przez jw.org  (Przeczytany 31673 razy)

Offline todd

Oczywiście nie ma wyjaśnień co do finansów i ich nie będzie ponieważ finansami wielkich korporacji zajmują się firmy zewnętrzne które są- choć nie muszą być-  podmiotami banków.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline M

A już zupełnym zaskoczeniem jest kiedy po ostatnim zgromadzeniu obwód mający wcześniej nadwyżkę ma nagle niedobór.  Nie ma przejrzystych wyjaśnień, jak wygląda ta kwestia. Przynajmniej oficjalnych.

Nie myślcie, że jeśli jest na zgromadzeniu niedobór, to potem WTS tę kasę dołoży od siebie, o nie ;D. Po zgromadzeniu zbory otrzymują list mniej więcej takiej treści (nie jest to dokładny cytat słowo w słowo żeby nie można było zlokalizować źródła, bo listy te piszą nadzorcy obwodu osobiście, bez konkretnego szablonu):

Cytuj
Do zboru Gądki Małe

Drodzy bracia!
    Dzięki waszej wspaniałej ofiarności mieliśmy ostatnio możliwość skorzystania z Sali Zgromadzeń w Gądkach Wielkich. Dzięki temu jest również możliwa jej należyta konserwacja. Pragnę Was w związku z tym poinformować, że po ostatnim zgromadzeniu, gdy podliczono wszystkie napłynięte datki mieliśmy niedobór, w wysokości 2520 zł. Chcemy wyrównać ten niedobór, dlatego poniżej podaję kwotę jaka przypada na Wasz zbór: 607 zł. Pieniądze należy wpłacić na konto obwodu:

Obwód Świadków Jehowy Gądki Wielkie
ul. Warszawska 14, 05-830 Nadarzyn
12 1884 1914 1919 1925 1975 2034

Serdecznie pozdrawiam,
Wasz obwodowy


Offline Dietrich

Zarąbisty numer konta  ;D ;D ;D ;D


Offline alojzy pompka

W moim zborze niedobór kasy występuje po każdym zgromadzeniu obwodowym.
Głosiciele są traktowani jak owce do strzyżenia.
Mają wyskakiwać z kasy na każde bąkniecie koordynatora.
Ja ich konta już nie zasilę  :P


Offline falafel

Coś się skarżą na to?


Offline Hippopotamus

Mało kto się skarży, a jeśli już, to raczej nieoficjalnie, w prywatnych rozmowach. Większość tłumaczy to tak, że są coraz większe potrzeby i pieniądze są niezbędne. Przyjmują to jako pewnik. Niewiele osób zastanawia się głębiej, na co tak naprawdę przeznaczane są ich datki.


Offline anonymous

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 107
  • Polubień: 270
  • Gdy rozum spi, budza sie demony.
Nie myślcie, że jeśli jest na zgromadzeniu niedobór.
Nie ma takiej opcji jak "jesli jest niedobor". Niedobor jest starannie  zaplanowany. Ponizej dowod jesli to widzieliscie to tak dla przypomnienia. JT przedstawia sie tutaj jako starszy (byly ooczywiscie) majacy przywilej bycia Nadzorca konta zgromadzenia obwodowego. Posluchajcie jak ten mechanizm dziala.

« Ostatnia zmiana: 30 Maj, 2016, 11:08 wysłana przez M »


Offline M

Nie ma takiej opcji jak "jesli jest niedobor". Niedobor jest starannie  zaplanowany.

Oczywiście wiem o tym, że niedobór jest zawsze zaplanowany, ale wygląda to tak, że z reguły w przerwie ogłaszają ile jest niedoboru no i bracia się rzucają do skrzynek/terminali płatniczych. I wtedy albo ta kwota się wyrówna, albo nie. Jeśli się nie wyrówna, to wtedy jest jak napisałem wyżej - obwodowi narzucają zborom z góry kwotę, którą mają wpłacić.
« Ostatnia zmiana: 30 Maj, 2016, 11:09 wysłana przez M »


Offline anonymous

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 107
  • Polubień: 270
  • Gdy rozum spi, budza sie demony.
Czyz nie jest to madrosc pochodzaca z gory?


Offline M

Czyz nie jest to madrosc pochodzaca z gory?

Z samej góry, dokładnie z 3 piętra budynku przy Columbia Heights w Brooklynie ;D


Offline Lila

Czy to właśnie dlatego zlikwidowano zgromadzenia dwudniowe? Były nieefektywne finansowo? No bo przecież uczestnik da tylko raz datek, więc po co go ciągnąć dwa dni i robić sobie koszty.


Offline Salome

Czy to właśnie dlatego zlikwidowano zgromadzenia dwudniowe? Były nieefektywne finansowo? No bo przecież uczestnik da tylko raz datek, więc po co go ciągnąć dwa dni i robić sobie koszty.

Lila, dokładnie tak sobie to już dawno wykombinowałam - że po co dwa dni, jak do skrzynki wrzucasz tylko jednego dnia, więc wysokość datków jest w gruncie rzeczy ta sama. Ale wtedy nigdy bym nie przypuszczała, że zostanę odstępcą...Eh, życie...
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Izaaa

Oczywiście wiem o tym, że niedobór jest zawsze zaplanowany, ale wygląda to tak, że z reguły w przerwie ogłaszają ile jest niedoboru no i bracia się rzucają do skrzynek/terminali płatniczych. I wtedy albo ta kwota się wyrówna, albo nie. Jeśli się nie wyrówna, to wtedy jest jak napisałem wyżej - obwodowi narzucają zborom z góry kwotę, którą mają wpłacić.

Tak sie zapieraja ze nie przeprowadzaja zbiorek pieniedzy...  Ja gdy bylam na zgromadzieniu zawsze bylo na minusie


Blizna

  • Gość
M, skąd wziąłeś 2034?
Coś mnie ominęło, przebąkują coś?
Jakieś nowe światło?


Offline M

M, skąd wziąłeś 2034?
Coś mnie ominęło, przebąkują coś?
Jakieś nowe światło?

Nie podano oficjalnie kolejnej daty, ale raz w Strażnicy z 15.12.2013 zasugerowali, że "dni końca miały być jak dni Noego", "dni Noego trwały 120 lat", "dni końca rozpoczeły jakieś 90 lat temu w 1914" i podsumowano to zdaniem "z całą pewnością żyjemy w 'czasie konca'". Biorąc pod uwagę powyższy tekst ze Strażnicy można policzyć: 1914 + 120 = 2034.

Co ciekawe ten rok pokrywa sie mniej więcej z okresem w którym powinni wymrzeć ostatni z "drugiej grupy" "pokolenia, które nie przeminie" (osoby urodzone w latach 50-60-tych). Oczywiście nie jest to faktyczna zapowiedź konkretnej daty wiec traktuj to z przymróżeniem oka, ale jednak jest to interesujące że poczynili takie dywagacje na łamach Strażnicy.