Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?  (Przeczytany 7808 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Marzec, 2016, 10:55 »
Co do tematu wątku. Czy założycielowi chodziło o zachowanie po "dużej ilości alkoholu", czy ogólnie o wypicie właśnie tej "dużej" ilości "procentów" bez ekscesów? Jak o to pierwsze, to chyba w żadnej społeczności (oprócz niestety patologii) nie jest aprobowane nieracjonalne, zachowanie "pod wpływem". Nieważne jaki kto światopogląd reprezentuje. Przyzwoitość obowiązuje wszystkich. A jeżeli ktoś może wypić "wiadro wódki ;)" i zachowywać sie po tym przyzwoicie, to niech wypije i to wiadro, jak lubi. Jego zdrowie. ;)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Dietrich

Odp: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Marzec, 2016, 12:08 »
Jestem podobnego zdania.  WTS-owska propaganda sukcesu nigdy do mnie nie docierała. Wręcz powodowała u mnie poczucie jakiegoś niesmaku, zażenowania, kiedy w Strażnicy czytało się, że "słudzy prawdziwego Boga są: i tu następowała wyliczanka jacy wspaniali i w ogóle, podczas gdy "ten zepsuty system rzeczy...." itp.
Ja tego nigdy tak nie widziałem.

Wyszedłem z tego "zepsutego" świata, w którym obracałem się w naprawdę przyzwoitym towarzystwie. Towarzystwie ludzi umiejących się bawić, którym alkohol nie przeszkadzał w życiu rodzinnym czy zawodowym.  Prowadzili normalne życie, jeździli na urlopy, spłacali kredyty. Różnica tkwiła wyłącznie w wierzeniach. I nie był to powód, dla którego miałbym się od nich odciąć jak od parszywych.

I tak jak świadomy jestem tego, że poza organizacją istnieją patologie, tak samo wiem, że te same patologie mają też miejsce w jw org. I nikt i nic nie przekona mnie do tego, że jest inaczej.  Jest takie przysłowie, że złego kościół nie naprawi, a dobrego knajpa nie zepsuje. Światopogląd nie ma tu nic do rzeczy.  Podobnie jak zalecany wszechstronny nadzór Strażnicy: obojętnie czy chodzi o spotkania zborowej młodzieży czy spożywanie alkoholu. 

Powinni pisać raczej, że słudzy prawdziwego Boga nie dopuszczają się tego czy owego, pod warunkiem że są dobrze obserwowani. 


Offline disloyal

Odp: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Marzec, 2016, 12:15 »
Chciałem dodać że w moim byłym zborze na picie było wyjątkowe przyzwolenie. Pamiętam jak syn starszego okradł swojego Ojca z rodzinnych sreber, sygnetów. Sprzedał u Jubilera, za pieniądze kupił alkohol. Był niepełnoletni, nawet na zebranie przynosił w plecaku wódę. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to też była codzienność wielu braci. Imprezy, zborowe biwaki, ośrodki ... przecież Jezus na początku swojej kariery zamienił wodę w wino :)


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Marzec, 2016, 13:26 »
Te sygnety mnie zainteresowały  ;) ;) ;)
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Czy jest przyzwolenie S.J na alkohol w dużych ilościach?
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Marzec, 2016, 19:18 »
  Moim zdaniem picie a upijanie się to dwa różne bieguny. I nie trzeba mieć nad sobą żadnego bata aby wiedzieć, że nawalenie się jak helikopter jest złe. I nieważne gdzie kto należy, jak ma ciągoty to nic tego nie zmieni, najwyżej będzie bardziej się z tym krył/ła.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).