Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Śluby ŚJ na Zachodzie  (Przeczytany 1988 razy)

Offline Roszada

Śluby ŚJ na Zachodzie
« dnia: 10 Styczeń, 2016, 19:11 »
W Polsce śluby ŚJ zawierają w urzędzie stanu cywilnego.
A jak jest na Zachodzie?

Pytam, gdyż natrafiłem na takie oto wypowiedzi:

„Wreszcie pewnego dnia w lutym 1942 roku oboje z Lloydem i czworgiem Świadków, którzy obiecali dochować tajemnicy, bez rozgłosu poszliśmy do urzędu stanu cywilnego i pobraliśmy się. Świadkowie Jehowy w Australii nie mieli wtedy uprawnień do udzielania ślubów. Po zawarciu małżeństwa nie mogliśmy pozostać w Betel, ale zapytano nas, czy nie chcielibyśmy podjąć specjalnej służby pionierskiej” (Strażnica Nr 7, 2001 s. 26).

„Zaproszono nas na międzynarodowe zgromadzenie, które miało się odbyć w lipcu 1953 roku na stadionie Yankee w Nowym Jorku. W poniedziałek 20 lipca, w przerwie między sesjami, Milton Henschel udzielił nam ślubu. Było to niezwykłe wydarzenie w tym światowym centrum baseballu” (Strażnica Nr 23, 2007 s. 16).

Jesteście tu z różnych państw więc napiszcie jak to w świecie bywa z tymi ślubami ŚJ.
Kto ich udziela?
Czyżby Towarzystwo miało z władzami w niektórych państwach podpisywane jakieś 'konkordaty'?


Offline Puszek

Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Styczeń, 2016, 19:29 »
Z tego co kojarzę, to w Portugalii są starsi zboru, którzy posiadają odpowiednie państwowe uprawnienia do udzielania ślubów.

W Polsce są już praktykowane śluby na Salach Królestwa udzielane przez urzędnika państwowego.
"I chodź ucieknijmy stąd, nie chcę już oddychać tym zatrutym powietrzem! Chodź ucieknijmy stąd, nikt nie będzie mówił nam co dla nas jest najlepsze..."


Offline Roszada

Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Styczeń, 2016, 19:31 »
Łał to do sal królestwa wkracza cezar z Babilonu. ;D


Offline Puszek

Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Styczeń, 2016, 19:32 »
Łał to do sal królestwa wkracza cezar z Babilonu. ;D

Ciekawe co z godłem w takich sytuacjach ?! U mnie w okolicy był taki ślub ale nie byłem na nim więc nie wiem.
"I chodź ucieknijmy stąd, nie chcę już oddychać tym zatrutym powietrzem! Chodź ucieknijmy stąd, nikt nie będzie mówił nam co dla nas jest najlepsze..."


Offline zaocznie wywalony

Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń, 2016, 19:54 »
Ciekawe co z godłem w takich sytuacjach ?! U mnie w okolicy był taki ślub ale nie byłem na nim więc nie wiem.
Kopiuje z jednego serwisu
"Od 1 marca 2015 r. przepisy pozwalają na ślub poza urzędem, w miejscu praktycznie dowolnie wybranym przez parę młodą — pod warunkiem, że miejsce to gwarantuje uroczysty charakter uroczystości.

Zmianę tę zawdzięczamy nowej ustawie o aktach stanu cywilnego (Ustawa z 28 listopada 2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego, Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 — nb. jej przepisy zostały znowelizowane w okresie vacatio legis, co jest praktyką nieładną). Otóż zgodnie z jej art. 85 ust. 5:

Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
Oczywiście nic za darmo: zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 180) ślub poza USC wiąże się z opłatą dodatkową w wysokości 1000 złotych."

Nie ma tu mowy o godle, miejsce musi być tylko odpowiednie żeby nie uwłaczało uroczystości




Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń, 2016, 20:30 »
W Polsce są już praktykowane śluby na Salach Królestwa udzielane przez urzędnika państwowego.

Ciekawe czy po podpisaniu aktów robią kierownikowi USC inserta w postaci traktatu. ;)
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Śluby ŚJ na Zachodzie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Styczeń, 2016, 20:36 »
Ciekawe czy po podpisaniu aktów robią kierownikowi USC inserta w postaci traktatu. ;)
Obowiązkowo trzeba wręczyć ;):

*** w01 15.8 s. 13 ***
Wielu urzędników wyraziło się z uznaniem o Świadkach. Pracownik samorządu miejskiego napisał: „Dobrze, że Świadkowie Jehowy rozpowszechnili ten traktat. Obala on wszelkie fałszywe zarzuty”.

*** w97 15.3 s. 24 ***
Publikacja ta wywarła wrażenie nawet na urzędnikach państwowych. „Jestem oburzony zarzutami stawianymi Świadkom Jehowy” — oznajmił po przeczytaniu traktatu pewien radny. „Wielokrotnie się przekonałem o dobroczynnym i bezinteresownym charakterze waszej działalności”. Jeden z członków Parlamentu Europejskiego po zapoznaniu się z traktatem oświadczył: „Większość ludzi bardzo dobrze dostrzega różnicę między sektami a waszym chrześcijańskim ugrupowaniem”.