(mtg):Ciężko zgodzić się ze stwierdzeniem, że studia wyższe nie mają żadnej wartości. Mimo tego, że dyplom akademicki znacznie się zdewaluował, wyższe wykształcenie nadal może pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy.
Niejednokrotnie pracodawcy traktują wyższe wykształcenie jako sygnał, że pracownik jest osobą ambitną, o szerokich horyzontach myślowych, posiadającą zdolności do szybkiego uczenia się oraz gotową na nowe wyzwania.
Wyższe wykształcenie jest często podstawowym wymogiem formalnym do zatrudnienia kandydata.
Obecnie ciężko znaleźć ofertę pracy na specjalistyczne stanowisko, w której nie znajdowałaby się adnotacja o konieczności posiadania dyplomu wyższej uczelni. Nie oznacza to oczywiście, że jest to wymóg wystarczający. Same studia mogą nie wystarczyć, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę.
Poza formalnie udokumentowanym wykształceniem, niezwykle istotne staje się posiadanie doświadczenia zawodowego oraz konkretnych umiejętności.
Osoby nieposiadające doświadczenia, powinny pamiętać o tym, by postawić na dokształcanie. Studia podyplomowe, szkolenia czy kursy języków obcych – posiadając dodatkowe umiejętności łatwiej będzie ubiegać się o posadę, bo nie zawsze pracodawcy zależy wyłącznie na pracowniku posiadającym gruntowne wykształcenie.