Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?  (Przeczytany 4231 razy)

Offline Fedorowicz

Mam trudności ze zrozumieniem nauczania Towarzystwa Strażnicy w kwestii zmartwychwstania. Jeśli śladem nauczania Ciała Kierowniczego zakładamy, że dusza ludzka (człowiek jako całość) przestaje istnieć z chwilą śmierci, to wtedy dochodzimy do wniosku, ze zmartwychwstanie jest ponownym stwarzaniem. To coś jakby klonowanie. Czy ja który uległem "anihilacji", a więc już nie istnieję i mój stworzony klon stanowimy tą samą osobę? Jak uważacie?


Offline Roszada

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień, 2015, 17:44 »
ŚJ uczą po prostu o stworzeniu dubletów:

„Zmartwychwstanie nie oznacza jednak ponownego zebrania tych samych pierwiastków chemicznych, lecz stworzenie przez Boga na nowo tej samej osoby mającej identyczną osobowość” („Oto wszystko nowe czynię” s. 21).

Ta osoba, jeśli nie posiada duszy, jako swego "ja", zapewne nawet nie wie że istnieje drugi raz. ;)
Pewnie dopiero inni jej powiedzą o tym. :)

Albo może im wróci pamięć, jak Jezusowi:

„w chwili chrztu wraca mu pamięć (...) sobie teraz przypomina wcześniejsze życie” („Największy ze wszystkich...” rozdz. 12);

„przywrócono mu pamięć o więzi, jaka wcześniej łączyła go w niebie z Ojcem...” (jw. we wprowadzeniu, par. ‘Kim właściwie był?’).


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień, 2015, 18:28 »
Stary testament nie wspomina o zmartwychwstaniu ani o mieszkaniach w niebie. Czy jest tam coś o życiu wiecznym? Też raczej nie ale temat badam.


Offline Fantom

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień, 2015, 18:51 »
 Ja zrozumialem,że żydzi oczekiwali zmartwychwstania ciał.Żydzi spodziewali sie zmartwychwstania  w ciele czy duchu?
 Jezus przyrównał śmierć do snu,z którego bedziemy wybudzeni.Zatem jeżeli nastąpi zmartwychwstanie w ciele,to ja rozumiem,że ta osoba będzie wiedzieć kim jest.Będzie miała swoje ego.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień, 2015, 18:57 »
Żydzi, jedno z pokoleń Izraela czeka nadal na Mesjasza, który zjednoczy Izrael. Ludzie biali (zagubione 10 pokoleń Izraela) także zaczyna się budzić i czeka na Mesjasza.


Offline Fantom

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:10 »
 Z tym sie zgodzę,że inni czekają.Ale temat jest inny.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:16 »
Ja również czekam ponieważ nie uznaję Jezusa.


Offline Fedorowicz

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:34 »
ŚJ uczą po prostu o stworzeniu dubletów:

„Zmartwychwstanie nie oznacza jednak ponownego zebrania tych samych pierwiastków chemicznych, lecz stworzenie przez Boga na nowo tej samej osoby mającej identyczną osobowość” („Oto wszystko nowe czynię” s. 21).

Ta osoba, jeśli nie posiada duszy, jako swego "ja", zapewne nawet nie wie że istnieje drugi raz. ;)
Pewnie dopiero inni jej powiedzą o tym. :)

Albo może im wróci pamięć, jak Jezusowi:

„w chwili chrztu wraca mu pamięć (...) sobie teraz przypomina wcześniejsze życie” („Największy ze wszystkich...” rozdz. 12);

„przywrócono mu pamięć o więzi, jaka wcześniej łączyła go w niebie z Ojcem...” (jw. we wprowadzeniu, par. ‘Kim właściwie był?’).
O właśnie! O takie rozumowanie mi chodziło. Ale czy drugi egzemplarz dubletu jest tą samą osobą, co pierwszy? Czy to będę zmartwychwstały ja, czy może ktoś inny ?

Cytat: fantom
Ja zrozumialem,że żydzi oczekiwali zmartwychwstania ciał.Żydzi spodziewali sie zmartwychwstania  w ciele czy duchu?
W judaizmie jest wiele interesujących koncepcji zmartwychwstania. Nie chciałbym tu ich cytować, bo chodzi mi o nauczanie Strażnicy.
 
Cytuj
Jezus przyrównał śmierć do snu,z którego bedziemy wybudzeni.Zatem jeżeli nastąpi zmartwychwstanie w ciele,to ja rozumiem,że ta osoba będzie wiedzieć kim jest.Będzie miała swoje ego.
Ale ze snu budzi się ta sama osoba! Czy w koncepcji Strażnicy jest to jedna i ta sama osoba? O to właśnie chciałbym was zapytać. Jak wiesz pytałem o to samo na forum Bobo z wiadomym skutkiem. :)
Cytat: Boratyniak
Stary testament nie wspomina o zmartwychwstaniu..
Wspomina. Jest to jednym z fundamentalnych zasad wiary judaizmu.
“Otworzę wasze groby i wyprowadzę was z wszystkich grobów, ludu mój... i tchnę w was moje ożywcze tchnienie i ożyjecie" (Ez. 37,12.14)


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:37 »
Fedorowicz nie manipuluj tekstem Ezechiela.


Offline Roszada

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:41 »
Piszą też tak:

*** w06 15.3 s. 4 Śmierć można pokonać! ***
Ale gdy ktoś umrze, to co właściwie ma zostać wskrzeszone? Na pewno nie ciało, które przecież się rozkłada i zamienia w proch. Wskrzeszona zostaje ta sama osoba. Zmartwychwstanie wiąże się więc z odtworzeniem cech charakteru danej jednostki, jej dziejów oraz wszystkich innych typowych dla niej szczegółów.
Jehowa Bóg ma doskonałą pamięć i bez trudu zapisuje w niej takie informacje o zmarłych (Izajasza 40:26). Jest też Źródłem życia, więc z łatwością może je komuś przywrócić, obdarzając go nowym ciałem (Psalm 36:9)

Tylko gdzie te szczegóły się zachowują w człowieku?
Piszą, że u Jehowy. Ale skąd ja mam je wziąć by rozpoznać sam siebie?

*** pe rozdz. 20 s. 174 ***
A zatem Bóg wskrzesza nie to samo ciało, tylko tę samą osobę, która zmarła.

*** w96 15.10 s. 6 ***
Zmartwychwstanie polega na odtworzeniu wzoru życia danej osoby, przechowywanego w pamięci u Boga. Zależnie od woli Bożej dany człowiek może być przywrócony do życia w ciele ludzkim albo w ciele duchowym, dalej pozostaje jednak tą samą osobą, to znaczy ma tę samą osobowość i pamięć, co przed śmiercią.

Czyli niby dublet, a jednak z włożoną w głowę dyskietką z pamięcią. :)


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:41 »
"Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, (13) i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. (14) Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam - wyrocznia Pana Boga."


"i wiodę was do kraju Izraela" "Ja jestem Pan!" Pan, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba. Nie jakiś Jezusek!


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:45 »
Roszada! Świadkowskie interpretacje warte są tyle co papier toaletowy! Im więcej tym więcej makulatury i jest czym się podcierać :D


Boratyniak

  • Gość
Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień, 2015, 19:46 »
Zgodnie z Ezechielem to po zmartwychwstaniu Bóg wiedzie te osoby do Izraela, Narodu wybranego!

M: Usunąłem dyskusję nt. tego jak ignorować innych użytkowników.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień, 2015, 20:24 wysłana przez M »


Offline Fedorowicz

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień, 2015, 17:39 »
Piszą też tak:

*** w06 15.3 s. 4 Śmierć można pokonać! ***
Ale gdy ktoś umrze, to co właściwie ma zostać wskrzeszone? Na pewno nie ciało, które przecież się rozkłada i zamienia w proch. Wskrzeszona zostaje ta sama osoba. Zmartwychwstanie wiąże się więc z odtworzeniem cech charakteru danej jednostki, jej dziejów oraz wszystkich innych typowych dla niej szczegółów.
Jehowa Bóg ma doskonałą pamięć i bez trudu zapisuje w niej takie informacje o zmarłych (Izajasza 40:26). Tylko gdzie te szczegóły się zachowują w człowieku?
Piszą, że u Jehowy. Ale skąd ja mam je wziąć by rozpoznać sam siebie?

*** pe rozdz. 20 s. 174 ***
A zatem Bóg wskrzesza nie to samo ciało, tylko tę samą osobę, która zmarła.

*** w96 15.10 s. 6 ***
Zmartwychwstanie polega na odtworzeniu wzoru życia danej osoby, przechowywanego w pamięci u Boga. Zależnie od woli Bożej dany człowiek może być przywrócony do życia w ciele ludzkim albo w ciele duchowym, dalej pozostaje jednak tą samą osobą, to znaczy ma tę samą osobowość i pamięć, co przed śmiercią.

Czyli niby dublet, a jednak z włożoną w głowę dyskietką z pamięcią. :)
To interesujące. Nasuwa się jednak pytanie: gdzie była ta osoba po swojej śmierci a przed jej wskrzeszeniem ? Przestała istnieć ? Jeżeli tak, to mamy tu do czynienia z ponownym stwarzaniem. Czy zmartwychwstanie jest ponownym stwarzaniem z niebytu ? Oczywiście cały czas chodzi mi o wykładnię Strażnicy.

To samo pytanie można odnieść do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Gdzie był Pan Jezus po swojej śmierci ?  Przestał istnieć i został następnie na nowo stworzony? Jak to rozumieć? 

Cytuj
Jest też Źródłem życia, więc z łatwością może je komuś przywrócić, obdarzając go nowym ciałem (Psalm 36:9)
Komu może przywrócić, jeśli założono że człowiek ten (osoba) przestał istnieć z chwilą śmierci ?

Cytat: Boratyniak
Fedorowicz nie manipuluj tekstem Ezechiela.
Nie rozumiem, co masz na myśli.
Stawiasz jakieś  zarzuty personalne w formie oskarżeń, których nie udowadniasz. Oskarżenia trzeba najpierw udowodnić, a nie ogłaszać jako już (rzekomo) udowodnione i prawdziwe. Nie ta kolejność.


Offline sajmon

Odp: Zmartwychwstanie według nauczania Swiadków Jehowy-na czym polega?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Styczeń, 2016, 21:17 »
Cytuj
*** w06 15.3 s. 4 Śmierć można pokonać! ***
Ale gdy ktoś umrze, to co właściwie ma zostać wskrzeszone? Na pewno nie ciało, które przecież się rozkłada i zamienia w proch. Wskrzeszona zostaje ta sama osoba. Zmartwychwstanie wiąże się więc z odtworzeniem cech charakteru danej jednostki, jej dziejów oraz wszystkich innych typowych dla niej szczegółów.

Osoba zostaje wskrzeszona ,a nie stworzona, zatem musiała istnieć - logiczne? Nie można wskrzesić kogoś, kto nie istnieje.