Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?  (Przeczytany 14877 razy)

Offline Roszada

Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:03 »
Oto fragment, który znalazł się w jednej z książek w rozdziale poświęconym rozmawianiu z Żydami (Gdy ktoś mówi: „Jestem Żydem”), w którym organizacja ta wyparła się należenia do „chrześcijaństwa”:

Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

Prawdopodobnie z powodu poruszenia wśród głosicieli Towarzystwa Strażnica w kolejnej edycji tej książki zmieniono powyższe słowa. W roku 2001 napisano:

Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23).

Jednak w innym miejscu Towarzystwo Strażnica ‘zapomniało’ dodać słowo „kościołów”:

„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem« (...) Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Dziwne to stwierdzenia, gdyż kiedy indziej ŚJ zaklinają się, że są chrześcijanami.
Tu słowo "chrześcijaństwo" łączą z Trójcą a swoją wiarę z muzułmanami i Żydami.

Nawiasem mówiąc w edycji z roku 2013 na jw.org usunięto na s. 23-24 cały rozdział o muzułmanach. Powodu nie podano.


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:16 »
Ja naprawdę nie rozumiem tej zagrywki Towarzystwa. :-\
Jakaś jazda po bandzie czy vabank ;)?

Z drugiej strony jak można być samemu chrześcijaństwem i zwalczać równocześnie chrześcijaństwo? :-\
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2015, 18:27 wysłana przez Roszada »


Offline bartek212701

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:45 »
Powód podali w grupie na fb (nieoficjalny) strach przed głoszeniem muzułmanom. Teraz w zborach nie zalecają głoszenia przez wzgląd na własne życie :) Jedna pani śJ napisała, ze dobrze się stało, bo ona by się bała "zarzynania" :-D hehe


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:48 »
Ponieważ są tacy co nie wierzą w słowo pisane mogę podać internetowe jw.org:

‘We are no part of Christendom and do not believe in a Trinity but worship the God of Abraham.  zródło - http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1101989203

 „Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama. - źródło http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101989203


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:50 »
Powód podali w grupie na fb (nieoficjalny) strach przed głoszeniem muzułmanom. Teraz w zborach nie zalecają głoszenia przez wzgląd na własne życie :) Jedna pani śJ napisała, ze dobrze się stało, bo ona by się bała "zarzynania" :-D hehe
Już się boją?
Zdaje się, że do tej pory nic nie pisali, by się im krzywda ze strony muzułmanów stała.


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:56 »
Jak ktos kto wierzy w Jezusa miałby nie być chrześcijaninem?Może się przynajmnuej za takiego uważać we wlasnych oczach.Jezus zdecyduje czy był nie tylko chrześcijaninem z nazwy ale i wykonawca Jego słowa.
 

 ŚJ piszą o sobie ,że są chrześcijanami.Można o tym przeczytać w ich publikacjach.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Grudzień, 2015, 18:59 »
Jak ktos kto wierzy w Jezusa miałby nie być chrześcijaninem?Może się przynajmnuej za takiego uważać we wlasnych oczach.Jezus zdecyduje czy był nie tylko chrześcijaninem z nazwy ale i wykonawca Jego słowa.
 

 ŚJ piszą o sobie ,że są chrześcijanami.Można o tym przeczytać w ich publikacjach.
A to co ja zacytowałem to z Koranu? Czy z ich publikacji?


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:01 »
Ciekawe, że na jw.org ang. wersja Prowadzenie rozmów jest 2009 r.

http://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1101989282#h=8

a polska 2015:

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101989282


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:10 »
Jak ktos kto wierzy w Jezusa miałby nie być chrześcijaninem?
A oni jeszcze wierzą w Jezusa? Piszą o Jezusie w czasie przeszłym:

„Z Pisma Świętego wynika, że imię Michał nosił Syn Boży, zanim opuścił niebiosa, by zostać Jezusem Chrystusem, a także gdy tam powrócił. Jedynie jego nazwano ‘archaniołem’, czyli naczelnym, głównym aniołem. ” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006, t. II, s. 42).


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:19 »
Może jeszcze coś doda do tematu to zdanie:

„(...) dlatego w ogóle nie ma czegoś takiego, jak chrześcijaństwo prawdziwe, i chrześcijaństwo pozorne. Istnieje tylko jedno chrześcijaństwo, będące fałszywą, obłudną organizacją religijną” („Narody mają poznać, że ja jestem Jehowa” – Jak? 1974 s. 136).


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:19 »
Tak wierzą.Nawet jak wiesz ostatni kongres nawiazywał do naśladowania Jezusa.
http://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zgromadzenia/
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2015, 19:21 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:27 »
No to co z tamtymi cytatami?
Wywalić z książek i z jw.org?
Napisz do Nadarzyna i Warwick.


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudzień, 2015, 19:56 »
 w tych cytatach nie napisano:nie jesteśmy chrześcijanami.

  Dlaczego ja mam napisać?Sam możesz napisać o wyjaśnienie.Ja byłem ŚJ i wiem w jakim kontekście oni tak napisali.Nie wywalić z książek,tylko wytłumaczyć co mieli na myśli.
 Gdyby nie byli chrześcijanami tak jak muzułmanie to nie wydaliby ksiązki o Jezusie i nie pisali o nim artykułów.Program kongresu zachecał do naśladowania Jezusa.

''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudzień, 2015, 20:04 »
w tych cytatach nie napisano:nie jesteśmy chrześcijanami.

  Dlaczego ja mam napisać?Sam możesz napisać o wyjaśnienie.Ja byłem ŚJ i wiem w jakim kontekście oni tak napisali.Nie wywalić z książek,tylko wytłumaczyć co mieli na myśli.
 Gdyby nie byli chrześcijanami tak jak muzułmanie to nie wydaliby ksiązki o Jezusie i nie pisali o nim artykułów.Program kongresu zachecał do naśladowania Jezusa.
Koń by się uśmiał.
Jeszcze nie odciąłeś pępowiny strażnicowej.
Jeszcze nie wiesz jak byłeś manipulowany?

O Jezusie książki wydają też ateiści. Np. Renan Żywot Jezusa. nawet mam.
I wcale nie zajadła jak myślisz.
Oj widzę że musisz więcej czytać ale książek a nie facebook. ;D


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudzień, 2015, 20:13 »
w tych cytatach nie napisano:nie jesteśmy chrześcijanami.
Masz szczęście, że się urodziłeś tak późno, bo jakbyś był wcześniej na świecie, to jako "druga owca" nie byłbyś zaliczany do chrześcijan ;):

„Ściśle mówiąc, słowo chrześcijanin, oznaczające wierzącego w Jezusa Nazareńskiego i wstępującego w Jego ślady, da się zastosować tylko do Nowego Stworzenia” (Nowe Stworzenie 1925 s. 610).

„Ściśle mówiąc, to jedynie ci, którzy są w Chrystusie i pomazani od Pana, oraz którzy pozostawają niezłomnie aż do końca, mogą być nazwani chrześcijanami” (Strażnica 01.05 1930 s. 135-136 [ang. 01.03 1930 s.71]).

„Pytanie: Co czyni człowieka chrześcijaninem i co należy czynić, aby stać się chrześcijaninem?
Odpowiedź: Chrześcijanin to człowiek przyjęty przez Pana i poczytywany przezeń za członka ciała Chrystusowego. Słowo chrześcijanin znaczy pomazaniec. (...) Każdy przeto, kto rzeczywiście jest chrześcijaninem, musi otrzymać pomazanie duchem Bożym, co znaczy, że Bóg kładzie na niego swego ducha i poleca mu reprezentować Jehowę Boga” (Odbudowa świata 1934 s. 28).

Chrześcijanin to osoba, która została namaszczona przez Jehowę poprzez  Jezusa Chrystusa i która tym samym jest naśladowcą Chrystusa. Jezus Chrystus  jest Głową wszystkich prawdziwych chrześcijan, a w związku z tym prawdziwi  chrześcijanie składają się na członki jego ciała (Kol. 1:18)” (ang. Strażnica 15.08 1935 s. 252).

„Każdy prawdziwy chrześcijanin jest nowym stworzeniem” (ang. Strażnica 15.08 1935 s. 254).