Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Psychicznie chorzy?  (Przeczytany 4069 razy)

Offline Fantom

Psychicznie chorzy?
« dnia: 04 Grudzień, 2015, 18:39 »
  Byli ŚJ w Anglii zglosili oficjalną skargę na Policji o zbadanie sprawy, czy zamieszczony artykuł w lipcowej Strażnicy jest niezgodny z prawem i  nie mówi o nienawiści religijnej.Wspomniany artykuł mówi o ''fałszywych nauczycielach'' jak o osobach psychicznie chorych.Policja rozpoczęła dochodzenie.
 Kościół jest znany z wydawanych surowych kar dla zwolenników krytykujących doktryny lub budzących wątpliwości co do wiary.
 Były Starszy zwrócił uwagę ,że jeśli religia naucza,że czarni i homoseksualiści są nazywani psychicznie chorymi ,może budzić uzasadnione oburzenie."Sposób, w jaki Pismo jest używane do znęcania się nad ludźmi musi być kwestionowane''.
 Rzecznik ŚJ dodał,że Każdy Świadek Jehowy może swobodnie wyrażać swoje uczucia i zadawać pytania. "Jeśli ktoś zmieni zdanie na temat nauk opartych na Biblii kiedyś mu bliskich, uznajemy ich prawo do odejścia."
 Sparawa z 2011 r

http://www.telegraph.co.uk/news/religion/8791196/Police-inquiry-over-Jehovahs-Witness-magazine-mentally-diseased-article.html

 Uwaga:Tłumaczenie nie jest dosłowne. Tak czy inaczej CK czuje oddech odstępców na plecach.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2015, 19:10 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień, 2015, 18:43 »
A gdzie fragment z tej publikacji ŚJ byśmy sobie mogli wyrobić zdanie? ;)


Offline Fantom

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień, 2015, 18:54 »
Na podstawie: „Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy?  Strażnica z 15 lipca 2011
http://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/?contentLanguageFilter=pl&pubFilter=w&yearFilter=2011
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:03 »
Ano widzisz 2011, a ja szukałem w 2015. :)
Niepełna informacja, to żadna informacja. :-\


Offline Fantom

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:06 »
 w linku jest podana data.Dodałem potem że to jest z 2011r.

  W akapicie 6 napisano,że odstępcy ''chorują pod względem umysłowym''.
 Temat nie jest nowy,to fakt.Byl już na webdzie,ale nie każdy z uczestników tego forum o tym wie.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2015, 19:08 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:09 »
Na podstawie: „Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy?  Strażnica z 15 lipca 2011
http://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/?contentLanguageFilter=pl&pubFilter=w&yearFilter=2011

Ja tu widzę takie słowa:

*** w11 15.7 s. 6 Długa walka prawna uwieńczona zwycięstwem! ***
Prokuratura powołała biegłego — pewnego profesora psychiatrii. Orzekł on, że czytanie naszej literatury wywołuje zaburzenia psychiczne. Kiedy adwokat zauważyła, że pisemna opinia profesora przedłożona sądowi jest identyczna z pewnym dokumentem zredagowanym przez Patriarchat Moskwy, biegły przyznał, iż jej fragmenty pokrywają się słowo w słowo. Jak wyjaśnił, po prostu skopiował część tego dokumentu. Dalsze przesłuchanie ujawniło, że nigdy nie leczył żadnego Świadka Jehowy. Z kolei inny profesor psychiatrii zeznał w sądzie, iż przebadał ponad 100 moskiewskich Świadków. Stwierdził, że cieszą się normalnym zdrowiem psychicznym, i dodał, że odkąd stali się Świadkami, są bardziej tolerancyjni wobec innych wyznań.

Ale nie wiem o jaki Ci chodzi.


Offline Fantom

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:17 »
pomyliłeś temat.Szukaj w Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy akapit 6
http://fakirek.blogspot.co.uk/2011/09/czy-swiadkowie-jehowy-nazywaja.html
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2015, 19:20 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:24 »
pomyliłeś temat.Szukaj w Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy akapit 6
http://fakirek.blogspot.co.uk/2011/09/czy-swiadkowie-jehowy-nazywaja.html
To nie ja pomyliłem temat tylko Ty na łapu capu coś wrzucasz a nie ma jak tego zweryfikować.
Trzeba dać konkretny fragment ze Strażnicy jeśli ludzie którzy wchodzą na forum mają coś zrozumieć.
Na razie ani ja ani oni nie wiedzą o jaki fragment chodzi.
Ja dałem fragment ze słowem "psychiczni" bo o tym pisałeś.


Offline Fantom

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:29 »
Na podstawie: „Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy?  Strażnica z 15 lipca 2011
http://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/?contentLanguageFilter=pl&pubFilter=w&yearFilter=2011
Roszada,uzupełniłem informację zaraz po Twoim poście.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline gedeon

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:35 »
To nie ja pomyliłem temat tylko Ty na łapu capu coś wrzucasz a nie ma jak tego zweryfikować.
Trzeba dać konkretny fragment ze Strażnicy jeśli ludzie którzy wchodzą na forum mają coś zrozumieć.
Na razie ani ja ani oni nie wiedzą o jaki fragment chodzi.
Ja dałem fragment ze słowem "psychiczni" bo o tym pisałeś.

Zgadzam się należy zachować staranność w podawaniu źródła, sam się zmyliłem.
Natomiast dobrze że o tym piszesz.


Offline Fantom

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:36 »
 Dla weryfikacji podałem datę,tytuł artykułu i akapit.Co miałbym jeszcze zrobić?
 Zródlem był link do angielskiego magazynu,bo mój post przede wszystkim odnosił sie do tego artykułu ,a nie do strażnicy.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:47 »
Teraz ja pokażę jak się podaje.
Nie ma tam słowa psychiczni tylko umysłowo chorzy:

*** w11 15.7 s. 16 ak. 6 Czy usłuchasz wyraźnych ostrzeżeń Jehowy? ***
6 Jak możemy się uchronić przed fałszywymi nauczycielami? Biblia bardzo wyraźnie określa, jak mamy wobec nich postępować (odczytaj Rzymian 16:17; 2 Jana 9-11). Wzywa nas, ‛byśmy ich unikali’. W różnych przekładach wyrażono to następująco: „wystrzegajcie się ich” (Współczesny przekład), „strońcie od nich” (Biblia Tysiąclecia), „trzymajcie się od nich z daleka” (Komentarz żydowski do Nowego Testamentu). Ta natchniona rada jest jednoznaczna. Załóżmy, że lekarz mówi ci, byś unikał osoby cierpiącej na śmiertelną chorobę zakaźną. Będzie dla ciebie oczywiste, co ma na myśli, i ściśle zastosujesz się do jego przestrogi. Odstępcy ‛chorują pod względem umysłowym’ i szukają sposobności, by zarazić innych swoimi zdradzieckimi poglądami (1 Tym. 6:3, 4). Jehowa, Wielki Lekarz, zaleca nam, abyśmy unikali kontaktów z nimi. Wiemy, co ma na myśli, ale czy jesteśmy zdecydowani skrupulatnie zastosować się do Jego przestrogi?

Słowa klucze są potrzebne.
Szukałem, jak podałeś, przez słowo psychiczni a chodziło o słowo umysłowo chorzy.
Mocne słowa, choć w dziwnym cudzysłowie. ;)



Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień, 2015, 19:50 »
Co ciekawe, w ang. są pewnie mocniejsze słowa.
Tak myślę, ale znawcy ang. niech zweryfikują.
W każdym razie cudzysłów inny:

*** w11 15.7 s. 16 ak. 6 ***
Odstępcy ‛chorują pod względem umysłowym’ i szukają sposobności, by zarazić innych swoimi zdradzieckimi poglądami (1 Tym. 6:3, 4).

*** w11 7/15 p. 16 par. 6 ***
Well, apostates are “mentally diseased,” and they seek to infect others with their disloyal teachings. (1 Tim. 6:3, 4)

Tekst wskazany z ich Biblii:

„(...). 3 Jeżeli ktoś głosi inną naukę i nie zgadza się ze zdrowymi słowami — słowami naszego Pana, Jezusa Chrystusa — ani z nauczaniem odpowiadającym zbożnemu oddaniu, 4 ten jest nadęty pychą, niczego nie rozumie, lecz pod względem umysłowym choruje na dociekania i spory o słowa. Z tych rzeczy wypływa zawiść, waśń, obelżywa mowa, niegodziwe podejrzenia,” (1Tm 6:3-4)

Dziwne słowa. ;)

W BT jest "choruje na dociekania i słowne utarczki".
Nie widzę w grece w 1Tm 6:4 słowa "umysłowym". :-\
Widocznie Biblia ŚJ dodała dla swych potrzeb, by dobrze odstępców tępić.


Offline M

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień, 2015, 20:11 »
A po angielsku jest właśnie w tym fragmencie z 1Tm 6:4 "mentally diseased":

4 he is puffed up [with pride], not understanding anything, but being mentally diseased over questionings and debates about words.

Co ciekawe tekst w zrewidowanym przekładzie jest łagodniejszy:

4 he is puffed up with pride and does not understand anything. He is obsessed with arguments and debates about words

Zamienili "umysłowo chory" na "ma obsesję".



Offline Roszada

Odp: Psychicznie chorzy?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień, 2015, 20:14 »
No to ich już nie można sądzić od 2013 r. ;D
Ale w Polsce jeszcze tak. ;)