DO WSZYSTKICH GRON STARSZYCH W POLSCE
Dotyczy: głoszenia w miejscach publicznych w Polsce
Drodzy Bracia!
W liście do wszystkich gron starszych z 24 listopada 2012 roku dotyczącym głoszenia w miejscach publicznych podano wytyczne Ciała Kierowniczego, które pomogą dobrze zorganizować i ujednolicić taką działalność na całym świecie. By ułatwić zastosowanie się do tych wskazówek, chcielibyśmy przekazać Wam kilka ważnych szczegółów dotyczących lokalnych warunków i uregulowań prawnych, mających zastosowanie w Polsce.
Stojaki przenośne. W naszych warunkach najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze stojaków przenośnych. Biuro Główne zaleciło wykorzystanie pewnych modeli w większości krajów, również w Polsce. Wzory modeli zamieszczono w serwisie jw.org. Biuro Oddziału zamówiło już pewną liczbę takich stojaków u globalnego dostawcy — zapas ten zaspokoi potrzeby większości zborów. Ponieważ postanowienie co do stojaków zostało opracowane przez Biuro Główne, prosimy nie kupować podobnych produktów we własnym zakresie.
Grono starszych, które uzna, że taka działalność będzie skuteczna na terenie ich zboru, powinno zamówić proponowany stojak w Biurze Oddziału. Cena wraz z przesyłką i niezbędnymi opłatami celnymi wyniesie około 150 zł za sztukę.
Ponieważ ta forma głoszenia zasadniczo dotyczy miejsc gęsto zaludnionych w większych miastach, zapewne w mniejszych miejscowościach lub na terenach wiejskich stojaki nie znajdą zastosowania. W większości zborów miejskich powinien wystarczyć jeden stojak.
Zamówienie na stojak należy wysłać na adres poczta.pl@jw.org w formie listu, w którym grono starszych odpowie na następujące pytania: Jakie miejsca na terenie zboru można wykorzystać do prowadzenia tej formy głoszenia? (Prosimy podać ich lokalizację). Ilu głosicieli jest gotowych głosić w miejscach publicznych? Ile zamawiacie stojaków? List z zamówieniem należy wysłać najpóźniej do 28 lutego 2013 roku. Na podstawie zgromadzonych danych Biuro Oddziału podejmie decyzję, które zbory w pierwszej kolejności rozpoczną taką działalność.
Zbory obcojęzyczne. By działalność była prowadzona w sposób uporządkowany, nadzorca służby zboru obcojęzycznego skontaktuje się z nadzorcami służby zborów polskich, które działają w miejscach uczęszczanych przez cudzoziemców posługujących się danym językiem (1 Koryntian 14:40). Nadzorcy służby ustalą w ten sposób szczegóły współpracy (od 107). Może to oznaczać, że jeden stojak w takich miejscach będzie jednocześnie obsługiwany przez jednego głosiciela ze zboru polskiego i jednego ze zboru obcojęzycznego.
Specjalny program świadczenia na terenach wielkomiejskich. W liście przewodnim z 24 listopada 2012 roku na stronie 3 w akapicie 3 opisano równolegle prowadzony program, który będzie bezpośrednio nadzorowany przez Biuro Oddziału i realizowany wyłącznie w największych miastach. Dzięki temu będzie można dotrzeć do ludzi biznesu, osób dojeżdżających spoza miasta do pracy albo innych osób, które mają ograniczoną możliwość usłyszenia dobrej nowiny. Tą formą świadczenia zostaną objęte duże dworce kolejowe oraz zabytkowe części największych miast, gdzie można spotkać również wielu turystów. Biuro Oddziału wybierze do tego specjalnego programu pionierów z pobliskich obwodów, których zaleci nadzorca obwodu. Osoby te będą spędzać sporą część czasu poza terenem swojego zboru. Do udziału w specjalnym programie świadczenia na terenach wielkomiejskich będą zapraszani pionierzy ze zborów obcojęzycznych. Dotyczy: głoszenia w miejscach publicznych w Polsce 24 stycznia 2013 Strona 2
Do nadzorowanego przez Biuro Oddziału programu głoszenia na terenach wielkomiejskich wybrano następujące miasta: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Prosimy pamiętać, że specjalny program świadczenia na terenach wielkomiejskich jest prowadzony niezależnie od organizowanego przez zbory głoszenia w miejscach publicznych (również w wymienionych wyżej miastach). Zbory w tych ośmiu miastach otrzymają informacje, gdzie na ich terenie zostanie umieszczony stojak do świadczenia w ramach specjalnego programu. Dodatkowe szczegóły wkrótce wyślemy do wybranych nadzorców obwodów i zborów.
Dobrowolne datki. Prosimy, abyście trzymali się ściśle wskazówek zamieszczonych w liście przewodnim z 24 listopada 2012 roku, strona 2, akapit 3. Nie będziemy ustawiać skrzynek na datki lub w inny sposób przyjmować pieniędzy w trakcie omawianego w tym liście świadczenia publicznego.
Sytuacja prawna. Pragniemy podkreślić, że przed ustawieniem przenośnego stojaka zawsze trzeba uzyskać pozwolenie administratora lub kierownictwa obiektu albo właściwych władz. Będzie to wymagało udzielenia wyjaśnień na temat rodzaju naszej działalności. Należy pamiętać, by w takich wypadkach zawsze wskazać, że ma ona charakter nieodpłatny oraz nie podlega przepisom ustawy o zgromadzeniach lub organizacji imprez masowych. Nie jest to także komercyjna działalność reklamowa. W związku z tym nie będzie podlegała opłatom targowym lub innym lokalnym podatkom związanym z prowadzeniem działalności handlowej.
W pewnych okolicznościach bracia mogą się zetknąć z koniecznością uiszczenia opłaty za tzw. zajęcie pasa drogowego. Pozwolenie wydaje zarządca drogi i on też pobiera opłatę. Należy wcześniej upewnić się, jaki jest sposób obliczania i wysokość takiej opłaty.
Jeżeli pozwolenie jest wymagane, powinno być wydane imiennie na głosiciela. Jeżeli więcej osób w zborze ma brać udział w tej działalności, praktyczne może się okazać wystąpienie o pozwolenie w imieniu Towarzystwa Strażnica, które wskaże we wniosku lub osobnym upoważnieniu osoby działające w jego imieniu. W niektórych szczególnie atrakcyjnych miejscach mogą się pojawić jeszcze inne obwarowania prawne, np. związane z terenami objętymi ochroną zabytków.
Pytania dotyczące tej dziedziny oraz wszelkie zgłoszenia o naruszeniu naszych swobód należy kierować do Działu Prawnego(JPTD).Zachęcamy Was, byście w trakcie zbiórek do służby polowej stale poświęcali czas na niezbędne szkolenie w dziedzinach poruszonych w obu listach. Dzięki temu bracia i siostry będą pełnić ten rodzaj służby skutecznie i zgodnie z aktualnymi wskazówkami teokratycznymi. Wierzymy, że powyższe informacje pozwolą Wam dobrze się przygotować do głoszenia w miejscach publicznych i bez niepotrzebnej zwłoki wdrożyć w życie wskazówki podane w liście z 24 listopada 2012 roku.
Modlimy się, by Jehowa błogosławił Waszym szczerym wysiłkom w tej dziedzinie, i przesyłamy Wam wyrazy naszej chrześcijańskiej miłości.